Sorunu Gönder

Kanda Gebelik Testi Nedir?

Genellikle en az bir genel belirti fark ettiğinizde, hamile olup olmadığınızı merak edebilirsiniz. Hamilelik belirtilerinden herhangi birini yaşıyorsanız, hamileliğinizi doğrulamak için bir evde hamilelik testi yapmanız veya doktorunuza gitmeniz gerekir. Muhtemelen ilk regl kaçırdığınız dönemden bir gün sonra bir gebelik testinden doğru sonuçlar alırsınız. Bununla birlikte, en doğru test sonuçlarını elde ettiğinizden emin olmak için kaçırdığınız regl döneminden sonra en az bir hafta beklemek en iyisidir.


Kanda Gebelik Testi

Bu testler doktorunuzun ofisinde yapılır. Bir laboratuvar hCG değerlerini saptamak için kanınızı alacaktır. hCG; insan koryonik gonadotropini demektir. İki tür gebelik kan testi vardır:

Niteliksel hCG kan testi: Bu test, herhangi bir hCG’nin vücutta üretilip üretilmediğini kontrol eder. Hamile olup olunmadığına dair basit bir kanıt teşkil eder.

Niceliksel hCG kan testi: Bu test kandaki hCG’nin spesifik seviyesini ölçer.

HCG seviyeniz, beklenenden daha yüksek veya düşükse, doktorunuz daha ileri testler isteyebilir. Bu bir ultrason içerebilir veya birkaç gün içinde hCG testini tekrarlayabilirler. hCG düzeyinin anormal görünmesine neden olan en yaygın neden regl ve cinsel ilişki tarihlerinizden emin olmamanızdır. Bu durum ne kadar süreyle geciktiğinizi bildireceği için; doktorunuza hamilelikte ilgili ipucu verecektir.

Nicel hCG kan testleri çok doğrudur çünkü kandaki hCG miktarını tam olarak ölçerler. Kan testleri hCG’yi; idrar testlerinden önce tespit edebilir. Kan testleri genelde evde yapılan testlerden daha pahalıdır ve sonuçları için daha uzun süre beklemek zorundasınız. Kan testi sonuçları bir hafta, bazen de iki hafta zaman alabilir.


Gebelikte HCG Niceliksel Kan Testi Nedir?

İnsan koryonik gonadotropin (hCG) kan testi, bir kan örneğinde bulunan hCG hormonu seviyesini ölçer. HCG, hamilelik sırasında üretilen bir hormondur. Doktorunuz hCG testini başka bir isimle de istetebilir, ancak hepsi aynıdır:


 • Niceliksel seri beta-hCG testi
 • Kantitatif beta-hCG testi
 • Beta-hCG kan testi
 • Kantitatif kanda gebelik testi

Bazı durumlarda, belirli kanser türlerini değerlendirmek ve yönetmek için hCG kan testi de kullanılabilir.

hCG Nedir?

Gebelik sırasında, gelişmekte olan plasentadaki hücreler insanda hCG hormonu üretir. Plasenta, döllenmeden sonra yumurtayı besleyen ve uterus duvarına bağlanan kesedir.

HCG, ilk önce gebelikten yaklaşık 11 gün sonra bir kan örneğinde tespit edilebilir. HCG düzeyleri her 48 ila 72 saatte bir artmaktadır. Döllenmeden 8 ila 11 hafta sonra doruğa ulaşırlar. HCG seviyeleri düşer ve düzelir, hamileliğinizin geri kalanı için sabit kalır.


Kanda Gebelik Testi Olarak Bilinen hCG Testi Neden Yapılır?

 • Gebeliği onaylamak için
 • Fetüsün yaklaşık yaşını belirlemek için
 • Ektopik hamilelik gibi anormal bir gebelik teşhisi için
 • Potansiyel bir düşük önlemek için
 • Down sendromu için

Bazı durumlarda hCG kan testi, kadının gebe olmadığından emin olabilmek için gelişmekte olan bir bebeğe, örneğin X-ışınlarına zarar verebilecek bazı tıbbi tedavilere maruz kalmadan önce gebeliği taramak için kullanılır. Bu, kadının korunmasını ve fetüsün prosedürden zarar görmemesini sağlar.


HCG Nicel Testi ile Hangi Riskler İlişkilendirilir?

Kan alınması ile ilgili riskler azdır. İğne takıldığı yerde küçük bir morarma olabilir, bu da iğne çıkarıldıktan sonra birkaç dakika boyunca bölgeye basınç uygulayarak en aza indirilebilir.

Çok nadir durumlarda aşağıdakiler olabilir:


 • Aşırı kanama
 • Baş dönmesi
 • Bayılma
 • Hematom, cildiniz altında kan birikirse olur
 • İğne bölgesinde enfeksiyon

Kanda Gebelik Testi Yanılma Payı Var mıdır?

Her seferinde yüzde 100 doğru sonuç veren bir test yoktur. hCG testi, hamilelik için hem yanlış negatif sonuçlar hem de yanlış pozitif sonuçlar verebilir. Herhangi bir şüpheniz varsa, doktorunuz sonuçlarınızı bulmanıza veya takip testi yapmanıza yardımcı olacaktır.


Yalancı negatif sonuçlar

Bir hCG testi negatif gelirse, bu genellikle hamile olmadığınız anlamına gelir. Bununla birlikte test; gebelikte çok erken gerçekleştirildiyse, vücudunuzda yeterli hCG üretmek için zamanınız olmadıysa, yanlış negatif sonuçlar alabilirsiniz. Yalancı negatif test sonucunda test, bir kadının aslında kendisinin hamile olmadığını gösterir. HCG düzeyleri erken gebelik sırasında çok hızlı bir şekilde değiştiği için hCG kantitatif testi, hormon seviyesinin nasıl değiştiğini gözlemlemek için 48 ila 72 saat içinde tekrar edilmelidir.


Yalancı pozitif sonuçlar

Öte yandan, hCG gebe olunmayan bazı koşullarda pozitif sonuçlar bulabilir ve potansiyel olarak yanlış pozitif hCG gebelik testine neden olabilir. Yalancı pozitif sonuçlarda test; bir kadın aslında hamile değilse bile hamile olduğunu gösterir. Vücudunuz hCG molekülünün parçalarına sahip olan bazı antikor türleri üretirse veya laboratuvarda hatalar olursa, yanlış pozitif bir sonuç elde etmek de mümkündür. Sonuçlarla ilgili herhangi bir şüpheniz varsa, onaylamak için farklı bir test yöntemi kullanılabilir.


Doktorunuzla Konuşun

Rakamlarınız “normal” seviyelere tam olarak uymuyorsa paniklemeyin. Bu rakamlar tahmin edilebilir ve normalden düşük hCG seviyelerine sahip olabilirsiniz ve yine de halen sağlıklı bir bebeğiniz büyümeye devam ediyor olabilir. hCG değerlerinizden endişe ediyorsanız, ultrason aracılığıyla daha doğru bir sonuç elde edebilirsiniz. Hamileliğiniz hakkında endişelenecek bir nedeniniz varsa, durumunuzu değerlendirmek için birkaç gün arayla hCG okuması kullanılacaktır.

Sayılar değişebilir, bu nedenle gebeliğinizin sağlığı ile ilgili doktorunuzu dinlemek önemlidir. Doktorunuz bir sorun tespit ettiyse hCG seviyenizi kontrol edecektir. Herhangi bir konuda endişeleriniz varsa sorular sorun ve herhangi bir sorun yaşıyorsanız derhal doktorunuza bildirin.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Fatma hizal :

  23 Mayıs 2020

  Iyi günler hocam dün transver günümün 11 günüydü kan tahlili negatif cıktı çarşamba günü tekrar kan vermem gerektiğini söyledi sonuç değişe bilirmi tesekkurler

   Cevapla
 • Semra guven :

  15 Mayıs 2020

  04.04.2020 adet tarihim. 14 gun gunum gecti. Gecikmenin 7 gunu gebelik kiti yaptim. 8. Gunu betahcgbaktirdim. 11. Gunu ultrasonla bakildm. 12gunu gebelik kiti ve 13.gunu beta hcg baktirdim . Testlerin hepsi negatifti. Ultrasonda gebelik kesesi gorulmedi. Hepsinde yanilma ihtimali olamaz degil mi son iliskim 22 nisandi gebe olsam sonuc simdiye cikar miydi?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   27 Mayıs 2020

   Kanda bakilmis bhcg negatif ise gebelik ihtimali yoktur

    Cevapla
 • Demet petek :

  27 Mart 2020

  0-5 0.32 hocam kan testi sonucum nedir bu

   Cevapla
 • sumeyra :

  02 Mart 2020

  Hocam adetten iki gun once saglk ocaginda kan testi yaptirdim negatif cikti bircocugum var 9 sene sonra ikinciyi dusundum uc kez fln korunmasiz iliski oldu hamilelik belirtilerinin hepsi var ama bilemedim evde test yapmadim sizde ne yapmaliyim kan testi yanilmis olabilir mi

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   04 Mart 2020

   Kan testleri guvenilirdir

    Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   04 Mart 2020

   Kan testleri guvenilirdir.

    Cevapla
 • .... :

  14 Ocak 2020

  Hocam adetimden 15 gun sonra akıntıyla karışık kan geldi sonra kahverengi lekeye çevirdi oda aynı şekilde çok az oldu 11 aralıkta adet oldum bugün 14 ocak fakat adet olmadım bazı hamilelik belirtileri de var di kan testi yaptırdım 0.100 çıktı sonuç doktor gebelik yok açıkçası imkansız yükselmesi dedi doğru mu acaba yükselir mi olabilir mi

   Cevapla
 • Özge BİLGİN :

  14 Ocak 2020

  Hocam adetimden 15 gun sonra akıntıyla karışık kan geldi sonra kahverengi lekeye çevirdi oda aynı şekilde çok az oldu 11 aralıkta adet oldum bugün 14 ocak fakat adet olmadım bazı hamilelik belirtileri de var di kan testi yaptırdım 0.100 çıktı sonuç doktor gebelik yok açıkçası imkansız yükselmesi dedi doğru mu acaba yükselir mi olabilir mi

   Cevapla
 • Simya :

  07 Ocak 2020

  Merhabalar ben normal gebelik testi yaptım daha adet günün 1 hafta vardı çift çizgi çıktı bir kaç gün sonra kan testi yaptım yok dedi ama kasıklarım çok arıyor ve daha günüm geçmedi acaba kan testi yanlış olabilirmi

   Cevapla
 • Meliha genc :

  14 Aralık 2019

  Merhaba ben 2 defa tüp bebek yaptim ilkinde beta hcg 1,20 cikti ikincisi de dünler kan tahlili yaptim
  Beta hcg yaptim 2,14 cikti sizce hamile ola bilirmiyim

   Cevapla
 • Ayşenur. Güler :

  27 Kasım 2019

  Adet günüme 8 gün var dün kanda beta hcg testi yaptırdım sonuç 14.19 çıktı hamile olabilirmiyim

   Cevapla
 • Anonim :

  18 Kasım 2019

  16 günde yumurtluyorum ve korunmasız birlikte oldu hamile miyim

   Cevapla
 • Nuray Atabey :

  08 Kasım 2019

  06.05 çıktı hamile deyılım galıba

   Cevapla
 • Zilan görgülü :

  19 Ekim 2019

  Ben gebemiyim diye kan testi yaptim ve sonuç 145,9 çıktı hamilemiyim

   Cevapla
 • Medusa çelik :

  04 Ekim 2019

  0.06 çkti nedir ? Hamile miyim degil miyim

   Cevapla
 • Nurcan Şahingöz :

  28 Eylül 2019

  Eylul 7sinde adetim basladi 11de bitti ve dogurganlik ve yumurtlama gunude korumasiz iliski oldu 21gunlekken erken gebelik yani 27ayin kan testti yaptirdim negatif cikti ama mide bulantilarim oluyor gunun her hangi saatinde sabah ve gece yatarken mide bulantisi ve mide yanmasi kasik agrilarim siddetli goğus hassasiyeti var arada bas donmesi idrara cikiyorum ve karin siskinligi goğus agrisive siskinligide devam ediyor adetimede 6gun var yinede testte negatif cikti diye hamile olasiligim yokmudur adetimimi beklemem lazim sonuc en dogru olmasi icin 39yasindayim spralim vardi 2ayim olcak cikattirali ve korumasiz iliski oluyor 2cocugumun yasi 11yildan sonra cocuk olmazmi

   Cevapla
 • tugce kilic :

  15 Ağustos 2019

  149.22 hocam iyi gunler ben buqun kan verdim hamilelik icin soncta bu yazio merak ediorum hamilemiym deilmiym lutfen cvp

   Cevapla
 • Aysenur Yaman :

  20 Mayıs 2019

  Kan testi yapturdim sonic neolur hocam

   Cevapla
 • Esra elçin :

  19 Ekim 2018

  12.gun kan testi yaptırdım 2.24 çıktı kesin sonuç mudur tekrar yaptırmama gerek varmı teşekkürler.

   Cevapla
Benzer Yazılar