Kandaki Hormon Düzeylerinin Anlamları

kandaki hormon düzeyleriKandaki Hormon Düzeylerinin AnlamlarıAMH (Antimüllerien Hormon)

Anti – Müllerian Hormon yani AMH, yumurtalık rezervlerinin tespit edilmesi için en başarılı yöntemlerden biridir. AMH direkt olarak yumurtalıktan salgılanan bir glikoproteimdir. Bu hormon, 6 mm ye kadar olan yumurta hücrelerinden salgılanmaktadır.AMH salgılanması, kız çocuklarında henüz anne karnında salgılanmaya başlar. Gebeliğin 36. Haftasında salgılanan AMH menopoz dönemine kadar devam etmektedir. Kadının yumurta sayısını ve durumunu göstermek için uygulanan AMH ölçümü git gide yaygınlaşmıştır.Yumurta sayısı azaldığı zaman, kan düzeyi de azalmaktadır. AMH, FSH ile ilgili bir ölçüm değildir. AMH ölçümlerinin FSH’ye göre avantajları da mevcuttur.

  • FSH düzeyleri değişkenlik gösterebilirken, AMH değişkenlik göstermez.
  • AMH, kan östrojen seviyelerinden etkilenmemektedir. FSH yüksek östrojenle baskılanabilir. Bu sebeple de yanıltıcı olabilir.
  • Aydan aya çok büyük değişiklikler göstermez , tek ölçüm yeterli olur.
  • Tedavide alınacak yumurtalık cevabı için ön bilgi verebilir, kötü cevap ya da aşırı uyarılma konusunda yardımcı olabilir.
  • Bu noktada unutulmaması gereken, AMH’nin gebelik konusunda kesin bir sonuç vermeyeceğidir. Menopoz yaşı hakkında da kesin bilgi vermemektedir.
  • 38 yaşın altındaki normal yumurta sayısına sahip sağlıklı bir kadında kanamanın 3. Gününde yapılan kan AMH değerleri 0-6.8 ng/ml  dir , ancak polikistik yumurtalığı olan hastalarda yüksek seviyede çıkmaktadır.

Adetin herhangi bir günü yapılabilen AMH hormon testi, yumurtalık kapasitesini diğer testlere oranla çok daha iyi belirlemektedir. Son dönemlerde uygulanmaya başlayan bu testte değer 1ng/ml altında ise yumurtalık rezervinin düşük olduğu söylenebilir.kandaki hormon düzeyleriFSH

Kadınlarda FSH hormonu beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanmaktadır. Bu hormon, yumurtalıklardaki foliküllerin uyarılmasına yardımcı olarak olgunlaşmasını sağlar. Folikül, yumurtalıklarda yumurta hücresinin içerisinde bulunduğu bir keseciktir.FSH hormonu yardımıyla foliküller büyümeye başlar. Adet sürecinin ortasında ise LH hormonu sayesinde çatlar ve yumurtlama meydana gelir.FSH hormonun önemi; adet düzensizliği ve kısırlık gibi sorunlarda belirleyici olmasıdır. Kanda FSH hormonu değeri adetin 3. günü (2-5 günler civarında) yapılır. Yaşın ilerlemesiyle yumurta hücrelerinde azalma meydana gelmektedir.  Bununla beraber FSH hormonunda yükselme söz konusu olur. Yaş ilerlemesi dışında yumurtalıkların birinin veya bir kısmının ameliyatla alınması veya kist ameliyatında yumurtalığın hasar görmesi gibi durumlar da FSH’nın artmasına yol açmaktadır.

Kadında FSH hormonu değeri normalde kaç olmalıdır?

FSH hormonuna adetin 3. Günü bakılmaktadır. FSH hormonu değerinin 8-10’un altında olması normal kabul edilir. Adetin diğer dönemlerinde bakılması, sonuçların yanıltıcı olmasına yol açabilir. Bundan dolayı da adetin ilk günlerinde bakılması gerekir.Bayanlarda yeni yumurta üretimi olmadığından, doğumdan itibaren yumurta rezervleri azalmaktadır. FSH hormonu yumurta hücresinin büyümesini ve gelişmesini sağlar. Genellikle adet döneminin ilk 5 günü içerisinde yapılan FSH ölçümü, yumurtalık rezervleri hakkında dolaylı yoldan da olsa bilgi verebilmektedir. Değerleri 12 mIU/ml üzerinde olduğu zaman yumurtalık rezervinde bir problem ya da kötü yumurtalık cevabı şeklinde yorumlanabilir.kandaki hormon düzeyiLH

LH hormonu, beyindeki hipofiz besinden salgılanmaktadır. Kadınlarda adet döngüsünün yumurta üretiminin düzenlenmesinden sorumludur. Erkeklerde ise erkeklik hormonu olan testosteron hormonun uyarılmasını sağlar. Bu sayede sperm üretimine destek olur.Adet döneminin ortasında yükselişe geçerek yumurtlamayı sağlayan LH hormonu, aynı zamanda yumurtayı çatlatan esas hormondur. Oranı (FSH/LH) adet döneminin başlangıcında normalde 1 den büyüktür.LH/FSH oranının 2.5 ten büyük olması polikistik over sendromu şüphesi uyandırabilmektedir. Polikistik over sendromu adı verilen metabolik hastalıkta LH hormonunda artış görülür, ve yumurtalıklar dışarıdan ilaçla uyarıldığında aşırı cevap verebilir.

Prolaktin

Süt salınımında da rol alan bir hormon olan Prolaktin hormonunun yüksek olması gebeliği engellemektedir. Bazen sebebi bilinmediği halde yüksek olabilen hormon, tiroid bezlerinin az çalıştığı durumlarda da yüksek olabilir.

Prolaktin hormonu ne zaman yükselir?

  • Hamilelik döneminde,
  • Hipofiz dokusunun adenım adı verilen tümörlerinde,
  • Troid ile ilgili sorunlarda,
  • Östrojen hormonunun fazla salınımında,
  • Dopamin adı verilen hormonun salgılanmasının azalmasında,
  • Yüksek tansiyon ilaçları kullanma durumunda,
  • Meme ucunun uyarımında, prolaktin hormonu artabilir.

kandaki hormon düzeyleri (2)Prolaktin hormonu yükselince (hiperprolaktinemi durumunda) vücutta ne olur ?

  • Adet düzensizlikleri meydana gelebilir,
  • Meme ucunda akıntı olabilir,
  • Yumurtlama bozulabilir.

Testosteron

Erkeklik hormonu olan testosteron, polikistik over sendromu olan bayanlarda, tüylenme ve adet düzensizliği olan kişilerde yüksek görünebilir. Özellikle adet düzensizliği ya da aşırı tüylenmesi olan bayanlarda testosteron ölçümü yapılması tavsiye edilmektedir.

DHEAS

Böbreküstü bezlerinden salgılanan erkeklik hormonu olan DHEAS, özellikle tüylenme artışı sorunu olan bayanlarda ve böbrek üstü bezlerinde sorun olduğunda artabilmektedir.

36 Comments

 • Güner bağçı

  4 Eylül 2019 - 08:29

  Günaydın hocam size bi.sorum olacak gelecek ay evliliğimin 1 yılı doluyor ve korunmadan ilişkiye girdiğim halde hamile kalamıyorum bunun için doktora gittim ultrason sonucunda rahim duvarım normal ve kistimin olmadığını söyledi ve hormon testi yaptım bu arada adetimin 5.gününde gittim doktora hormon testinde.fsh hormonum biraz yüksek çıktı doktorum bunun stresten kaynaklı olduğunu ve stresten uzak durmamı söyledi sorum şu fsh hormonu yüksekliği adetin diğer günlerinde yanıltıcı olabiliyor mu

 • Sevgi BÜYÜK

  3 Ocak 2020 - 15:15

  Merhaba hocam 47 yaşındayım.Bu ay adetim 15 gün gecikti ilk defa.4 ay önce FSH dğeğrim 27.6 idi.En son yapılan kan tahlilinde FSH değerim 10.8 çıktı.Bunun anlamı nedir? Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.Teşekkürler.

 • Başak

  23 Şubat 2020 - 22:40

  Adetlerimin arası uzadığı için doktora gittim, ultrasonda rahim duvarı kalınlaşmış ama dökülmemiş göründüğünü söyledi doktor tarlusal ile adet oldum. Adetin 3. gün tahlil sonuçlarım şöyle PRL 8,43 LH 10,19 FSH 5,85 E2 44 TSH 0,85.sonuçlar hakkında değerli yorumunuzu rica ediyorum

 • Prof. Dr. Bülent Tıraş

  26 Şubat 2020 - 13:24

  Yaşinız kilonuz diger adetlerinizin gunleri sivilce? Killanma? gibi sorularda onemli sadece lab bakarak yorum yapamayiz

 • burcu öztürk

  2 Mart 2020 - 22:31

  Merhaba . yaptırmıs oldugum hormon testlerımden bazılarının yuksek oldugu bu yuzden yumurtalıgımın normal calısmadıgını ılettı doktorum ancak e nabız uzerınde degerler normal yazıyor.degerlerım Estradiol (E2) (Serum/Plazma)-31.27,Follikül stimülan hormon (FSH)-10.26, Prolaktin-16.71,Lüteinizan hormon (LH)-12.54,TSH-2.60 . bu durum hamıle kalmama engel mıdır . 30 yaşındayım 58 kıloyum ve ekstra kıllanma olmuyor . bılgı vermenızı rıca ederım

 • Prof. Dr. Bülent Tıraş

  3 Mart 2020 - 19:13

  Tek laboratuvar degerlendirmesi ile yorum yapmak dogru olmaz muayene olmanizda fayda var

 • Seda

  5 Mart 2020 - 17:04

  DHEAS adet doneminde normalde oldugundan yuksek cikabilir mi? Bobrek ustu bezlerde hiperplazi, tumor vb. olmadigindan emin olmak icin adet doneminden once mi sonra mi bakilmali? Ne zaman bakilmali? Aydinlatirsaniz cok sevinirim, tesekkurler.

 • Prof. Dr. Bülent Tıraş

  6 Mart 2020 - 11:32

  Adet doneminde bakiliyor

 • Nur ay

  21 Haziran 2020 - 01:33

  Merhaba hocam. PROGESTERON Test sonucum 1.74 çıktı adetin 2. Günü yapıldı test. Sonuç tam olarak ne anlama geliyor cevaplayabilirseniz sevinirim. Teşekkürler

Comments are closed.