Hamilelikte Kalça Ağrısı

hamilelikte kalca agrisi

Hamilelikte kalça ağrısı, genellikle beraberinde bacak, bel, sırt ağrısı gibi diğer ağrılarla birlikte ortaya çıkar ve bu nedenle gebe anne adaylarının en çok şikayet ettikleri konular arasında yer almaktadır. Bu ağrılar genellikle normal bir gebelik sürecinin içinde kabul edilseler de, ağrılarla karşılaştığınız zaman, ağrıların durumu ve bebeğin gelişimi konusunda bazı değerlendirmelerin yapılması da doktorlar tarafından önerilebiliyor. Hamilelikte kalça ağrısı konusuna biraz daha eğilelim.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Nedir?

Gebelik döneminde anne adayının rahminde bulunan bebek, her geçen hafta biraz daha ağır bir hale gelir ve annenin vücudu bu ağırlığı taşımakta zorlanabilir. Zira hacimsel olarak da büyüyen karın bölgesi, vücudun eski ağırlık dengesini değiştirir ve vücuttaki kaslara farklı bir şekilde yükler binmeye başlar.

Bu yüke alışkın olmayan kas ve iskelet sistemi ise, şikayetini genellikle bizlere ağrı olarak gösterir. Kalça ağrısıyla birlikte genellikle bacaklarda ve belde ortaya çıkan ağrılar da hem şişen karından dolayı iç organlara yapılan baskıların hem de değişen ağırlık merkezinin ve artan ağırlığın bir eseridir. Dolayısıyla ağrılarla karşılaştığınızda hemen telaşa kapılmamanız çok önemli.

Başka Sebepleri Var mı?

Hamilelikte ortaya çıkan ağrılar bazen yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden ortaya çıkıyorlar ancak bilhassa annenin çok iyi beslenmediği vakalarda, beslenmekte zorlanan bir vücudun ağrılar üretmesi de mümkün oluyor. Zira bebekler annelerinin kanından besleniyorlar ve bu yüzden annenin kendi kas dokularına yeteri kadar besin gitmeyebiliyor. Doktorlar bu tip vakalarda anne adaylarını destekleyici ilaçlar yazabiliyor ve bilhassa mineraller konusunda onları destekliyorlar. Bunun yanında, anne adayının gebelik süresince daha iyi bir beslenme düzeni oluşturabilmesi için gerekli danışmanlıklar da verilebiliyor.

Anne adaylarının aşırı hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürmeleri de kas ve kemik sistemlerinin hasar görmesine neden olabiliyor. Gebe kadınların çok ağır fiziksel hareketlerde bulunmaları kesinlikle önerilmiyor ancak onlara özel olarak hazırlanmış pek çok egzersiz programı da mevcut. Bu hareketler sayesinde hareketsiz kalmaktan kurtulabilir ve ağrılarınızın bir kısmının geçmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki fazla hareket kadar fazla hareketsizlik de vücutta ağrıların en büyük sebepleri arasında.

Ağrılardan Önce Ne Yapılabilir?

Gebe kalmak isteyen anne adayları, henüz gebe kalmadan önce bir miktar düzenli spor yaparak ve beslenmelerine çok öncesinden dikkat ederek kendilerini gebeliğe hazırlayabilirler. Hamilelikten önce kas ve iskelet sisteminizi güçlendirmeniz, hamilelikte karşılaşacağınız ağrı ve sızıları büyük oranda azaltacaktır. Fakat gebelik döneminde sporda aşırıya kaçmamak da önemli çünkü fazla sporun kadınlarda östrojen üretimini bozması ve gebeliği zorlaştırması oldukça sık rastlanılan sonuçlar arasında yer alıyor. Her gün bir kaç kilometrelik bir yürüyüş ve bir kaç egzersiz hareketi bu konuda yardımcı olacaktır.

Gerekli Tetkikler Yapılmalı

Bazen yapılan tüm çalışmalar ve alınan önlemlere rağmen kalça ve bel bölgesindeki ağrılar sona ermiyor, şiddetle devam ediyorlar. Böyle hallerde uzmanınıza başvurmanız ve bebeğin sağlığının yanında gebelik sürecinin sağlığı konusunda da gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekiyor. Zira gebelikte karşılaşılan bazı sorunların ağrılarının başka bölgelere vurması veya bu bölgelerdeki ağrılarla karıştırılması mümkün.

Hormonal Etkiler

Gebelik süresince relaksin, östrojen ve progesteron hormonlarının artış göstermesi, eklemlerin gevşemesine ve bu nedenle ağrıların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Östrojenin relaksin üretimini iyice arttırması ise bu durumu daha belirgin hale getirebiliyor. Hormon düzeylerinizin ölçülmesi, ağrılarınızın sebebinin tespit edilmesi için gerekli olabiliyor ancak gebelik süresince hormon ilaçları kullanmanın yan etkilerinin çok yüksek olması sebebiyle doktorunuz çok yüksek ihtimalle böyle ağrılarda bebeğe zararı olmayan ağrı kesicileri size önerecektir.

4 Comments

  • Nurhan Solmaz

    8 Ekim 2019 - 17:33

    7aylık hamileyim iki haftadır sol kalçamda dayanılmaz ağrı var sol bacağımdada yürüyemiyorum ağrıdan resmen ağlıyorum

Comments are closed.