Sezaryen Doğum Dikişleri

sezaryen-dikis

Sezaryen Kararı

Sezaryen, hastanın isteğine bağlı olarak yapılabileceği gibi bazı tıbbi zorunluluklar neden ile de yapılabilmektedir. Bu zorunluluklar, anne veya bebeğe bağlı olabileceği gibi gebeliğin normal yollardan yapılmasını engelleyen durumlara bağlı olabilmektedir. Yapılacak olan doğum, gebeliğin seyrine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bebeğin çıkışa doğru yanlış pozisyonda yönelmesi, sezaryen doğumun gerçekleşmesine neden olur. Çoğu gebeliklerde doğum zamanının yaklaşmasıyla bebeğin sürpriz bir şekilde tercih ettiği doğum şekline göre gerçekleşmektedir. Önemli olan her iki şekilde de bebeğe ve anneye uygun yöntemlerin başarılı bir şekilde sonuçlanması istenmektedir.

Günümüzde teknolojinin gelişmiş imkanlarından yararlanarak; sezaryen dikişlerinin iyileşmesi, enfeksiyon problemlerine karşı güçlü antibiyotiklerin bulunması, ameliyat da kullanılan dikiş materyallerinin ve cerrahi tekniklerin ilerlemesi sonucunda sezaryen ameliyatları son derece güvenli ve kolay bir operasyon işlemi haline gelmiştir.

Sezaryen doğum dikişleri

Sezaryen ameliyatından sonra iyileşme süreci, diğer büyük karın ameliyatlarındaki gibi işlemektedir. Dikiş yerlerinde ve karın kaslarında ağrıların olması normal belirtilerdir. Oturup kalkarken zorlanmalar, gülerken ve ağlarken çekilen ağrılar, öksürürken ya da hapşırırken sızlayan dikiş yerleri ameliyattan geriye kalan geçici etkilerdir.

Sezaryen ameliyatında uterus, fasya, cilt altı, cilt gibi çeşitli dokulara katmanlar şeklinde dikişlerle ameliyat sonlanır. Cilt kapatılması için atılan dikişler hem kozmetik açıdan hem de yara yerinde enfeksiyon, açılma gibi komplikasyonlar gelişmesini önlemek açısından önemlidir. Sezaryen ameliyatında genel olarak uygulanan cilt kesisi karın alt kısmında yatay olarak uygulanan “pfannenstiel insizyon” adı verilen kesidir. Çok nadirde olsa bazı durumlarda göbekten aşağıya dik uzanan kesi uygulanması gerekebilir, buna “göbek altı, midline kesi” denir.  Her iki durumda da benzer dikiş yöntemleri cilt kesisi için uygulanır. Tabii ki hastanın kozmetik memnuniyeti açısından rutin uygulanan pfannenstiel kesi çok daha iyi sonuç verirken, daha az ağrıya sebep olur.

sezaryen-dikis-1

Sezaryen ameliyatında cilt nasıl dikilir?

En sık uygulanan cilt dikiş yöntemleri aşağıdaki gibidir:

Cildin altına dışarıdan görünmeyecek şekilde atılan dikiş: Uygulanan bu yönteme ‘’subkutikuler sütur’’ denir. Genellikle kendiliğinden eriyen dikiş materyalleri kullanılarak, tek tek değil devamlı olacak şekilde yapılır. Bu yöntem halk arasında estetik dikiş adıyla bilinir. Bunun nedeni dikişin dıştan görünmemesi ve çok az bir miktarda iz bırakmasından kaynaklanmaktadır.

Cilt üzerine staple ( Tel zımba ) ile atılan tek tek dikiş yöntemi: Bu yöntemde aynı tel zımba gibi tek tek yerleştirilen ilmeklerle yara kenarları birbirine yaklaştırılarak uygulanır. Ameliyattan bir hafta sonra bu zımba telleri basit ve ağrısız bir şekilde alınır.

Cilt üzerine tek tek iplik ile atılan dikiş yöntemleri: Genellikle bu tür dikişler kendiliğinden erimeyen süturlerle atılır. Ancak ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra dikişlerin tek tek alınması gerekir.

Yapıştırıcı bant yöntemi ( Strip ): Strip denilen şeffaf ince bant açılan yara üzerine yapıştırılarak yara kenarlarının karşı karşıya getirerek kapatılması sağlanır. Fazla gerilim meydana getirmeyen yaralarda kullanılabilen pratik bir yöntemdir.

Sezaryen doğum dikişlerinde en sık kullanılan yöntem hangisidir?

  • Bahsettiğimiz dikiş yöntemlerinin arasında en sık tercih edilen, halk arasında estetik dikiş olarak bilinen yöntem olmaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında bazı farklı sonuçlar elde edilmiştir:
  • Bu araştırmalarda görünüm, ağrı, enfeksiyon gibi faktörler arasında hiçbir fark izlenmemiştir.
  • Yapılan bir diğer araştırmada, zımba ile kapatma yöntemiyle yaranın açılması ve enfeksiyon oluşumunun olduğunu izlenmiştir. Ancak yara yeri görüntüsü, ağrı ve hastanın memnuniyeti gibi konularda bir farka rastlanılmamıştır.
  • Diğer bir araştırmada cilt altı subkutikuler dikiş yönteminin kozmetik açıdan daha iyi sonuç verdiği saptanmıştır.

Dikişler ne zaman iyileşir?

Cilt dokusuna uygulanan yöntemin sağlıklı olmasıyla beraber kuvvete yapışması ve tamamen kapanması yaklaşık olarak 1 haftada gerçekleşir. Bu süre zarfında hastanın enfeksiyon riskine karşın ve yaranın açılmaması için çok dikkatli olması gerekir. Cildin en üst epitel tabakasının oluşması 1 veya 2 gün içerisinde gerçekleşeceği için, ameliyattan 3- 4 gün sonra banyo yapmaya başlanılmasında sakınca yoktur.

dikis

Dikişler ameliyattan kaç gün sonra alınır?

Normalde genel olarak uygulanan cilt altı süturları alınmamaktadır. Kendiliğinden eriyerek kaybolurlar. Eğer erimeyen sütur ile dikiş atıldıysa, ameliyattan 1 hafta sonra alınır. Bazı durumlara göre dikişin alınma süresi değişebilmektedir.

Dikiş yerlerinde sertlik ve şişlik, ödem oluşması normal midir?

Özellikle ilk haftalarda ödem sebebi ile dikiş alanına yakın bölgelerde hafif sertlik ve şişlik olması normaldir. Aşırı bir şişlik varsa doktorunuza mutlaka danışmanız gerekir. Çok büyük, kırmızı ve mor gibi renklerde şişliğin olması hematom anlamına gelebilir.

Sezaryen doğum sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir?

  • Epizyotomi kesiğinin enfeksiyon kapmaması için pedinizi 4 ya da 6 saatte bir değiştirmelisiniz. Pedi değiştirirken her zaman önden arkaya doğru hareket ettirmelisiniz. Ters yönde bir hareket, rektumdaki bakterilerin vajinanıza ulaşmasına neden olabilir.
  • Küçük veya büyük tuvaletin ardından bacak arasını ılık su ile yıkayarak ve temiz bir bez ile kurulayın. Bu işlemi de önden arkaya doğru yapmayı unutmayın.
  • Kesiğin iyileşmesi için ılık suda oturabilir ya da ılık kompres uygulayabilirsiniz. Leğen kemiği bölgesini hareket ettiren egzersizler de bu bölgedeki kan dolaşımını arttırarak iyileşmenizi hızlandıracaktır.
  • Sezaryen yaranızı doktorunuzun gösterdiği şekilde pansuman yapın.
  • Kıyafetlerinizin kuru ve temiz olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Vücudunuzun ihtiyacı olan gıdaları almayı unutmayın. Özellikle protein ve kalsiyum ağırlıklı beslenmeniz iyileşmenizi hızlandıracaktır.
  • Ev işleri, temizlik, yemek gibi ağır işleri yapmaktan kaçının.
  • Löşi bitinceye ve epizyotomi yarası iyileşinceye kadar cinsel ilişkiye girmekten kaçının. İlk dönemlerde yorgunluk nedeniyle his kaybı yaşanabilir.

56 Comments

 • Fatma

  4 Mayıs 2016 - 12:18

  hocam mrb ben bundan 6 ay evvel sezeran doğum yaptım ve bebeğim erken doğum nedeniyle öldü, ve doktorum dikişlerin çok fazla dedi en az 1 sene gebe kalmayacaksın dedi,hocam ilaç kullandım ama hamle kaldım vee şuan 2 aylıkmışım frown ifade simgesi ve hipotiroid ilacı kullanıyorum hamılelığımde daha da ilerledi,benim sorum şu ki hocam bana bu hamılelik sürpriz oldu ben rahmimdeki dikişlerimin patlamasından korkuyorum bebek büyüdükçe incelip dikişlerin atmasından siz bu konuda benı aydınlatabilirmisiniz lütfen teşekkürler

 • gül

  16 Mart 2017 - 10:50

  Merhaba Hocam,\r\n\r\n6 ay önce normal doğum yaptım.3 gün önce dikiş yerinin tam yan kısmında yarım ceviz büyüklüğünde bir sertlik oluştu. bunun nedeni ne olabilir bir operasyon gerektirir mi?ilaçla geçebilecek bir durum mudur?\r\n\r\nTeşekkür ederim.

 • Derya bilgis

  16 Kasım 2018 - 13:31

  Merhaba 10 yıl önce sezeryan oldum şuan 20 haftalik gebeyim sezeryan dikis yerinde incelme ve acillik varmış patlayabilir dendi nasıl bir yol izlenecek hiç bilgi verilmiyor yardımcı olabilirmisiniz ?

 • Gurbet gelgec

  9 Nisan 2019 - 17:47

  Merhabalar lütfen yardımcı olur musunuz.bir yıl önce sezeryan ameliyatı oldum.bir süreden dikiş üzerinde sağ tarafta toplu iğne ucu kadar kan toplanması vardı.bugun farkettim ki orası şişmiş ve dokunulduğunda aşırı bir acı var.onemlj bişey mıdır.yardimci olursaniz sevinirim

 • Nilay Oktay

  10 Nisan 2019 - 18:17

  Hocam mrb ben 23 gün önce sezeryan oldm dikişlerimin baslangıc ve bitiş yerinde bağlı şeşfaf ipler var onlar aldırılıyor mu acaba

 • Ky tpl

  12 Nisan 2019 - 01:26

  Doğumdan sonra karınımın iki yanında uzun mavi ipler vardı doktor iki hafta sonra sağlık ocağında aldırabilirsiniz defi,bende gittim sağlık ocağındaki doktor alınacak dikiş yok iplerin ucu kesilecek dedi sonra kalan üç kısmı seri altında kaldı ve küçük yan yaralarda kapandı ancak 13 ay geçmesine rağmen ipler erimedi ve hala elime geliyor sağa sola döndüğümde derime batıyor ve canım yanıyor.6 aylıkken devlet hastanesine gidip gösterdim dikişler iyi sorun yok dedi ama dediğim gibi hala duruyor ve batıyor.

 • Damla cömert

  19 Nisan 2019 - 13:21

  Merhabalar ben 3 sene önce sezeryan dogum yaptım ama hala ara ara sızladıgını hissediyorum hassaslıj oluyo dikiş yerimde eriyen iple dikildi ama orta tarafına zımba yapıldı mı bilmiyorum orada 2 tarafı delikli bir sey war kıl dönmesi falan degil ama önemli bişey olabilrmi sizce

 • Rabia Sultan Öztürk

  31 Mayıs 2019 - 03:55

  Merhaba hocam \r\nBenim 3 sezeryan dogumum oldu en küçük 5 yaşında şimdi dikişim açılmış ne yapmam gerekiyo hastaneye gitmeme gerek varmı kremle kapanıyomu önereceginiz bi ilaç varsa alırım

 • Aysel dümenci

  1 Temmuz 2019 - 18:17

  Merhaba! Ben 5yıl önce sezeryan ameliyat ile Doğum yaptım sımdı ise 2.kızıma 31haftalık hamileyım 15gun önce kontrol sırasında ogrendım ki eşik sezeryan yerım çok incelmiş ve 5mm/6mm kadar düşmüş calısıyordum 32.haftayı bıle beklemeden erken rapor verdı doktor bu süre içinde bırcok doktora gıttım degısık yada güven verecek kimse bırsey demedi böyle bır durum ile karsılasan var mı

 • Huriye Demirel

  17 Temmuz 2019 - 17:49

  Merhaba ben sezeryan dogum yaptim 3 yil önce ameliyat yerimin su ve kan topladigini soyledi ameliyat olmam gerektigini soyledi bu arada biz tekrar bebek istiyoruz tedavi görüyoruz. Bu kan toplanan yer bebek için tehlike olusturur mu?

 • Hanife tekin

  24 Temmuz 2019 - 05:49

  Hocam 29haftalık gebeyım oksurmekten ıdrarım kacıyo burnum tıkalı hıc nefes alamıyorum 1 aydan berı boyle dahılıye dr antibiyotik oksuruk surubu ve alerji hapı verdı astım dedi coraspırın ve fıtıl vıtamınlerımı kullanıyorum ben dahiliye dr verdıgı ılacı kullanmalımıyım kadın doğum dr 1ay var muayenesi teskkurler

 • Munise Dalkıran

  29 Ağustos 2019 - 22:27

  Merhaba hocam ben 7 yıl önce arka arkaya 2 Doğum yaptım çocuklarımın arasında 1 yas bulunmakta son doğumum da dikişimin yan tarafında yumurta büyüklüğünde şişlik oluştur doktorum geçeceğini söyledi bekledim bende sonra kilolardandır dedim ve umursamadım suan hala o şişlik var ve oynuyor dokunduğumda fıdık gibi sanki ve agrıyor arada bir çok şişiyor taş gibi \r\noluyor sonra iniyor hala yoğun hayat şartlarından dolayı doktora gidemedim ve korkuyorum kötü birşey çıkar diye sizce bu nedir şimdiden cok teşekkür ediyorum

 • Rabia şen

  5 Eylül 2019 - 02:35

  Merhaba hocam ben 10 ay önce sezaryenle doğum yaptım dikişlerim iyileşirken baya zorluk çektim açılmalar akıntılar 3-4 ayı buldu tam kapanması. Birkaç gün önce dikiş yerimin sol tarafında daha önce açılan bölgede ağrı oldu. Bölge kızarmış elimle kontrol ettigimde dikişin altında fındık boyutunda şişlik farkettim. Korkulacak birşeymidir acaba ?

 • Nevin yurt

  8 Eylül 2019 - 05:54

  Bülent merhaba doğumumun üzerinden 5 ay geçti dikişlerimde bi sorun yoktu ten rengini almıştı sonra bi karın ağrısı çektim 4 gün şuanda dikişlere baktığımda rengi kızarık görüyorum acaba açılma olmuşumdur dikişlerimde

 • Nevin yurt

  8 Eylül 2019 - 06:00

  Merhaba Bülent Bey dikşlerimin üstünden 5ay geçti ten rengini almıştı iyleşmişti karnımda 4 gün süren ağrıdan sonra dikişlerde kızarıklık gördüm hafifte acıma açılma olmuşumdur acaba teşekkürler

 • Sema Yüksel

  10 Eylül 2019 - 22:48

  Hocam, merhabalar 3 yıl önce üçüncü sezaryeni oldum, ritin kontrol için doktora gittim,bana sezaryen yerinde incelme var dedi,rahimde yırtılma gibi birşey olurmu? Bu incelme sonradan geçer mi, şimdiden teşekkürler

 • Tuba Artan

  19 Eylül 2019 - 22:12

  Hocam merhaba\r\n\r\nBen 3 ay önce sezeryan doğum yaptım dış dikiş yerimde herhangi bir sorun yok fakat karnımın sağ tarafı devamlı sızlıyor acaba iç dikişlerimde sıkıntı olabilir mi endişe ediyorum ne yapmam lazım bu durum için hangi doktora gitmeliyim eğer dikişlerimde bir sıkıntı varsa ultrasonla anlaşır mı \r\nYardımcı olursanız çok sevinirim

 • Seher yeymek

  30 Eylül 2019 - 23:52

  Merhaba hocam. 4 yıl önce sezeryan doğum yaptım ve dün dikişimde kurumuş kan vardı. Adet kanı zannettim ama banyoda keseleyince geçmedi. Bir darbe de almadım yarın doktora gidecegim acaba neden olmuş olabilir

 • Kübra boz

  7 Ekim 2019 - 00:00

  Merhabalar hocam ben günlük bir dogum yaptım dikisimde açılma var zararı olurmu

 • Derya Kızıl

  2 Kasım 2019 - 19:36

  Hocam merhabalar 4 ay önce açık miyom ameliyatı oldum.2 haftadır dikiş yerlerimde sızı ve ağrı zaten.doktora görünmem gerekir mi

 • Ayse abduloglu

  7 Kasım 2019 - 20:00

  Merhaba 12 gun once sezeryen le dogum yaptim dikislerimi aldirmak icin dun gitdim fakat dikislerimden birinin ucu iceriye kacmisti diyer ucu iste cekerken koptu ve oda icerde kaldi doktor kalabilir eger akinti falan olursa acip aliriz dedi ama yinede korkuyorum napmam gerekiyo bilmiyorum doktorum korkulucak bi durum yok dedi ama

 • Nihal Alpaslan

  11 Kasım 2019 - 11:01

  Hocam 15gun önce açık miyom ameliyatı oldum dikiş yerimde hafif kızarıklık var birde sol tarafimda bir şişlik var ne yapmamı önerirsiniz doktor günüme daha çok var aile hekimi ne gitsem olurmu

 • Ailira Dzhanalieva

  15 Kasım 2019 - 14:45

  Merhaba hocam ben bu ayın 6sında sezeryanla Dogum yaptım dikişlerimin sağ tarafının üstü şişmiş ve bu normalmi

 • Selin Çakır

  27 Kasım 2019 - 21:41

  Merhaba,
  Gebeliğimin 28. Haftasındayım. Gebelik sırasında büyüyen ve şu an 18*11cm ebatına gelmiş olan miyomum var. Şu anda da rahim ağzını kapattığı için doğumun sezaryen olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Cildimde yaralar düzgün iyileşmiyor, hipertrofikskar oluşuyor. Ameliyat sırasında uygulanacak hangi dikiş yöntemi İle daha küçük yara iziyle kurtulabilirim ya da sonrasında alabileceğim bir tedbir var mıdır? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 • Serpil şahin

  1 Aralık 2019 - 15:13

  Merhaba hocam 1 ay önce sezeryan ile dogum yaptım. Agrım sızım yok Spora ne zaman başlaya bilirim.

 • Esra kural

  26 Aralık 2019 - 12:50

  Merhaba hocam 10 ay önce sezaryen doğum yaptım fakat öksürünce dikiş yerlerim agrıyor normal midir

 • Nur c.

  19 Ocak 2020 - 05:48

  Merhaba hocam benim 17 gun once sezeryan dogumum oldu estetik dikisle dikis yerinin son kisminda hafif sislik olustu doktora gittim sivi toplanmasi enfeksiyon yok denildi 1 gun sonrasinda kan gibi kirmizi sivi gelmeye basladi sislige dokundukca dikisin son yerinden sivi geliyor bu normal mi bilgi verirseniz cok sevinirim iyi calismalar…

 • Hande kılıç

  15 Mayıs 2020 - 00:13

  Sezeryan çizgisinin 2 cm üzerinden şişme meyadana geldi sebebi ne olabilir acaba

 • Leyla Toptamuş

  19 Mayıs 2020 - 00:25

  merhaba hocam ben 11 ylıl önce sezaryan oldum sezeryan dikişimin sağ bitişinde yıllar sonra sızlama agrı başladı ve apse oluştu iki kez apse alındı fakat apse alındıktan sonra bile hep bi sertlik var iki ay önce yine aldırdım apseyi tekrarlıyo her seferinde sebebi nedir . Bilgi verirseniz sevinirim . iyi çalışmalar

 • Emine Bayramoğlu

  27 Mayıs 2020 - 23:56

  7ay sonra sezaryen dikiş yerinde kanama olursa birşey olur mu

  • Bülent Tıraş

   4 Mayıs 2016 - 12:19

   Merhaba,\nDoktorunuzun size önerdiği zamandan daha erken bir süreçte gebe kalmışsınız. Ameliyat şeklinizi bilmediğimiz için bu konudaki danışmanlığı gebeliğinizi takip eden hekimden almanız daha doğru bir yaklaşım olucaktır. Bu gebeliğinizde rahim kasılmalarının erken farkedilmesi ve önlemlerin alınması risklerinizde azalma sağlayacaktır. Mevcut gebelik haftanızda behsetmiş olduğunuz riskler az olmakla birlikte ilerleyen haftalarda gebelikte yakın takip edilmeniz gerekebilir. \nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 • Merve Ünlü

  10 Haziran 2020 - 15:01

  Merhaba yabancı uyruklu insanlar için sezeryan doğum dikişlerini sağlık ocakları alabiliyormu? Bir tehlikesi var mıdır?

 • isimsiz

  15 Haziran 2020 - 14:15

  Merhaba 22.05.2020 de 2 doğumu gerçekleştirdim fakat idrar yaparken yanma hissi ve dikişlerimin olduğu bölgede kızarıklık ve kötü bir koku hissetmeye başladım…an itibariyle doktora gidemiyorum çocuklarım küçük bu bir sorun mu sorun ise tedavisi nasıl olmalıdır beni aydinlatabilir misiniz

 • Müslime kaptan bekdaş

  24 Haziran 2020 - 10:11

  İyi günler yaklaşık 8 ay önce sezeryanla doğum yaptım ve 1 hafta içinde dikisim kendiliğinden çıktı bende hepsi çıktı sanıp doktora gitmedim ama şuan ameliyat yerimde derinin altında bir dikiş görünüyor ne yapmalıyım

 • Sena zengin

  18 Temmuz 2020 - 00:19

  Merhabalar 3 sene önce sezeryan doğum yaptım sürekli lekelenmem oluyordu 8 ay önce polip ameliyatı oldum ama lekelenme problemim devam etti en son gittiğim iki doktor iç sezeryan dikislerimde sızıntı olduğunu problemin ondan kaynaklandigini ve tekrar ameliyat olmam gerektigini söyledi bu konu a öneriniz ne olur tsk ederim..

 • Ebru ışık

  25 Ağustos 2020 - 04:21

  İyi günler hocam üniversite hastanelerinde sezeryan dikişlerini doktorun kendisi mi atıyor yoksa yanındaki asistanları mı

 • ÖZGE BENLİ

  17 Eylül 2020 - 17:57

  2 sene önce rahmim acılmadığı için sezeryan oldum şimdi 2 aylik hamileyim ilk kontrolüme gidip geldikten sonra sezeryan yaramda agri başladi ama sürekli olarak agrimiyo bicak batat gibi bi ağri 2 3 dakika sürüyo bu virüsten dolayi kolay randevuda alamiyorum sezaryan yerimdeki agri normalmi korkmam gerikiyomu

Comments are closed.