Suni Sancı İle Doğum

Doğum zamanı geldiyse fakat bebek gelmek istemiyorsa ya da doktorunuz bebeğin artık doğması gerektiğine karar verdiyse ve erken doğumun daha güvenli olduğunu düşünüyorsa, suni sancı önerilir. Çoğu durumda kadının normal doğumu başladığında ancak yeterince sancısı yoksa gerek duyulur. Aslında annenin ve bebeğinin biraz yardıma ihtiyacı vardır.

Neden Suni Sancıya Gerek Duyulur?

Aşağıdaki durumlarda suni sancı önerilir:

  • Hamilelik 41 haftadan fazla sürdüyse, ancak kesin zamanlama hastanenin politikasına bağlı olabilir. Suni sancının en yaygın nedenidir.
  • Su geldiyse ancak doğum başlamadıysa: Bir gün içinde doğum yapmazsanız, sizin veya bebeğinizin bir enfeksiyon geliştirebilme riski yükselir. Böylece suyunuz geldikten yaklaşık 24 saat sonra suni sancı önerilir.
  • Şeker hastalığınız varsa, yani doğum normalden daha büyük bir risk oluşturacaksa: Bebeğiniz beklendiği gibi büyüyorsa, doktorunuz 38. haftadan sonra suni sancı ile doğum önerir. Bebeğinizin büyük olduğunu gösteren işaretler varsa, doktorunuz sizin için en iyi seçenek olarak sezaryeni önerebilir.
  • Preeklampsi veya böbrek hastalığı gibi, sağlığınızı veya bebeğinizin sağlığını tehdit eden kronik veya akut bir durumunuz var.
  • 40 yaşında veya daha büyükseniz, ölü doğum riski daha yüksek olabilir. 39 haftadan 40 haftaya kadar suni sancıyla gebeliğe teşvik, özellikle diğer komplikasyonlarınız varsa riski azaltabilir.
  • Ayrıca suni sancıyı kişisel nedenlerden dolayı isteyebilirsiniz, örneğin eşinizin doğumu kaçıracağı durumlar varsa.
  • Veya gebelik komplikasyonlarından endişeleniyorsanız ya da daha önce doğmuş bir bebeğiniz varsa.

Doktorunuz, bebeğinizin genel durumuna, kişisel durumunuza ve vücudunuzun doğum için hazır olup olmadığına bakacaktır. Bunun için doktorla konuşabilirsiniz veya eşinizi de bilgilendirmelisiniz. Hayati bir durum yoksa suni sancı size sorulacaktır. Kararınızı doktorun tavsiyesini dikkate alarak vermelisiniz.

Suni Sancı Nasıl Oluşur?

Doğumu başlatmak için suni sancı oluşturulur. Bishop skorunuza bağlı olarak,sancının tekrarlanması gerekebilir veya doğum başlamadan önce birden fazla sancı oluşturmak

gerekebilir.

Membrane Sweep Tekniği

Ebe veya doktor prosedürü yürütecektir. Doktor, fizik muayene sırasında serviksin ağzına (rahmin boynu) parmak sokmaya çalışacak ve parmağını yavaşça sıkıca etrafında hareket ettirmeye çalışacaktır. Bu eylem, bebeğinizi çevreleyen amniyotik kese zarlarını serviksten ayırmalıdır. Bu ayırma, doğumu tetikleyebilecek hormonları (prostaglandin) serbest bırakır. Suyunuz geldiyse ancak doğum başlamadıysa enfeksiyon riskini artırabileceğinden bu işlem önerilmez.

Membranlar, bebeğinizi çevreleyen ve amniyotik sıvıyı tutan kese niteliğindedir. İşlem sırasında doktor, kasılmaları ve doğumu başlatmaya yardımcı olabilecek prostaglandin üretimini doğrudan uyarmak için membranı serviksten ayırmaya çalışır. Rahim (serviks) müdahale edilebilecek kadar genişlememişse, bunun yerine serviksinizi gevşetebilir veya masaj yapabilir.

Sancı başlamadan önce birkaç membran taraması yapılabilir. Bunu yapmak rahatsız edici ve hatta acı verici olabilir ve daha sonra bazı kramplarınız olabilir ve kanama yaşayabilirsiniz. Herhangi bir konuda belirsizseniz, doktorunuzdan açıklamasını isteyin. Membrane Sweep tekniğini istemiyorsanız, doğumun başlaması için sabırsızlıkla bekleyebilir ya da daha resmi bir yöntem kullanmasını isteyebilirsiniz.

Prostaglandin

Prostaglandin, serviksin olgunlaşmasını ve kasılmaları uyaran hormona benzeyen bir maddedir. Kullanmadan önce bebeğinizin kalp atışlarının 30 dakika süreyle sürekli olarak izlenmesi ve Bishop skorunuzun değerlendirilmesi gerekir.

Doktor, vajinanıza prostaglandin içeren bir tablet veya jel iliştirir. Yavaş salınan ilaç, biraz tampon gibi görünür. Prostaglandinin çalışmasını beklerken genellikle yürüyüşe çıkabilirsiniz. Kasılmalarınız 6 saat içinde veya daha erken başlamazsa doktor başka bir yöntem deneyecektir. Prostaglandin, ateş, mide bulantısı veya ishal olmanıza neden olabilir.

Prostaglandin hiç çalışmazsa, daha sonraki bir tarihte doğum önerilebilir. Doktorunuz, bebeğinizin daha güvenli olabileceğini düşünürse bunun yerine sezaryen önerilebilir.

Vajinal prostaglandinlerin kullanılması, rahmin (rahim) aşırı uyarılmış olmasına neden olabilecek çok az bir risk taşır. Bu, bebeğiniz için stresli olabilecek çok yoğun, sık veya uzun süreli kasılmalar geliştirebileceğiniz anlamına gelir. Bu, hiperstimülasyon olarak bilinir.

Eğer rahimde hiperstimüle başlarsa, kasılmalarınızı durdurmak veya yavaşlatmak için ilaç verilebilir. Prostaglandin bir tampona benzediğinden, sadece doktor tarafından çekilebilir.

En Sık Kullanılan Suni Sancı Yöntemi: Oksitosin

Vücut doğal olarak kasılmaları uyarmak için oksitosin hormonu üretir. Pitocin ve Syntocyinon, oksitosin formlarında olan ilaçlardır. Kasılmaları uyarmak için damar yolundandüşük dozlarda verilebilir. Peki, oksitosin kullanmanın avantajları nelerdir? Oksitosin, tek başına doğum başlatabilir veya doğumun hızını artırabilir.

Oksitosin kullanırken, doğum çok hızlı ilerleyebilir, bu da kasılmaların ağrı kesici ilaç kullanmadan yönetilmesine neden olur. Kasılmalar çok güçlü ve birbirine çok yakınsa, oksitosinin kesilmesi gerekebilir.

Syntocinon (Oksitosin İçerir)

Syntocinon, oksitosin hormonunun sentetik bir formudur ve vücudunuzun doğumu başlatmasına yardımcı olmak için kullanılır. Membran taraması veya prostaglandin işe yaramamışsa, ya da kasılmalar yaşıyorsanız ancak doğum ilerlemiyorsa, yalnızca sentetik şekilde sunulacaktır.

Damar yoluyla verilen Sytocinon, doğumu başlattıktan sonra ilaç oranı ayarlanabilir. Bu, kasılmaların, serviksin genişlemesine yetecek kadar sık ​​olmasını, mümkün kılmaktadır.

Syntocinon çok düşük dozda başlatılır ve rahmin aşırı uyarılmasını veya bebeğinize stres yaratmasını önlemek için yavaş yavaş artırılır. Endişelenmeyin, doktorunuz sizin ve bebeğinizin iyi olduğundan emin olmak için sürekli olarak takip sağlayacaktır.

Syntocinon’un yarattığı suni sancılar, doğal olanlardan daha yoğundur. Bu nedenle, ağrı kesici bir epidural önerilmelidir.

Syntocinon ile aşırı uyarılmış veya hiperstimüle olma ihtimaliniz düşüktür. Bu gerçekleşirse, Syntocinon’u bırakmanız veya durdurmanızın yeterli olmadığı durumlarda kasılmalarınızı yavaşlatmak için başka ilaç verilir.