Gebelikte Cinsel İlişki

Gebelikte Cinsel İlişki Güvenli Midir?

Gebe kadınların çoğu, suyu gelene ya da doğuma kadar seks yapmaya devam edebilir. Bununla birlikte, bazı koşullar vardır ki, bu durumda cinsel faaliyetinizi değiştirmeniz veya hamileliğinizin bir kısmında veya tamamında cinsel ilişkiye girmekten vazgeçmeniz gerekebilir. Doktorunuza, cinsel ilişki yaşamanızı engelleyen herhangi bir komplikasyon taşıyıp taşımadığınızı bildirmeniz gerekir. Bu konuda emin değilseniz doktorunuza sorun.

Gebelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi?

Hayır, hamile bir kadın ve eşi cinsel ilişkiye girdiğinde bebek zarar görmez. Amniyotik kese sıvısı ve  güçlü rahim kasları bebeğinizi korur ve ayrıca rahim ağzını kapatan kalın mukus tabakası, enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olur. Cinsel ilişki sırasında penis vajinanın ötesine geçmez, bu nedenle bebeğe ulaşmaz.

Gebelikte Cinsel İlişki Doğumu Tetikleyebilir Mi?

Normal ve genel olarak risksiz bir hamilelik durumunuz varsa tetiklemez. Cinsel uyarılma ya da orgazm da doğumu başlatamaz ya da düşük yapmaya neden olmaz. Orgazm, yumuşak uterus kasılmalarına (meme uyarımı ve menideki prostaglandinler ile) neden olurken, kasılmalar genellikle geçici ve zararsızdır.

Hamilelik Sırasında Seks Yapmak Güvenli Midir?

Birçok kadın gebelik sırasında seksin farklı hissettirdiğini bildirmektedir. En azından bazıları daha zevkli bulabilir.  Pelvik bölgeye artan kan akışı cinsel organların uyarılmasına neden olabilir. Hamilelikten dolayı oluşan yüksek hassasiyet, seks sırasında zevkinize katkıda bulunabilir. Vajinal akıntı veya nemliliğiniz daha fazla olabilir, bu da seks için artı bir avantaj sağlayabilir.

Öte yandan, bu değişimlerin hissettirdiği duyguyu beğenmeyebilirsiniz ve genital engelden dolayı rahatsızlık duyduğunuzu fark edebilirsiniz. Ve, genel olarak belirtildiği gibi, cinsel ilişkide veya orgazm sırasında veya sonrasında hafif karın krampları veya kasılmaları hissedebilirsiniz.

Göğüsleriniz, özellikle ilk üç ayda dokunmaya karşı alışılmadık derecede hassas veya ağrılı olabilir. Genellikle zaman geçtikçe genel hassasiyet azalır, ancak göğüsleriniz daha hassas da kalabilir. Bazı kadınlar, bu yüksek hassasiyeti bir avantaj olarak kullanabiliyor, diğerleri ise göğüslerine bu süre zarfında hiç dokunulmamasını tercih edebiliyor.

Gebelikte cinsel ilişkiye girerken, eşinizin herhangi bir şeyden rahatsız olup olmadığınızı bilmesine izin verin. Eğer kendinizi cinsel ilişki için hazır hissediyor ancak yeterince uyarılmadığınızı düşünüyorsanız; oral seks veya kendini uyarma gibi diğer erotik faaliyetleri düşünün. Eşiniz ve sizin için de seksin rahatlatıcı ve keyifli olmasını sağlamak için çeşitli şeyler deneyebilirsiniz. Ayrıca önemli olanın cinsel ilişki değil de fiziksel temas olduğunu unutmayın.

Eğer cinsel ilişkiye girmek istemiyorsanız veya doktorunuz bunu önermediyse, yine de sarılmak, öpüşmek ve birbirinizi okşamak da önemlidir.

