Gebelik Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Gebelik Testi

Genellikle en az bir ortak semptom fark ederek hamile olup olmadığınızı söyleyebilirsiniz. Hamilelik belirtilerinden herhangi birini yaşıyorsanız, hamileliğinizi doğrulamak için bir evde hamilelik testi yapmanız veya doktorunuza gitmeniz gerekir.

Muhtemelen ilk kaçırdığınız adet döneminizden bir gün sonra bir gebelik testinden doğru sonuçlar alırsınız. Bununla birlikte, en doğru test sonuçlarını elde ettiğinizden emin olmak için kaçırdığınız adet döneminizden sonra en az bir hafta beklemek en iyisidir.

Aşağıdaki videoda bu konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Evde Gebelik Testleri

Kaçırdığınız adet döneminizin ilk gününde bir evde hamilelik testi (HPT) kullanılabilir. Bazı çok hassas testler daha erken kullanılabilir.

Bu testler idrarda insan koryonik gonadotropin hormonu (hCG) tespit ederek işe yarar. Bu hormon sadece gebelik sırasında vücutta bulunur. Bu hormonla temas ettiğinde test çubuğundaki bir kimyasal renk değiştirir. Bekleme süreleri teste bağlı olarak değişir, ancak çoğu doğru bir okuma sunmak için yaklaşık 10 dakika sürüyor.

Üreticilerin çoğu, evde hamilelik testlerinin iki kez yapılmasını önerir; çünkü ilk kaçırdığının adet sürenizden sonra testi çok erken alırsanız, sonuçlar değişebilir. Bazı durumlarda, hCG düzeyleriniz gebeliği belirlemek için çok düşüktür. Uygulayıcılar markadan markaya değişiklik gösterir ancak testler genellikle ucuzdur.

Gebelik testleri doğru kullanıldıklarında doğrudur. Hamile olabilirsiniz ancak testte olmadığınızı söyleyen yanlış negatif bir sonuç bulunmak mümkündür. Adet döneminizi kaçırdıysanız ve birkaç gün sonra da regl olmazsanız, testi tekrarlayın veya doktorunuza danışın.

Klinik İdrar Testi

Doktorunuzun ofisinde klinik bir idrar testi yapabilirsiniz. Bu testlerin evde hamilelik testlerinden daha doğru olduğu kesin değildir. Bununla birlikte, doktorunuz testin doğruluğunu etkileyebilecek hataları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Sağlık sigortanızın planına bağlı olarak, klinik bir idrar testi evde hamilelik testinden daha pahalı olabilir.

Bir klinik idrar testinin sonuçları, ziyaret ettiğiniz tıbbi tesise bağlı olarak değişebilir. Bununla birlikte, genellikle testten sonraki bir hafta içinde sonuçlarınızı alabilirsiniz.

Kan Tahlili

Bir laboratuvar hCG miktarını saptamak için kanınızı test eder. İki tür gebelik kan testi vardır:

Niteliksel hCG kan testi: Bu test, herhangi bir hCG’nin vücutta üretilip üretilmediğini kontrol eder. Hamile olup olmadığınıza dair basit bir pozitif cevap verir ya da hiç bir cevap vermez.

Nicel hCG kan testi: Bu test kandaki hCG’nin spesifik seviyesini ölçer.

HCG seviyeniz ne kadar süredir hamile olduğunuzu düşündüğünüze göre beklenenden daha yüksek veya düşükse, doktorunuz daha ileri testler isteyebilir. Bir ultrason isteyebilir veya birkaç gün içinde hCG testini tekrarlayabilirler. HCG düzeyinin anormal görünmesine neden olan en yaygın neden tarihlerinizden emin olmamanızdır.

Nicel hCG kan testleri çok doğrudur çünkü kandaki hCG miktarını tam olarak tespit ederler. hCG seviyesinin daha küçük miktarlarını niteliksel bir hCG kan testinden veya idrar testinden daha doğru ve net tespit edebilirler.

Kan tahlili, hCG seviyesini idrar testlerinden önce tespit edebilir. Kan tahlili genelde evde yapılan testlerden daha pahalıdır ve sonuçlarınız için daha uzun süre beklemek zorunda olursunuz.

Hamilelik Testleri Nasıl Çalışır?

Hamile olabileceğinizi düşünüyor musun? En etkili doğum kontrol yöntemlerini kullansanız bile, her zaman hata yapma şansı vardır. Sonuçta, yumurtayı döllemek yalnızca bir spermin işidir. Bunun olup olmadığını öğrenmek eczaneden gebelik testi alarak kolayca öğrenilir.

Evde gebelik testlerinde tipik olarak idrarda insan koryonik gonadotropin (HCG) adı verilen bir hormon test edilir. hCG yalnızca hamileyseniz bulunur. Hormon, döllenmiş bir yumurta rahim dışına veya rahim astarına bağlanırsa serbest bırakılır.

Test için idrarınızı almanın farklı yolları vardır. Seçtiğiniz teste bağlı olarak, aşağıdakileri yapmanız gerekebilir:

  • İdrarınızı bir bardağa yapabilir ve testi ona batırabilirsiniz
  • İdrarınızı testin üstüne yapabilir ve bekleyebilirsiniz
  • İdrarınızı bir bardağa yapıp testin üstüne damlatmak için damlalık kullanabilirsiniz

Uzmanlara göre çoğu gebelik testi, kaçırılan bir adet döneminden sonra yapılırsa yüzde 99 doğru sonuç verecektir. En iyi yanı, kendi evinizin mahremiyetinde yapabilmenizdir. Testi açın, talimatları izleyin ve sonuçları görüntülemek için önerilen süreyi bekleyin. Önerilen bekleme süresi geçtikten sonra test sonuçlarınızı aşağıdaki yollardan biriyle gösterecektir:

  • renk değişikliği
  • bir çizgi
  • artı veya eksi gibi bir simge

Gebelik Testini Ne Zaman Yapmalısınız?

En doğru sonuç için kaçırdığınız adet döneminin bitimine kadar bir gebelik testi yapmayı beklemelisin. Dönemi kaçırıncaya kadar beklemek istemiyorsanız, seks yaptıktan sonra en az bir ila iki hafta beklemeniz gerekir.

Hamileyseniz, vücudunuzun saptanabilir HCG seviyeleri geliştirmek için zamana ihtiyacı vardır. Bu, tipik olarak bir yumurtanın başarılı şekilde implantasyonundan sonra 7 ila 12 gün sürer. Test adet döngünüzden çok erken yapılıyorsa hatalı bir sonuç alabilirsiniz. Hamilelik testi yaptırmanız gerektiğine dair bazı bulgular aşağıdadır.

Adet Döneminizi Kaçırdıysanız

Gebeliğin ilk ve en güvenilir işaretlerinden biri, kaçırılmış bir adet dönemidir. Adet döneminizi yakından takip etmezseniz, gecikip gecikmediğiniz belirlemek zor olabilir. Birçok kadının 28 günlük adet döngüsü vardır. Son döneminizden bu yana geçen süre bir aydan fazla ise test yapmayı düşünün. Stresin, diyetin, egzersizin veya bazı tıbbi durumların dönem geciktireceğini aklınızda bulundurun.

Kramp Yaşıyorsanız

İmplantasyon menstrüel kramplara benzer bir his de oluşturabilir. Hamileliğin ilk dönemlerinde bu rahatsızlığı hissedebilir ve döneminizin yaklaştığını düşünebilirsiniz, ancak o zaman asla gelmez. Hal böyle olduğunda gebelik testi yapmalısınız. Hormon seviyeleri kadına ve gebeliğe göre değişir.

Göğüsleriniz Acıyorsa

Gebeliğiniz giderek daha fazla östrojen ve progesteron üretirken, bu hormonlar bebeğinizin büyümesini desteklemek için vücudunuzda değişiklikler yapmaya başlar. Göğüsleriniz artan kan akışı nedeniyle hassas hissedebilir ve daha büyük görünebilir. Meme uçları zarar görebilir ve damarlar cilt altında daha koyu görünebilir. Birçok kadın aynı zamanda adet dönemlerine kadar geçen süre içinde meme rahatsızlığı yaşadığından, bu belirti her zaman gebeliğin göstergesi değildir.

Farklı Hissediyorsanız

Kramplar ve ağrılı göğüslerle birlikte gebelik ilk dönemlerinde aşağıdakilere neden olabilir:

  • mide bulantısı
  • gıda hassasiyeti
  • tükenme
  • sık idrara çıkma

Haftalar devam ederken, HCG düzeyleri ilk üç aylık döneme bile girmeden bu belirtiler daha da güçleşebilir. Kendinizi tanıyorsanız, bedeninize dikkat edin. Alışılagelmişin dışında herhangi bir fiziksel semptom, gebelik testi yapmanızı gerektirebilir.