Hamilelikte Giyim Nasıl Olmalı ?

hamilelikte-giyimKadınlar, hamilelik dönemlerinde duygusal, psikolojik ve fiziksel olarak çok hassastırlar. Hemen her türlü değişiklik anne adaylarını etkiler, kimi zaman gerer, strese sokar. Bu dönemin en önemli özelliklerinden birisi dengesizliklerdir. Psikolojik, duygusal ve fizyolojik dengesizlikler kadının yaşamını zorlaştırır. Zira hamilelik ve kadınlık hormonları hızlı yükselmekte, fazla salgılanmakta, bu da kadının tüm vücut fonksiyonlarını etkilemektedir. Bir anda ağlamaya başlayan ya da kahkahalarla gülen, küçük sorunlarda bile aşırı strese giren, anlık terleyen, ardından üşüyen anne adayı için bu süreç zorludur. Özellikle ani yükselen vücut ısısı fizyolojik olarak kadını olumsuz etkiler. Bu sebeple anne adayının özellikle terletmeyen kıyafetler seçmesi ve tek parça değil, birkaç parça kıyafeti kat kat giymesi gerekir. Zira terlediğinde bir kat çıkarıp, üşüdüğünde yeniden giyebilmeli. Bu bakımdan hamilelikte giyimin de mantıklı bir formülü, uyulması gereken kuralları olduğunu söylemek mümkün.

Hamilelikte giyimin püf noktası rahatlıktır

Hamile bir kadın için yaşamda en önemli ulan husus rahatlık, konfor olmalıdır. Kendisini fiziksel ve zihinsel anlamda rahat hisseden kadınların hamilelik dönemleri daha mutlu geçer. Bu bakımından hamile giyiminde de en çok önem verilmesi gereken konu anne adayının kıyafetin içinde rahat etmesidir. Bu dönem için pamuklu, yünlü eşofmanlar, geniş şortlar, bol sweatler, tişörtler çok doğru tercih olacaktır. Özellikle gebelik döneminde çalışmayan kadınlar kıyafet tercihi konusunda çok şanslılar.Ancak hamilelik döneminde çalışması gereken anne adaylarının her gün hem rahat hem de şık kıyafet bulması zor olabilir. Zira bazı iş yerlerinde klasik giyim zorunlu tutulmakta ve anne adayları sorun yaşayabilmektedirler. Ancak günümüzde pek çok tekstil firması çalışan anne adayları için şık ve farklı gömlek, elbise, pantolon tasarlıyor. Hatta hamile giyim sektörünün hızla büyüdüğünü, çeşitlendiğini söylemek mümkün.Bu bağlamda anne adayı hamilelik döneminde ister çalışsın isterse evde olsun kıyafet seçiminde rahatlıktan yana olmalıdır. Bu sayede rahat hareket edebilir, karnının gelişimini destekler, kendisini konforlu hisseder.

Hamilelik kıyafetlerinde yapay değil, doğal dokulu kumaşlar tercih edilmeli

Hamilelik döneminde kıyafet seçerken kadını terletmeyecek, cildini havasız bırakmayacak, cildi sıkmayacak kumaşlar tercih edilmelidir. Bu bağlamda hamilelikte naylondan üretilmiş, dar, sıkı kıyafetler önerilmez. Aksine pamuk, yün, keten gibi doğal maddeden üretilmiş esnek dokulu ve seyrek dokunmuş kıyafetler önerilir. Bu sayede kadının cildi hava alacak terleme, bakteriyel sorunlar, mantar oluşumu gibi problemler yaşanmayacaktır. Zira artan kadınlık hormonları kadının normal vücut ısısının çok üzerinde seyredebilmektedir. Bu dönemde terlemeyi ve kötü vücut kokusunu önlemenin yolu hava alan, seyrek dokulu, açık renkli ve vücudu sıkmayan kumaşlar tercih etmekten geçer.pantolon

Hamile pantolonları konforludur

Hamilelikte en hızlı şekilde genişleyen, büyüyen bölgeler göbek, basen ve kalçadır. Bu sebeple özellikle bu alanlarda rahat kıyafetlerin seçilmesi gerekir. Bunun için hamilelere özel üretilen hamile pantolonları en doğru tercih olacaktır.  Göbeği tamamen kapata, göbeğin üzerinden lastikli olan hamile pantolonları anne adayının daha rahat hareket etmesine olanak verir. Yaz mevsiminde hamile olanlar için etekler, elbiseler doğru alternatifler olsa da kış mevsimi için en iyisi hamile pantolonlarıdır. Zira gebelik döneminde üşütmek, normal dönemden çok daha risklidir, iyileşme süresi de daha uzundur. Bununla birlikte hamilelik döneminde antibiyotik ve ilaç kullanımı da tehlikeli olacağı için kadın kolay kolay iyileşemez. Fakat diğer tüm hamile kıyafetlerinde olduğu gibi hamile pantolonlarının da pamuklu, yünlü, seyrek dokulu olması tavsiye edilir.

Hamilikte iç çamaşırları tercihi önemlidir

İç çamaşırı bir kadının en çok dikkat etmesi gereken kıyafetlerdir. Zira vücuda direkt temas ettiği için iç çamaşırlarının sağlıklı malzemeden üretilmiş olması çok önemlidir. Özellikle de alt bedende tercih edilen iç çamaşırlarının sıkmayan, terletmeyen, vücudu saran kumaşlardan üretilmiş olması gerekir. Çünkü kadınların en sık karşılaştıkları sorunlardan birisi idrar yolları enfeksiyonudur ve bununda en önemli sebebi hava almayan kumaşlardan üretilen çamaşırların kadını terletmesi, bu alanda zararlı bakteri oluşmasıdır. Bu sorun hamilelik döneminde çok daha tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir. Zira hamilelik döneminde kadının genital bölgesi mikroplara ve bakterilere karşı çok daha açık ve hassastır. Bu bağlamda hem terlememek, hem de enfeksiyonlardan uzak durmak için pamuklu, yünlü, rahat, yumuşak, esnek dokulu, yüksek bel ve bol lastikli iç çamaşırları tercih etmek gerekir.Bunun yanında hamilelik döneminde süt hormonları aktif olarak çalıştığı için anne adayının göğüsleri çok hassastır ve hızlı büyür. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında diğer bölgelerle karşılaştırıldığında en hızlı büyüyen organlar göğüslerdir. Bunun için hamilelikte sutyen seçimi de önemlidir. Bu dönemde göğsü sıkmayan, rahatsız etmeyen, ancak alttan destekleyen sutyenler tercih edilmelidir. Göğsü alttan destekleyen balenler ve sutyenin askıları geniş olmalı ki; kadın rahat edebilsin. Hızlı büyüyen göğüsler çoğu zaman anne adayının öne doğru eğik durmasına sebep olmaktadır. Ancak kalın, geniş askılı sutyenler seçildiğinde bu duruş bozukluğu da önlenebilir. Ayrıca hızlı büyüyen göğüslerin sarkmaması ve deforme olmaması için kadının evin içindeyken, hatta yatarken bile rahat ve alttan destekli sutyenler kullanması önerilir.ayakkabi

Hamilelikte rahat ayakkabılar giyilmeli

Hamilelikte giyim denildiğinde ilk olarak akla gelen husus rahatlıktır. Bu durum ayakkabı seçiminde de geçerlidir. Hamileliğin başından itibaren kadının ayakları büyümeye, genişlemeye başlar. Bunun için normal ayakkabısı az da olsa sıkmaya başlayan anne adayının 1, hatta belki 2 numara büyük ayakkabı giymesi önerilir. Kadının ayakları ne kadar rahatsa, hareket kabiliyeti de o kadar yüksek olacaktır. Ayakkabı seçerken kesinlikle kalitesi, dokusu, üretildiği malzeme çok önemlidir. Zira anne adayı çalışıyorsa bütün gün ayakları ayakkabının içinde olacak ya da hamilelikte çok önemli olan yürüyüşlerde ayaklarının rahat etmesi gerekecektir. Bunun için hava alan, minik delikli ayakkabıların tercih edilmesi önem taşır. Bununla birlikte anne adayı kilo almaya başladıkça vücudun ayak bileklerine, ayaklara uyguladığı basınç da artacaktır. İşte bu yükü taşıması gereken ayakların konforu ön planda olmalıdır.Hamilelik döneminde değişen hormon seviyelerinin kadında baş dönmesi, denge kaybı yarattığı da unutulmamalıdır. Bu bakımdan kadınlar hamilelik döneminde topuklu ayakkabılardan vazgeçip, daha düz ayakkabıları tercih etmeliler. Bu sayede hem istenmeyen kazaların önüne geçilebilir hem de ayaklar artan kiloyu daha rahat taşıyabilir. Bu bağlamda tamamen dümdüz, ince tabanlı ayakkabılar ya da ince, yüksek topuklu ayakkabılar hamilelik için uygun değildir. Ancak 2-3 santimetre topuğu olan, kalın ve yumuşak tabanlı, normal ayak numarasından 1 numara büyük ayakkabılar hamilelik için idealdir. Bu sayede hem ayaklar rahat olur, hem vücudu taşımakta zorlanmayacağı için artan kilo kadında duruş bozuklularına sebep olmaz.

Hamilelikte kıyafet alış verişi ne zaman yapılmalı?

Hamilelik döneminin ilk 3 ayında bazı kadınlar hiç kilo almaz bazıları da 2-3 kilo civarında alırlar. Bu bağlamda ilk 3 ay içinde kadının yeni kıyafet almasını gerektirecek bir durum yaşanmaz. Genellikle kadınlar hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren mağazalara koşarlar. Ancak bunun mantıklı bir anlamı yoktur. Zira hamilelik hayatta bir ya da iki kez yaşanan bir durumdur. Bu bağlamda ilk 3 ayı saymazsak ortalama 6 ay ve doğumdan sonraki birkaç ay kilolu geçecektir. Toplamda bir yıllık bir süreç için gardırop dolusu yeni kıyafet almaya gerek yoktur. Her hamilenin edinmesi gereken mevsime uygun 2 hamile pantolonu, 2 elbise, belki 1 etek, bunun dışında evde bulunan normal kıyafetler yeterli olacaktır. çünkü bu dönemde en az sayıda parça ile en fazla kombini yapabilmek, kıyafet alırken evdekilerle eşleştirilebilecek olanlardan seçmek doğru ve mantıklı bir yaklaşım olacaktır.