Sorunu Gönder
Paylaş:

normal-dogum-yapanlara-oneriler
Çoğu hamile kadın, doğumun normal olmasını ister. Ancak çeşitli sağlık sorunları sebebiyle ya da bir anda meydana gelen acil durumlarda doğumun sezaryen yapılması gerekebilir. Ancak doğum normal doğum olarak gerçekleşebilecekse, anne adaylarının doğum sırasında ve doğumdan sonra toparlanmasını kolaylaştıracak bazı önlemler alınması gerekmektedir. Özellikle doğumdan önce normal doğuma hazırlık için düzenli egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Özellikle yapılan kegel egzersizleri, normal doğumun daha kolay bir şekilde tamamlanmasına yardım edecektir. Ancak gebelik döneminde egzersiz yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bazı gebelikler risk altında olduğu zaman egzersiz yapmak erken doğuma, düşüklere yol açabilmektedir.
İşte size doğum sırasında ağrıdan kurtulmanıza ve normal doğumun daha kolay tamamlanmasına yardımcı olacak ipuçları:

 • Egzersizi alışkanlık haline getirin

Gebelik döneminde egzersiz yapılmaması, doğumun daha zor geçmesine ve doğumdan sonra toparlanma sürecinin daha uzun olmasına yol açar.  Bunun dışında kegel egzersizlerinin düzenli olarak yapılması da normal doğumun daha kolay tamamlanmasını sağlayacaktır.

 • Kendinizi stresten koruyun

Hepimizin bildiği gibi, zorluklar zaman zaman kaçınılmaz olabilir. Ancak kendinizi stresten uzak tutmak için bilinçli bir çaba gösterin. Gebelik sırasında stres yaşamamak için zihninizi hazırlayıp uygulayabilirseniz, aynı şeyi doğum sırasında yapmak zor bir görev olmayacaktır. Doğum sırasında oluşan stres, emzirme döneminde kasılmaya neden olan bir hormon olan oksitosinin üretimini azaltabilir. Artan stres seviyeleri, doğumun daha uzun olmasına sebep olabilir ya da doğumun sezaryene çevrilmesine yol açabilir.

 • Doğum konusunda bilinçlenin, gerekirse prenatal eğitim alın

Nefes, hipnoz, gevşeme ve diğer başa çıkma mekanizmaları gibi doğum eylemi ve doğum eyleminin doğal olarak nasıl yapılacağına dair dersler alabilirsiniz. Verilen derslerde, doğumun ne olduğu, nasıl olduğu, doğum sırasında nefes teknikleri gibi birçok bilgi edinilebilir.

 • Doğum tercihlerinizi yazın (Doğum Planı)

Doğum planı yapmak ve doğum sırasında meydana gelebilecek olaylar hakkındaki kararlarınızı doğum ekibine bildirmek, doğumun daha kontrolünüzde tamamlanmasını sağlayabilir. Örnek olarak; normal doğumun çeşitli sebeplerle sezaryene çevrilmesinin gerektiği durumlarda; ne yapmak istediğinizi not edin veya düşünün. Bu sayede doğum sırasında daha az strese girmiş olursunuz.
Normal doğumun avantajları ise:

 • Doğal doğum tekniklerinin çoğu invaziv değildir, bu nedenle sizin veya bebeğinizin için herhangi bir yan etkisi yoktur.
 • Birçok kadın, doğum sırasında ve sonrasında bir başarı duygu hissederek kendine daha fazla güvenmeye başlar.
 • Sansasyon veya uyanıklık kaybı meydana gelmez. Anestezi etkileri doğumdan sonra yaşanmaz.
 • Bebek ve annenin teması doğumdan hemen sonra yapılır.
 • İyileşme süreci daha kolaydır.
 • Anne adayı günlük yaşantısına daha çabuk dönebilir.

emzirmek

Normal doğum yapanlar daha kolay emziriyor!

Doğal doğumla dünyaya gelen bebekler daha uyanıktır. Bu sayede de doğumdan sonra memeyi daha kolay bulabilir ve emmek için daha hevesli olabilir. Genel anestezi altında kullanılan ilaçların bir kısmı plasenta ile bebeğe aktarılabildiğinden, sezaryen yönteminden sonra bebeğin memeyi bulması zorlaşabilir ya da emmeyi reddedebilir.

Normal doğum sırasında anne adaylarına öneriler:

Her doğum, dünyaya gelen bebek kadar benzersizdir. Normal doğum aşamaları 3’e ayrılmaktadır. Bunlar:

 1. Birinci Aşama: Serviksin Genişletilmesi ve Etkilendirilmesi
 2. erken evre
 3. aktif faz
 4. geçiş aşaması
 5. İkinci Aşama: İtmek ve Doğurmak
 6. Üçüncü Aşama: Plasentanın vücuttan ayrılması

İlk kez anne olacaklar için ortalama 14 saatte doğum eylemi tamamlanmaktadır. Bu süre tabii ki çok daha uzun veya çok daha kısa olabilir. Daha önce doğum yapmış anneler için ortalama doğum süresi yaklaşık 8 saattir.

 1. Erken (veya Latent) Faz – serviks sıfırdan üç veya dört santimetreye kadar genişlemesi:

Doğumla ilgili yolculuğun ilk adımı, ilk kez anne olacak bir kadın için ortalama 6-10 saat sürer, ancak (özellikle daha önce doğum yaptıysanız) bu süre daha kısa olacaktır.

Doğumun bu evresinde anne adayının yapması gerekenler:

Kasılmalar 5-30 dakika aralıklarla 30-45 saniye süren hafif ve biraz düzensiz olabilir. Pembemsi bir akıntı görebilirsiniz ve karnınızda bir rahatsızlık duyabilirsiniz. Bu evrede anne adayının suyu gelmiştir. Kasılmalar nispeten hafif ve beş ya da birkaç dakika aralıklarla uzaklaştığı sürece çoğu kadın evde bu vaktini geçirmektedir. Bu sebeple de odak noktasını değiştirmek faydalı olabilir. Sakinleştirici müzikler dinlenmek ve bu süreçte anne adayının kendini iyi hissetmesini sağlamak doğumun daha kolay tamamlanmasını sağlayacaktır.

 1. Aktif Faz – serviks dört ila yedi santimetre arasında genişlemesi:

Bu aşama, doğuma daha az bir süre kalmıştır. İlk doğum için ortalama 3-6 saat, daha sonraki doğumlar için ise daha kısa sürede bu aşama tamamlanmaktadır.

Doğumun bu evresinde anne adayının yapması gerekenler:

Aktif fazda, kasılmalar genellikle yavaşça gelir; yoğunluk ve sıklıkla üç ila beş dakika aralıklarla artar. Sırt üstü, karın ya da uyluk bölgelerinde ağrı meydana gelebilir. Anne adayı doğumun bu evresinde mesanesini boşaltılmalı, sıvı içilmeli ve uygun nefes yöntemleri ile sakinleşmeye çalışmalıdır.

 1. Geçiş evresi – serviks sekiz ila on santimetreye kadar genişlemesi:

Bu aşama, ilk bebekler için 20 dakika ile iki saate kadar sürebilir. Anne adayının diğer doğumlarında ise süre daha da kısalmaktadır.

Doğumun bu evresinde anne adayının yapması gerekenler:

Bu evredeki kasılmalar genellikle 1-3 dakika aralıklarla yoğun olarak şiddet kazanır. Yorgunluk, titreme ve mide bulantısının artması söz konusudur.. Bebeğin başı vajinal açıklığa doğru ilerledikçe rektal bölgedeki basınç ve vajinal bölgede tutunma ile birlikte itme konusunda güçlü bir dürtü hissedebilirsiniz. Fakat doktorunuz söyleyene kadar bebeği itmemelisiniz. Bu aşamada nefes alma ve rahatlama tekniklerine odaklanın.

İkinci Aşama: Bebeğin dünyaya gelmesi

Doğumun ikinci aşaması, serviks tamamen açıldığında başlar. İlk kez anne olacak kadınlarda ortalama yarım saat ila iki saat sürer. Sonraki doğumlarda, birkaç dakika ile iki saate kadar sürebilir. Bazı kadınlar mide bulantısı ve kusma yaşarlar.

Üçüncü Aşama: Plasentanın rahimden ayrılması

Plasenta, bebek dünyaya geldikten sonra yarım saat içerisinde rahimden ayrılmaktadır. Bu aşama oldukça ağrısız ve rahattır.
 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar