Paylaş:

 

Sezaryen ile doğumda kesin bir sınırlama yoktur. Ancak uzmanlar tarafından kabul edilen görüş, üçten sonraki sezaryen ile doğumlar risk oluşturabileceği yönündedir. Bunun nedeni ise uygulanan her ameliyattan sonra anne adayının rahim içindeki yapışıklıkların görülme olasılığı artarak, bir sonraki ameliyatlar için güçlük yaratmasıdır. Bir diğer sakıncalı durum ise yapılan sezaryen sayısının, bebeğin eşinin aşağıya doğru yerleşerek, rahme yapışma ihtimalini arttırmasıdır. Bu durumlarda risk nedenlerini oluşturur. Fakat bu risklerin görülme ihtimali, ilk üç sezaryenden sonraki ameliyatlar için geçerlidir. Her ameliyat kendi içinde bir risk taşır ve sezaryen ile doğumda bir ameliyat olduğu için risk faktörlerinin göz ardı edilmemesi gerekir.

Çok sayıda yapılan sezaryen ile doğumun neden olduğu riskler

 • Yapılan sezaryen sayısının artmasıyla oluşabilecek risklerinde oranında artış görülür:
 • Mesane, barsak ve üreter yaralanması söz konusu olabilir.
 • Annenin yoğun bakım gereksinimi artar.
 • Sezaryen ile yapılan doğum sayısı arttıkça, rahim içinde yapışıklık oluşma ihtimali de artar, plesenta doğum kanalına konumlanabilir ve doğum kanalı kapanabilir.
 • Sezaryen doğum sayısı arttıkça rahimde gerçekleşen kesi miktarı da artar. Diğer ameliyatlarda olduğu gibi sezaryende de bazı risklerin gerçekleşebilme ihtimali bulunur.

sezeryan

Kaç kez sezaryen ile doğum yapılabilir?

Sezaryen ile doğum yapan anne adayları için en yaygın olarak sözü geçen görüşlerden biri de 3 defadan fazla sezaryen ile doğum yapılamasının sakıncalı olduğudur. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Üçten fazla sezaryen yapılabileceğinin, ama bu durumun bazı riskleri taşıdığının bilinmesi gerekir. Sezaryen ile üçten fazla yapılan doğumların tehlikeli olduğu yönünde bazı görüşler de bulunmaktadır. Sezaryen ile yapılan doğumlarda anne adaylarının karın içi yapışıklıkları gün geçtikçe artış gösterir ve risk taşıyan, zorlayıcı durumlar oluşur.

Sezaryen ile doğumun üç defadan fazla yapılması önerilen bir durum değildir. Ama bu görüş, üçten fazla sezaryen ile doğumun yapılmaması gerektiği anlamına gelmez. Üç defadan fazla sezaryen ile doğumun yapılması mümkündür. Fakat sezaryen sayısı arttıkça anne ve bebek için bazı risk faktörlerini oluşturur. Bu nedenle sezaryen ile doğumun bir ameliyat olduğunu ve gerekli olmadığı sürece gerçekleştirilmemesi önerilir.

Sezaryen ile doğumdan sonra normal doğum yapılabilir mi?

Her iki doğum hakkındaki görüşler tartışma konusu yaratsa da, bilimsel olarak sezaryen ile doğumun daha iyi olduğunu gibi, normal doğumun anne ve bebeğin sağlığı açısından daha iyi olduğu yönünde de veriler bulunmaktadır. Bu yüzden her gebeliğin farklı olduğunu, anne ve bebek için hangi doğumun sağlıklı olacağı ele alarak karar verilmesi gereklidir.

Sezaryen ile doğum ne kadar başarılı bir şekilde geçerse geçsin, bir cerrahi operasyon olduğu için her defasında rahimde yara izi bırakır. Bu yara izleri de iyileşmesine rağmen yeni bir gebelikte rahim yeniden büyümeye başladığında ve doğumun başlamasıyla ortaya çıkan kasılmaların etkisiyle gerginlik yaratarak yaraların açılmasına hatta ileri durumlarda yırtılmasına bile sebep olabilir. Bu açılma eğilimi özellikle önceki sezaryendeki rahim kesisi, klasik yani dikey olanlarda yüksektir. Ancak günümüzde sezaryenlerin büyük bir kısmı “alt segment yatay kesi” adı verilen rahim kesisi ile uygulanmaktadır. Alt segment yatay kesi iyileştiğinde yeni bir gebelik ve doğum esnasında bu tür kesiler çok daha az gerilir ve açılma ve yırtılma olasılıkları çok daha düşük olmaktadır.

Yatay kesi: Daha önceden yatay kesi ile sezaryen olmuş bir anne adayında uygun koşullar varlığında eski kesi yerinin açılma veya yırtılma olasılığı çok düşüktür.

Dikey kesi: Direkt rahimin gövdesine uygulanan klasik kesidir. Bu kesi rahim kasına ciddi hasar verdiğinden sonraki gebeliklerde yırtılma şansı yüksektir.

Bu nedenle sezaryen sonrası yine sezaryen uygulanmasının doğru bir yaklaşım olduğunu belirtebiliriz.

sezeryan-2

Sezaryen ile doğumdan sonra normal doğum yapabilmek için gerekli şartlar

Sezaryen ile gerçekleştirilen doğumun ardından, anne adayı bu konuda bilinçlendirilmeli ve normal doğum olasılıkları belirtilmelidir. Özellikle sezaryen ile doğumun gerçekleştirilmesinin gerekli olmadığı zamanlarda doğru kararların verilmesi, sonraki doğumlarında sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Anne adayının pelvis yapısının normal doğum için uygun olması gerekir. Anne adayında çatı darlığı varsa sezaryen ile doğum gerekebilmektedir. Bebeğin kilosu, duruşu, geliş şekli de normal doğum için uygun olmalıdır. Bu şartların doğrultusunda normal doğum gerçekleştirilir.

Anne adayının rahminde şekil bozukluğu ya da önceki doğumlarında rahmin yırtılması gibi bir durum söz konusu ise sezaryen yapılması gerekebilir. Rahimden daha önce miyom çıkarılması yani miyomektomi ameliyat geçmişi bulunmamalıdır. Anne adayı daha önceden yatay kesili bir ya da en fazla iki sezaryen geçirmiş olması gerekir.

Hangi durumlarda sezaryen sonrası vajinal doğum uygulanması sakıncalıdır?

 • Daha önce dikey (klasik) kesiyle sezaryen öyküsü
 • Rahmin doğum eyleminde açılması (rüptür) öyküsü
 • Daha önce çeşitli nedenlerle rahime yapılmış cerrahi işlemlerde derin kesiler yapılmış olması
 • Mevcut gebelikte normal doğumu zorlaştıracak etkenlerin varlığı (iri bebek, makat, yan geliş vb.)
 • Daha önceki sezaryen nedeninin devam etmesi (dar çatı vb.)

 

Paylaş:
Yorumlar
 • Ayşegül :

  10 Mayıs 2016

  Merhaba hocam ben iki çocuk sahibiyim ikinci çocuğumu dünyaya getirirken ameliyat esnasında idrar kesesi rahime yapisikti herhangi bir sorun olmadı fakat üçüncü gebeliğin riskli olur ölümle sonuclanabilir dedi eğer hamile kalırsam bu sorun yine olurmu rica desem beni aydinlatirmisiniz

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   10 Mayıs 2016

   Merhaba,
   Kaç kez sezaryenle doğum yapabildiği ile ilgili olarak kesin bir sayı bulunmamaktadır. Ancak üçüncü sezaryenden sonra karın içinde oluşan yapışıklıklara bağlı olarak cerrahi esnasında bazı zorluklarla karşılaşılabilmekte ve mesane-barsak-üreter yaralanmaları olabilmektedir. Bu nedenle mükerrer sezaryenlerin tam teşekküllü hastanelerde yapılmasında fayda bulunmaktadır. Aynı zamanda sezaryen sayısı arttıkça gebeliktede plasentasyon anomalileri sıklığında da artış olmaktadır. Yine sezaryen sayısı arttıkça rahimdeki kesi miktarındada artış olmaktadır, buda gebelik sürecinde uterin rüptür riskinde artışa neden olabilmektedir. Karındaki kesi sayısı arttıkçada destek dokularında oluşan zayıflıklara bağlı olarak fıtık riskinde artış bulunmaktadır. Son gebeliğin üzerinden geçen zaman ve bu gebelikte takipte karşılaşılan bulgular da gebelikteki riskleri belirleyecektir. Hekiminizin ifade ettiği hayati cerrahi riskler ile ilgili danışmanlığı en son ameliyatınızı yapan hekimden almakta fayda bulunmaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Ayça :

  10 Mayıs 2016

  Merhaba hocam ben 1 ay önce doğum yaptım. Bütün kontrollerimde %99 normal doğum görünüyordu. 41 haftayı doldurdum ama doğumun başladığına dair hiç bir belirti yoktu ve hastaneye yattım günüm dolduğu için. Ancak 24 saat boyunca suni sancı verilmesine rağmen doğum başlamadı birde bebeğimin kalp atışları ve oksijeni düşmesine rağmen ısrarla normal doğuma zorlandım. Bende tedaviyi reddederek farklı bir sağlık kuruluşuna başvurdum ve kendi isteğim ile serzeryan doğumu seçtim. Bundan sonraki süreçte normal doğum olma olasılığım nedir? Şimdiden çok teşekkür ederim

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   10 Mayıs 2016

   Merhaba,
   Geçirilmiş sezaryen sonrasında normal doğum eyleminin denenebilmesi için bir üniversite ya da tersiyer basamak sağlık kuruluşu gibi kapsamlı bir sağlık kuruluşunda, 24 saat hazır personeli bulunan ve kurumda acil anestezi imkanı sunabilen bir merkezin seçilmesi gerekmektedir. Sezaryen öncesi ve sonrasında en az bir kez normal vajinal doğum yapmış bir kadının sezaryen sonrasında vajinal doğum yapabilme şansı daha yüksektir. Sezaryen sonrası normal doğumun denenebilmesi içinde sezaryen kesinizin alt segment transvers insizyon şeklinde olması gerekmektedir. Klasik ya da T şekilli insizyonlar ya da geçirilmiş uterin cerrahiler normal doğum açısından tehlikelidir. Doğum zamanında bebeğinizin kilosu eğer fazla ise yine normal doğumu denemenizi önermeyiz. Yine gebeliğiniz esnasında oluşabilecek medikal ya da obstetrik durumlar varlığında da normal doğum sakıncalı olabilir. Uterin skar rüptürü sezaryen sonrası vajinal doğumun en ciddi komplikasyonudur ve hem anne hem de bebek açısından hayati risk söz konusudur. Doğum eylemi kendiliğinden başladığında ya da bir takım yöntemler ile eylem başlatıldığında hastanın çok yakından takip edilmesi ve sürekli monitorize edilmelidir. Uygunsuz eylem ilerlemesi ya da fetal kalp hızında anormalliklerin saptanması halinde acil koşullarda sezaryene gidecek ekibin hazır olarak beklemesi gerekmektedir. Başarısız doğum eylemi sonrasında sezaryen ile doğum yapanlarda enfeksiyon ve morbidite riskinde de artış olabilmektedir. Bu nedenle gebeliğinizde hekiminiz ile birlikte riskleri konuşarak sizin ve bebeğiniz için en doğru kararı o zaman içinde bulunduğunuz koşullarda vermeniz daha doğru olacaktır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Ayşe :

  19 Haziran 2016

  Hocam ben birsey sorucaktim benim 3 çüncü sezaryanim doğumum riskli mi olur

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   19 Haziran 2016

   Merhaba,
   Kaç kez sezaryenle doğum yapabildiği ile ilgili olarak kesin bir sayı bulunmamaktadır. Ancak sezaryen sayısı arttıkça karın içinde oluşan yapışıklıklara bağlı olarak cerrahi esnasında bazı zorluklarla karşılaşılabilmekte ve mesane-barsak-üreter yaralanmaları olabilmektedir. Bu nedenle mükerrer sezaryenlerin tam teşekküllü hastanelerde yapılmasında fayda bulunmaktadır. Aynı zamanda sezaryen sayısı arttıkça gebelikte de plasentasyon anomalileri sıklığında da artış olmaktadır. Yine sezaryen sayısı arttıkça rahimdeki kesi miktarında da artış olmaktadır, buda gebelik sürecinde uterin rüptür riskinde artışa neden olabilmektedir. Karındaki kesi sayısı arttıkça da destek dokularında oluşan zayıflıklara bağlı olarak fıtık riskinde artış bulunmaktadır. Son gebeliğin üzerinden geçen zaman ve bu gebelikte takipte karşılaşılan bulgular da gebelikteki riskleri belirleyecektir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Semra karaman :

  04 Şubat 2017

  Merhaba hocam ben 4 defa sezaryenle çocuk getirdim dünya ya yine 5 haftalik hamileyim ve ciddi korkularim var gebeligimi sonlandirmalimiyim ?rica etsem karşılaşabileceğim riskleri anlatirmisin

   Cevapla
 • Ferda ceylan :

  03 Mart 2019

  Mrb hocam bende 4 k3x sezeryanla dogum yaptim cok sukur hepsi badarili gecti.simdi 5 kez hame kaldim 41 yasindayim bebegi aldirmak istemiyorum yas olarakda uygun olmafigim soyleniyor lutfen bana yardimci olurmusunuz cok rica ediyorum tsk

   Cevapla
 • Handan cosar :

  31 Mart 2019

  Merhaba hocam 3 sezeryenimde bebegin esi rahime yapistigi icin zor bi dogum olmustu sezeryen sonrasi kananam cok oldu son sezeryenimin ustunden 3 yil gecti tekrar cocuk dusunsem yine ayni sorunlari yasarmiyim kanamam olurmu

   Cevapla
 • Handan cosar :

  31 Mart 2019

  Merhabalar hocam 3 sezeryen oldum 3. Sezeryenimde bebegin esi rahime yapistigi icin zor bi dogum oldu sezeryen sonrasi kanamam cok oldu nerdeyse rahimi alcaklardi son sezeryanin uzerinden 3 yil gecti tekrar hamile kalsam ayni sorunlari yasarmiyim yosa sorunsuz bir sezeryen gecirme ihtimalimde olabilirmi

   Cevapla
 • Fatma ozbek :

  10 Nisan 2019

  Merhaba hocam Ben 4 kez Sezeryan doğum yaptım dörtlü de çok şükür iyiyi Şu anda 5 ve hamileyim Çok korkuyorum Acaba bir sıkıntı olur mu

   Cevapla
 • Hatice tokca :

  17 Nisan 2019

  Merhaba hocam ben üçkez sezeryan oldum yeniden hamile kaldım enson gebeliğimde pilesanta bebekten ayrıldığı ve altı aylık doğum yaptım bebek bir hafta yaşadı doktorlar hamilelik şekerine bağladılar riskli diyorlar neyapmalıyım

   Cevapla
 • Nurgül tokaç :

  21 Nisan 2019

  Hocam merhaba ben üç tane gebelik geçirdim ve hepside sezaryan şimdi dördüncüye hamileyim ve herkes riskli diyor neyapabilirim bu esnada normal yapabilirmiyim eğer yapamazsan 4 kez sezaryanin riski nelerdir beni aydinlatirsaniz sevinirim

   Cevapla
 • Yildiz URFAN :

  26 Nisan 2019

  Merhaba hocam 3 sezeryan geçirdim ve 4. Ye hamileyim 5 yıl içinde oldu ve karnımda miyom var riski nedir şimdiden teşekkürler

   Cevapla
 • Şeyda tanrıverdioğlu :

