Paylaş:

sezarye-dikişleri

Bebeğin doğumunun daha kolay olması için uygulanan cerrahi kesiye, epizyotomi adı verilmektedir.  Bu kesi, rutin olarak her doğumda uygulanmaz ancak gerekli durumlarda ve uygun şartlar altında uygulandığında oldukça avantajlı bir cerrahi işlemdir.

Epizyotomiye hazırlık:


 • Bebek, ıkınmalarla beraber perineyi zorladığında, epizyotomi için gerekli hazırlıklar başlar.
 • İlk olarak enjektör aracılığıyla kesilecek olan alan uyuşturulur.
 • Bebeğin doğumuna yakın, yani bebek çıkmak üzere iken, epizyotomi makası denilen özel bir makasla, vajina girişi alt tarafından itibaren ve doktorun tercihine göre, 45 derece açıyla yana uzanan (medyolateral tip), ya da direkt olarak anüse doğru inen (medyan tip) bir kesi uygulanmaktadır. 
 • Kesi sırasında cilt ve cilt altı dokusu kesilmektedir. Kesinin boyutu, anne adayının perinesinin yapısal özellikleri, perine kaslarının durumu ve bebeğin çıkan kısmının yapısal özelliklerine bağlıdır.
 • Kesi yapıldıktan sonra koruyucu manevralar ile bebek dünyaya gelir.
 • Plasenta ayrıldıktan sonra gerekli durumlarda lokal anestezi uygulanır ve kesiye kendiliğinden eriyen dikiş atılır.

Epizyotomi neden uygulanır?

Epizyotominin asıl hedefi bebeğin başı (ya da makat kısmı) çıkarken perine bölgesinin aşırı gerilmesinin ve yırtılmasının engellenmesidir.

Diğer uygulanma sebebi ise perine tabanı kaslarının aşırı gerilmesini önlemektir. Bu sayede ise estetik ve yapısal bozukluklar minimize edilir.

Epizyotomi kimlerde uygulanır?

Epizyotomi, doğum sırasında gerekli olduğu sırada uygulanmaktadır. Fakat, anne adayının perinesi dar ise, kaslar aşırı gerilmiş ise, bebeğin başının perineden çıkarken zorlanacak kadar büyük olduğu durumlar söz konusu ise epizyotomi uygulamasının yapılması gerekebilir. Perinenin aşırı yırtılması ve uzun vadede estetik bozuklukların oluşmasını engellemek için oldukça önemlidir.

Epizyotomi uygulanmadığı durumlarda ne olur?

Epizyotomi kesisi uygulanmadığında ilk doğumda yırtık oluşma riski yüksektir. Meydana gelen bu yırtıkların büyüklüğü, baş çıkarken doktor tarafından gerçekleştirilen perine koruma yöntemine, anne adayının kaç adet doğum yaptığına, perinenin yapısal özelliklerine ve bebeğin başının (ya da makatının) yapısal özellikleri ile ilişkilidir. Meydana gelen yırtıklar, yüzeysel yırtıklardır. Çeşitli durumlarda ise; perine dokusunun sert olduğu ya da bebeğin başının büyük olduğu durumlarda epizyotomi açılmasının zamanında olmaması ya da hiç kesilmemesi rektum yırtılmasına dahi yol açabilir. Bu sebeple de epizyotominin açılması gerekli görülürse, kar zarar oranı hesaplanarak bu karara varılır.

Epizyotomi kesisinin diğer amacı ise estetik olarak görüntünün korunmasını sağlamaktır. Bu sebeple de perine kaslarının gerili olduğu durumlarda, gerilmeyi engellemek adına doğum kesisi açılır. Çünkü perine kasları aşırı gerildiklerinde eski şekillerine çok zor geri dönmekte ve bölgede yapısal ve işlevsel bozukluklar meydana gelebilmektedir.

Epizyotomi iyileştiğinde iz kalır mı?

Epizyotomi iyileştikten sonra ise, kesi uygun bir şekilde dikilir. Doktorun ve ekibin tecrübeli olması durumunda herhangi bir estetik kaygı ortaya çıkmayacaktır. Bakımın doğru yapılması neticesinde,  bölgede kesi hattı boyunca çizgi şeklinde bir iz kalır.

İzin ne kadar kaldığı ya da derinliği, epizyotomi açılırken kullanılan teknik ve tamir esnasında kullanılan dikiş materyalinin kalitesine göre değişir. Şayet anne adayının bünyesi nedbe dokusu oluşturuyor ise, bünyesine bağlı olarak teknik doğru olsa da iz kalabilmektedir.

Epizyotomi sonrası ne gibi istenmeyen durumlar oluşabilir?

Epizyotominin dikimi ardından en yaygın meydana gelen şikayet, ağrıdır. Ancak bu durumlarda kullanılan ağrı kesiciler ağrıyı dindirmek için oldukça faydalıdır. Bunun dışında bölgeye buz torbası koyulabilir ya da sprey şeklinde anestezik ilaç uygulanabilir. Şayet ağrı çok fazla ise, zaman kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır. Bu gibi durumlarda hematom meydana gelebilir. Hematom epizyotomi dikilirken fark edilmeyen bir atardamarın açık kalması sonucu kanamanın devam etmesi ve epizyotomi bölgesinde hapsolması neticesinde meydana gelmektedir. Böyle bir durum söz konusu ise epizyotomi kesisi yeniden açılır ve ardından tekrar dikiş atılır.

Oluşabilecek bir diğer istenmeyen durum ise kesinin açılmasıdır. Bu durum, enfeksiyon sebebiyle meydana gelebilmektedir. Oluşan enfeksiyoni dikişlerin erimesine yol açabilir. Alandaki kanama, hematomun dikişlerini güçsüzleştirebilir. İyileşme olmadan cinsel ilişkide bulunulması da bu duruma yol açabilmektedir. Şayet kesi alanı temiz ise, enfeksiyon söz konusu değilse dikişler yeniden atılabilir. Enfeksiyon mevcut ise, ilk olarak enfeksiyonun iyileştirmesi için tedaviye başlanır. Yaklaşık bir hafta sonra uygun şartlar oluştuğunda ikinci kez dikiş konulabilir.

Paylaş:
Yorumlar
 • Sümeyye :

  03 Mayıs 2016

  Hocam 18 gün oldu normal dogum yapali ama hala dikişlerim düşmedi acaba bu durum normalmi ara sira ağrimda oluyor

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   03 Mayıs 2016

   Merhaba,\nÖncelikle tebrik ederim. Günümüzde sıklıkla kendiliğinden eriyen dikişler ile doğum kesisi onarılmaktadır. Kendiliğinden eriyen dikişler alınmaz, doğumdan sonra yaklaşık 15-20 gün içerisinde eriyerek kopar ve düşerler. Ancak bu kendiliğinden erimeyen bir dikiş ise hekiminiz tarafından 10 günlük süreç sonunda alınması gerekmektedir. Dikiş yerlerine sürekli pansuman yapılmasını önermemekteyiz. Kuru ve temiz tutmanız yeterli olacaktır. Ancak dikiş yerinizde kızarıklık, şişlik, ısı artışı ve akıntı gibi şikayetler var ise size önerim doğumunuzu yaptıran kadın hastalıkları ve doğum uzmanına kontrole gitmenizdir. Bu süreçteki ağrılarınız için hekiminizin önerdiği ilaçları kullanmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.\n Saygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Sinem Yıldırım :

  25 Aralık 2016

  Hocam doğum yapalı 23 gün geçti dikişler düşmüş fakat hala ağrı duyuyorum hem içte hem dışta. Birde epizyotomi yapılan yerde bir kabarıklık var sanki dikişden kalma kırmızı renkli o kısım daha çok ağrıyor. Bir iki hafta içinde iyileşir demişti doktorum kontrole gelemene gerek yok dedi. Ne yapmalıyım sizce?

   Cevapla
 • Evrim yargi :

  11 Ağustos 2019

  Merhabalar normal doğum yapalı 10gün oldu 7.gün de doktora kontrole gttm herşey iyi dedi ama pansuman yaparken farkettim iç tarafta delik var acılmamı olmuştur bilemedm.aslnda dkşler atmaya baslamş ama sanki orasi delik kalıp et birleşmemiş gbi duruyor.açılma olduysa nasil anlarz

   Cevapla
 • songül aydın :

  02 Eylül 2019

  merhaba doğum yapalı 4 gün oldu dikişlerimde şişlik oluştu normal mi sizce?

   Cevapla
 • Suzan arslan :

  24 Eylül 2019

  Mrb hocam ben 4 yıl önce doğum yaptığımda dikişlerim açıldı ve korktuğum için doktora gitmeden şimdi ise ağrılarım oluyor yara iltihablanma şişme durumlar oluyor doktara gitsem tekrar dikiş atarlar mı yoksa bide uyuşturmadıklarını söyleyenler var doğrumu şimdiden teşekkürler

   Cevapla
 • Merve Özturk :

  24 Kasım 2019

  Merhaba Hocam doğum yapalı 43 gün oldu dikişlerim icin kadın doguma kontrole gittim akintim olduğu için fitil verdi 2 gündür kullaniyorum ve kanamam oluyor normal bir süreç mıdır?

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar