Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

sezaryen doğum

Normal doğumun başlangıç zamanı, rahim ağzının açılmaya başladığı ve doğum sancılarının düzenli olarak seyrettiği süreç olarak kabul edilir. Ortalama olarak 5 ya da 10 dakikada bir, anne adayı sancı duyar. Sancılar başladığında rahim ağzı henüz açılmamıştır.  Doğumun aktif bir şekilde başlamasından sonra ilk kez doğum yapacak anneler için rahimde saatte 1 santimlik bir açılma olur.  Rahim ağzı bu süre içerisinde 10 santimetreye kadar açılabilir.  Rahim ağzı açıldıktan sonra ise doğumun ikinci evresi başlar. Bu evre ise bebeğin artık dünyaya geldiği evredir. Anne, ıkınmaya başlar ve yarım saat ile bir saat arasında doğum gerçekleşir. Bebeğin dünyaya gelmesi ve plasentanın ayrılması ise üçüncü evre olarak kabul edilir. Üçüncü evre bebeğin plasentadan ayrılması ile tamamlanmış olur.

Doğum süresini etkileyen faktörler:

İlk doğumu olan annelerin doğum süresi daha uzundur. Doğum sayısı arttıkça, bu sürede kısalır. Annenin ilk doğumu ortalama olarak 10 saatte tamamlanırken, ikinci ya da üçüncü gebelikte yaptığı doğum, ortalama olarak 5 ila 7 saatleri arasında tamamlanmaktadır. Şayet gebelikle ilgili bir sorun varsa, bebekle ya da plasenta ile ilgili problemler meydana gelmiş ise, doğum şeklinin değiştirilmesi ya da acil cerrahi müdahale gerekiyor ise doğum süresi uzayabilir.

Normal doğum ne kadar sürer?

Anne adayı ilk çocuğunu dünyaya getirecekse normal doğumun süresi ortalama 10 ila 15 saat kadar sürebilir. Anne ikinci çocuğunu dünyaya getirecekse bu süre 6 ila 8 saat arasında sürmektedir. Anne üçüncü ya da dördüncü çocuğunu dünyaya getirecekse bu süre daha da kısalacaktır.

Normal doğumun birinci evresi:

Birinci evre: sancıların başladığı evredir. Yalancı sancılar, gerçek sancılardan önce yaşanan anneyi doğuma alıştıran sancılardır. Yalancı doğum sancısı, şiddetini arttırmayan ve pozisyon değiştirmekle geçen sancılardır. Ancak gerçek doğum sancıları, annenin dinlenmesi, uzanması ya da ayağa kalkması ile geçmez. Gerçek doğum sancıları her 5 veya 10 dakika da bir anne tarafından hissedilmektedir. Ayrıca annenin rahim ağzı, her 1 saatte bir doğum için açılma gösterecektir. Sancılarla beraber rahim ağzının açılma süresi anne adayının ilk gebeliğinde ortalama olarak 10 ila 12 saatlik zaman diliminde tamamlanır. Bu süre annenin ikinci veya üçüncü çocuklarında daha kısadır.

Normal doğumun ikinci evresi

Normal doğumun ilk evresi tamamlandıktan sonra ikinci aşama olan annenin ıkınma evresi başlar. Bu evre, rahim ağzı 10 cm kadar açıldıktan sonra başlar. Şayet anne, ilk bebeğini dünyaya getirecekse ıkınma 50 dakika kadar sürer. Anne, ikinci ya da üçüncü çocuğunu dünyaya getirecekse bu süre kısalır.

Normal doğumun üçüncü evresi

Normal doğumun üçüncü evresi, bebeğin anne karnından çıktığı ve plasentanın da vücuttan atıldığı evredir. Doğumun üçüncü evresi, 5 ila 20 dakika arasında sürmektedir. Doğumun bu aşaması da geçildikten sonra anneye son kontroller yapılır. Bu kontrollerde annede kanama veya yırtık olup olmadığına bakılır. Epizyotomi yani doğum kesisi uygulanmış ise, anneye dikiş atılma aşamasına geçilir. Dikiş işlemi ortalama 20 dakika sürer. Tüm bu işlemlerin ardından anne doğum masasından alınarak bebeği ile odasına alınmaktadır.