İkiz gebelik nedir?

İkiz hamilelik, bir kadının rahminde iki veya daha fazla bebeği olduğu anlamına gelir. Bu bebekler aynı yumurtadan veya farklı yumurtadan gelebilir. Aynı yumurtadan gelen bebeğe ikiz denir. Bir yumurta bir sperm tarafından döllendiğinde gerçekleşir. Döllenmiş yumurta daha sonra iki veya daha fazla embriyoya bölünür. Uzmanlar, bunun tesadüfen meydana geldiğini düşünüyorlar. Yaşınız, ırkınız veya aile geçmişiniz ile ilgili değildir. Taşıdığınız bebekler ikiz ise, bunlar:

  • Ya ikisi de erkek ya da ikisi de kız olur
  • Hepsi aynı kan grubuna sahiptir.
  • Muhtemelen aynı vücut türüne ve aynı renkte cilt, saç ve gözlere sahip olacaklar. Ancak her zaman tam olarak aynı görünmüyorlar. Mesela aynı parmak izlerine sahip olmayacaklar.

Farklı yumurtalardan gelen bebeklere çift yumurta ikizi denir. Bu, iki veya daha fazla yumurta farklı spermler tarafından döllendiğinde gerçekleşir. Ailenizde bir çift yumurta ikizi geçmişi varsa sizin de sahip olma ihtimaliniz daha yüksektir.

İkiz gebeliğe neden olan şey nedir?

Doğurganlık ilaçları alırsanız veya hamile kalmanıza yardımcı olması için tüp bebek yapıyorsanız, ikiz gebelik yaşamanız daha olasıdır. Doğurganlık ilaçları vücudunuzun birer birer yumurta yapmasına yardımcı olur. Bu, yumurtalarınızın birden fazla döllenmesi şansını artırır. Bir kadının hamile kalmasına yardımcı olmak için yapay döllenme kullanıldığında, doktor en az bir bebek sahibi olma şansını artırmak için birkaç döllenmiş yumurta koyabilir. Fakat bu aynı zamanda çoklu gebelik olasılığını da artırıyor. Ayrıca, aynı anda birden fazla bebek sahibi olma ihtimaliniz aşağıdaki durumlarda daha yüksektir:

  • 35 yaşında veya daha büyükseniz
  • Afrika kökenliyseniz
  • Daha önce ikiz kardeşleriniz varsa
  • Annenizin ailesindeki birilerinin ikizleri varsa

İkiz gebeliğin riskleri nelerdir?

Herhangi bir hamileliğin riski vardır. Fakat aynı zamanda ikiz bebek beklemek taşıdığınız bebeklerin hepsinde ciddi sorunlarla karşılaşma şansını artırır. Birden fazla bebeğe hamileyseniz, muhtemelen şu riskleri taşıyor olacaksınız:

  • Tansiyonunuzun aşırı yükselmesinin neden olduğu bir problem geliştirebilirsiniz. Örneğin; preeklampsi adı verilen gebelik zehirlenmesi gibi.
  • Hamileyken ortaya çıkabilecek bir diyabet; gestasyonel diyabet.
  • Erken doğum; bebekler çok erken doğduğunda, organlarının tam olarak oluşma şansı yoktur. Bu ciddi akciğer, beyin, kalp ve göz sorunlarına neden olabilir.
  • Düşük yapma; bu, bir veya daha fazla bebeğinizi kaybedebileceğiniz anlamına gelir.
  • Genler veya kromozomlar ile ilgili yanlış bir şey; bazı genetik bozuklukların çoğul gebeliklerde ortaya çıkma ihtimali daha yüksek olabilir.

Bu sorunların sizin başına gelip gelmeyeceği belli değildir, unutmayın. Her gün, birden fazla bebekle hamile olan kadınların sağlıklı hamilelikleri ve sağlıklı bebekleri dünyaya geliyor.

İkiz bebek taşıdığınızı nasıl anlarsınız?

Birden fazla bebek taşıyorsanız belki bunu hissedebilirsiniz, ancak sadece doktorunuz kesin bilgi verebilir. Öğrenmek için bir ultrason yapmak gerekir. Bu test, doktorunuza rahimde kaç tane bebek olduğu bilgisini verebilir. Ultrason sonrası ikiz bebek taşıdığınız garantilenirse; hamileliğiniz sırasında daha fazla ultrason çektirmeniz gerekecektir. Doktorunuz, bebeğinizin büyüdükçe sahip olabileceği herhangi bir sorun işaretini kontrol etmek için bazı testler kullanacaktır.

Ne tür bir bakıma ihtiyacınız olacak?

İkiz bebeğe hamileyseniz, doktorunuzu daha sık görmeniz gerekir. Bunun nedeni, sizin ve bebeklerin ciddi sağlık sorunları gelişme şansınızın daha yüksek olmasıdır. Doktorunuz her ziyarette fizik muayene yapacaktır. Her randevuya gitmeniz önemlidir. Doktorunuz fetal bir ultrason da yapabilir, kan basıncınızı kontrol edebilir ve kan ve idrarda herhangi bir problem belirtisi olup olmadığını test edebilir. Erken tedavi, size ve bebeklerin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

İkiz Bebek Beklerken Endişelenmeli misiniz?

İkiz bebek sahibi olacağınızı öğrenmek sizi şok edebilir. Ailenizin geçmişi veya doğurganlık tedavisi nedeniyle ikiz ihtimalini düşünmüş olsanız bile, ayarlama yapmak zaman alabilir.

Hamilelik veya doğumla ilgili komplikasyonlar hakkında endişe etmek doğaldır. Aslında, annelerin çoğunun ikiz beklerken ciddi komplikasyonlarla karşılaşması nispeten nadirdir.

İkiz gebeliklerde deneyimli bir doğum uzmanına görünmelisiniz. Olası endişelerinizi gidermek için elinizden gelen her şeyi yapacaklardır. Hamilelik boyunca sağlığınız ve bebeklerinizin sağlığı dikkatle izlenecektir.

İkiz beklemek, sizi gebelik sırasında kaygı veya depresyona karşı daha savunmasız hale getirebilir. Bazı ikiz anne adayları, vücut sağlıkları hakkında endişelenmelidir çünkü ikizlerle ekstra kilo artışı olacaktır.

İkiz Bebek Bekliyorsunuz Peki Şimdi Ne Olacak?

Sizi ve bebeklerinizi sağlıklı tutmak için yapabileceğiniz bazı basit şeyler var. Yapabileceğiniz en iyi şey kendinize iyi bakmaktır. Siz daha sağlıklıysanız, bebekleriniz de daha sağlıklıdır.

Hamileyken şunları yapmaya dikkat edin:

  • Her doktor randevusuna gidin.
  • Sağlıklı yiyecekler yiyin. Folik asit, demir ve kalsiyum açısından zengin gıdalardan bol miktarda kalori alın. Bu besinler bebeklerinizin sağlıklı büyümesi için gereklidir. Ekmek, tahıl, et, süt, peynir, meyve ve sebzelerin hepsi iyi seçimlerdir. Şiddetli bir sabah bulantısı nedeniyle yeterince yemek yiyemiyorsanız, doktorunuzu arayın.
  • Sigara içmeyin, alkol kullanmayın veya yasadışı uyuşturucu kullanmayın.
  • Kafeinden kaçının.
  • Doktorunuz güvenli olduğunu söylemediği sürece herhangi bir ilaç, vitamin veya bitki kullanmaktan kaçının.
  • Hamileyken neler yapmanız gerektiğine dair doktorunuzla konuşun.
  • Çok dinlenin.
  • Bebeğiniz doğduktan sonra, bunalmış ve yorgun hissedebilirsiniz. Her şeyi nasıl yapacağınızı merak edebilirsiniz. Bu normal. Çoğu yeni anneler bir dönem bu şekilde hissediyorlar.

İkiz bebek sahibi olduktan sonra stresin hafifletilmesi için yapabileceğiniz bazı şeyler:

  • Ailenizden ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin.
  • Mümkün olduğu kadar sık ​​dinlenin.
  • İkizleri olan annelerden oluşan bir anne topluluğuna katılın. Endişelerinizi paylaşmak ve diğer annelerin ikizleriyle nasıl baş ettiğini duymak için harika bir yol olabilir.
  • 2 haftadan uzun süre üzgün veya depresyondaysanız, doktorunuzu arayın.

İkiz gebeliklerde sezaryen doğumlar daha yaygın olabilir!

Sezaryen doğum yapma olasılığı ikiz gebeliklerde kesinlikle daha yüksektir. Ayrıca ikiz bebekler arasında makat pozisyonunda olma ihtimali de daha yüksektir. Bebek makat pozisyonunda olduğunda, genellikle bir sezaryen doğum yapılmalıdır.

4 Comments

 • Sabriye avcı

  27 Ağustos 2019 - 00:47

  Merhaba hocam ben 1 aylık evliyim ve doktora gittim kan değerin ilk 280 cıktı 7 gün sonra bu kan değeri 6417 oldu ve baya yükselme olmuştu ultrosnda baktılar göremediler neden acaba korkuyorum

Comments are closed.