Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Normal mi?

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı

Hamilelik birçok değişikliğe neden olur. Bu konuda hiç şüphe yok. Buna bir örnek, vücuttaki kan miktarının artmasıdır.

Bu fazladan kan, normalden yaklaşık % 25 daha hızlı bir kalp atış hızı ile sonuçlanır. Daha hızlı bir kalp hızı, ara sıra kalp çarpıntılarına neden olabilir. Bu durum, çarpıntı veya son derece hızlı atış gibi hissedilir.

Kalp çarpıntısı gebelik sırasında normal ve sağlıklı olabilir. Ancak, her zaman daha ciddi, temel sağlık koşullarına sahip olma şansı da vardır. Hamilelik ve kalp çarpıntılarıyla ilgili bilmeniz gerekenleri aşağıda okuyabilirsiniz.

Hamileliğin Kalp Üzerindeki Etkisi

Kalbin bebeğinizi büyütürken yapması gereken çok işi vardır. Bebeğinizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmak için ve kan ihtiyacını karşılamak için kanınızı artırmanız gerekir.

Üçüncü trimesterdeyken (üç aylık dönemde), vücudun kanının yaklaşık yüzde 20’si uterusa doğru gidecektir. Vücudunuzda fazladan kan olduğundan dolayı, kalp bu kanı taşımak için daha hızlı pompalamalıdır. Kalp atış hızınız dakikada 10 ila 20 ekstra atım kadar artabilir.

İkinci trimesterde  (üç aylık dönemde) vücudunuzdaki kan damarları genişlemeye veya büyümeye başlar. Bu kan basıncınızın hafifçe düşmesine neden olur. Kalbiniz daha çok çalışması gerektiğinden, bazı anormallikler ortaya çıkabilir. Bu, kalp çarpıntısı gibi alışılmadık kalp ritimlerini içerir.

Hamilelikte Çarpıntıların Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Kadınlar kalp çarpıntılarını farklı şekillerde yaşarlar. Bazıları başıboş veya huzursuz hissedebilir, çünkü kalpleri özellikle sert vuruyor gibidir. Bazıları ise kalbin göğüslerinde çarpması gibi hissedebilirler. Belirtileriniz ne olursa olsun, hamileyken kalp çarpıntılarının potansiyel birkaç nedeni olabilir. Bunlar arasında aşağıdakiler bulunur:

  • Kaygı veya stres
  • Artmış kan hacminin etkileri
  • Yemiş olduğunuz yiyecek veya içecek gibi kafein içeren bir şey
  • Psödoefedrin içeren soğuk algınlığı ve alerjik ilaçlar (Nexafed, Sudafed Congestion)
  • Pulmoner hipertansiyon veya koroner arter hastalığı gibi altta yatan kalp rahatsızlığı
  • Önceki gebelikten kalp hasarı
  • Tiroid hastalığı gibi temel bir tıbbi problem

Bazen altta yatan bir kalp rahatsızlığını tanımak gebelik sırasında zordur. Bunun nedeni, bir kalp hastalığının semptomlarının gebelik belirtilerine benzeyebilmesidir. Örnekler, yorgunluk, nefes darlığı ve şişme bunlardan sayılabilir.

Doktorunuzu Ne Zaman Aramalısınız?

Hamilelik boyunca doktorunuzu sık sık göreceksiniz. Randevularınız, doğum yapma tarihinize yaklaştığınızda haftalık olarak gerçekleşir. Ancak düzenli olarak kalp çarpıntısı yaşıyor gibi görünüyorsanız, daha uzun süredir devam ediyormuş gibi ise veya daha yoğun gibi gözüküyorsa, doktorunuzu arayın.

Acil tıbbi yardım istemeniz gerektiğini gösteren bazı semptomlar vardır. Bunlar arasında ortaya çıkan kalp çarpıntıları aşağıdakiler olabilir:

  • Nefes alma zorluğu
  • Göğüs ağrısı
  • Kan tükürme
  • Düzensiz nabız
  • Hızlı kalp hızı
  • Nefes darlığı, egzersiz olsun veya olmasın

Kalp Çarpıntılarının Teşhisi Nasıl Yapılır?

Doktorunuz tıbbi geçmişinize de bakarak gerçekten kalp çarpıntınız var mı yok mu teşhis etmeye çalışacaktır. Daha önceden de çarpıntılarınız varsa, bilinen diğer kalp rahatsızlığınız varsa veya kalp rahatsızlığı olan aile üyeleriniz varsa, bunu doktorla konuşmak önemlidir.

Doktorunuz muhtemelen bazı testler yapacaktır. Bunlar arasında aşağıdakiler olabilir:

  • Kalbin elektriksel aktivitesini ölçen bir EKG
  • 24 saatten 48 saate kadar kalp ritmini izleyen bir Holter monitörü
  • Elektrolit dengesizlikleri veya bozulmuş tiroid fonksiyonu gibi temel koşulları test etmek için kan tahlili

Doktorunuz bu sonuçlara dayalı olarak daha belirleyici ve spesifik testler isteyebilir.

Kalp Çarpıntısı Tedavisi Nasıl Olacak?

Çarpıntılarınız ciddi belirtilere neden olmazsa ve ciddi bir durumun sonucu gibi görünmüyorsa, doktorunuz muhtemelen herhangi bir tedavi önermez. Bebeğinizi doğurduktan sonra çarpıntılar kaybolur ve vücudunuz hazırlık durumuna geri döner.

Kalp ritminizin sabit kalmasına yardımcı olacak ilaçlar mevcuttur. Doktorunuz size ve bebeğinize ilaç almaktan kaynaklanabilecek riskleri göz önüne alacaktır. Bununla birlikte, ilaçların çoğu ilk üç ayda engellenir, çünkü bu bir bebeğin organları gelişmekteyken ilaç alımını en aza indirgemek önemlidir.

Çarpıntılarınız şiddetli bir aritmi veya ritim dışı kalp atışlarından kaynaklanıyorsa, doktorunuz kardiyoversiyon denilen bir prosedür önerebilir. Bu, kalp ritmini geri kazanmak için kalbe zamanlanmış bir elektrik akımı verilmesini içerir. Bazı doktorlar bu prosedürün hamilelik sırasında yapılabileceğini düşünüyorlar. Ancak siz yine de doktorunuza danışın.

Hamilelik sırasında kalp çarpıntısı kesinlikle eğlenceli değilken, genellikle zararsızdır. Ancak yine de bu semptomu görmezden gelmemek en iyisidir, bu nedenle doktorunuza haber vermelisiniz. Daha ciddi bir durumunuz olmadığından emin olmak için testler yapmak isteyebilirler. Sizi ve küçük bebeğinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan tedaviler mevcuttur.

Gevşeme Tekniklerini Deneyin

Gebelik, kalp çarpıntılarını tetikleyebilir veya kötüleştirebilir. Gevşeme yoluyla durumu yönetmek size yardımcı olabilir. En iyi seçenekler meditasyon ve yogadır. Uygun nefes alma teknikleri ve meditasyon yöntemlerini deneyin. Bir gebelik sınıfına yazılabilirsiniz.

Ayrıca, yalnızca çarpıntı hissettiğinizde gün boyu dinlenmeye odaklanmalısınız. Aklınızı sakinleştirmek ve rahatlamak için 1-2 saatte bir beş kez derin nefes almalısınız. Genel stres seviyenizi düşük tutmak, hızlı kalp atışlarının yaşanmasını önlemek ve dinlenmek kalp hızınızı zamanla azaltmanıza yardımcı olabilir.

8 Comments

 • BÜŞRA Polat

  28 Mayıs 2020 - 23:38

  12 haftalik gebeyim wpw tanisi konulmustu gebelikten önce ablasyon yapılamadı açık kalp ameliyatina donme riski oldugu icin. Gebelik onceside ataklarim oluyordu ama simdi geceleri ve hareket halinde carpintim cok fazla oluyor. Wpw gebelikte tehlikeli midir? Tekrar ablasyon denenmeli mi?

Comments are closed.