Sorunu Gönder

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı İçin Neler Yapılabilir?

Kadınların en sık olarak yaşadığı, dönem dönem artan ve azalan vajinal kaşıntılar, genellikle rahatsız edici maddeler, enfeksiyonlar, hormonsal değişimler veya menopoz nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Vajinal kaşıntılar kesinlikle çok rahatsız edici ve çoğu zaman da ağrılı bir semptom olarak kendini gösterir.

Vajinal akıntıların zaman zaman artarak ya da azalarak kendini göstermesi normalden, vajinal akıntıya eşlik eden vajinal kaşıntılar kesinlikle normal karşılanmamalıdır. Bunlar çeşitli sağlık sorunlarına işaret ediyor olabileceği için en kısa sürede jinekoloğa gitmek, buna sebep olan etkenleri öğrenmek ve bu konuda tedavi almak gerekir.

Vajinal kaşıntı neden olur?

Vajinada hissedilen şiddetli kaşıma hissi genellikle alerjik ve kimyasal maddeler kullanım sonucunda ya da menopoza giriş nedeniyle ortaya çıkabiliyor. Bunların her biri zaten sağlıksız ve sorunlu iken, buna sebep olan daha pek çok sebep bulunabilmektedir. Sebebi her ne olursa olsun vajinal kaşıntının ağrılı semptomlar olduğu bir gerçektir. Vajinal kaşıntının pek çok farklı nedeni bulunmaktadır.

Bunlar arasında bazı cilt hastalıkları veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar da bulunmaktadır. Böylesi bir sebebin varlığında ise bir an önce tedavi yoluna gidilmesi gerekliliği aşikardır. Çok sık olmamakla birlikte bazı vakalarda stres ya da vulva kanseri gibi bir sebepten de vajinal kaşıntı geliştiğine rastlamak mümkündür. Kimyasal maddeler, alerjik durumlar, menopoz, cilt hastalıkları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, stres ya da vulva kanseri gibi sebeplerin her biri kesinlikle çok önemlidir ve tıbbi müdahale gerektirmektedir.

Vajinal kaşıntılar kadınların yaşamları boyunca zaman zaman çok da şiddetli olmayan şekilde karşılaştıkları sorunlardan olduğu için, çoğu zaman kadınlar bunu bir endişe kaynağı olarak görmeyebilirler. Aslında bu kaşıntıların çoğu da zaten herhangi bir tıbbi müdahale olmadan birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Ancak kaşıntının çok şiddetli olması, kadının günlük yaşamını olumsuz etkilemesi veya altta yatan daha ciddi bir sağlık sorunu olması durumunda bir doktora, daha doğrusu jinekoloğa başvurmak çok önemlidir.

Vajinal kaşıntı muayenesi nasıl yapılır?

Vajinal kaşıntı durumunda doktor, muayene ve test yoluyla vajinal kaşınma nedenini belirleyebilir. Yapılan testlerden elde edilen sonuçlara dayanılarak uygulanacak tedavi ile de bu rahatsızlık verici semptom ortadan kaldırılabilir.

Hamilelikte vajinal kaşıntı

Hamilelikte vajinal bir kaşıntı yaşanması durumunda ilk olarak akla alerjik bazı durumlar gelmelidir. Bu bakımdan özellikle de daha öncesinden alerji hikayesi olan anne adaylarında bu duruma daha sık rastlanır. Bunun yanında vajinit, yani vajinal mantar enfeksiyonu da kaşıntıya yol açıyor olabilir. Ancak kaşıntı daha çok anüs çevresinde hissediliyorsa hemoroit ve parazitlere bağlı sorunlardan şüphe etmek gerekir.

Hamilelik döneminde yaşanan hormonsal değişikliklere bağlı olarak vulvo vajinal mantar görülme riski, hamile olmayan kadınlara göre daha fazladır. Vajinada var olan enfeksiyonun durumuna göre vajinada kızarık ve ödem oluşabilir. Her vajinal kaşıntının kaşıntıda akıntı olmasa da genellikle beyaz ve koyu kıvamlı akıntı da kaşıntıya eşlik eder.

Hamilelikte vajinal kaşıntı neden olur?

Yukarıda sıralanan vajinal kaşıntı sebeplerinin aynıları hamilelikte yaşanan vajinal kaşıntı için de geçerlidir. Ancak hamilelikte yaşanan hormonsal değişimlerden ve hamileliğin doğasından dolayı da akıntılar daha fazla olduğundan vajinal kaşıntı olma riski daha yüksektir. Bu bağlamda yine vajinanın tahriş edici kimyasallara maruz bırakılması hamilelikte vajinal kaşıntıya neden olabilmektedir. Bu tür cildi tahriş eden maddeler vajinayı da içeren vücudun çeşitli yerlerinde kaşıntılı bir döküntü oluşturan bir alerjik reaksiyonu tetikleyebilir ve durum daha da ciddi bir hal alabilir.

Vajinada kaşıntıya neden olan kimyasallar hangileridir? 

 • Sabunlar,
 • Hamilelikte kullanımı asla önerilmeyen vajina spreyleri,
 • Kremler ve merhemler,
 • İç çamaşırlarının yıkandığı deterjanlar,
 • Yumuşatıcılar,
 • Kokulu ve esanslı tuvalet kağıtları vajinal kaşıntıya sebep olabilir.

Yukarıda sıralanan sebeplerin yanı sıra anne adayının şeker hastalığı ve üreme yolları ile ilgili hastalıkları varsa idrarının vajinal tahriş ve kaşıntıya sebep olabileceği de bir gerçektir.

 • Bazı cilt hastalıkları vajinal kaşıntı sebebidir!

Her cilt hastalığı değil, ancak egzama ve sedef gibi bazı deri hastalıkları, vücudun diğer yerlerinde olduğu gibi genital bölgede de kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. Bir diğer adı atopik dermatit olan egzama, aslında astımlı veya alerjisi olan insanlarda görülen bir deri döküntüsü türüdür. Bu deri döküntüsü kızarık ve kıvrımlı, pürüzlü bir doku ile egzamalı bazı kadınlarda vajinaya yayılmakta ve kaşıntıya sebep olabilmektedir.  Bu tür durumlarda genellikle kafa derisi ve derzlerde oluşan pullu, kaşıntılı, kırmızı lekelere neden olan bir sorun vardır. Bunların vajinal bölgeye yayılmış olması da kadını ciddi anlamda zorlar. Özellikle de hamilelikte çok spesifik bir tedavi uygulanamıyor olması sorundur.

vajinal mantar
vajinal-mantar enfeksiyonu
 • Mantar enfeksiyonu kaynaklı vajinal kaşıntı

Normal şartlar altında candida adlı mantar vajinada bulunan, burada doğal olarak oluşan bir mantardır. Candida mantarı genellikle ciddi şikayet ve problemlere neden olmamakla birlikte eğer büyümesi kontrol edilemezse kadını rahatsız edici bir enfeksiyon ortaya çıkabiliyor. Halk arasında maya mantar enfeksiyonu olarak da bilinen bu mantar enfeksiyonu hayatın belli bir döneminde 4 kadından 3’ünü etkileyen çok yaygın bir sorundur. Maya mantarı enfeksiyonu, genel olarak bir süre antibiyotik kullanımından sonra ortaya çıkmaktadır. Zira antibiyotik türü ilaçlar bünyedeki iyi bakterileri de kötü bakterilerle birlikte yok edebilir. Oysaki mayaların büyümesini kontrol altında tutabilmek içinse fazlasıyla iyi bakterilere ihtiyaç bulunmaktadır. Vajinal bölgede mayanın aşırı büyümesi durumunda; kaşıntı, yanma ve küçük toplar halinde tomurcuklar gibi rahatsız edici semptomlar görülebilir.

 • Bakteriyel vajinoz vajinal kaşıntıya sebep olabilir!

Bakteriyel vajinoz, kadınlarda sık görülen ve vajinal kaşıntıya sebep olan bir sorundur. Diğer vajinal mantar enfeksiyonları gibi, bakteriyel vajinoz da doğal olarak oluşan vajinadaki iyi ve kötü bakteri arasındaki dengesizlik nedeniyle ortaya çıkmakta ve bu dengesizlik arttıkça da sorun şiddetlenmektedir. Bakteriyel vajinoz, her zaman semptomlara neden olmamakla birlikte ilerlediğinde tipik olarak; vajinal kaşıntı ve anormal, kötü kokulu akıntı gibi şikayetler ortaya çıkar. Bakteriyel vajinoza sebep olan mantar türü bazen gri beyaz ve köpük bir kıvam şeklinde kendini gösterebilir.

 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hamilelikte vajinal kaşıntı sebebi olabilir!

Kadın, erkek herkes korumasız cinsel ilişkide tehlike altındadır. Özellikle de hamilelik söz konusu ise ve hem tek partnerli bir cinsel yaşam, hem mümkünse korunarak cinsel ilişki tercih edilmeli hem de eşin de başka kadınlarla ilişkiden kaçınması gerekiyor. Aksi halde hamilelikte korunmasız cinsel ilişki sırasında çok sayıda cinsel yolla bulaşan hastalık bulaşabilir ve bunlar vajinada kaşıntıya neden olabilir. Bu hastalıklar; genital siğil, bel soğukluğu, genital uçuk, trikomonas vajiniti gibi sıralanabilir. Bunlar yeşil veya sarı vajinal akıntılar ve idrar yaparken görülen ağrı gibi pek çok semptoma neden olabilir.

 • Stres hamilelikte vajinal kaşıntıya sebep olabilir!

Stres, vücutta pek çok olumsuz semptoma sebep olan bir sorundur. Kadının yaşadığı fiziksel ve duygusal stres vajinal kaşıntıya ve vajinada tahrişe yol açabilir. Her ne kadar çok yaygın olarak görülmese de stres, bağışıklık sistemini zayıflatarak kişiyi kaşıntıya neden olan enfeksiyonlara daha yatkın hale getirir.

 • Vulva kanseri

Vajinal kaşıntı, nedeni her ne olursa olsun kesinlikle müdahale edilmesi gereken ve önemsenmesi gereken bir sorundur. Çok sık olmamakla birlikte vajinal kaşıntının, vulva kanserinin bir semptomu olarak görüldüğü de bilinmektedir. Bu kanser türü, kadın genital organının dış kısmı olan vulvada gelişir, vajinanın iç ve dış dudaklarını, klitorisi ve vajinanın açılımını içermektedir. Vulva kanseri kadında her zaman dikkat çekici semptomlara neden olmamakla birlikte, semptomlar ortaya çıktığı zaman, vulva bölgede kaşıntı, anormal kanama veya ağrı görülebilir.

Vajinal  kaşıntı için ne zaman doktora gitmek gerekir?

Vajinal kaşıntı hafif hissedilir düzeyde sıklıkla görülür. Ancak kadının günlük yaşamını veya uyku düzenini bozacak kadar şiddetli vajinal kaşıntı olursa doktora gitmek gerekebilir. Vajinal kaşıntıların pek çoğu ciddi sorun teşkil etmezken, doktorların uygulayacağı birtakım tedaviler vajinal kaşıntının yarattığı rahatsızlığını azaltır, yok eder.

Bu bakımdan vajinal kaşıntının bir haftadan daha uzun sürmesi veya kaşıntı ile birlikte; vulva üzerinde ülserler veya kabarcıklar, genital bölgede ağrı veya hassasiyet, kızarıklık veya şişme, idrar yaparken zorlanma ve kokulu, koyu kıvamlı vajinal akıntı olursa acilen doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikte vajinal kaşıntı nasıl tedavi edilir?

Hamilelik süreci kadının çok hassas olduğu ve rahmindeki bebeğin de her şeyden etkilendiği bir dönem olduğu için diğer pek çok sağlık sorununda olduğu gibi vajinal kaşıntının da nasıl tedavi edileceği hususunda tartışmalar vardır. Zira hamilelikte ilaç kullanımı hiç de önerilir bir durum değildir.

Bu bağlamda hamilelikte vulvo vajinal mantar enfeksiyonun tedavisi de biraz zor olur. Çünkü hamilelik söz konusu olduğunda klinik iyileşme daha yavaş olurken, rahatsızlığın yeniden nüksetme riski de kesinlikle daha yüksektir. Bir de akıldan çıkarılmamalıdır ki; böyle bir enfeksiyon varlığında mutlaka eşin de tedavi edilmesi gerekir.

Vajinal kaşıntı sorunu gebeliğin erken evrelerinde tespit edildiyse dışarıdan cilde uygulanan krem ve pomadlar bu şikayetlerin azaltılmasında çok etkili olabilir. Elbette ki bunların doktorun önerisi ve kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Tıbbi tedavinin yanında; çok dar ve sıkı sentetik iç çamaşırları giymemek, vajinal bölgenin nemli değil, kuru kalmasını sağlamak, vajina içine uygulanan krem ve tabletleri asla kullanmamak gibi öneriler de işe yarayacaktır. Bir de gebeliğin 14. haftasından sonra yaşanan vajinal kaşıntı sorununda yine doktorun tavsiyesi ve reçetesiyle ağızdan alınan ilaçlar da kullanılabilir.

Hamilelikte vajinal akıntı, kaşıntı ve enfeksiyondan korunmak için öneriler!

 • Sentetik değil, pamuklu iç çamaşırı tercih edilmeli,
 • Günde iki kez iç çamaşırı değiştirilmeli,
 • İç çamaşırları deterjan değil sabun tozu ile yıkanmalı,
 • Aşırı şekerli gıdalar mantar oluşumunu tetiklediği için uzak durulmalı,
 • Cinsel ilişki esnasında korunmalı
Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • seyma erdogan :

  14 Ocak 2020

  Merhaba
  Bende yeni hamileyim 5 gundur 1 haftadirda vajinal bolgemde kasinti var bazen hafif bazende siddetli siddetli kasidigimda idrar yaparken yaniyor
  nedir acaba yxardimci olabilirmisiniz

   Cevapla
 • Demet :

  04 Aralık 2019

  Merhaba
  6 aylık hamileyim vajinal kaşıntım ve sarı yoğun akıntım var içten de ödem olmuş. İlaç kullanmasam ya ilerlerse bebeğe zarar verir mi

   Cevapla
Benzer Yazılar