Gebelik Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Gebelik Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

En etkili doğum kontrol yöntemlerinde bile hata payı bulunmaktadır. Doğum kontrol yönteminizin başarısız olduğunu düşünüyorsanız, eczaneden alacağınız gebelik testleriyle hamile olup olmadığınızı kolayca öğrenebilirsiniz.

Evde yapılan gebelik testleri genel olarak idrarda hCG hormonunu ölçerek gebelik olup olmadığını belirler. HCG yalnızca gebe olduğunuzda salgılanan bir hormondur. Bu hormon, döllenen yumurta rahmin dışına ya da rahim içi tabakaya tutunduğu zaman salgılanır.

Aşağıdaki videoda bu konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

İdrarda gebelik testleri, seçtiğiniz teste bağlı olarak şu şekilde kullanılmaktadır:

 • İdrarınızı bir kap içerisinde biriktirir ve test çubuğunu sıvı içerisine batırırsınız.
 • İdrarınızı bir kap içerisinde biriktirir ve damlalık ile ufak bir miktar alarak testte yer alan hazneye damlatırsınız.
 • Test çubuğunu, idrar akışınızın olacağı yere doğru tutarsınız ve çubuğun idrara maruz kalmasını sağlarsınız.

Çoğu gebelik testi, adet geciktikten sonra yüzde 99 oranında doğru sonuç vermektedir. Gebelik testi yapmak için testin kutusunu açmalı, talimatları takip etmeli ve sonuçları görmek için belirtilen süre kadar beklemelisiniz.

Bekleme süresi dolduğu zaman satın almış olduğunuz gebelik testine bağlı olarak ortaya aşağıdaki sonuçlar çıkacaktır:

 • Renkte değişiklik
 • Çizgi
 • Artı ya da eksi gibi bir sembol
 • “Hamile” ya da “hamile değil” yazısı

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Gebelik testi yapmak için adetiniz geciktikten sonra en az bir hafta beklemeniz, en iyi sonuçları elde etmenizi sağlayacaktır.

Adetinizin gecikip gecikmediğini anlayana kadar beklemek istemiyorsanız, cinsel ilişki sonrası test yapmak için en az 1-2 hafta beklemelisiniz. Gebeyseniz, vücudunuzun testin tespit edebileceği düzeyde hCG salgılaması için belli bir süreye ihtiyacı olacaktır. Bu süre ise genelde yumurtanın başarılı bir şekilde tutunmasından sonra 7-12 gün içinde olmaktadır.

Adet döngünüz içerisinde testi çok erken dönemde yapmanız durumunda yanlış sonuçlar elde edebilirsiniz.

Gebelik Testi Çeşitleri

Gebelik, kanda ve idrarda yapılan testlerle tespit edilmektedir.

Kanda gebelik testini doktorunuza ya da hastaneye giderek yaptırmanız mümkün olsa da idrarda gebelik testleri daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bununla birlikte kanda gebelik testi, idrarda gebelik testlerinden daha erken sonuç alınmasını sağlamaktadır. Kanda gebelik testinin iki çeşidi bulunmaktadır:

Niteliksel hCG kan testi: Bu testte hCG kontrol edilir. Bu sayede gebe olup olmadığınız kolayca tespit edilir. Gebe kaldıktan 10 gün sonra gibi kısa bir zaman içinde niteliksel hCG kan testinden doğru sonuçlar almak mümkün olmaktadır.

Niceliksel hCG kan testi (beta hCG): Bu testte kanınızdaki hCG miktarı ölçülür. HCG seviyeleri çok düşük olsa dahi bu test ile tespit edilmesi mümkündür. Ayrıca doktorunuz döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yere tutunması sonucu görülen dış gebelik ya da düşük gibi sorunları ihtimal dışı bırakmak için diğer testlerle birlikte niceliksel hCG kan testi yapabilir.

İdrarda gebelik testlerini ise evde yapmanız ya da hastanede yaptırmanız mümkündür.

Sonuçları bir an önce görmek istiyorsanız, eczaneden alacağınız gebelik testlerini kullanabilirsiniz. Bu testlerde yer alan talimatlara uyduğunuz takdirde doğru sonuçlar alma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Evde yaptığınız gebelik testinden elde ettiğiniz sonuçtan emin olmak için hastaneye gidebilirsiniz.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde yapacağınız gebelik testini eczanelerden satın alabilirsiniz. Testi satın aldıktan sonra öncelikle testin kullanım tarihinin geçip geçmediğini kontrol edin.

Gebelik testini aldıktan sonra içerisinden testi nasıl yapacağınıza dair talimatlar çıkacaktır. Bu talimatlar çeşitli markalara göre farklılık gösterir. Bu nedenle aldığınız testte yer alan talimatlara harfi harfine uymaya özen gösterin.

İdrarda gebelik testini günün her zamanı yapabilirsiniz. HCG üretimi gün boyunca değişiklik göstermeyecektir. Bununla birlikte gün içinde çok fazla sıvı tüketmeniz durumunda idrar çok fazla seyrelmiş olabileceği ve testin sonucunu etkileyebileceği için testi sabah kalkar kalkmaz yapmanız daha iyi olabilir.

Gebelik testinden sonuç aldıktan sonra sonucunuz ister pozitif ister negatif olsun, doktorunuza gitmeniz faydalı olacaktır. Doktorunuzun yapacağı gebelik testi daha doğru sonuçlar elde edilmesine imkan sağlayacaktır.

Gebelik Testi Sonuçları

Gebelik testinde yazan talimatlara uyduğunuz sürece alacağınız sonuç doğru olacaktır.

Gebelik testi sonucunun pozitif olmasının neredeyse kesinlikle doğru sonuç gösterdiği söylenebilir. Bununla birlikte negatif sonuçlar daha az güvenilir olmaktadır.

Aşağıdakilerin olması durumunda gebelik testinin sonucu güvenilir olmayabilir:

 • Talimatları düzgün bir şekilde takip etmemek
 • Testi çok erken yapmak

Ayrıca kullanılan bazı ilaçlar da sonuçları etkileyebilmektedir.

Negatif sonuç alırsanız, ancak gebe olduğunuzu düşünüyorsanız testi birkaç gün sonra tekrar yapın. İkinci testten de negatif sonuç almanıza rağmen adet görmediyseniz doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir.

Gebelik Testi Yanlış Çıkar mı?

Gebelik testinde yalancı negatif sonucu almanız mümkündür. Bunun nedeni gebelik testini gebe kaldıktan sonra çok kısa zaman içerisinde uygulamaktan kaynaklanmaktadır. HCG seviyeleri çok düşük olduğu zaman tespit edilemeyebilir. Bu nedenle gebelik testi yapmadan önce birkaç hafta adetinizin gecikmesini bekleyerek yalancı negatif sonuç çıkma ihtimalini azaltabilirsiniz.

Bazı durumlarda ise sonuç yalancı pozitif olabilmekle birlikte bu durum nadir olarak görülmektedir. Gebelik testinin yalancı pozitif çıkmasına şunlar neden olabilir:

 • Yerleşmeden hemen sonra düşük yaşamak
 • Tümörden salgılanan hCG
 • Hipofiz bezinden hCG salgılanması (genelde menopoz öncesi dönemde olur)
 • Kısırlık tedavisinin bir parçası olarak hCG’nin etkilenmesi (hCG iğnesi olduysanız, bunun sisteminizden temizlenmesi için iki hafta geçmesi gerekir)

Kullandığınız ilaçlarda hCG yoksa ilaç kullanımı yalancı pozitif sonuç almanıza neden olmaz. Bununla birlikte kullandığınız ilaçların gebelik testi sonuçlarına etki ettiğini düşünüyorsanız, doktorunuzla iletişime geçin.

Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Evde yaptığınız gebelik testinin sonucundan emin değilseniz ya da sonucu doğrulamak istiyorsanız doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir. Doktorunuzu ziyaret ettiğinizde idrar ya da kan testleriyle sonucun kesinleştirilmesi mümkün olacaktır.

Gebelik testinizin sonucu negatif çıktıysa, ancak 90 günden uzun süredir adet görmediyseniz doktorunuzu ziyaret edin. Doktorunuza önceki adet dönemlerinizden, döngü uzunluklarınızdan ve adetiniz şiddeti ile fark ettiğiniz diğer belirtilerden bahsedin. Doktorunuz, adet döngünüzün başka bir sağlık sorunundan etkilenip etkilenmediğini görmek için başka testler yapmak isteyecektir.

80 Comments

 • Esra elçin

  19 Ekim 2018 - 20:44

  12.gun kan testi yaptırdım 2.24 çıktı kesin sonuç mudur tekrar yaptırmama gerek varmı teşekkürler.

 • Aysenur Yaman

  20 Mayıs 2019 - 11:45

  Kan testi yapturdim sonic neolur hocam

 • tugce kilic

  15 Ağustos 2019 - 18:12

  149.22 hocam iyi gunler ben buqun kan verdim hamilelik icin soncta bu yazio merak ediorum hamilemiym deilmiym lutfen cvp

 • Nurcan Şahingöz

  28 Eylül 2019 - 21:10

  Eylul 7sinde adetim basladi 11de bitti ve dogurganlik ve yumurtlama gunude korumasiz iliski oldu 21gunlekken erken gebelik yani 27ayin kan testti yaptirdim negatif cikti ama mide bulantilarim oluyor gunun her hangi saatinde sabah ve gece yatarken mide bulantisi ve mide yanmasi kasik agrilarim siddetli goğus hassasiyeti var arada bas donmesi idrara cikiyorum ve karin siskinligi goğus agrisive siskinligide devam ediyor adetimede 6gun var yinede testte negatif cikti diye hamile olasiligim yokmudur adetimimi beklemem lazim sonuc en dogru olmasi icin 39yasindayim spralim vardi 2ayim olcak cikattirali ve korumasiz iliski oluyor 2cocugumun yasi 11yildan sonra cocuk olmazmi

 • Medusa çelik

  4 Ekim 2019 - 11:51

  0.06 çkti nedir ? Hamile miyim degil miyim

 • Zilan görgülü

  19 Ekim 2019 - 14:13

  Ben gebemiyim diye kan testi yaptim ve sonuç 145,9 çıktı hamilemiyim

 • Nuray Atabey

  8 Kasım 2019 - 14:17

  06.05 çıktı hamile deyılım galıba

 • Anonim

  18 Kasım 2019 - 00:49

  16 günde yumurtluyorum ve korunmasız birlikte oldu hamile miyim

 • Ayşenur. Güler

  27 Kasım 2019 - 14:42

  Adet günüme 8 gün var dün kanda beta hcg testi yaptırdım sonuç 14.19 çıktı hamile olabilirmiyim

 • Meliha genc

  14 Aralık 2019 - 14:12

  Merhaba ben 2 defa tüp bebek yaptim ilkinde beta hcg 1,20 cikti ikincisi de dünler kan tahlili yaptim
  Beta hcg yaptim 2,14 cikti sizce hamile ola bilirmiyim

 • Simya

  7 Ocak 2020 - 22:30

  Merhabalar ben normal gebelik testi yaptım daha adet günün 1 hafta vardı çift çizgi çıktı bir kaç gün sonra kan testi yaptım yok dedi ama kasıklarım çok arıyor ve daha günüm geçmedi acaba kan testi yanlış olabilirmi

 • Özge BİLGİN

  14 Ocak 2020 - 16:57

  Hocam adetimden 15 gun sonra akıntıyla karışık kan geldi sonra kahverengi lekeye çevirdi oda aynı şekilde çok az oldu 11 aralıkta adet oldum bugün 14 ocak fakat adet olmadım bazı hamilelik belirtileri de var di kan testi yaptırdım 0.100 çıktı sonuç doktor gebelik yok açıkçası imkansız yükselmesi dedi doğru mu acaba yükselir mi olabilir mi

 • ....

  14 Ocak 2020 - 16:59

  Hocam adetimden 15 gun sonra akıntıyla karışık kan geldi sonra kahverengi lekeye çevirdi oda aynı şekilde çok az oldu 11 aralıkta adet oldum bugün 14 ocak fakat adet olmadım bazı hamilelik belirtileri de var di kan testi yaptırdım 0.100 çıktı sonuç doktor gebelik yok açıkçası imkansız yükselmesi dedi doğru mu acaba yükselir mi olabilir mi

 • sumeyra

  2 Mart 2020 - 17:12

  Hocam adetten iki gun once saglk ocaginda kan testi yaptirdim negatif cikti bircocugum var 9 sene sonra ikinciyi dusundum uc kez fln korunmasiz iliski oldu hamilelik belirtilerinin hepsi var ama bilemedim evde test yapmadim sizde ne yapmaliyim kan testi yanilmis olabilir mi

 • Demet petek

  27 Mart 2020 - 15:04

  0-5 0.32 hocam kan testi sonucum nedir bu

 • Semra guven

  15 Mayıs 2020 - 00:12

  04.04.2020 adet tarihim. 14 gun gunum gecti. Gecikmenin 7 gunu gebelik kiti yaptim. 8. Gunu betahcgbaktirdim. 11. Gunu ultrasonla bakildm. 12gunu gebelik kiti ve 13.gunu beta hcg baktirdim . Testlerin hepsi negatifti. Ultrasonda gebelik kesesi gorulmedi. Hepsinde yanilma ihtimali olamaz degil mi son iliskim 22 nisandi gebe olsam sonuc simdiye cikar miydi?

 • Fatma hizal

  23 Mayıs 2020 - 14:07

  Iyi günler hocam dün transver günümün 11 günüydü kan tahlili negatif cıktı çarşamba günü tekrar kan vermem gerektiğini söyledi sonuç değişe bilirmi tesekkurler

Comments are closed.