Sorunu Gönder
Paylaş:

Bir anne ve doğmamış bebeğinde farklı Rh proteini faktörleri taşındığında, bu duruma kan uyuşmazlığı denir. Bir anne negatif ve bebeği pozitif kan grubuna sahip olduğunda ortaya çıkar. Rh faktörü, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan spesifik bir proteindir.

Kan türünüz gibi, Rh faktör türünüzü de anne ve babanızdan devralırsınız. Çoğu kişi Rh pozitiftir, ancak insanların küçük bir yüzdesi Rh negatiftir. Bu, onların Rh proteininden yoksun oldukları anlamına gelir. Kan türünüzden sonra pozitif veya negatif sembol Rh faktörünüzü belirtir. Örneğin, tıbbi kayıtlarınıza “kan türü: AB ​​+” yazılabilir.

Rh faktörünüz sağlığınızı doğrudan etkilemez. Bununla birlikte, Rh faktörü gebelik sırasında önem kazanmaktadır. Eğer bir kadın Rh-negatif ise bebeği Rh-pozitif ise, vücudu Rh-pozitif proteinine yabancı bir şey gibi yaklaşacaktır.

Bebeğinizin kan hücreleri; gebelik, doğum ve doğum sırasında oluşabilecek kan dolaşımını geçerse, bağışıklık sistemi bebeğinizin kırmızı kan hücrelerine karşı antikor oluşturacaktır. Antikorlar vücudunuzun bağışıklık sisteminin parçalarıdır. Yabancı maddeleri yok eder.

Rh negatif kan grubunuz varsa, vücudunuz bu antikorları yaptıktan sonra bebeğinize duyarlı davranıldığı düşünülür. Bu, vücudunuzun bebeğinizin alyuvarlarına saldırmak için, bu antikorları plasenta üzerinden gönderebileceği anlamına gelir. Gerekli ilaçlar, hem sizin hem de bebeğinizin sağlıklı olmasını sağlamak için bu koşula yardımcı olabilir.

Kan Uyuşmazlığı Belirtileri Nelerdir?

Yeni doğan bebeğinizin kan uyuşmazlığı belirtileri hayatına tehdit oluşturabilir. Antikorlarınız bebeğinizin alyuvarlarına saldırdığında hemolitik hastalık ortaya çıkabilir. Bu, bebeğinizin alyuvarlarının yok edildiği anlamına gelir.

Bebeğinizin sağlıklı kırmızı kan hücreleri yok edildiğinde, bilirubin kan dolaşımında birikir. Bilirubin, alyuvarların parçalanmasıyla oluşan bir kimyasaldır. Çok fazla bilirubin, eski kan hücrelerinin işlenmesinden sorumlu olan karaciğerin sıkıntıya düştüğünün bir işaretidir.

Bilirubin düzeyleri doğumdan sonra yüksekse, bebeğinizde aşağıdaki semptomlardan bir veya daha fazlası olabilir:

 • Sarılık (Cilt ve göz beyazlarının sararması ile anlaşılır)
 • Letarji
 • Düşük kas yoğunluğu

Kan uyuşmazlığı tedavisi tamamlandıktan sonra bu semptomlar azalacaktır.

Kan Uyuşmazlığı Kimler İçin Tehlikelidir?

Kan grubu Rh negatif olan anne; kan grubu Rh-pozitif veya Rh durumu bilinmeyen bir baba ile birlikte olursa kan uyuşmazlığı riski altındadır. Genel olarak evliliklerin yaklaşık yüzde 13’ünde bu tür bir uyuşmazlık söz konusudur.

Vücudun antikor geliştirmesi zaman alır, bu nedenle ilk doğan çocuklar genellikle etkilenmez. Bununla birlikte, bir anne düşük veya kürtaj yüzünden duyarlı hale gelmişse, ilk doğum kan uyuşmazlığından etkilenebilir.

Anne adayı bazı prenatal testler sırasında kan uyuşmazlığı tespit edilebilir. Buna bir örnek amniyosentezdir. Bu testte, doktorunuz bebeğinizin etrafındaki sıvıyı çıkarmak için bir iğne kullanır. Bu sıvı gelişmekte olan fetüsteki sorunlar için test edilebilir.

Kan Uyuşmazlığının Teşhisi

Rh durumunuzu belirlemek için bir kan testi muhtemelen doktorunuzla ilk doğum öncesi ziyaretinizde yapılacaktır. Rh negatif iseniz, eşiniz de test edilebilir. Eşiniz Rh-negatif ise, endişelenmeniz gereken bir şeyiniz yoktur. Eşiniz Rh-pozitif ise ve Rh negatifseniz, doktorunuz aşağıdaki kan uyuşmazlığı işaretlerini arayacaktır:

 • İndirekt Coombs testi kan uyuşmazlığının bir işaretidir. Bu test, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde hücre yok edici antikorların varlığını araştırmak için bir kan örneği kullanır.
 • Bebeğin kanında normalden daha yüksek bilirubin seviyeleri olması kan uyuşmazlığının işaretidir. Doğumunun üzerinden 24 saatten daha kısa süre geçen 9 aylık bir bebekte, bilirubin seviyeleri, 6.0 miligramdan düşük olmalıdır.
 • Bebeğinizin kanında kırmızı kan hücresi tahribatının belirtileri kan uyuşmazlığının işaretidir. Bu bir mikroskopta incelendiğinde kırmızı kan hücrelerinin şekli ve yapısı ile gösterilebilir. Doktorunuz, kırmızı kan hücrelerini parçalayan antikorların varlığı için bebeğinizin kanını test edebilir.

Kan Uyuşmazlığının Tedavisi Nasıl Olur?

Tedavi, uyuşmazlığın etkilerini önlemeye odaklanmaktadır. Hafif vakalarda, doğumdan sonra bebek şu şekilde tedavi edilebilir:

 • Bir dizi kan transfüzyonu
 • Hidratlayıcı sıvılar
 • Metabolizmayı düzenleyen elementler olan elektrolitler
 • Fototerapi

Fototerapi (ışık tedavisi), kandaki bilirubinin azaltılmasına yardımcı olmak için bebeğinizin ışığa maruz tutulmasını içerir. Bu işlemler, Rh negatif antikorlar ve fazla bilirubin bebeğinizin kanından çıkarılıncaya kadar tekrar edilebilir. Tekrarlanması gerekip gerekmediği, bebeğinizin durumunun ciddiyetine bağlıdır. Hamileyseniz ve doktorunuz, bebeğinize karşı antikor geliştirmiş olduğunuzu tespit ederse, hamileliğiniz yakından izlenecektir.

Kan uyuşmazlığının etkilerini, ilk üç aylık döneminiz boyunca, Rh bağışık globulinleri (RhIg) enjekte ederek önleyebilirsiniz. Bu kan ürünü, Rh faktörüne karşı antikorlar içerir. Bebeğinizin kan grubu Rh pozitifse doğumdan birkaç gün sonra ikinci bir enjeksiyon yaptırmalısınız. Çok ender ve ciddi vakalarda, bebeğiniz rahminizdeyken veya doğumdan sonra bir dizi özel kan transfüzyonu yapılabilir.

Hafif kan uyuşmazlığı vakalarında bu tedaviler etkili olacaktır. Kan uyuşmazlığının önlenmediği ciddi vakalar ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • Bebekte beyin hasarı
 • Bebeğin içinde sıvı birikimi veya şişmesi
 • Zihinsel işlev, hareket, işitme ve konuşma ile ilgili sorunlar
 • Nöbetler
 • Anemi
 • Kalp yetmezliği

Bebek ölümü dahi gerçekleşebilir. Kan uyuşmazlığı, iyi tıbbi bakıma sahip ülkelerde nadiren bir sorun teşkil eder.

Kan Uyuşmazlığının Önlenmesi

Bu durum önlenebilir. Hamile kalmış olabileceğinizi ve Rh negatif bir kan türe sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, en iyi planı belirlemek için doktorunuzla konuşmalısınız. Çocuğunuzun babası Rh pozitifse veya kan grubu bilinmiyorsa, bağışık globulinler ile koruyucu tedavi almak ciddi etkileri önleyecektir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar