Hamilelikte Vajinal Kaşıntı İçin Neler Yapılabilir?

 

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı İçin Neler Yapılabilir?

Çoğu kadın, hamileliklerinin bir döneminde vajinal kaşıntı ile karşılaşmaktadır. Bu, oldukça normal ve yaygın olarak görülen bir durumdur.

Hamilelikte görülen vajinal kaşıntıya pek çok şey neden olabilmektedir. Bu kaşıntılar bazen vücudunuzun yaşadığı değişikliklerden kaynaklanır. Bazense kaşıntının nedeni hamilelikle ilgili olmayabilmektedir.

Hamilelikte yaşanan vajinal kaşıntının olası nedenlerini, tedavi seçeneklerini ve önleme yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Nedenleri

Aşağıda yer alan sorunlar, hamilelikte vajinal kaşıntı görülmesine yol açabilmektedir:

Bakteriyel vajinozis: Bakteriyel vajinozis, vajinada bulunan iyi ve kötü bakterilerin dengesinin değişmesinden kaynaklanabilmektedir. Yaygın olarak görülen bu vajinal enfeksiyon hamilelikten bağımsız olarak genelde cinsel açıdan aktif kadınlarda görülmektedir. Bakteriyel vajinozis belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • İnce, saydam olmayan ya da grimsi akıntı
 • Kaşıntı
 • Yanma
 • Kızarıklık
 • Özellikle cinsel birleşme sonrası balık benzeri koku

vajinal mantar

Mantar enfeksiyonu: Vajinada bakterilerin yanı sıra az miktarda mantar da bulunmaktadır. Hamilelikte yaşanan hormonal değişimler, vajinanın pH dengesini bozarak mantarın çoğalmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle gebelikte mantar enfeksiyonları yaygın olarak görülmektedir.

Mantar enfeksiyonu belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Kaşıntı
 • Yanma
 • Kalın yapılı vajinal akıntı

Vajinal akıntıda artış: Salgıladığınız servikal mukus ve vajinal akıntının miktarı, hamilelik boyunca artabilir. Bunun nedeni, rahim ağzını ve vajina duvarlarını yumuşatmak üzere meydana gelen hormonal değişiklikler olmaktadır.

Akıntının amacı aslında vajinayı enfeksiyondan korumaktır, ancak vulva derisini tahriş edebilmekte ve kırmızı ve kaşıntılı hale gelmesine neden olabilmektedir.

Vajinal kuruluk: Hormonal değişimler, bazı kadınlarda hamilelik boyunca vajinal kuruluğa neden olabilmektedir. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında kızarıklık, tahriş ve ağrı meydana gelebilir.

Bazı kadınlarda progesteron seviyelerinin düşük olması da vajinal kuruluğa neden olabilmektedir. Bu hormon, hamileliğim sürmesi için gerekli olduğundan dolayı bu belirtiyi yaşıyorsanız, durumunuzu doktorunuza haber vermeyi ihmal etmeyin.

Kullanılan ürünlere karşı hassasiyet: Hamilelikte vajinaya çok fazla kan akışı olur. Bu nedenle deriniz daha gergin ve her zamankinden daha hassas olabilir.

Daha önce rahatlıkla kullandığınız bazı ürünler hamilelik döneminde cildinizi tahriş ederek kaşınmasına ve kızarmasına neden olabilir. Buna neden olabilen ürünler arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

 • Deterjanlar
 • Banyo köpükleri
 • Vücut jelleri
 • Sabunlar

İdrar yolları enfeksiyonu: Rahim, mesanenin hemen üst kısmında bulunmaktadır. Hamilelik boyunca genişleyen rahim, mesanenin üzerinde büyük bir baskıya neden olmaktadır. Bu durum, idrar çıkışını engelleyerek enfeksiyon görülmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle hamilelikte idrar yolları enfeksiyonu yaşanması riski yüksek olmaktadır.

İdrar yolları enfeksiyonuna B grubu strep bakterileri gibi bakteriler de neden olabilmektedir. Bu bakteriler genelde yetişkinlerde belirtiye neden olmaz. Ancak yeni doğan için zararlı olabileceklerinden dolayı doktorunuz bu bakteriyle ilgili olarak hamilelik boyunca gerekli testleri yapacaktır.

İdrar yolları enfeksiyonu belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Sık ve acil idrara çıkma ihtiyacı
 • Karın ağrısı
 • Vajinal kaşıntı ve yanma
 • İdrarda kan
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı

Gebelik kolestazı: Karaciğerle ilgili olan bu durum hamileliğin son dönemlerinde meydana gelebilmektedir. Neden meydana geldiği tam olarak bilinmemektedir. Uzmanlar, genetiğin ve hamilelik hormonlarının rol oynadığını düşünmektedir.

Gebelik kolestazı, ellerin içinde ve ayak tabanlarında aşırı kaşıntıya neden olabilmektedir. Bununla birlikte kaşıntı vajinal bölge de dahil olmak üzere tüm vücudu etkileyebilmektedir. Gebelik kolestazında döküntü ve kızarıklık görülmemektedir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar: Genital uçuk, HPV ve trikomoniyaz gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların ilk belirtisi vajinal kaşıntı olmaktadır.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonunuz varken hamile kalmış olabilir ya da bu enfeksiyonu hamileyken kapmış olabilirsiniz. Bu enfeksiyonlar belirti göstermeyebileceğinden dolayı enfeksiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza haber vermelisiniz.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar sonucu belirti görülmesi durumunda yaşanan belirtiler şunlar olabilmektedir:

 • Döküntü
 • Yanma hissi
 • Siğil
 • Ateş
 • Vajinal akıntı
 • Grip benzeri belirtiler

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar sizi ve bebeğinizi ciddi ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle olası riskleri ortadan kaldırmak için hamileyken tedavi görmeniz gerekir.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Tedavisi

Hamilelikte görülen vajinal akıntı için genelde endişelenmek gerekmez ve bu sorun, evde yapabileceğiniz şeylerle dahi çözümlenebilir.

Ancak vajinal kaşıntınız olması durumunda soruna neden olacak belirtiler yaşamamak için doktorunuzla konuşmanız iyi olacaktır.

Vajinal kaşıntı için ilaç kullanmanız gereken durumlarda kullanmanız gereken ilaçlar arasında şunlar yer alabilir:

Reçetesiz olarak satılan mantar ilaçları: Doktorunuz, mantar enfeksiyonunuz olduğunu teyit ettiyse bu durumu tedavi etmek için antifungal krem kullanabilirsiniz. Ancak flukonazol kesinlikle kullanmayın. Flukonazol, düşük riskinin artmasıyla ilişkilidir ve hamilelik süresince kullanılmamalıdır.

adet söktürücü ilaçlar

Antibiyotikler: İdrar yolları enfeksiyonunuz, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonunuz ya da bakteriyel vajinozisiniz varsa doktorunuz, antibiyotik reçete edebilir.

Kortikosteroid: Kortikosteroid gibi kaşıntı karşıtı kremleri, kaşıntıyı azaltmada etkili olabilmektedir.

Diğer ilaçlar: Koleostazınız varsa doktorunuz durumunuzu takip edecek ve gerekirse ilaç kullanmanızı isteyecektir.

Hamilelikte vajinal kaşıntı evde nasıl tedavi edilir?

Vajinal kaşıntı için evde aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

Sodyum bikarbonat: Kaşınan bölgeye sodyum bikarbonat ile kompres yapmanız kaşıntının rahatlamasına yardımcı olabilmektedir.

Soğuk su: Vajinal kaşıntı için bölgeye soğuk kompres yapmak ya da soğuk duş almak işe yarayabilmektedir.

Kullanılan ürünleri değiştirmek: Vajinal kaşıntıya, kullandığınız ürünlerin neden olduğunu düşünüyorsanız ürünleri atın ve yerlerine hamilelikte kullanılabilecek ya da bebekler için uygun olan doğal ve nazik ürünler alın.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı ve Akıntı

Hamilelikte, ince yapılı ve hafif kokulu vajinal akıntı olması normaldir. Bu akıntı için günlük ped kullanabilirsiniz ancak vajinal duş yapmaktan kaçınmalısınız. Ancak akıntının rengi kahverengi veya kırmızıysa bir an önce doktorunuza haber vermeniz gerekebilir.

Akıntıya vajinal kaşıntı eşlik ediyorsa bu, enfeksiyon belirtisi olabilir ve tedavi edilmesi gerekebilir. Bu nedenle vajinal kaşıntı ve akıntı yaşamanız durumunda doktorunuza haber vermeniz gerekir.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı ve Kabarma

Hamilelikte el ve ayakların yanı sıra vajinada da şişkinlik görülebilmektedir. Bu şişkinlik bazen yumru gibi kabartılar şeklinde görülebilmektedir. Bunun nedeni, vulva bölgenin yüzeyindeki variköz venlerin şişmesinden kaynaklanmaktadır. Vajinada görülen şişkinliğe bazen kaşıntı da eşlik edebilmektedir.

Vajinada kaşıntıyla birlikte görülen şişlik, mantar enfeksiyonun belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Ancak yine de bu belirtilerin tam olarak hangi nedenden kaynaklandığını öğrenmeniz için mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntıyı Önlemek

Vajinal kaşıntıdan tamamen kaçınmak zor olsa da aşağıdakilere dikkat ederek riski en aza indirebilirsiniz:

 • Yoğurt gibi bakteri kültürü içeren besinlerle vajinal pH dengenizi korumaya çalışın.
 • Pamuktan ya da nefes alabilen kumaşlardan yapılmış iç çamaşırlar tercih edin.
 • Çok dar kıyafetler giymeyin.
 • Mayonuzu ya da egzersizde kullandığınız ıslak kıyafetleri bir an önce değiştirin.
 • Koku ya da kimyasal içeren ürünlerden uzak durun.
 • Özellikle de tuvalete girdikten sonra hijyen konusunda dikkatli olun.
 • Vajinal duştan kaçının. Vajinal duş, vajinanın doğal pH dengesini bozmaktadır.
 • Doğum öncesi yoga, meditasyon ya da derinden nefes almak gibi stres seviyenizi azaltacak şeyler yapın.

Sonuç Olarak

Vajinal kaşıntı, hamilelikte yaygın olarak görülmekte ve genelde endişe verici bir nedeni bulunmamaktadır. Vajinal kaşıntı çoğunlukla hormonlarda meydana gelen değişimlerden kaynaklanmaktadır. Ancak vajinal kaşıntı hakkında endişe duyuyor ya da ağrı ve koku gibi diğer belirtiler görüyorsanız doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

 

8 Comments

 • Demet

  4 Aralık 2019 - 01:51

  Merhaba
  6 aylık hamileyim vajinal kaşıntım ve sarı yoğun akıntım var içten de ödem olmuş. İlaç kullanmasam ya ilerlerse bebeğe zarar verir mi

 • seyma erdogan

  14 Ocak 2020 - 23:06

  Merhaba
  Bende yeni hamileyim 5 gundur 1 haftadirda vajinal bolgemde kasinti var bazen hafif bazende siddetli siddetli kasidigimda idrar yaparken yaniyor
  nedir acaba yxardimci olabilirmisiniz

Comments are closed.