Paylaş:

sezaryen-dikis

Sezaryen Kararı

Sezaryen, hastanın isteğine bağlı olarak yapılabileceği gibi bazı tıbbi zorunluluklar neden ile de yapılabilmektedir. Bu zorunluluklar, anne veya bebeğe bağlı olabileceği gibi gebeliğin normal yollardan yapılmasını engelleyen durumlara bağlı olabilmektedir. Yapılacak olan doğum, gebeliğin seyrine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bebeğin çıkışa doğru yanlış pozisyonda yönelmesi, sezaryen doğumun gerçekleşmesine neden olur. Çoğu gebeliklerde doğum zamanının yaklaşmasıyla bebeğin sürpriz bir şekilde tercih ettiği doğum şekline göre gerçekleşmektedir. Önemli olan her iki şekilde de bebeğe ve anneye uygun yöntemlerin başarılı bir şekilde sonuçlanması istenmektedir.

Günümüzde teknolojinin gelişmiş imkanlarından yararlanarak; sezaryen dikişlerinin iyileşmesi, enfeksiyon problemlerine karşı güçlü antibiyotiklerin bulunması, ameliyat da kullanılan dikiş materyallerinin ve cerrahi tekniklerin ilerlemesi sonucunda sezaryen ameliyatları son derece güvenli ve kolay bir operasyon işlemi haline gelmiştir.

Sezaryen doğum dikişleri

Sezaryen ameliyatından sonra iyileşme süreci, diğer büyük karın ameliyatlarındaki gibi işlemektedir. Dikiş yerlerinde ve karın kaslarında ağrıların olması normal belirtilerdir. Oturup kalkarken zorlanmalar, gülerken ve ağlarken çekilen ağrılar, öksürürken ya da hapşırırken sızlayan dikiş yerleri ameliyattan geriye kalan geçici etkilerdir.

Sezaryen ameliyatında uterus, fasya, cilt altı, cilt gibi çeşitli dokulara katmanlar şeklinde dikişlerle ameliyat sonlanır. Cilt kapatılması için atılan dikişler hem kozmetik açıdan hem de yara yerinde enfeksiyon, açılma gibi komplikasyonlar gelişmesini önlemek açısından önemlidir. Sezaryen ameliyatında genel olarak uygulanan cilt kesisi karın alt kısmında yatay olarak uygulanan “pfannenstiel insizyon” adı verilen kesidir. Çok nadirde olsa bazı durumlarda göbekten aşağıya dik uzanan kesi uygulanması gerekebilir, buna “göbek altı, midline kesi” denir.  Her iki durumda da benzer dikiş yöntemleri cilt kesisi için uygulanır. Tabii ki hastanın kozmetik memnuniyeti açısından rutin uygulanan pfannenstiel kesi çok daha iyi sonuç verirken, daha az ağrıya sebep olur.

sezaryen-dikis-1

Sezaryen ameliyatında cilt nasıl dikilir?

En sık uygulanan cilt dikiş yöntemleri aşağıdaki gibidir:

Cildin altına dışarıdan görünmeyecek şekilde atılan dikiş: Uygulanan bu yönteme ‘’subkutikuler sütur’’ denir. Genellikle kendiliğinden eriyen dikiş materyalleri kullanılarak, tek tek değil devamlı olacak şekilde yapılır. Bu yöntem halk arasında estetik dikiş adıyla bilinir. Bunun nedeni dikişin dıştan görünmemesi ve çok az bir miktarda iz bırakmasından kaynaklanmaktadır.

Cilt üzerine staple ( Tel zımba ) ile atılan tek tek dikiş yöntemi: Bu yöntemde aynı tel zımba gibi tek tek yerleştirilen ilmeklerle yara kenarları birbirine yaklaştırılarak uygulanır. Ameliyattan bir hafta sonra bu zımba telleri basit ve ağrısız bir şekilde alınır.

Cilt üzerine tek tek iplik ile atılan dikiş yöntemleri: Genellikle bu tür dikişler kendiliğinden erimeyen süturlerle atılır. Ancak ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra dikişlerin tek tek alınması gerekir.

Yapıştırıcı bant yöntemi ( Strip ): Strip denilen şeffaf ince bant açılan yara üzerine yapıştırılarak yara kenarlarının karşı karşıya getirerek kapatılması sağlanır. Fazla gerilim meydana getirmeyen yaralarda kullanılabilen pratik bir yöntemdir.

Sezaryen doğum dikişlerinde en sık kullanılan yöntem hangisidir?

 • Bahsettiğimiz dikiş yöntemlerinin arasında en sık tercih edilen, halk arasında estetik dikiş olarak bilinen yöntem olmaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında bazı farklı sonuçlar elde edilmiştir:
 • Bu araştırmalarda görünüm, ağrı, enfeksiyon gibi faktörler arasında hiçbir fark izlenmemiştir.
 • Yapılan bir diğer araştırmada, zımba ile kapatma yöntemiyle yaranın açılması ve enfeksiyon oluşumunun olduğunu izlenmiştir. Ancak yara yeri görüntüsü, ağrı ve hastanın memnuniyeti gibi konularda bir farka rastlanılmamıştır.
 • Diğer bir araştırmada cilt altı subkutikuler dikiş yönteminin kozmetik açıdan daha iyi sonuç verdiği saptanmıştır.

Dikişler ne zaman iyileşir?

Cilt dokusuna uygulanan yöntemin sağlıklı olmasıyla beraber kuvvete yapışması ve tamamen kapanması yaklaşık olarak 1 haftada gerçekleşir. Bu süre zarfında hastanın enfeksiyon riskine karşın ve yaranın açılmaması için çok dikkatli olması gerekir. Cildin en üst epitel tabakasının oluşması 1 veya 2 gün içerisinde gerçekleşeceği için, ameliyattan 3- 4 gün sonra banyo yapmaya başlanılmasında sakınca yoktur.

dikis

Dikişler ameliyattan kaç gün sonra alınır?

Normalde genel olarak uygulanan cilt altı süturları alınmamaktadır. Kendiliğinden eriyerek kaybolurlar. Eğer erimeyen sütur ile dikiş atıldıysa, ameliyattan 1 hafta sonra alınır. Bazı durumlara göre dikişin alınma süresi değişebilmektedir.

Dikiş yerlerinde sertlik ve şişlik, ödem oluşması normal midir?

Özellikle ilk haftalarda ödem sebebi ile dikiş alanına yakın bölgelerde hafif sertlik ve şişlik olması normaldir. Aşırı bir şişlik varsa doktorunuza mutlaka danışmanız gerekir. Çok büyük, kırmızı ve mor gibi renklerde şişliğin olması hematom anlamına gelebilir.

Sezaryen doğum sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir?

 • Epizyotomi kesiğinin enfeksiyon kapmaması için pedinizi 4 ya da 6 saatte bir değiştirmelisiniz. Pedi değiştirirken her zaman önden arkaya doğru hareket ettirmelisiniz. Ters yönde bir hareket, rektumdaki bakterilerin vajinanıza ulaşmasına neden olabilir.
 • Küçük veya büyük tuvaletin ardından bacak arasını ılık su ile yıkayarak ve temiz bir bez ile kurulayın. Bu işlemi de önden arkaya doğru yapmayı unutmayın.
 • Kesiğin iyileşmesi için ılık suda oturabilir ya da ılık kompres uygulayabilirsiniz. Leğen kemiği bölgesini hareket ettiren egzersizler de bu bölgedeki kan dolaşımını arttırarak iyileşmenizi hızlandıracaktır.
 • Sezaryen yaranızı doktorunuzun gösterdiği şekilde pansuman yapın.
 • Kıyafetlerinizin kuru ve temiz olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Vücudunuzun ihtiyacı olan gıdaları almayı unutmayın. Özellikle protein ve kalsiyum ağırlıklı beslenmeniz iyileşmenizi hızlandıracaktır.
 • Ev işleri, temizlik, yemek gibi ağır işleri yapmaktan kaçının.
 • Löşi bitinceye ve epizyotomi yarası iyileşinceye kadar cinsel ilişkiye girmekten kaçının. İlk dönemlerde yorgunluk nedeniyle his kaybı yaşanabilir.

tüp bebek

Paylaş:
Yorumlar
 • Fatma :

  04 Mayıs 2016

  hocam mrb ben bundan 6 ay evvel sezeran doğum yaptım ve bebeğim erken doğum nedeniyle öldü, ve doktorum dikişlerin çok fazla dedi en az 1 sene gebe kalmayacaksın dedi,hocam ilaç kullandım ama hamle kaldım vee şuan 2 aylıkmışım frown ifade simgesi ve hipotiroid ilacı kullanıyorum hamılelığımde daha da ilerledi,benim sorum şu ki hocam bana bu hamılelik sürpriz oldu ben rahmimdeki dikişlerimin patlamasından korkuyorum bebek büyüdükçe incelip dikişlerin atmasından siz bu konuda benı aydınlatabilirmisiniz lütfen teşekkürler

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   04 Mayıs 2016

   Merhaba,
   Doktorunuzun size önerdiği zamandan daha erken bir süreçte gebe kalmışsınız. Ameliyat şeklinizi bilmediğimiz için bu konudaki danışmanlığı gebeliğinizi takip eden hekimden almanız daha doğru bir yaklaşım olucaktır. Bu gebeliğinizde rahim kasılmalarının erken farkedilmesi ve önlemlerin alınması risklerinizde azalma sağlayacaktır. Mevcut gebelik haftanızda behsetmiş olduğunuz riskler az olmakla birlikte ilerleyen haftalarda gebelikte yakın takip edilmeniz gerekebilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • gül :

  16 Mart 2017

  Merhaba Hocam,

  6 ay önce normal doğum yaptım.3 gün önce dikiş yerinin tam yan kısmında yarım ceviz büyüklüğünde bir sertlik oluştu. bunun nedeni ne olabilir bir operasyon gerektirir mi?ilaçla geçebilecek bir durum mudur?

  Teşekkür ederim.

   Cevapla
 • Derya bilgis :

  16 Kasım 2018

  Merhaba 10 yıl önce sezeryan oldum şuan 20 haftalik gebeyim sezeryan dikis yerinde incelme ve acillik varmış patlayabilir dendi nasıl bir yol izlenecek hiç bilgi verilmiyor yardımcı olabilirmisiniz ?

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar