Hamilelik ne zaman belli olur, İlk hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamilelik testleri ve ultrasonlar, hamile olup olmadığınızı kesin olarak belirlemenin tek yoludur; ancak dikkat etmeniz gereken diğer bulgu ve belirtiler vardır. Gebeliğin en erken belirtileri kaçırılmış bir regl döneminden fazlasıdır. Ayrıca sabah bulantısı, koku hassasiyeti ve yorgunluk içerebilir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlıyor?

Tuhaf gelse de, gebeliğinizin ilk haftası, adet döneminizin sonuna dayanır. Aslında hamile değilseniz bile, son adet döneminiz gebeliğin ilk haftası olarak kabul edilir. Beklenen doğum tarihi, son döneminizin ilk gününü kullanarak hesaplanır. Bu nedenle, ilk birkaç haftada belirtiler göstermeyebilirsiniz.

Belirtiler ve Bulgular:

  • Hafif kramplar ve lekelenmeler: 1-4 hafta
  • Kaçırılan regl dönemi: 4.hafta
  • Yorgunluk: 4-5 hafta
  • Mide bulantısı: 4-6 hafta
  • Karıncalanma ve göğüs ağrısı: 4-6 hafta
  • Sık idrara çıkma: 4-6 hafta
  • Şişkinlik: 4-6 hafta
  • Araba tutması: 5-6 hafta
  • Ruh halinde değişimler: 6.hafta
  • Sıcaklık değişiklikleri: 6.hafta
  • Yüksek tansiyon: 8.hafta
  • Aşırı yorgunluk ve mide ekşimesi: 9.hafta
  • Daha hızlı kalp atışı: 8-10 hafta
  • Göğüste ve meme ucunda hassasiyet: 11.hafta
  • Akne: 11.hafta
  • Belirgin kilo artışı: 11.hafta
  • Hamilelik ışıltısı, güzelleşme: 12.hafta

Gebeliğin Erken Dönemlerinde Kramp ve Lekelenme

Birinci haftadan dördüncü haftaya kadar her şey hücresel düzeyde oluşur. Döllenmiş yumurta, bebeğin organlarının ve vücut bölümlerinin gelişmesi için bir blastosist (sıvı dolu hücre grupları) oluşturur. Gebelikten sonraki yaklaşık 10 ila 14. gün blastosist; endometriuma yerleşecektir. Bu, implantasyon kanamasına neden olabilir ve bu da hafif bir süre için endişe verici olabilir. İşte implantasyon kanamalarının bazı belirtileri:

Renk: Akıntının rengi pembe, kırmızı veya kahverengi olabilir.

Kanama: Kanama genelde adet döneminizle karıştırılır. Bunlar yalnızca silme işlemi sırasında var olan hafif kanamalardır.

Ağrı: Ağrı hafif, orta veya şiddetli olabilir. 4539 kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, kadınların %28’i lekelenme ve hafif kanamayı ağrı ile ilişkilendiriyor.

Bölümler: İmplantasyon kanaması muhtemelen üç günden az sürer ve tedaviye ihtiyaç yoktur. Ağır kanama ile ilişkili olabilecek; sigara içmek, alkol almaktan veya yasadışı uyuşturucu kullanmaktan kaçının.

Hamileliğin Erken Döneminde Regl Düzensizliği

İmplantasyon tamamlandıktan sonra, vücudunuz insan koryonik gonadotropin hormonu (hCG) üretmeye başlayacaktır. Bu hormon vücudun gebeliği korumasına yardımcı olur. Ayrıca, yumurtalıklardan her ay olgun yumurtaların bırakılmasını teşvik eder. Muhtemelen bir sonraki regl döneminizi gebe kaldıktan dört hafta sonra kaçıracaksınız. Düzensiz bir döneminiz varsa, hamileliği öğrenmek için bir hamilelik testi yaptırmanız gerekir. Çoğu evde yapılabilen testler, sekiz gün içinde hCG’yi tespit edebilir. Bir gebelik testi, idrardaki hCG seviyelerini tespit edebilecek ve hamiliyseniz bunu gösterebilecektir.

Hamileliğin Erken Döneminde Vücut Isısının Yükselmesi

Daha yüksek bir bazal vücut ısısı da gebeliğin işaretidir. Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda vücudunuzun ana sıcaklığı daha kolay artabilir. Bu süre zarfında, daha fazla su içtiğinizden emin olun ve dikkatli bir şekilde egzersiz yapmanız gereklidir.

Hamileliğin İlk Dönemlerinde Yorgunluk

Yorgunluk hamilelik döneminde her zaman gelişebilir. Bu semptom, gebeliğin erken semptomları arasında sık görülür. Progesteron düzeyleri yükselir, bu da sizi daha uykulu hissettirir. Gebeliğin ilk haftaları sizi bitkin hissettirebilir. Yeterince uyku çekmek için gayret gösterin.Yatak odasını serin tutmak da yardımcı olabilir. Vücudunuzun sıcaklığı gebeliğin erken evrelerinde daha yüksek olabilir.

Hamilelik Başlangıcında Mide Ekşimesi

Hormonlar mide ve yemek borusu arasındaki kapağın rahatlamasına neden olabilir. Bu mide asidinin sızıntı yapmasına ve mide ekşimesine neden olur.

Kalp Hızında Artış

8 veya 10’uncu hafta civarında, kalbiniz daha hızlı ve daha zor pompalanmaya başlayabilir. Çarpıntı ve aritmiler gebelikte sık görülür. Bu normal olarak hormonlara bağlıdır. Fetüsten dolayı artmış kan akışı, daha sonra olur. İdeal olarak, bununla ilgili önlemler gebelikten önce başlamalıdır, çünkü altta yatan kalp probleminiz varsa, doktorunuz düşük dozda ilaç önerebilir.

Göğüslerde Karıncalanma, Ağrı ve Şişme

Meme değişiklikleri 4 ve 6 hafta arasında gerçekleşebilir. Hormon değişikliklerine bağlı olarak hassas ve şişmiş göğüslere sahip olacaksınız. Vücudunuzun hormona göre ayarlandığı birkaç hafta sonra bu durumun kaybolması muhtemeldir.

Büyüme ve göğüs ağrıları 12 haftada da gerçekleşebilir. Hormonlar göğüslerinizin büyümesine neden olmaya devam ediyor. Meme başı çevresindeki alan, daha koyu bir renge dönüşebilir ve büyür. Hamileliğinizden önce sivilceyle mücadele ediyorduysanız, yeniden sivilcelenmeler yaşayabilirsiniz.

Hamileliğin İlk Dönemlerinde Ruh Halinde Değişiklikler

Gebelik sırasında östrojen ve progesteron seviyeleri yüksek olacaktır. Bu artış, ruh halinizi etkileyebilir ve sizi her zamankinden daha duygusal veya alıngan yapabilir. Duygudurum değişimi gebelikte sık görülür ve depresyon, sinirlilik ve anksiyete hissetmenize neden olabilir.

Sık İdrara Çıkma ve İdrar Kaçırma

Hamilelik sırasında vücudunuz pompaladığı kan miktarını artırır. Bu, böbreklerinizin normalden daha fazla sıvı geçirmesine neden olur ve dolayısıyla mesanenizde daha fazla oluşur. Hormonlar mesane sağlığında da büyük rol oynamaktadır. Kendinizi tuvalete koşturup dururken veya yanlışlıkla idrar kaçırırken bulabilirsin. Endişelenmeyin ve sık sık tuvalete gitmeye çalışın.

Hamileliğin Erken Dönemlerinde Kabızlık ve Şişkinlik

Menstrüel dönemdeki belirtilere benzer şekilde, hamileliğin erken dönemlerinde şişkinlik meydana gelebilir. Bu, aynı zamanda sindirim sisteminizi yavaşlatan hormon değişikliklerine bağlı olabilir. Kabız gibi hissedebilir ve sonuç olarak tıkanabilirsiniz. Kabızlık aynı zamanda abdominal şişkinlik hissini artırabilir.

Sabahları Mide Bulantısı ve Kusma

Bulantı ve sabah yorgunluğu genellikle 4.haftadan 6.haftaya kadar gelişir. Sabah hastalığı denmesine rağmen, gündüz veya gece her an olabilir. Bulantıya tam olarak ne sebep oluyor belli değil, ancak hormonlar rol oynayabilir. Amerikan Gebelik Derneği’ne göre birçok kadın, hamileliğin ilk 12 haftasında, bulantılarda azalma yaşıyor.

Yüksek Tansiyon ve Baş Dönmesi

Çoğu vakada, gebeliğin erken evrelerinde yüksek veya düşük tansiyon görülebilir. Kan damarlarınız genişlediğinden, bu da baş dönmesi hissi yaratabilir.

Gebelik sonucu yüksek tansiyonu belirlemek daha zordur. İlk 20 haftada hemen hemen tüm hipertansiyon vakaları temel sorunları işaret etmektedir. Hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkabilir, ancak önceden de bulunabilir.

Koku Duyarlılığı ve Yemeklerden Tiksinme

Bu semptom çoğunlukla kendi kendine raporlanır. İlk 3 ay içinde yaşanan koku hassasiyeti hakkında çok az bilimsel kanıt var. Fakat koku hassasiyeti bulantı ve kusmayı tetikleyebileceğinden önemli olabilir. Ayrıca yemekten tiksinmelere neden olabilir.

Bir araştırma, koku ve gebelik arasındaki ilişki hakkında 1922 ile 2014 yılları arasında tutulan raporlara baktı. Araştırmacılar, hamile kadınların ilk üç ayda kokuları daha yoğun hissetme eğiliminde olduklarını belirtti.

Hamileliğin İlk Dönemlerinden İtibaren Kilo Artışı

 

Kilo artışı ilk 3 ay sonuna doğru daha yaygın hale gelir. İlk birkaç ayda 1 ila 4 kilo alabilirsiniz. Erken gebelik için kalori gereksinimleri alışılmış diyetinizden çok fazla değişmez, ancak gebelik ilerledikçe artacaktır. Daha sonraki aşamalarda, hamileliğe bağlı kilo artışı sıklıkla aşağıdaki gibidir:

Göğüsler (yaklaşık 1 ila 3 kilo)

Uterus (yaklaşık 2 kilo)

Plasenta (1 kilo)

Amniyo sıvısı (yaklaşık 2 kilo)

Artmış kan ve sıvı hacmi (yaklaşık 5 ila 7 kilo)

Yağ (6 ila 8 kilo)

Hamilelik Işıltısı ve Akne

Birçok kişi, ne kadar da güzelleştiğinizi söylemeye başlayabilir. Artan kan hacmi ve yüksek hormon seviyelerinin birleşimi, damarlarınıza daha fazla kan gönderir. Bu, vücudun yağ bezlerinin fazla mesai yapmasına neden olur. Bu, sırayla cildinize kızarık ve parlak bir görünüm kazandırır. Öte yandan akne de geliştirebilirsiniz.

Hepsine Ek Olarak: Belirtiler İkinci 3 Ayda Azalmaya Başlar

Birinci 3 ayda deneyimlediğiniz hamilelik semptomlarının ve vücut değişikliklerinin çoğu, ikinci 3 aya eriştiğinizde azalmaya başlar. Günlük hayatınızı etkileyen herhangi bir belirti hakkında doktorunuzla konuşun. Birlikte, bir çözüm bulabilirsiniz.

12 Comments

 • Ömür aday

  12 Ekim 2019 - 03:19

  Merhaba 8 hafta önce korunmasız bir ilişkiye girmiştim ertesi gün hapı kullandım, normal adet dönemimden 2 gün önce adet oldum, ilişkiden 5 hafta sonra idrarda gebelik testi yaptım sonuç negatif çıktı, 2. Adetimi tam gününde gördüm, ondan 2 gün öncede bir test yaptım sonuç negatif ama, kanamam normalden fazla ve koyu kahverengiydi alt karın bölgem ağrıyor arada gebelik ihtimali var mıdır, nasıl emin olabilirim kan testi kayıtlara geçer diye korkuyorum, 8 hafta oldu 2 test yaptım sonuçlara güvenebilirmiyim Adetlerim 7 8 gün sürüyor bu kanamalar farklı olabilir mi, hocam birde hcg testi gizli ve kayıtlara işlemeden yapabilir mi

 • Kamer cangir

  17 Ekim 2019 - 13:12

  Ben yaklaşık iki ay’dır evliyim… kilo artışım oldu midemde bulanıyo ama kusmuyorum kısacası yukarda bahsettiğiniz bütün belirtiler var ama hamile degilim

 • Hazal Deren

  28 Ekim 2019 - 16:23

  Ben nişanlımla ilişkiye girdim sonrasinda bende iştahım açıldı çok yemek yiyorum ve karnimda şislık hissediyorum ve adetimde 2 gun geçikti acaba hamile olabilirmiyim

Comments are closed.