  30 Nisan 2019

  Hocam 2015de bir kızım ve 2017de bir oğlum oldu Ikiside sezaryan ve şuan 24 haftalık hamileyim çok korkuyorum diğerlerinden ekstra bi sıkıntı yasarmiyim doğumda diğerlerinde problemsiz bir doğum gerçekleşti ama bunda çok korkuyorum lütfen aydınlatırmısınız

   Cevapla
 • Tuba er :

  08 Mayıs 2019

  Merhabalar hocam benm kalp romatizmam var ve ilk bebebgim 3 yasinda digeri 11 aylik ve tekrar hamileyim simdi korundugum halde hemde sezeryan onceki bebeklerm.simdi tekrar sezeryan olabilir miyim yoksa aldirmali miyim cok kotuyum ne dusundugumu bilmiyorum

   Cevapla
 • Gül güneş :

  08 Mayıs 2019

  Hocam merhaba iki sezaryenim var normal doğum yapabilirmiyim ilk doğumum kordon dolanmasından dolayı olmamıştı ikinciside ilk sezaryen olunca hep sezaryen oluyor dediler üçüncüyü düşünüyorum ikinci doğumumun üzerinden 10 yıl geçti zaman önemlimi sezaryen doğumlar için

   Cevapla
 • Fatma kılıç :

  16 Mayıs 2019

  Merhaba hocam ben 2kez sezeryanla doğum yaptım beş yıl sonra over kist tespit ettiler12cm ve yine açık sezeryan oldum sol yumurtalığım alındı tekrar hamile kalırsam bunun riski nedir

   Cevapla
 • Sultan kaymaz :

  09 Haziran 2019

  Merhaba bülent hocam ben 4 defa sezeryan doğumla bebek dünyaya getirdm ve esim bitane daha olsun diye israr ediyor 5 gebeliiğim olsa oda risk tasırmi 4 kızım olduğu için 5 inciyide denemek istiyoruz

   Cevapla
 • Fatma Aygün :

  27 Haziran 2019

  Merhaba hocam ikikez sezeryanla doğum yaptım aralarında çocukların 15 ay var yalnız ikinci gebeliğin ikiz oldu çok sancılı bir süreç ten geçtim doğum sonrası ve sevinemiyorum ki ikizlerim 10 aylıkken tekrar hamile kaldım korkularım çok fazla ikizlerde sonra tekrar sezeryan benim için ve bebeğim için sorun olurmu nasıl bir süreç bizi bekliyor asla aldırmayın düşünmüyorum lütfen cvp larınızı bekliyorum kafam okadar karışıkki

   Cevapla
 • aysel akbaba :

  14 Temmuz 2019

  Bülent bey iki doğum yaptım üçüncü kez hamileyim normal doğum oldu iki hamileliğim fıtık başlangıcı var bende bel ağrılarım var korkuyorum şuan fıtık ilerlermi diye ne yapmam lazım normal doğum mu sezaryenmi daha sağlıklı benim açımdan lütfen acil yardım edin hamileliği sonlandırmak mi lazım

   Cevapla
 • Sümeyra sancak :

  18 Temmuz 2019

  Hocam ben3 yaşında ve 7 aylık bir bebeğe sahibim. Sezeryan doğumla olmustu çocuklarım. Yine hamile olabilirim. Eğer böyle bir durum varsa bebeği doğurmalıyım riskli olabilir mi

   Cevapla
 • nilgun oztopcu :

  24 Temmuz 2019

  2 çocuğum war ikiside sezaryanla dünyaya geldi ikinci çocuğum 3 yaşında olacak suan hamile kalsam tehlikesi war mi

   Cevapla
 • Zeynep sezer :

  01 Ağustos 2019

  Merhaba bulent bey ben 33 yasinda 3 cocuk annesiyim ve 3 de sezeryan 4.hamileligim diger dogumlarimda hic bir sikintim olmadi agri ve sizi cekmedm ama oldukca 4 hamileligim beni cok korkutuyor bu konuda beni bilgilendirirmisiniz

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar