Gebelikte Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

gebelikte-kullanilan-ilaclar

Gebelerin kullanması gereken ilaçlar ve vitamin grubu

Gebelikte sınırlanan en önemli konu ilaç kullanımıdır. Gebe kadın rutin kullandığı ilaçlara bu dönmede ara vermesi gerekebilir. Yahut daha önceden rahatlıkla kullandığı ilaçları artık sorgulamalıdır. Çünkü özellikle erken dönemde fetüs bu ilaçlardan etkilenebilip, gelişimsel bozukluk yaşayabilecektir. Yine kullanım yasağı olan ilaçların yanı sıra özellikle kullanması gereken ilaç grubu da vardır. Bu grup ilaçlar; folik asit tabletleri, magnezyum tabletleri, kalsiyum ilaçları, demir vb. vitamin ilaçları doktor kontrolünce önerilecek ve her biri gerektiği ölçüde zaruri kullanılması gerekebilecektir

Gebelik ve vitamin ilaçlarının kullanılması:

Gebelik boyunca anne bedeni ve bebeğin bedeni koruma altına alınmalıdır. Vitaminlerden eksik kalacak bir gebe beden beraberinde sıkıntılar açığa çıkartacaktır.

Gebelikte vitamin ilaçları alınmazsa neler yaşanır?

Anne yoğun oranda kansızlık yaşayabilip, erken doğuma neden olabilir. İleri safhada anemi vakaları anne ile bebeğin hayatını tehlikeye atabilir.

Diş eti kanamaları ve diş problemleri yoğun oranda yaşanır Bebek gelişimi boyunca kalsiyuma fazlaca ihtiyaç duyacaktır. Kemikleri gelişmekte olan bebeğin ve bebeği taşıyan annenin kalsiyuma ihtiyacı fazlaca olacak ve eğer gerekli oranda alamazsa sıkıntılar artacaktır.

Kramplar yine magnezyum ve kalsiyum eksikliğine bağlı yüksek oranda yaşanabilir. Krampların anneye uyku uyutmayacağı düşünülürse yeterli oranda alınmayan vitamin ilaçları zorlu bir gebeliğe neden olabileceği açığa çıkacaktır.

Bebeğin beyin gelişimi için ceviz gibi önemli besin maddelerinden gelen yiyeceklere ihtiyacı olacaktır. Balık ve ceviz gibi yüksek vitamin barındıran besin maddeleri yeterince alınmalı ve yanı sıra vitamin ilaçları ile destek yapılmalıdır. Bu sayede çok daha sağlıklı bebeklere sahip olmak mümkündür.

Gebelikte kullanılan ilaçlara sınırlama nasıl getirilir?

Daha önceden kronik rahatsızlıklardan ötürü medikal ürünler kullanılıyorsa ve gebelik programlı gerçekleşecekse hekim ayarlama yapacaktır. Yarar ve zarar değerlendirmesi yaparak uygun doz ve uygun ilaç önerimin de bulunacaktır. Onun dışında; ağrı kesici, antibiyotik, kas gevşetici, soğuk algınlığı ilaçları gelişi güzel kullanılamayacak olup gebelerin kullanabilecekleri düzeyde ilaçlarla buluşmak gerekecektir. Bunun içinde hekim muayenesi ve hekim önerisi şarttır.

Demir ilaçları:

Hamilelik sürecinde kansızlık olmasa dahi demir ilaçlarının kullanılması oldukça önemlidir. Doğuma kadar demir ilaçlarının düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Gebelik döneminde vücudun kan volümü yaklaşık olarak %50 oranında artmaktadır. Bu sebeple de kansızlığa meyil vardır.

Doğum sırasında yaşanabilecek kan kaybı problemlerinin engellenmesi için demir prepatlarının kullanılması gerekmektedir.

Magnezyum ve kalsiyum

Gebelikte kullanılan ilaçların büyük bir kısmı magnezyum ve kalsiyum ilaçlarıdır. Bu ilaçlar, her gebelikte rutin olarak kullanılmaz ancak kullanılmasının herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Şayet anne adayında hafif kasılmalar ve kramplar meydana gelirse genellikle magnezyum ve kalsiyum eksikliğinden meydana gelmektedir. Bu sebeple de magnezyum ve kalsiyum takviyesi yapılması gerekebilmektedir.

Progesteron

Progesteron hormonu içeren ilaçlar; her gebede rutin olarak kullanılmamaktadır. Fakat kanama ve düşük riski söz konusu ise bu durumda progesteron kullanılması gerekebilmektedir.

Ağrı kesiciler

Gebelikte kullanılması önerilmeyen ilaç grubudur. Bu ilaçlar doktor önerisi dışında kullanılmamalıdır. Fetus üzerinde genellikle zararlı etkileri olduğu için ağrı kesicilerin çok gerekli olmadığı durumlarda kullanılması önerilmemektedir.

Bu ilaçların dışında hamilelikte bulantı, kusma ve diğer belirtiler için ilaçlar önerilebilir. Bu ilaçların da doktor önerisi ile kullanılması gerekmektedir. Hamilelikte yaygın olarak görülen bir durum olan idrar yolu enfeksiyonu için de ilaç kullanmak gerekebilir. Anne adayının guatr, hipertansiyon, diyabet, astım, migren gibi hastalıkları varsa bunlara yönelik ilaçlar konunun uzmanı doktorlar tarafından önerilerek kullanılmalıdır.

Gebelikte neden vitamin kullanılır?

Gebelik sürecinde, bütün gelişmeler sağlıklı olsa da her anne adayı rutin olarak bazı vitamin ve ilaçları almalıdır. Doktorun önerdiği ilaç ve vitaminler gebeliğin sağlıksız devam ettiğini gösteren bir durum değildir.

Vitaminler, rutin ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Gebelik süreci, anne adayının gebe kalmadan önceki dönemine göre daha fazla besin ögesine ihtiyaç duyduğu bir süreçtir. Bu sebeple de beslenme düzeni ile besin ögelerinin karşılanması mümkün değildir. Bu vitaminler arasında folik asit en önemlisidir. Haftalık ya da aylık olarak rutin yapılan doktor kontrollerinde bebeğin ve anne adayının gelişim durumuna göre doktor gereken ilaç ve takviyeleri önerecektir.

Gebelikte ağrı kesici kullanımı

Gündelik hayatta en ufak ağrılarda bile alınan ağrı kesiciler; gebelik döneminde bu şekilde kullanılmamalıdır. Bununla beraber, bilinçsiz ilaç kullanımı böbrek sorunlarına da sebep olmaktadır. Sık sık ağrı kesici kullanımı, uzun vadede kalıcı zararlar verebilmektedir.

Gebelikte kullanılan en basit ağrı kesiciler bile; gebeliğe zarar verebilmektedir.  Bundan dolayı da ağrı kesicilerin, doktor kontrolü dışında kullanılmaması oldukça önemlidir. Bebek, ağrı kesiciler sebebiyle ciddi risklerle karşı karşıya kalabilir.