Doğurganlığınızın yüksek olduğu yıllar sizin için geride kalmış olsa bile, hamileliğiniz sırasında başınızdan geçen sorunlar, bugünkü kalp ve damar sağlığınızı etkileyebilir.

Gestasyonel diyabet (hamilelik sırasında gelişen bir tür diyabet) veya preeklampsi (yüksek tansiyon ve idrarda protein kaybı ile seyreden bir gebelik problemi) geçiren kadınlar; yüksek tansiyon ve kalp de dahil olmak üzere gelecekteki kardiyovasküler problemler için daha büyük risk altındadır.

Bu hamilelikle ilgili koşullar, kadınlar için stres testi olarak görülebilir ve gelecekteki sağlık risklerine bir pencere açabilir.

Gestasyonel Diyabet

Gebeliğe bağlı diyabet, CDC’ye göre, yaklaşık 10 hamile kadından birini etkilemektedir ve genellikle hamileliğin yarısını geçtikten sonra teşhis edilmektedir. Gestasyonel diyabetli kadınların kan şekeri yüksektir çünkü vücutları hamilelik sırasında insüline dirençli hale gelir.

Bebek doğduktan sonra gestasyonel diyabet ortadan kalkmasına rağmen, daha sonra diyabet geliştirme riski artar. Gestasyonel diyabet hastası olan kadınlara, izleyen 10 yıl içinde diyabet teşhisi konma olasılığı 5 ila 10 kat fazladır. Diyabet, kardiyovasküler hastalık riskinde artışa neden olur. Bununla birlikte, daha sonra diyabet geliştirmeyenlerde bile risk vardır. Veriler, kardiyovasküler hastalık için (mütevazi olarak) daha yüksek risk oluştuğunu göstermektedir.

Preeklampsi

gebelik zehirlenmesi

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, hamilelikle ilişkili bir tansiyon hastalığı olan preeklampsi, gebelerin ortalama % 3.4’ünde görülür. Bu durumun hamilelik sırasında görüldükten daha sonra, kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini ikiye hatta üçe katlayabileceği biliniyor. Kardiyovasküler risk de yüksek tansiyon ile seyreden diğer hastalıklarla birlikte artmaktadır. Bunlar hamilelik öncesinde başlayan ve devam eden hipertansiyon ve hamilelik sırasında gelişen yüksek tansiyondur (gestasyonel hipertansiyon).

Hangisi Diğerine Neden Oluyor?

Bu sorunlar ile kardiyovasküler hastalık riski arasındaki bağlantı tam olarak anlaşılamamıştır. Hamilelik sırasında bu sorunları geliştiriyorsanız acaba altta yatan bir problem mi var, yoksa bu sorunları geliştirmek mi bir probleme neden oluyor?

Bilim adamları her iki faktörün de birbirine katkıda bulunduğuna inanmakla birlikte, daha olası bir açıklama şudur: Bu sorunları yaşayan kadınların, vücutta yüksek stresli hamileliğe tepki olarak ortaya çıkan genetik veya metabolik bir yatkınlığa sahip olmalarıdır. Ancak hamilelik sırasındaki durumun daha sonra sağlığı etkileyen hasara yol açabileceğine dair bazı endişeler var. Örneğin, preeklampsi vücudunuzdaki kan damarlarına zarar verebilir ve gebelik diyabeti pankreas üzerinde stres yaratır. Bu nedenle, kardiyovasküler hastalık ve diyabet riskini doğrudan artırabilir.

Bilgiyi Anlamak

Kardiyovasküler hastalıkları önleme savaşının yarısı potansiyel tehdidi anlamaktır. Bir akrabanızda gebelikte gestasyonel diyabet veya preeklampsi varsa, kardiyovasküler hastalık gelişme olasılığını artırdığı artık bilinmelidir.

Bu sorunları yaşamış olmak yüksek riskli grup içinde olduğunuzu tanımlar. Hem kadınlar hem de doktorları bu riskten haberdar edilmelidir. Riski biliyorsanız, azaltmak için harekete geçebilirsiniz.

Harekete Geçmek

Bu nedenle, hamilelik sırasında bu şartlardan birine sahip olmanız durumunda ne yapmalısınız? Alarm vermeyin. Birçok kadın bu sorunları tecrübe ediyor. Bununla birlikte, bu bilgiyi, kardiyovasküler risk faktörleri konusunda daha dikkatli olma yönünde bir teşvik olarak kullanmalısınız. Bu; sağlıklı beslenmek, sağlıklı kiloyu korumak, düzenli fiziksel aktivite yapmak, tütün kullanmaktan kaçınmak ve reçete edilen ilaçları düzenli olarak almak anlamına gelir. Ayrıca, aşağıdakileri yapmak önemlidir:

  • Doktorunuzla bir görüşme yapın: Araştırmacılar hamilelikle ilgili sorunlar ve kardiyovasküler hastalık arasındaki bu bağlantıyı ortaya çıkarmış olsalar da, tüm doktorların henüz bağlantının farkında olup olmadığı net değil. Doktorunuz hamilelik sırasında hamilelikle ilgili hipertansiyon, preeklampsi veya gebelik diyabeti geçirip geçirmediğinizi sormazsa, siz anlatın ve bildiğinden emin olun.
  • Düzenli kontrol yaptırın: Kardiyovasküler hastalıkları önlemek için yaşam tarzı değişiklikleri yapmanın yanı sıra, sorunları olabildiğince erken teşhis etmek için düzenli tarama yaptırmak konusunda da titiz davranmalısınız. Örneğin, gestasyonel diyabet hastası olan kadınlar, bebek doğurduktan sonraki birkaç ay içinde diyabet testi yaptırmalı ve daha sonra düzenli kontrole tabi tutulmalıdır. Preeklampsi hastalığından muzdarip kadınlarda kan basıncı kontrol edilmelidir. Yüksek tansiyonun genellikle hiçbir semptomu yoktur, bu yüzden kontrol edilene kadar bilmeyebilirsiniz. Baş ağrısı, bulanık görme ya da genel halsizlik, yüksek tansiyonun neden olduğu semptomlardır ve genellikle sadece kan basıncı tehlikeli derecede yükseldiğinde ortaya çıkar. Kan basıncınız şu an normal aralıkta ise, ancak değerin zaman içinde değişmeye başladığını fark ederseniz, tansiyonunuzu daha sık kontrol etmeniz ve endişelerinizi doktorunuza bildirmeniz gerekiyor.
  • Önlemek üzerine odaklanın: Siz ya da bir aile üyesi doğurganlık çağında ise, mümkün olduğunca, gebelik sırasında preeklampsi ve gestasyonel diyabetin önlenmesi de önemlidir. Kardiyovasküler risk faktörlerini azaltmak için kullanılan stratejilerin aynıları, preeklampsi ve gestasyonel diyabetin önlenmesine de yardımcı olabilir.

Bu Önlemler Şunlardır:

  • Sağlıklı kiloyu korumak için kalori kontrolü yapmak
  • Düzenli egzersiz yapmak (çoğu yetişkin için bu, her hafta tempolu yürüyüş gibi 150 dakikalık orta yoğunluklu egzersiz anlamına gelir)
  • Çok sayıda taze meyve ve sebze içeren Akdeniz diyeti gibi besleyici bir diyet uygulamak
  • Kadınların hayatın erken dönemlerinde başlayan sağlıklı yaşam pratikleri olması gerçekten çok önemlidir. Fiziksel olarak aktif olmak ve kalp sağlığına uygun beslenmek için erkenden başlamalısınız.

Ayrıca, preeklampsi ve gestasyonel diyabet sadece kadınlar için riskli değildir. Preeklampsi deneyimi olan kadınların bebeklerinin de erken doğum riski daha yüksektir ve hatta uzun süreli sağlık sorunları yaşayabilirler. Gestasyonel diyabeti olan annelerin çocukları, daha yüksek doğum ağırlığından dolayı sıkıntı ve komplikasyonlara yakalanma riski altındadırlar ve ilerleyen yaşlarda obezite veya diyabet gelişmesi daha muhtemeldir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here