Gebelikte Aydan Aya Cinsel İlişki Durumu Değişebilir

Birinci üç aylık dönemde (trimesterde) birçok kadın yorgunluk ve mide bulantısı hissettiği için cinsel ilişki için arzu duymuyor ancak ikinci üç aylık dönemde (trimesterde), kendilerini daha iyi hissettikleri ve genital bölgede daha fazla yağlanma olduğu için cinsel ilişkiye daha sıcak bakabiliyor. Aslında bu durum, seksi daha çekici ve potansiyel olarak daha doyurucu hale getiriyor. Dahası, çoğu kadın ikinci trimesterde hemen hemen oldukça rahattır, çünkü karınları aşırı derecede yuvarlaklaşmamıştır. Üçüncü trimesterde bu yuvarlaklık sorun çıkarabilir. Mide büyüdükçe ve gün içindeki yorgunluk arttıkça, cinsel ilişki hamileliğin son haftalarında fiziksel açıdan çok daha zor olduğundan iki taraf için de çekici görünmeyebilir.

Baba adayı hamile olan partneriyle seks yapmak konusunda giderek daha fazla endişeli olursa, bu konu doktora danışılmalıdır. Ve bu görüşme sırasında baba adayı da doktorun yanına girmelidir. Baba adayına bebeğinin koruyucu bir tabakayla çevrili bir yumurta olduğunu ve bebeğe zarar vermesinin imkansız olduğunu söylemek, genellikle çiftlerin cinsel ilişki konusundaki çekincelerini azaltıyor.

Son üç aylık dönemde doğum tarihinize yakın olan cinsel ilişkide bulunup bulunmayacağınıza dair doktorunuza danışmak en mantıklısıdır. Çünkü son haftalarda gebelik durumu değişebilir ve tam doğum tarihi daha önceden yanlış hesaplanmış da olabilir.

Gebelikte Cinsel İlişkiden Uzak Durma Nedenleri Nelerdir?

Gebelik sırasındaki cinsel ilişki; tekrarlayan düşükler, erken doğum, kanama veya zayıf rahim ağzı geçmişi olan kadınlar için güvenli olmayabilir.

Hepsi bu da değil. Plasenta previa olan kadınlar (plasentanın rahim ağzını kapladığı bir durumdur) hamilelik sırasında seks yapmaları halinde kanama riski altındadır. Doktorlar, gelişmekte olan bebeği koruyan ve amniyotik sıvıyı içeren kesenin doğumdan önce delinmesi durumunda ortaya çıkan erken membran rüptürü (PROM) sorunu olan kadınların gebelik sırasında cinsel ilişkiden kaçınması gerektiğini belirtiyor. Herhangi bir kontrendikasyon yoksa, bir kadın tüm gebeliği boyunca cinsel ilişki kurabilir.

Gebelik sırasında cinsel ilişkinin akıllıca olmayabileceği diğer kırmızı bayraklı durumlar olabilir. Hamilelik sırasında seks sonrası kanama veya kötü kokulu akıntı varsa hemen doktorunuza bildirin. Akıntı, uterusa yani yukarı doğru ilerleyebilen bir enfeksiyon belirtisi olabilir ve kanama genel olarak bir sorunun işareti olabilir.

Özellikle hamile kadınlar, eşlerinin bir Cinsel yolla bulaşan hastalığı varsa, kendilerini korumak için prezervatif gibi bir korunma yöntemi kullanmaları gerektiğinin farkında olmalıdır. Çoğu insan hamileyken korunmaya ihtiyacı yok sanabilir. Ancak, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı mutlaka bir korunma yöntemine ihtiyacınız vardır.

Kadınlar doğum öncesi gebelik sırasında cinsel ilişkinin güvenilir olup olmadığına dair bilgiyi doktorlarından almalıdır. Ama çoğu kadın bu konuyu konuşmaktan çekinip utanabiliyor. Her durumda mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini ve utanacak bir şey olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

https://www.webmd.com/baby/features/sex-during-pregnancy-is-it-safe#2

https://www.babycenter.com/sex-during-pregnancy-overview