Düşük Belirtileri Nelerdir ?

 

 

Düşük; anne karnındaki fetüsün hamileliğin 20.haftasından önce ölmesi durumudur. Genellikle, gebeliğin ilk trimesterinde görülür. Gebeliklerin ortalama %15-20’si, ilk 3 aylık dönemde düşükle sonuçlanmaktadır. Dolayısıyla, pek çok kadın düşük durumu ile karşılaşmaktadır. Düşük yapmak, fiziksel olarak tehdit edici olmasa da, duygusal anlamda zorlayıcı olabilir. Pek çok anne adayı, bebeğini düşürdükten sonra psikolojik sorunlar yaşamaktadır. 

Hamilelik, bir ebeveyn adayı için çok heyecan verici bir zamandır. Ancak, sizin ya da bir yakınınızın gebeliğinin düşükle sonuçlanması durumuna karşılık, konuyla ilgili bilgi sahibi olmanız önemlidir. Düşük konusunda, karşınızda kafa karıştırıcı terimler çıkabilir. Ancak, farklı düşük türleri için farklı istatistikler söz konusudur. Bu yazıda, gebeliğin düşükle sonlanması durumunda karşılaşabileceğiniz semptomlardan bahsedeceğiz… 

Uyarıcı Semptomlar

Aşağıda belirtilen semptomlardan herhangi birini ya da daha fazlasını yaşarsanız, düşük olasılığınız hakkında doktorunuza danışmanız önemlidir:

 • Sıradan bir adet sancısından daha şiddetli sırt ağrısı,
 • Ani kilo kaybı, 
 • 5-20 dakika aralıklarla görülen kasılmalar,
 • Parlak kırmızı ya da kahverengi kanama (kramp eşlik etmeden de ortaya çıkabilir)
 • Hamilelik belirtilerinde azalma

Düşük Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki videoda bu konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 

Düşük, düşündüğünüzden daha yaygındır ve pek çoğu, bir kadın hamileliğini fark etmeden önce gerçekleşmektedir.

En yaygın düşük belirtisi vajinal kanamadır. Kanama; bazen kahverengi renkli lekelenme şeklinde bir akıntı, bazen de ağır bir kanama şeklinde görülebilir. Bazı kadınlar, gördükleri kanama miktarı karşısında panik olabilir. 

Bir diğer işaret de ağrı ve kramplardır. Kramplara karın ağrısı ve kanama da eşlik edebilir. Bazen, ağrı ve kramplar tek başına da görülebilir. Karın ya da sırtınızda normal olmayan, keskin bir ağrı hissetmeniz durumunda, mutlaka doktorunuza danışın. 

Hamilelik belirtilerinin aniden durması, gebeliğin sonlandığına işaret ediyor olabilir. Göğüslerinizdeki hassasiyet ya da sabah bulantıları artık ortadan kalkmış olabilir. 

Düşükle sonuçlanan bazı gebeliklerde, bebeğin öldüğüne dair herhangi bir belirti görülmez. Böyle durumlarda düşük, rutin bir ultrason muayenesi sırasında keşfedilmektedir. 

Düşük deneyimi her gebelikte farklıdır. Ancak, yaygın belirtiler şunlardır:

 • Vajinal kanama
 • Hamilelik belirtilerinin ortadan kalkması
 • Ağrı ve kramplar
 • Vajinal akıntıda artış 

Yine de, bu belirtiler her zaman düşük anlamına gelmez!

Hafif lekelenmeler ya da vajinal kanamalar, gebeliğin ilk trimesterinde oldukça yaygındır ve her zaman düşük anlamına gelmez. Hamileliğin ilk aylarında, vücutta ağrı hissedilmesi de normaldir. Bazı kadınlarda, vücuttaki hormonal değişimler nedeniyle kramplar ya da cinsel ilişki sırasında acı ve ağrı hissedilebilir. 

Hamilelik belirtileri, hamileliğin ilerlemesi ile ortadan kalkabilir. Yine de, düşükle ilgili ya da gördüğünüz semptomlar ile ilgili herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuza danışmak en iyisidir. 

Karın Ağrısı ve Kramplara Dikkat!

Karnınızda ya da pelvik bölgede ağrı hissetmek, regl dönemlerinde oldukça yaygın olsa da, hamilelik için iyiye işaret olmayabilir. Bazı ağrılar normal olsa da, rahatsızlık hissetmeniz durumunda doktorunuza görünmeniz en iyisidir. 

Vajinada Akıntı 

Vajinadan pembe akıntı ya da doku gelmesi durumunda, acil olarak doktorunuza başvurun. Doku ya da pembe sıvı gelmesi dış gebelik belirtisidir ve erken müdahale edilmezse, yaşamı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir. 

Bel Bölgesinde Ağrılar Düşük Belirtisi Olabilir

Özellikle de, gebeliğin ilk dönemlerinde görülen sırt ağrıları son derece yaygındır. Ancak, yine de doktora görünmek en iyisidir. Şiddetli ya da hafif de olsa, bel bölgesinde hissedilen ağrıları düşük belirtisi de olabilir. 

Hamilelik Belirtilerini Takip Edin

Göğüslerde hassasiyet ya da sabah bulantıları gibi hamileliğin yaygın belirtilerinin bir anda ortadan kaybolması, düşük yaptığınızın bir işareti olabilir. Herhangi bir şeyin yanlış gidip gitmediğinden emin olmak için, mümkün olan en kısa sürede bir doktor randevusu alın. 

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Bazen, düşük hamileliğin rahmin dışında gelişmesi ile de meydana gelebilir. Dış gebelik olarak bilinen bu durum, iç kanama riski taşıdığından tehlikelidir. Dış gebelik belirtileri genel olarak şöyledir:

 • Geçmeyen şiddetli karın ağrısı (genellikle tek bir bölgede görülür)
 • Ağrıya eşlik eden lekelenme ya da vajinal kanama
 • Omuzda ağrı
 • Kusma
 • İshal
 • Yorgunluk hissi (bazı durumlarda bayılma)

Dış gebelik belirtileri, genellikle 5. İle 14.hafta aralığında ortaya çıkmaktadır. 

Düşük Yaptıktan Sonra Ne Yapmalı? 

Düşük yaptıktan sonra, pek çok duyguyu aynı anda yaşayabilirsiniz. Kendinizi hayal kırıklığına uğramış, umutsuz, suçlu duygularıyla baş başa bulabilirsiniz, ancak bunlar genellikle zaman geçtikçe kaybolmaktadır. Bu süreçte, kendinize hem duygusal hem de fiziksel olarak iyi bakmalısınız. Üzüntü hissetmek, düşük yaptıktan sonra oldukça normal bir tepidir. Rahatlamanıza yardımcı olmak için, çevrenizdekilerden yardım alın ve onların sevgisini hissedin. Eşiniz, bu süreçte aynı kaygıyı ve aynı duyguları yaşıyor olabilir. Duygularınız hakkında konuşmak ve birbirinizi desteklemek, süreci birlikte daha kolay bir şekilde atlatmanıza yardımcı olabilir. 

Düşük yaptıktan sonra, sağlığınızın eski haline dönmesi biraz zaman olabilir. Fiziksel iyileşme sağlandıktan sonra, daha sonraki hamilelikler konusundaki endişeleriniz ve potansiyel riskler konusunda doktorunuza danışabilirsiniz. 

16 Comments

 • Betül kaplan

  6 Mayıs 2019 - 00:49

  İyi geceler ben ilk defa 1 ayda iki kere adet oldum ikisinde de normal adet gibi değil de koyu kahve gibi bulamaç gibi geliyor neden olabilir

 • Ceren yıldız

  7 Temmuz 2019 - 15:38

  Merabalar benim sag tupum alindi apantis amaluyati oldum ve 6 ay Snra hamile kaldim sindi 5 haftalik hamileyim ve 3 gundur ilk önce pembemsi ve iki saat snra kahversngi lekeler ve kan pihtilari geldi dusuk yapmis olabilur doktorada gidememedm hafta sonu oldugum sol tupume zarar gelirmi ve kurtaja gerek varmı

 • ece iscan

  25 Temmuz 2019 - 12:06

  Merhaba ben gecen ay24unde adet oldum. 2 hafta once iliskiye girdim ve bu ayda 24unde adet kanamasi seklinde kanamam oldu. Bu dusuk olabilir mi?

 • Sümeyye yılmaz

  29 Haziran 2020 - 06:27

  Ayın 28 sekizinde düşük yaptım ne yapsam iyi gelir arılarıma tahmini 1 haftalık düşük

Comments are closed.