Hamilelik ve Mide Ağrısı

Hamilelik sırasında mide ağrısı yaşamak hamile kadınlar için nadir değildir. Bu durum alarm yaratacak kadar rahatsız edici olsa da aslında oldukça normaldir ve bebek taşıyan birçok kadında görülür. Çoğu zaman, karın hassasiyeti hamileliğin rahatsız edici yan etkisinden başka bir şey değildir.

Bununla birlikte bazı vakalarda, gebelikte karın veya mide ağrısı hissediliyorsa, altta yatan bir sorunun varlığına işaret ediyor olabilir. Bu nedenle, hamileliğinizde herhangi bir komplikasyon yaşamayacağınızdan emin olmak için her türlü acıyı hissettiğinizde bir doktora danışmak en iyisidir.

Ayrıca Mide Ağrısı Gebeliğin Erken Bir Belirtisidir

Mide ağrısı veya abdonimal rahatsızlık genellikle gebeliğin ilk birkaç aşamasında sorun haline gelir. Birkaç faktörden kaynaklanabilir ve hissettiğiniz ağrının ciddiyet içerip içermediği ya da geçici bir durum olduğunu gösterebilen birkaç özelliği vardır. Örneğin, menstrüel kramplara benzer bir his uyandıran karın ağrısı, rahiminizin bebeğinizin gelişimi ve büyümesi için kendini hazırladığının bir göstergesi olabilir.

Öte yandan, abdominal ataklarınızla aynı anda şiddetli kanama, titreme ve ateş gibi başka semptomlar veya komplikasyonlar yaşarsanız, daha ciddi tıbbi durumlardan muzdarip olabilirsiniz. Durum buysa, derhal tıbbi yardım almaktan çekinmeyin.

Hamilelik Sırasında Mide Ağrısı Normal midir?

Gebelik sırasında ara sıra ortaya çıkan mide ağrısı yaygın ve genelde zararsız bir şikayet olmakla birlikte ciddi bir sorunun da işareti olabilir. Ağır veya kalıcı mide ağrısını göz ardı etmeyin. Birkaç dakikalık dinlenme sonrasında ağrılarınız gitmezse veya aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz, sağlık uzmanını arayın:

  • Vajinal lekelenme veya kanama
  • Olağandışı vajinal akıntı
  • Ürperme veya ateş
  • Baş dönmesi
  • İdrar sırasında ağrı veya rahatsızlık
  • Mide bulantısı ve kusma

Hamilelik Sırasında Hafif Ağrı ve Kramp Olması Normal midir?

Evet, hamileliğin erken dönemlerinde kramp ile ağrı biraz yaygındır. Daha sonraki gebelikte, kramplar Braxton-Hicks kasılmaları veya round ligament ağrısı şeklinde görülebilir ve zararsız olabilir. Ve başka semptomlar olmaksızın gebelik boyunca ara sıra hafif derecede kramplar genellikle endişelenilecek bir şey değildir.

Hamilelik Sırasında Kramp İle Ağrı Olması Ne Zaman Normal Değildir?

Ağır, kalıcı veya mide bulantısı, kusma, vajinal kanama, baş ağrısı veya ateş gibi diğer semptomların eşlik ettiği ağrı ile hamilelik sırasında kramp yaşanması normal değildir. Gebeliğin erken dönemlerinde kramp ve vajinal kanama ile seyreden ağrı; ektopik hamilelik veya düşüğün bir işareti olabilir.

Üst karında herhangi bir ağrı olması da normal değildir. Ve eğer karnınız dokunma hissine olağandışı derecede duyarlıysa, özellikle basınç azaldığında ağrıdan, ciddi bir karın enfeksiyonu (peritonit) suçlu olabilir.

Gebelik Sırasında Zararsız Mide Ağrısına Neden Olan Şey Nedir?

Gebelik sırasındaki tüm mide ağrıları ciddi bir sorunun işareti değildir. Hafif mide ağrısının yaygın nedenleri şunları içerir:

Gaz ve şişkinlik: Sindiriminizi ve bebeğin büyümekte olduğu rahme oluşan baskı mideye ve bağırsaklarınıza gidişi yavaşlayan hormonlar yüzünden olur ve gebelik sırasında gaz ağrısı ve şişkinlik ihtimaliniz çok daha yüksektir.

Kabızlık: Sindiriminizi yavaşlatan gebelik hormonları ve büyümekte olan rahmin rektum üzerindeki baskısı kabızlığa neden olabilir

Orgazm sırasında kramp: Bir orgazm sırasında veya sonrasında kramplar yaşadığınızı fark edebilirsiniz. Hafif ve kısa ömürlü olduğu müddetçe, bu normaldir ve endişelenilecek bir şey değildir.

Round ligament ağrısı: Round ligament ağrısı genellikle kısa, keskin, bıçak gibi veya alt karın bölgesinin bir veya iki tarafında veya kasığın derinlerinde hissedebileceğiniz net bir ağrıdır. Genellikle rahiminizi destekleyen pelvis ligamentleri (bağları) bebeğin büyüyen boyutlarına uyum sağlamak için gerginleşmeye başlar ve kalınlaşmaya başladığında ikinci trimesterde başlar.

Yataktan kalktığınızda veya bir sandalyeden kalktığınızda veya öksürürken, yatağa yuvarlandığınızda veya küvetten çıktığınızda olduğu gibi pozisyonunuzu aniden değiştirirseniz kısa, keskin bir acı hissedebilirsiniz. Ya da özellikle aktif bir günden sonra donuk bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu rahatsızlık dinlenince bile devam ediyorsa doktorunuzu arayın.

Braxton Hicks kasılmaları: Hamileliğin son dönemlerine yaklaştıkça zaman zaman rahmin içinde sıkıcı bir his hissetmeye başlayabilirsiniz. 37 haftadan önce, bu Braxton Hicks kasılmaları seyrek, düzensiz ve esasen ağrısız olmalıdır. (Doğum tarihine yakın olduğunuzda, gebelik sırasında bu tür kramplar bir doğum işareti olabilir.)

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayın:

  • Kasılmalara bel ağrısı eşlik ediyorsa
  • Bir saatte altıdan fazla kasılma hissediyorsanız (incinmeseniz bile).
  • Kasılmalar düzenli aralıklarla geliyorsa
  • Ayrıca vajinal akıntı veya kanamanız varsa
  • Başka erken doğum belirtileri varsa

Hamilelik Sırasında Hangi Ciddi Sorunlar Karın ve Mide Ağrısına Neden Olur?

Ektopik Gebelik

Dış gebelik, döllenmiş bir yumurta uterusun dışına, tipik olarak fallop tüplerinden birinde implante olduğunda ortaya çıkar. Hamileliğin erken dönemlerinde kramplara ve diğer semptomlara neden olabilir. Tedavi edilmediğinde, ektopik hamilelik hayati tehlike oluşturabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, derhal doktorunuzu arayın:

  • Karın veya pelvik ağrı ya da hassasiyet (özellikle durmayan, keskin, ani ağrı gelir ya da yalnızca bir tarafta olur)
  • Vajinal lekelenme veya kanama
  • Fiziksel aktivite sırasında, bağırsak hareketiniz sırasında veya öksürürken kötüleşen ağrı
  • Omuzda ağrı (yırtılmış bir fallop tüpünün neden olduğu diyaframın altındaki kan birikiminden)

Düşük

Düşük, ilk 20 haftada oluşan bir gebelik kaybıdır. Vajinal lekelenme ya da kanama genellikle ilk belirtidir ve birkaç saat sonra ya da birkaç gün sonra karın ve mide ağrısı izler. Kanama hafif veya ağır olabilir. Ağrı kramplı veya kalıcı olabilir ve hafif veya keskin olabilir. Bel ağrısı veya pelvik baskı gibi daha fazla hissedilebilir. Düşük yapma belirtileri varsa doktorunuzu arayın. Şiddetli ağrınız veya ağır kanamanız varsa derhal doktorunuzu görmeniz gerekir.

Erken Doğum

37 haftalık hamilelik süresinden daha erken açılan veya genişleyen kontraksiyonlara başlarsanız, prematüre doğum olarak da bilinen erken doğum başlıyor demektir. Öncelikle şu belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayın:

  • Vajinal akıntı miktarı veya türünün artması (Sulu, mukoza veya kanla boyanmış olabilir.)
  • Vajinal lekelenme veya kanama
  • Karın ağrısı, dönem krampları gibi hissettikleriniz dahil
  • Saatte altıdan fazla kontraksiyon (kramp)
  • Artan pelvik basınç
  • Bel ağrısı, özellikle daha önce sırt ağrınız olmamışsa
  • Vajinanızdan akan sıvı (toplam veya damla damla)

Plasental Ayrılma

Plasental ayrılma, bebeğiniz doğmadan önce plasentanızın rahiminizden kısmen veya tamamen ayrıldığı yaşamı tehdit eden bir durumdur.  Semptomlar çok değişebilir. Bazen plasental ani bir ağrı ve belirgin kanamaya neden olur. Ancak başka vakalarda, başlangıçta belirgin bir kanama olmayabilir veya yalnızca hafif kanama veya lekelenme meydana gelebilir. Suyunuz geliyorsa, kanlı amniyo sıvısı sızıntısı yaşarsınız. Sırt ağrınız veya sık sık kasılmalar olabilir. Uterusunuz kasılıp kalabilir. Bebeğinizin hareketlerinin daha az sıklıkta gerçekleştiğini de fark edebilirsiniz.

32 Comments

 • Melek çoban

  27 Mart 2019 - 16:26

  Hocam iyi günler 8 haftalık hamileyim mide bulantılarım oluyor ancak daha büyük bir sorunum var sık sık mideme kramp giriyor bazı şiddeti çok oluyor ayağa bile kalkamıyorum sanki midemde bir yumruk var sebebi acaba ne olabilir korkmalı muyım

 • Büşra Öztürk

  21 Mayıs 2019 - 20:59

  Ben 21 haftalik gebeyim akşam yemeklerinden sonra kaburga altı ve sırtınma vuran bi ağrı var çoğu zaman Uyuyamiyorum ayrıca karnimda uyuşma hissi Var üst tarafta bilgi almak istiyorum. … yardimci olursaniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 • Merve Sözer

  4 Haziran 2019 - 20:59

  11+2 haftalık gebeyim daha öncesinden gastrit şikayetim vardı gebelikle birlikte dayanılmaz mide ağrılarım oluyor aşırı derecede hazımsızlık problemim var ve ağrı şiddeti arttıkça sırtıma vuran bir ağrı ve taşikardim oluyor ranitab tablet ve gaviscon şurup verdi doktorum ama hiç faydasını görmedim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 • Bera

  12 Temmuz 2019 - 09:54

  24 haftalık gebeyim\r\nAkşam yemeginden sonra mide ağrım oluyor dinmiyor sabahlara kadar sürüyor hatta kalktim devam ediyor. Duramıyorum bu son 10 gündür böyle

 • Bakiye Yigitsoy

  6 Eylül 2019 - 11:28

  30 haftalik hamileyim idrarda protein kacagi mevcut . Dun gece mide yanmasi ve agzima sivi gelmesi nedeniyle hic uyuyamadim. Bu sabahta mide ve karin agrim var . Preeklampsi olabilir mi

 • Esra Yılmaz

  3 Kasım 2019 - 00:29

  9 haftalık gebeyim aşırı migde bulantım var hiç bişey yiyemiyorum aç olduğum için çok migde agrım oluyor ne yapmam lazım yardım edin 😒

 • Eda

  1 Haziran 2020 - 10:25

  Hamileyim karnıma sert darbe aldım ve aynı şekilde bel ağrısı baş ağrısı vajinal üst ve yanlarda ağrı görme bozuklugu mide bulantısı var vajinal bölgesinde sanki birşey çekiyorlar halsizlik uyku hali sanki zehirleniyormuşum gibi mide ekşimesi

Comments are closed.