Hamilelikte Uyku Problemi

Gebelik aslında uyku anlamında tamamen tükenmek demektir. İlk üç aylık döneminizde, uyku oluşturucu hormon progesteron vücudunuzdan akmaya başlar. Vücudunuzdaki tüm ekstra sıvı, sizi her gece sayısız kere tuvalete gönderebilir ve rahatlamak çok zor olabilir.

İkinci üç aylık döneminiz boyunca, iyi bir gece uykusu size geri dönebilir ve bununla birlikte enerjiniz de artar. Keyfini çıkarın, çünkü üçüncü ve son üç aylık dönemde, uykunun kalitesi tüm zamanların en düşük seviyesine ulaşabilir. Dokuz ay boyunca ne tür bir uyku kalitesi bekleyebileceğinizi öğrenin:

  • Birinci üç aylık dönemde uyku: Rahatsızlık devresi
  • İkinci üç aylık dönemde uyku: Uyuyabildiğiniz sürece keyfini çıkarın
  • Üçüncü üç aylık dönemde uyku: Unutun

Hamilelikte Uyku Problemi: Birinci Üç Aylık Dönem

Neredeyse tüm hamile kadınların bir noktada uyku sorunu vardır. Ve hamileyken bulantı, mide ekşimesi ve sürekli işeme ihtiyacı göz önüne alındığında uyku problemi yaşamak şaşırtıcı olmasa gerek.

Hamileliğinizin erken dönemlerinde gün içinde çok uykulu hissedeceksiniz. Yüksek progesteron seviyeleri, bu ani isteği uyandırır. Progesteron, bir kadının üreme döngüsünü düzenleyen bir hormondur. Ayrıca sizi uyuşuk yapar.

Bu hormonun çoğalması işyerinde normal bir günde dahi, bir maraton koşmuş gibi hissetmenize sebep olabilir. Hastalanmış olduğunuzu düşündürecek kadar yıpranmış hissedebilirsiniz.

Buna rağmen, progesteron gece uykunuzu bozabilir ve gün içinde daha fazla yorgunluğa neden olabilir. Yapabileceğiniz tek şey, mümkün olduğunca dinlenmek ve elinizden geldiğince hızlı bir şekerleme yapmaktır.

Rahatlamakta güçlük çekersiniz. Yeni yeni hassaslaşan göğüsleriniz, özellikle yüz üstü uyuma alışkanlığınız varsa rahat bir uyku pozisyonu bulmanızın zorlaşmasına neden olabilir.

İlk üç aylık dönem, kendinizi sol tarafınıza doğru yatmaya alıştırmak için mükemmel bir zamandır. Bu pozisyon fetüs ve rahminize kan ve besin akışını artırır ve vücudunuzdaki atıklardan ve sıvılardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Büyüyen rahmin mesanenize baskı yapar ve sizi mümkün olduğunca, düşündüğünüzden daha sık tuvalete gönderir. Sürekli tuvalete taşınmaktan bıktıysanız özellikle sabahları bol miktarda sıvı tüketin ancak öğleden sonra ve akşamları azaltın. Geceleri sürekli uyanıp duruyorsanız ve gün boyunca tükenmek üzere hissediyorsanız yalnız değilsiniz.

Hamilelikte Uyku Problemi: İkinci Üç Aylık Dönem

Gebeliğin ortası denilebilecek döneme girdiniz, muhtemelen şimdi daha huzur içinde uyuyorsunuz demektir. Buna rağmen, hamilelikten önceki kadar iyi uyku uyuma ihtimaliniz yoktur.

Progesteron hormonundaki artış, ilk üç ayda anneleri çok yorgun düşürür ve uykusuz bırakır. Ancak ikinci üç aylık dönemde hormon düzeyleriniz daha yavaş yükselmeye başlar, bu nedenle daha fazla enerjiniz olur ve önceki haftalara göre daha iyi uyursunuz. Sabah bulantıları da muhtemelen geçmiştir.

İlk veya üçüncü üç aylık döneminizdeki uyku güçlüğünden dolayı yapamayacağınız için bu dönemde iyi uyku alışkanlıkları kurmaya çalışmak iyi bir fikirdir. Henüz yapmadıysanız yan uyku moduna geçin. Şimdiden diğer iyi alışkanlıkları uygulamak önünüzdeki aylarda size iyi gelebilir. Bunlar, düzenli bir uyku programına sahip olmak ve televizyonu yatak odasından çıkarmak olabilir.

Egzersiz yapmak size yardımcı olabilir. Egzersiz, zihinsel ve fiziksel sağlığı geliştirir ve geceleri daha iyi uyumanızda size yardımcı olabilir. Yatma saatine çok yakın enerji harcamak da size yardımcı olabilir, bu nedenle günün sonunda kendinize bol bol zaman ayırdığınızdan emin olun.

İkinci üç aylık dönemde, horlama ve tıkanıklık, uyku apnesi, bacak krampları veya huzursuz bacak sendromu yaşayabilirsiniz. Uyku sizin için bir problemse, doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Doktorunuz sizi hamilelik sırasında güvenli olan tedavileri önerebilecek bir uyku uzmanına yönlendirir.

Hamilelikte Uyku Problemi: Üçüncü Üç Aylık Dönem

Gebeliğinizin uyku anlamında en rahat safhası bittiğinde, aynı zamanda uyuklama döneminiz başladı demektir. Araştırmalar, annelerin üçüncü trimesterde uyku kalitesinin; birinci ve ikinci trimesterden daha kötü olduğunu gösteriyor. Üçüncü üç aylık dönemdeki kadınlar, daha az uyku süresine sahiptirler ve gece boyunca daha sık uyanırlar. Bebeğiniz doğduktan sonra bu sefer çok daha uykusuz kalacaksınız.

Bir de rahat edememeye başlarsınız. Üçüncü trimesterde, karnınız rahatça uzanmanıza izin vermez çünkü çok büyüktür. Sol tarafa doğru yatmayı en başından adet edindiyseniz bu şekilde uyumayı deneyin. Yastığınızı bacakların arasına sıkıştırmak ve belinize yerleştirmek dahi yardımcı olmaz, bunun yerine başınızın altını dikleştirmek isteyebilirsiniz. Karnınız karpuz oranlarına ulaştığında, daha iyi uyuyabiliyor olabilirsiniz. Ancak doğru pozisyonu bulmak size kalmış.

Mesaneniz basınç altındadır ve tuvalette veya banyoda daha fazla zaman harcıyormuş gibi hissettiğiniz ilk üç aya geri dönüş yapmış gibi hissetmeye başlarsınız. Doğru, çünkü sık işemeler geri döndü. Şimdi büyüyen bebeğiniz mesaneye baskı yapmaya başladı.

Öğleden sonra ve akşamları sıvı tüketimini keserek ya da azaltarak gece banyo ziyaret sayısını azaltabilirsiniz. Tuvalette her seferinde mesanenizi tamamen boşaltmak da iyi bir fikirdir. (İpucu: Öne eğilmek mesaneyi tamamen boşaltmanıza yardımcı olur.)

Mide yanması, bacak krampları, huzursuz bacak sendromu ve horlamanın yanı sıra bebeğinizin tekmelemesi ve kıvrılmalarından dolayı geceleri uyanık kalırsanız şaşırmayın.

4 Comments

  • Ümmühani Çaloğlu

    2 Ocak 2020 - 12:18

    Bn üç aylık hamile bir bayanım hamileliği boyunca sürekli uykum geliyor bu hamilelikte normal mi

Comments are closed.