Sorunu Gönder

Tahmini Doğum Tarihi Hesaplama

Tahmini Doğum Tarihi Hesaplama

Tahmini doğum tarihi hesaplarken dikkat edilmesi gereken, elde edilen sonucun kesin doğum tarihi olmadığıdır. Bu aşamada gebelik haftaları 40 hafta olarak ele alınmasına rağmen genellikle doğumlar 38. Gebelik haftasında gerçekleşir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları gebelik hesaplaması yaparken son adetin başlangıç gününü dikkate almaktadır. Döllenme tarihi, net olarak belirlenemeyeceği için (tüp bebek hastaları hariç) son adetinin ilk günü daha kesin sonuçlar elde edilmesine yardımcı olabilir.
Anne adayları, genellikle bebeklerinin kaç aylık olduğunu hesaplama eğilimindedir. Ancak tıbbi koşullarda gebelik ay hesabıyla hesaplanmamaktadır. Gebelik hesaplaması, hafta hafta yapılmaktadır. Gebelik, 40 haftada tamamlanan bir süreçtir. Ancak doğumların büyük bir kısmı 38. Gebelik haftasında gerçekleşmektedir. Bu sebeple de elde edilen tahmini doğum haftası genellikle doğum tarihi ile kesin olarak karşılaşmaz.

Tahmini doğum tarihi hesaplarken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Adetler düzensizse,
  • Tüp bebek tedavisi ile gebe kalınmış ise,
  • Yumurtlamalar düzensiz ise,
  • Son adet tarihinin ilk günü kesin olarak hatırlanmıyorsa, anne adayı tahmini doğum tarihini mutlaka bir uzmana danışarak hesaplamalıdır. Aksi halde sonuçlar yanlış çıkabilir.

Yukarıda sayılan durumlar söz konusu ise, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ultrason ölçümleri ile gebelik hesaplaması yapacak ve kaç haftalık hamile olduğunuzu tespit edecektir. Daha sonra ise tahmini doğum tarihinizi hesaplayabilirsiniz.

Tahmini doğum tarihi ile ilgili ipuçları:

  • Gebeliğin 9. Ve 12. Haftaları arasında: Ceninin kalp atışları ilk kez duyulur.
  • Gebeliğin 16. Ve 22. Haftaları arasında: Bebeğin hareketleri anne adayı tarafından ilk kez hissedilir.
  • Gebeliğin 20. Haftasında: Doktor tarafından uygulanan dip/rahim ölçümleri ve dibin göbeğe ulaşma tarihidir.

Bu ipuçları anne adayının tahmini doğum tarihini hesaplaması ve gebeliğin kaçıncı evresinde olduğunu belirlemek için önemli ipuçları sağlamaktadır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar