Hamilelikte Karın Sertleşmesi

Hamilelik dönemi, kadın için hem çok heyecanlı hem de çok zorlu, sıra dışı bir dönemdir. Bu süreçte fiziksel, psikolojik ve ruhsal çok sayıda değişim yaşanır. Hamileliğin etkisiyle değişen hormon salgıları, fiziksel değişiklikler, fazladan kilolar, duygusal çalkantılar anne adayı için hayatı zorlaştırabiliyor. 9 ay gibi kısa bir süre içinde ortalama 15 kilo alan, hareket kabiliyeti kısıtlanan anne adayının bazı sorunlar yaşaması da son derece normaldir. Bu dönemde bütün hamilelerin mideleri büyür ve dışa doğru çıkıntı yapar, karın bölgesi inanılmaz derecede büyür, göğüsler irileşir, sertleşir ve gerginleşir. Hamilelik ilerledikçe rahim hızla büyür, genişler ve leğen kemiği ile göbek deliği arasında kendine bir yer edinir.  Rahimdeki bu genişleme farklı sorunlara yol açar ve zaman zaman zorluklar ortaya çıkar.

Her geçen gün rahmin genişlemesi ile birlikte anne adayının karnında sertleşme ve sonrasında karın bölgesinde rahatsızlık ortaya çıkar. Bu tür değişiklikler anne adaylarını telaşlandırır ve rahatsız eder. Ancak bu değişimler zamanla anne adayı için sorun olmaktan çıkar. Çünkü hamilelik ilerledikçe karındaki sertlik ve gerginlik de daha normal hale gelir. Bu değişiklikler tüm hamileliklerde yaşanmaktadır. Bu sorunlar bazı kadınlarda az hissedilirken bazılarında daha şiddetli olabilir. Şunun altını çizmekte fayda vardır ki, karın sertleşmesi gebeliğin doğal semptomlarıdır.Hamilelikte karın sertleşmesi bazılarında gebeliğin 12. haftası civarında yaşanırken, genel daha ileri dönemlerde yaşanmaktadır. Aslında karında sertlik ve gerginlik sorununun hamileliğin hangi döneminde yaşanacağı genellikle kadının vücut tipi ile ilgilidir. Bu sorun normal ve rutin bir gebelik semptomu olmakla birlikte bazı kadınlarda biraz daha şiddetli yaşanmakta ve anne adayında endişeye yol açmaktadır.

Hamilelikte karın sertleşmesi neden olur?

Hamilelikte özellikle ikinci üç aylık dönem içinde, yani 21. hafta civarında karın sertliği, mide rahatsızlıkları ve gerginlikler yaşanmasının çeşitli sebepleri vardır.

  1. Rahmin hızla büyümesi

Gebeliğin başlangıcından itibaren her geçen gün gelişen bebek, rahmin içinde büyümeye başlar. Bu süreçte bebek, mesane ile rektum arasında bulunan leğen kemiğinin arasında kendine yer bulur. Anne karnındaki bebeğin büyümesiyle rahim de büyümeye, genişlemeye başlayacaktır. Bu sebeple de anne adayının bel ölçüsü doğal olarak hızla genişler. İşte hamilelik sorunlarından birisi olan karın sertleşmesinin ana sebeplerinden birisi de büyüyen rahmin karın bölgesine baskı yapması ve bebeği sığdırmak için daha fazla genişlemeye çalışmasıdır. İlk üç aylık dönem içinde daha yavaş büyüyen rahim, ikinci üç aylık dönemde iyice büyür ve bundan dolayı da midedeki su oranı artar. Tüm bu gelişmeler gebelikte karın bölgesinde sertlik ve gerginliği  oluşturan etmenler arasındadır.

  1. Bebeğin iskeletinin gelişiyor olması

Genellikle gebeliğin ikinci üç aylık döneminden sonra bebeğin iskeleti gelişmeye, genişlemeye başlar. Bu durum anne adaylarında karın sertleşmesi gibi sorunların ortaya çıkmasına yol açar. Anne karnındaki bebeğin vücudundaki kemikler şekil almaya başladıkça, anne adayının karın bölgesi de doğal olarak sertleşir. Bundan dolayı da anne adayı mide ve karın bölgesinde sertleşme hisseder. Hamilelik ilerledikçe bu gerginlik ve sertleşme en üst düzeyde hissedilir.

  1. Anne adayının kilosunun artması

Hamilelik döneminde zaman içinde karnın sertleşmesi de normaldir. Yani karın sertleşmesini gebe her kadın yaşar. Fakat diğer sorunlarda olduğu gibi karın sertleşmesinde de bireysel farklılıklar ve anne adayının vücut tipi sorunun şiddetini etkilemektedir. Bu bağlamda fazla zayıf olan kadınlar, hamileliğin ilk günlerinde mide bölgelerinde aşırı sertleşme sorunu yaşarlar. Ancak fazla kilolu olan anne adayları ise karın sertliği ve gerginliği sorununu gebeliğin üçüncü üç aylık döneminde yaşarlar. Doktorlar, tüm anne adaylarını gebelik döneminde fazla kilo almamaları konusunda uyarmaktalar. Alınan fazla kiloların sebep olduğu pek çok sorundan birisi de karnın aşırı sertleşmesidir.

  1. Sağlıksız beslenme ve kabızlık

Hayatın her döneminde sağlıklı beslenmek çok önemliyken gebelik döneminde bu çok daha önemli bir husustur. Zira gebelikte karın sertleşmesinin önemli sebeplerinden birisi de sağlıksız beslenme alışkanlıklarıdır. Anne adayının çok hızlı yemek yemesi  ve besinleri çiğnemeden yutması karında gerginliklere sebep olabilir. Besinleri yeterince çiğnemeden yutmak anne adayının sindirim sistemine zarar verir. Dolayısıyla da kabızlık ortaya çıkar ve şiddetli karın sertliği yaşanır. Bunların yanında bazı alkolsüz içecekler, şekerli, asitli kutu içecekler anne adayının göbek ve karın bölgesinde sertliğe, rahatsızlık hissine yol açar. Bu bağlamda anne adayları daha sağlıklı ve rahat bir gebelik dönemi geçirmek için sindirim sistemlerinin fonksiyonlarını destekleyen lif bakımından zengin gıdalar tüketmelidir.

  1. Braxton Hicks kasılmaları

Tüm gebeliklerde yaşanan Braxton Hicks kasılmaları, gebeliğin ikinci ve üçüncü üç aylık dönemlerinde çok yaygın olarak yaşanır. Gebeliğin son döneminde gerçekleşen kasılmalar genellikle karında sertleşme sorununa da sebep olmaktadır. Kimi zaman “sahte sancı” olarak da adlandırılan Braxton Hicks kasılmaları, vücudun gerçek doğum sancılarına hazırlama sürecidir.

  1. Plasenta ayrılması

Anne karnındaki bebeğin beslenmesi için plasenta vardır. Sağlıklı, normal bir gebelikte plasenta, rahim astarına yakın bir şekilde bağlı bulunur. Ancak bazı gebeliklerde plasenta ayrılabiliyor ve bunun sonucunda anne adayı kanama yaşayabiliyor. Bu kanama ile birlikte anne adayının rahmi daha da hassas hale gelir, gerilme ve sertlikler daha belirgin olur. Bu şikayetler gerginlikler bazen kısa sürede geçebilirken, kimi zaman da çok daha uzun ve şiddetli olabilir.

Hamilelikte karın sertleşmesi durumunda ne zaman doktora gitmek gerekir?

Anne adayının gebelik döneminde yaşadığı ruhsal, fiziksel, psikolojik değişimler onları endişeye sürüklemektedir. Gebelikte yaşanan rahatsız edici durumlardan dolayı anne adayları neredeyse her gün doktora gitmek, doktoru aramak eğiliminde olur, hatta günlük yaşamı çok olumsuz etkilenir. Fakat bu endişeler çoğu zaman yersiz ve gereksizdir. Ancak anne adayının karnında hissettiği sertlikler, gerginlikler uzun sürerse ve artarsa ciddi bir sorun söz konusu olabilir. Bu durumda acilen doktora gitmek önerilir. Bu bağlamda anne adayının;

  • 1 saat içinde 3- 4 kereden fazla şiddetli kasılma ve buna bağlı olarak sertlik,
  • Karında hissedilen sertliğin artarak devam etmesi,
  • Karında gerginlik ve sertleşmeden dolayı nefes almakta zorluk çekmek gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Her anne adayı gebelik dönemi içinde karında sertleşme problemi yaşar. Ancak bu sorunun anne adayının günlük yaşamını çok fazla etkilemesi beklenmez. Eğer şikayetler şiddetleniyorsa, bu durum ekstra ve sıra dışı bazı sorunların varlığına işaret edebilir. Karın bölgesinde sertlik normal karşılanmakla birlikte, bunun yanında karın ve kasık ağrıları da hissedilmesi daha ciddi durumların işaretçisi olabilir.

Bebek hızla büyüdüğü ve rahim genişlediği için bu sorunların, gebeliğin üçüncü üç aylık döneminde ortaya çıkması normal karşılanmalıdır. Ancak bu şikayetlerin düzenli olarak, şiddetli ağrı şeklinde gerçekleşmesi anne adayının rutin hayatını sekteye uğratması durumunda doktora başvurmak önerilir. Gebeliğin başından itibaren anne aydını takip eden doktor, bunlar ve diğer sorunlar için en doğru çözüm önerilerini sunacak, sorunları azaltacaktır. Bu bakımdan doktorla iletişim halinde olmak önemlidir.

8 Comments

 • Buse derman

  14 Mart 2019 - 20:57

  Merhabalar\r\n38+2 haftalik gebeyim.. karnimda sanki nenek nefes aliyor gibi ayni yerde inip kalkma hissediyorum. Ama bu bebegin hıçkırığı gibi degil ayni nefes aliyo gibi.. endiselendim. ilk gebeligim. Ailemi telaslandirmakta istemiyorum yorumunuz nedir acaba

 • Merve Sarı

  11 Ekim 2019 - 17:56

  Mrb hocam benim adetimden yaklaşık 4 gün geçti ve adet olmadan önce yaklaşık iki hafta içinde goguslerim dolu dolu ve gogus uçlarım daha belirgin oldu ve cevresindeki renkler büyüdü ve sivilce gibi şeyler oluştu ve 6 gündür lekenlenme var ara ara gidip geliyo ve gobegimin alt kısmı sert mide eksimesi ve yanması yaşıyorum ara ara baş dönmesi gibi şeyler oluyor ve geçiyor test yaptim 0.7 çıktı acaba hamilemiyim

Comments are closed.