Hamilelikte Mide bulantısı Ne Zaman Başlar?

mide bulantisi

Kadınların üreme sistemleri, yani gebe kalmaları için ihtiyaç duydukları sistemler, genellikle hormonlar tarafından yönetilir ve bu yüzden hem fiziksel hem de duygusal olarak bu hormon değişimlerinin etkisinde kalırlar. Gebeliğin ay içerisinde gerçekleşmemesi halinde bir anda kesilen progesteron hormonu adet dönemini başlatırken, aynı zamanda gergin ve huzursuz bir fiziksel-ruhsal yapıyı da kadınlara sunar.

Ancak ay içerisinde gebelik meydana geldiyse, bu defa da hCG olarak adlandırılan hormon vücudu ele geçirir ve bu hormon sayesinde bebeğin beslenmesini sağlayacak olan plasentanın gelişimi sağlanır. Lakin tüm bu hormonal değişimler esnasında vücudumuz da daha önceden görmediği bir şey karşısında telaşa kapılır ve nasıl tepki vereceğini bilemez. Adet dönemindeki hormon değişimlerine alışkın olmamız ona karşı daha az tepki vermemize neden olur ancak hamilelikteki yüksek hormon oranları, vücudun bazen sınırlarına gelmesine neden olur.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar sorusunun cevabı da gebelik sürecinde yaşananlarla çok yakından ilintili.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte mide bulantıları, genellikle dördüncü hafta ile altıncı hafta arasında başlar, on ikinci hafta civarında da sona erer. Kadınların çok büyük bir kısmında görülen bu bulantılar, ikiz, üçüz ve daha fazla bebeğe gebe olanlarda daha şiddetli bir şekilde hissedilebilir ve ilerleyen haftalarda sadece sabahları değil, gün içerisinde ve akşamları da hissedilebilir.

Sabahları bulantıyla karşılaşmanın temel sebebi ise genellikle midenin boş olması ve uzun bir gece boyunca aç kalmak olduğundan, gündüzleri beslenmesine dikkat etmeyenler, bu bulantıları gündüz de yaşamaya devam edebilirler.

Altıncı hafta civarında başlayan gebelik bulantıları, sekizinci haftada en çekilmez hale gelirler ve daha sonraki haftalarda biraz daha katlanılabilir düzeye gelerek anne adaylarının rahatsızlıkları biraz daha engellenir. Fakat yapılan araştırmalar, bazı anne adayların 14. hatta 15. haftaya kadar bu bulantıların devam edebildiğini gösteriyor.

Kimlerde Daha Yoğun Olarak Görülür?

Gebelikteki hormonal değişimlerle ilk defa karşılaşan bir vücudun buna verdiği tepki de çok daha şiddetli olmaktadır. Bu yüzden ilk kez hamile kalanlarda bu bulantıların daha şiddetli ve sık bir şekilde ortaya çıktığına sıklıkla rastlanmaktadır. Lakin farklı zamanlardaki gebeliklerinde farklı düzende ve şiddette bulantılarla karşılaşanlar da mevcut. Bu yüzden yoğunluk ilk gebelikte olsa da, ikinci veya üçüncü gebelikte bile maalesef daha şiddetli bulantılara denk gelmek mümkün olabiliyor.

Bu dönemde vücuttaki sinirlerde yaşanan hassaslıklardan dolayı bazı şeylere karşı da bulantı tepkileri verilebilir. Diş fırçası, belli kokular, gıdaların tatları gibi şeyler hamile kadınlarda gün içerisinde dahi mide bulantısı tepkisi verdirebilirler. Bu tepkiden kaçınabilmek için hamile olanların hangi durumların bulantı yarattıklarını tespit etmeleri işe yarayacaktır.

Hamilelikte Mide Bulantısına Karşı Yapılabilecekler

Direkt olarak mide bulantısını tetikleyen şeylerden uzak durmaya çalışmak, bulantı kaynaklarının büyük kısmını ortadan kaldıracaktır. Fakat bunun yanında dikkat edilmesi gereken bazı maddeler de mevcut. Bunları kısaca bir listelersek;

 • Az ve sık öğünlerle beslenerek mideyi boş tutmamak
 • Sabahları kuru gıdaları tüketmeye alışmak
 • Diyet ve kilo verme çabalarından uzak durmak
 • Gereksiz vitamin kullanımına bir son vermek
 • Doktor önerisine göre B6 kullanımı

Gebelikte zararlı olmayan mide ilaçlarını doktor önerisiyle kullanmak

Hamilelikteki bulantının bir hastalık ve enfeksiyon bulunmadıkça doğal olduğunu unutmayın ancak bazı anne adaylarında bu bulantılar, aşırı miktarda kusmaya sebep olabiliyor ve kusma sebebiyle vücudun elektrolit dengesi bozuluyor. Eğer çok fazla kusuyor ve vücudunuzdaki suyun büyük kısmını bu yolla kaybediyorsanız, doktorunuzla da görüşmeyi unutmamalısınız.

20 Comments

 • Kezban

  20 Mart 2019 - 19:31

  Ben 4hafta 5gun oldu hocam hamilemiyim çok şiddetli bir bulantim yok daha sonra olurmu acaba bulanti

 • Seda

  9 Aralık 2019 - 00:16

  Ben en son ekimde adet oldum kasimda olmadim aralikta olmam gerekiyo ama ara ara mide bulantisi ara ara kasiklarima sanci giriyo akintim var acaba hamilemiyim test yaptirdimda da varla yok arasinda cikiyo

 • Seda

  9 Aralık 2019 - 00:24

  Ben en son ekimde adet oldum kasimda olmadim aralikta olmam gerekiyo ara ara mide bulanti kasiklarim da sanci oluyo acaba hamilemiyim test yapriyorum varla yok arasinda diyorlar

 • Sinem

  25 Aralık 2019 - 08:24

  Ben daha 18 yaşındayım adetim 2 hafta gecikti test yaptim iki çizgi var ama hayla emin değil kusmalarim oluyorhamilemiyim

 • kübra

  6 Ocak 2020 - 13:56

  sinemcim iki çizgiyse hamilesin de daha erken değilmi güzelim

Comments are closed.