Hamilelik, bir kadının yaşadığı en değerli, en heyecanlı, bir yandan da en çok sorunlu dönemlerden birisidir. Zira gebelik gerçekleştiği andan doğuma kadarki süreçte anne adayının vücudu değişen hormon dengesine, büyümeye çalışan bebeğe ve kısa süre içinde alınan kilolara alışmak için çok fazla çaba sarf eder ve bu süreçte de her gün farklı bir durum, gelişme ortaya çıkar.

Bu bağlamda gebelikte anne adaylarının en sık yaşadıkları sorunlardan, şikayetlerden birisi aşırı halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, enerji düşüklüğü halidir. Bu sorun gebelikte yaşanan rutin bir durum olduğundan anne adaylarının endişelenmesine gerek yoktur, ancak bu süreçte enerjiyi biraz daha yükseltebilmek için de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Yani hamilelik dönemi boyunca anne adayının sanki hastaymış gibi yorgun, bitkin yaşaması gerekmez. Zira anne adayları alacakları basit önlemlerle, dikkat edecekleri tavsiyelerle çok daha rahat, konforlu ve enerjik bir hamilelik dönemi geçirebilirler.

Süper anne olmaya çalışmayın!

Kadınların çoğu hamile olduklarını öğrendiklerinde duygusal anlamda çok özenli olmaya çalışırken fiziksel olarak çok da kendilerine dikkat etmezler. Özellikle de 2. ya da 3. hamileliğini yaşayan anne adayları günlük yaşamdaki ev işlerine, çalışıyorsa işyerindeki aktivitelerine ve çocukların bakımına aynı şekilde devam eder. “Süper anne sendromu” olarak adlandırılan bu durum aslında çok sağlıksızdır. Çünkü hamilelikte anne adayı vücudunun ihtiyaçlarını dinlemeli ve nerede, ne zaman mola vereceğini, dinleneceğini bilmelidir.

Hamilelik öncesinde sabahtan akşama kadar işyerinde, akşam gelince yatma saatine kadar evde çalışan kadın, hamilelikte bu rutini devam ettirmemeli, vücut uykuya ve dinlenmeye ihtiyaç duyuyorsa bu ihtiyaçları mutlaka giderilmelidir. Gündüz saatlerinde yorgun hissettiğinde yarım saatlik bir dinlenme, 15 dakikalık bir mola, anne adayının enerjisini geri kazanmasına yardım edecektir.

Anne adayı gün içinde birçok işi bitirmeye çalışmak yerine bunları zaman bölerek, farklı günlere yayarak ve kendini fazla zorlamadan yapmaya çalışmalıdır. Özellikle de ilerleyen dönemlerde aile bireylerinden ve arkadaşlarından işler konusunda yardım almalıdır. Bu şekilde işlerini hafifleten ve gün içinde kısa molalar verebilen anne adayları çok daha enerjik olurlar.

Vitamin takviyelerini aksatmayın!

Hamilelikte anne adayının vücudunun bu yeni duruma alışma süreci yorucu ve bitkin geçebilir. Bunu önlemek ve bebeğin gelişimini desteklemek için doktorun önerdiği doğum öncesi vitaminleri mutlaka alınmalıdır. Bu vitaminler gebelikte enerji düzeyinin yükselmesine yardımcı olarak bitkinliği hafifletebilir ve anne karnındaki bebeğin gelişimine de destek olur. Bu bağlamda anne adayı bitkinliği önlemek ve enerji düzeyini arttırmak için gebelik süresince vitamin ve mineraller bakımından zengin doğal besinlerle beslenmeli ve doğum öncesi vitaminlerini de doktorun önerdiği dozda almalıdır.

Sağlıklı ve yeterli beslenin!

Hamilelik döneminde yaşanan bitkinlik sorununa karşı dengeli, yeterli, doğal ve sağlıklı beslenmek en etkili yöntemdir. Anne adayı tüm besin gruplarından dengeli bir şekilde tüketirse, gebelik için ihtiyacı olan tüm vitaminleri, mineralleri, proteini almış olur. Bunun için anne adayı özellikle sebze, meyve, tam tahıllar, yağsız et ve yağsız süt gibi besinlerden mutlaka tüketmelidir. Bu süreçte bebeğin gelişimine destek olmak için anne adayı gebelik öncesindeki günlük kalori alımına 300 – 400 kalori ekleyerek beslenirse, hem daha yavaş kilo alacak hem de vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm besin gruplarından alabildiği için enerjisi yükselecektir.

Kafeinden uzak durun!

Kafein içeren yiyeceklerin, içeceklerin kısa süre içinde enerjiyi arttırdığı düşünülmekle birlikte uzun vadede bitkinlik ve halsizlik yarattığı bir gerçektir. Zaten gebelikte kesinlikle kısıtlanması gereken kafein tüketimi enerji düşüklüğü yaşayan kadınlar için hiç de uygun değildir. Ayrıca kafeinin vücuttaki demir minerali seviyesini de olumsuz yönde etkilediği düşünüldüğünde kafeinli içecekler yerine evde sıkılmış meyve suları, ayran, süt, kefir gibi içecekler çok daha faydalı olur.

Yeterince demir alın!

Gebelikte doktorun takviye önerdiği minerallerden birisi de demirdir. Zira gebelikte yaşanan demir minerali eksikliği anne adayında ve bebekte birçok soruna yol açarken, bitkinlik, halsizliğe de sebep oluyor. Çünkü demir eksikliği demek, kansızlık demek, kansızlık ise bitkin, yorgun hissetmek demektir. Bu bakımdan anne adayı enerjisini yükseltmek ve bebeğinin gelişimini desteklemek için hem demir bakımından zengin beslenmeli hem de doktor önerdiyse demir takviyesi almalıdır.

Egzersiz yapın!

Hamilelik planlandığı andan itibaren anne adayı kendisine uygun bir egzersiz programı hazırlamalı ve bunun mutlaka uygulamalıdır. Zira vücut kitle indeksi bakımından “normal” kabul edilen değerler arasında bir kiloya sahip olmak demek, daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek demektir.

Hamilelik süresince de düzenli olarak egzersiz yapıp olabildiğince az kilo ile hamilelik sürecini tamamlamak hem doğumun daha kolay gerçekleşmesini sağlayacak hem de anne adayının enerjisini yükseltecektir. Anne adaylarının günlük olarak orta düzeyde bir egzersiz programı uygulamaları, kesinlikle bitkinlik sorununa iyi bir çözüm olabilir. Bu bağlamda yürüyüş yapmak, pilates, yoga gibi egzersizler fark yaratabilir ve enerji düzeyini artırarak bitkinliği hafifletebilir.

Daha fazla uyuyun!

Sağlıklı ve enerjik bir gebelik dönemi için anne adayı mutlaka hamilelik öncesindeki yaşamından daha fazla uyumalıdır. Bu bağlamda daha erken saatlerde yatağa girip uyumak, özellikle de çalışan anne adayları için çok önemlidir. Yetişkin bir kişiye günlü 6 saatlik uyku yetiyorken, hamilelik döneminde bunun 8 saate çıkarmak anne adayının gün içinde kendisini daha enerjik hissetmesini sağlayacaktır. Bir de anne adayı gün içinde şekerleme yapmayı alışkanlık haline getirebilirse, çok daha enerjik ve verimli olur.

Yeterince su için!

Gebelikte anne adayının en önemli ihtiyaçlarından birisi sudur. Yeterince, yani günde 2 buçuk litre civarında su içen anne adayları hem baş ağrısı sorunu yaşamaz hem de çok daha enerjik hissederler. Bunun yanında su tüketiminin bebeğin gelişimini çok olumlu destekliyor olmasının da altını çizmekte fayda var.

Bebeğinize odaklanın!

Hamilelik; kadınlara pek çok güzellik katmakla birlikte, aslında pek de hoşa gitmeyen fazla kilolar, duygu durumu değişiklikleri, hormonsal değişimler gibi bazı sıkıntıları da beraberinde getirir. Böyle olunca da anne adayının enerjisi düşer ve bitkinlik hali gelir. Ancak bu süreçte anne adayı mümkün olduğunca bebeğine konsantre olmalı, sadece onu büyütmeye, onu kucağına alacağı ana odaklanmalıdır. Sonuçta bir mucize gerçekleşiyor ve bu mucizenin kahramanı da anne adayıdır. Böyle düşününce anne adayı kendini çok daha enerjik hissedecektir.

Hamilelikte bitkinlik sorununa dair için uyarılar

  • Hamilelik dönemi boyunca zaman zaman bitkin ve halsiz hissetmek gayet normal ve rutin bir sorundur. Bu bağlamda anne adayının günlük yaşamını çok olumsuz etkilemediği sürece yukarıda sıralanan önlemlere uyarak bu sorunu bir nebze olsun önlemek, hafifletmek mümkün olabilir.
  • Yukarıda sıralanan önlemler uygulandığı halde yine aşırı bitkinlik ve yorgunluk olması durumunda anne aday gebeliği takip eden doktorla görüşerek daha etkili tavsiyeler alabilir.
  • Gebelikte halsizlik, bitkinlik gibi sorunlara karşı herhangi bir vitamin ve mineral desteği veya bitkisel bir çözüm almadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.
  • Gebelik yaşanan bitkinlik sorunundan kurtulmak ve enerjiyi yükseltmek amacıyla asla enerji içecekleri ya da koruyucu, katkı maddeleri yiyecekler, içecekler tüketilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here