Gastroşizis – Omfalosel Nedir?

jinekologa-ne-zaman-gitmeliBebeğin kordonunun bulunduğu alanın hemen yan tarafındaki bir açıklıktan barsakların karın dışına çıkması sorununa gastroşizis adı verilmektedir.

Bu sorunun kromozomal anormalliklerle herhangi bir alakası yoktur, fakat barsaklarla alakalı düğümlenme ya da barsağın bir bölümünün gelişmesinin yeterli olmaması gibi sorunlara yol açabilir. Ancak bebeklerin hayatta kalma şanları %80 ile %100 kadar yüksektir.

Gastroşizis sorunu 10 bin hamilelikte karşılaşılan bir sorundur. Annenin diğer bebeğinde bu sorunun yeniden görülme riski %5 olmaktadır.

Ultrason aracılığı ile omfalosel ve gastroşizis teşhis edilebilir. Bu sorunlar, en erken olarak gebeliğin üçüncü ayından sonra tespit edilebilir. 3. Aya dek, bağırsaklar normal bir görüntü verir.

Gastroşizis ve omfalosel sorununda anne kanında AFP (alfafetoprotein) ölçümü yüksek çıkar. Bebeğin içerisinde yüzdüğü amniyon sıvısında fazlalık tespit edilebilir.

Gastroşizis sorunu bebekte erken doğum riskine, büyümenin yavaşlamasına hatta bazen ölüme dahi yol açabilir. Bundan dolayı da ultrason ile izlenmelidir.

Bu sorunu olan bebekler için doğumun normal olması önerilmez. Sezaryen doğum tercih edilir. Doğum yapılan hastanede ameliyat koşullarının ve donanımın tam olması gerekmektedir. Tedavinin sağlanması için bebeğin doğum ardından yeniden ameliyata tabii tutulması gerekebilir.

Omfalosel nedir?

Omfalosel sorununda gastroşizisten değişik olarak bebeğin barsakları karın zarı ile örtülür. Bu alandaki sorun, karın duvarındaki kasların yeterli kapanmaması neticesinde meydana gelmektedir.

Omfalosel sorunu mevcut olan bebeklerin gastroşizis sorunundan farklı olarak ortalama %25-50’ında farklı sorunlar tespit edilebilmektedir.

Bu sorunlar:

  • Genetik sorunlar,
  • Kromozomal sorunlar,
  • Konjenital diafragma hernisi,
  • kalp anomalisi gibi sorunlardır.

Bundan dolayı da gastroşizis ile ayırt edilmesi oldukça önem teşkil eder. Omfalosel sorununda amnisentez uygulamasına ihtiyaç duyulur. Fetal ekokardiyografi de çeşitli durumlarda yapılmaktadır.

Omfalosel çeşitli derecelerde yaşanabilir. Hafif olarak yaşanan sorunlarda, karından fıtıklaşan kesenin içerisinde yalnızca barsaklar yer alır, daha büyük olanlarda karaciğer ya da dalak da yer alabilir. Uygulanan tüm tetkiklerin ve amniosentez neticesi ve beraber görülen anomalilerin tamamı aile ile birlikte konuşularak, gebeliğin sonlandırılmasına ya da devam edilmesine karar verilir.

Bu sorunu olan bebekler için doğumun normal olması önerilmez. Sezaryen doğum tercih edilir. Doğum yapılan hastanede ameliyat koşullarının ve donanımın tam olması gerekmektedir.

Tedavinin sağlanması için bebeğin doğum ardından yeniden ameliyata tabii tutulması gerekebilir.

Operasyonlar çoğunluklu olarak başarılı geçer, fakat şayet bebekte farklı anomaliler de tespit edilmiş ise bebeğin durumu bu anomalilere göre değişmektedir. Duruma göre daha ciddi olabilir.

Bebekte omfalosel haricinde farklı bir anomali mevcut değilse yaşama şansı %100’e yakındır.

Ancak, bebeğin içerisinde yüzdüğü amniyon sıvıcı aşırı fazla ya da az ise, kromozomal anomali riskinde artış meydana gelir. Bu sebeple bebeğin yaşama şansında azalma olur.

Karın duvarının yokluğu:

Omfalosel ve Gastroşizis

Gastroşizis, göbek kordonunun çoğunlukla hemen sağında yer alan karın duvarının mevcut olmaması sorununa denilmektedilr. Çoğunlukla ince bağısaklar, kimi zaman da mide ve kalın bağırsak bu alandan karın dışına doğru çıkar. Bu alanın üzerinde ise bir zar tabakası bulunmaz.

Omfalosel olarak adlandırılan göbek fıtığı durumu; göbek deliği (umbilikus) alanında oluşan bir zayıflama sebebiyle göbek çevresinden dışarı çıkması sorununa verilen isimdir.

Dışarı doğru çıkan karın içeriği, hasta sırt üstü uzandığında ya da eliyle içeri doğru bastırıldığında kendi kendine kaybolmaktadır. Dışarı çıkmış olan karın içeriği kimi zaman sıkışmaktadır. Bu sebeple de içeri doğru ittirilemez. Bu durumda zaman kaybetmeden tedaviyi gerçekleştirmek gerekmektedir.

Şayet tedavi edilmez ise, zaman içerisinde sıkışan bağırsakların beslenmesinde bir bozulma meydana gelir, bundan dolayı da dokuların canlı kalması söz konusu olmaz. Bu durum peritonit adı verilen karın zarı iltihabı sorununa yol açabilir.

Göbek fıtıkları doğumsal olarak olabilmektedir. Bunun dışında yetişkinlikte de ortaya çıkmaktadır. Yetişkin zamanlarda meydana gelen fıtıkların tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Doğumsal olarak meydana gelen göbek fıtıkları çoğunlukla bir süre sonra kendi kendine kaybolabilir.

Bebek henüz anne karnında iken, anne ile bebek arasındaki bağı meydana getiren ve bebeğin beslenmesine yardım eden damarları kapsayan göbek bağı, göbek halkasının içindedir. Doğum yapıldıktan sonra bu damarlarda kapanma meydana gelir.

Zaman geçtikten sonra da göbek düşmektedir. Şayet göbek halkası tam olarak kapanma sağlayamaz ise, meydana gelen bu boşluktan karın içi organları dışarı doğru çıkar ve deri altında bir kabarıklık meydana gelir. Bu durma göbek fıtığı ismi verilmektedir. Bu kabarıklık karın içine girer ve çıkar. Çocuğun sırt üstü uzanması durumunda bu şişliğin kaybolduğu fark edilir. Ancak ağlama gibi durumlarda, şişlik daha çok fark edilir.

Göbek fıtıkları doğuştan meydana gelebilir. Genellikle kendiliğinden düzelirler. Bundan dolayı çocuk 4 yaşına gelene kadar takip edilmelidir.

Omfalosel ve gastroşizis sorunu ile çocuk cerrahisi branşı ilgilenmektedir.

4 Comments

  • Leyla Akın

    25 Şubat 2017 - 00:02

    Ben 26 yıl önce bu umfalocel li bir kız çocuk dünyaya getirdim.Doğum öncesi hiçbir şey farkedilmedi.Aylık kontroller ultrasonla Üniversite hast. yapılmıştı ama bana hep herşey yolunda denmişti.doğum ertesi günü kızım ameliyat edildi. Karnında dikiş vardı,göbek deliği yoktu. Gelişmesi çok iyi gitti.akıllı bir çocuktu. Şu anda hakim. 7-8 yaşlarında karnındaki düzgün olmayan dikiş ve göbek deliği olmayışını dert ettiği için basit bir estetik operasyon yaptırdık yine Üniversite Hastanesi’nde.Ancak ertesi yıl barsak yapışması sorunu oldu.Tekrar bir ameliyat geçirdi. 1,5 ay sonra evlenecek.Hamilelik durumu onun için sorun olurmu? Cevap verirseniz sevinirim,gerekirse kontrole gelebiliriz.

Comments are closed.