Hamilelikte huzursuz bacak sendromunu hafifletmenin yolları

Hamile kadınların yaklaşık üçte biri huzursuz bacak sendromu (RLS) olarak adlandırılan bir duruma sahiptir. Huzursuz bacak sendromu olan insanlar bunu “kaşıntı”, “çekme”, “yanma” veya “tüyler ürpertici” bir his olarak tarif eder ve bu da onlarda bacaklarını hareket ettirmek için büyük bir dürtü uyandırır. Bacaklarını hareket ettirdikten sonra, bu hisler genellikle azalır. 

Hamilelikte huzursuz bacak sendromunun nedenleri nelerdir?

Bilim adamları geceleri bacaklarda oluşan kıpırdatma hissine neyin sebep olduğunu tam olarak bilmiyorlar. Ama bazıları bunun beyindeki bir kimyasal olan dopamin dengesizliğinden kaynaklanabileceğine inanıyor. Bu kimyasal, normalde kas hareketlerini düzgün ve düzenli tutmaya yardımcı olur.

Hamilelikte huzursuz bacak sendromu, folik asit veya demir eksikliği ile tetiklenebilir. Hamilelik sırasında östrojen seviyelerinin yükselmesinin de duruma katkıda bulunabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmaktadır.

Huzursuz bacaklarınızı bütün gece sakinleştirmeye çalışırken, gün boyunca uykusuz ve huzursuz hissedebilirsiniz. Huzursuz bacak sendromuna sahip olmak aynı zamanda doğumunuzun daha uzun sürmesine ve sezaryen doğuma ihtiyaç duymanıza da neden olabilir. 

Bacaklarınızı hareket ettirmek için kontrol edilemeyen bir dürtü hissediyorsanız, muhtemelen huzursuz bacak sendromuna (RLS) sahipsiniz. Yalnız değilsiniz. 600’den fazla hamile kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, % 16’nın üzerinde kadında huzursuz bacak sendromu semptomları rapor edildi.

Semptomlar genellikle dinlendiğinizde, özellikle uykuya dalmadan önce veya film izlerken ya da uzun bir araba yolculuğunda olduğu gibi uzun süre oturduğunuz sırada ortaya çıkar. Çoğu zaman, alt bacaklarınızdaki huzursuz bacak sendromu semptomlarını hissedersiniz, ancak bazı kadınlar bunu ayak, uyluk, kol veya ellerde de hissederler.

Uzuvlarınızı hareket ettirmek hemen rahatlama sağlar, ancak hareket etmeyi bıraktığınızda his geri döner. Söylemeye gerek yoktur, özellikle de uyumaya çalışırken, bu çok rahatsız edici ve sinir bozucu olabilir. Eğer huzursuz bacak sendromu sizi gece uykunuzdan ederse, ciddi şekilde bitkin düşebilirsiniz.

Neyse ki hamilelik sırasında huzursuz bacak sendromu geliştiren kadınlar için, bu geçicidir. Semptomlar tipik olarak 7 ya da 8 aylık hamileyken ya da doğumdan sonraki bir ay içinde ortadan kaybolur.

Hamilelikte huzursuz bacak sendromu tedavisi

Semptomlarınız gece uykunuzu kesecek kadar şiddetliyse, muhtemelen doktorunuz huzursuz bacak sendromu tedavisi görmenizi isteyecek. Bu hamilelik sırasında zor olabilir. Hamile kadınlarda, genellikle Requip (ropinirole) ve Mirapex (pramipeksol) gibi huzursuz bacak sendromunu tedavi etmek için kullanılan ilaçların çoğu incelenmemiştir. Bu nedenle gelişmekte olan bir fetüse verebileceği tüm potansiyel riskleri belirlemek için yeterli veri yoktur.

Huzursuz bacak sendromu için herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuz demir seviyenizi kontrol etmelidir. Eğer düşükse, bir demir takviyesi alabilirsiniz. Vücutta demir seviyesinin düşük olduğu birçok durumda, huzursuz bacak sendromunu düzeltmek için bir takviye yeterli olacaktır.

Demir eksikliğiniz varsa ve tedavi edildikten sonra huzursuz bacak sendromu gitmezse, bazı doktorlar opioid (narkotik) ilaçlar reçete ederler. Yeni doğanda çekilme semptomları riski nedeniyle, opioidler tipik olarak kısa bir süre için verilir.

Ayrıca FDA, huzursuz bacak sendromunun tedavisi için bir cihazı onayladı. Relaxis, yataktayken bacakların altına yerleştirilen titreşimli bir peddir ve bu sadece reçete ile kullanılabilir.

Hamilelikte huzursuz bacak sendromunu hafifletmenin yolları

Kaçınılması gerekenler:

  • Hamilelik sırasında huzursuz bacak sendromu tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu önerilmez.
  • Kinoin (tonik suda bulunur) bazen huzursuz bacak sendromu semptomlarını hafifletmek için kullanılır, ancak önce doktorunuzla konuşmadan önce kullanmayın. Hamilelik sırasında güvenliği incelenmemiştir.
  • Az miktarda kafein bile huzursuz bacak sendromu semptomlarını kötüleştirebilir. Eğer semptomlar sizi rahatsız ediyorsa, daha önce yapmadıysanız, kafeinden tamamen kurtulmayı deneyebilirsiniz.
  • Soğuk algınlığı ve alerji ilaçlarında bulunan antihistaminikler gibi bazı ilaçlar, bazı kişilerde semptomları daha da kötüleştirmektedir. (Bu yüzden Benadryl insanları uykulu hale getirme eğilimindeyken, aynı zamanda huzursuz bacak sendromu belirtilerinizi yoğunlaştırabilir ve uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.)
  • Uyumadan önce yatakta kitap okumak veya televizyon seyretmek, işleri daha da kötüleştirebilir. Süre uzadıkça, büyük olasılıkla huzursuz bacak sendromu oluşacaktır. Bunun yerine, sadece gerçekten uyumaya hazır olduğunuzda yatağa girmelisiniz.

Yardımcı olabilecek şeyler:

  • Demir, magnezyum, B12 vitamini veya folat gibi takviyeleri denemek için doktorunuza danışın. Doğum öncesi vitamininizdeki miktarlara bağlı olarak, daha fazla almanızı isteyebilir veya istemeyebilir.
  • Bazı kadınlar bacaklarını uzatmanın, masaj yaptırmanın, sıcak veya soğuk kompres kullanmanın, sıcak banyolar yapmanın ya da rahatlama teknikleri uygulamanın faydalı olduğunu belirtiyor. Belki de diğer önemli şey, uyuyana kadar bacaklarınıza masaj yapmanız veya ovalamanızdır. 

Yeterince demir ve folik asit alın

 

Gelişmekte olan fetüsü beslemek için 3-4 kat daha fazla demir ve 8-10 kat daha fazla folik asit ihtiyacı oluşur. Huzursuz bacak sendromlu gebe kadınlar üzerinde yapılan araştırmalarda, beyin omurilik sıvısında demir depolarının azaldığı bulundu. Çalışmada ayrıca sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olan bir B vitamininin de eksik olduğu bulundu. Neyse ki, çoğu hamile kadın takviyeler alarak demir ve folat eksikliklerini kolayca düzeltebiliyor.

İdeal kilonuzda kalın

Gebelikten önce aşırı şişman veya obez olan kadınlarda, huzursuz bacak sendromu geliştirme riski daha yüksektir. Zaten fazla kilolu veya obezseniz, özellikle de huzursuz bacak sendromunuz varsa, çok kilo almamanız gerekir. Aşırı kilolu olmak ayrıca hamilelikte egzersiz yapmanızı zorlaştıracak ve bu da semptomları artıracaktır. 

Yeterli vitamin alın

Günlük 350 mg magnezyum ve günde 1.200 mg kalsiyum alabilirsiniz. Magnezyum, doku oluşturmaya ve onarmaya yardımcı olur. Hamileyken, fetüsün güçlü kemikler, dişler, sağlıklı bir kalp, sinirler ve kaslar oluşturmak ve normal kalp ritmi ve kan pıhtılaşma yetenekleri geliştirmek için kalsiyuma ihtiyacı vardır.

Eğer hamileliğinizde yeterli miktarda kalsiyum almıyorsanız, bebeğiniz sizinkini çalar. Bu da osteopeni veya kemiklerin zayıflaması riskini artırabilir. Brigham Young Üniversitesi tarafından yapılan 2011 çalışmasına göre, bir hafta boyunca günde 300 mg E vitamini almak, periferik kan dolaşımını stabilize etmeye ve huzursuz bacak sendromu semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Japonya’daki Tottori Üniversitesi’nde yapılan 2008 çalışmasına göre, B12 vitamini sinir liflerinin stabilitesini destekleyebilir, aşırı duyarlılığı önler ve huzursuz bacak sendromu semptomlarını azaltabilir. Tottori Üniversitesi’ne göre, semptomları azaltmaya yardımcı olabilecek diğer vitaminler C vitamini ve D vitaminidir. 

Egzersiz yapın

Brigham Young Üniversitesi tarafından yapılan 2011 çalışmasına göre, egzersiz yapmayan huzursuz bacak sendromlu kadınlarda semptomlar daha kötüdür. Çalışmada, haftada üç kez aerobik ve düşük tempo antrenman yapan kadınların semptomları daha az olmuştur. Egzersiz, ayrıca endorfin salgılanmasını sağlar ve kaslara kan akışını artırarak huzursuz bacak sendromuna bağlı ağrıyı azaltır.