Sorunu Gönder

Ventrikülomegali (Bebeğin beyninde su toplanması)

 

 • Ventrikülomegali nedir?

Beyinde yer alan ventriküler sistemdeki genişleme durumu olarak ifade edilen bir rahatsızlıktır.

 • Ventrikülomegalinin görülme sıklığı nedir?

Erkek bebeklerde daha sık rastlanmakla beraber, yaklaşık 1000 gebelikte 0,1-2 oranında nadir olarak görülmektedir.

 • Ventrikülomegali neden olur, nedenleri nelerdir?

Ventrikülomegali yani genişleme durumu, vücudun herhangi bir yerindeki tıkanıklık ya da gelişimsel bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Eğer genişleme artmış ve basınçla beraber ilerleme kaydediyorsa, beyinde sıvı birikmesi yani hidrosefali rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığı tetikleyen başlıca etkenler aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • Anne karnındaki bebeğin gelişim evresinde enfeksiyon geçirmesi (intrauterin enfeksiyon)
 • Genetik, kalıtsal anormallikler
 • Tümör
 • Beyin kanamaları

 • Ventrikülomegali nasıl teşhis edilir?

Ventrikülomegali ya da hidrosefali, gebelik döneminde yapılan ultrasonografi incelemelerinde teşhis edilmektedir. Tanı için yeterli destek MR ’la sağlanır. Genellikle bu durum aquduktus kanalındaki doğumsal darlıktan kaynaklanmaktadır. Doğuştan gelen bu anormallik, bazı durumlarda CMV ya da toksoplazma benzeri enfeksiyonlardan, kafa içinde yer alan tümör ile alakalı ve beyin kanamaları sonucunda meydana gelmektedir. ventriküler genişleme (ventrikülomegali) 15 mm’den daha büyükse ve ultrason kontrollerinde başka anomalileri görülmemesine rağmen, ilerleyen dönemlerde çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Bu anomaliler; Nöral tüp defekti, Arnold-Chiari malformasyonu, corpus callosum agenezisi, araknoid kist, Dandy-Walker sendromu gibi.

 • Teşhisten sonra yapılması gerekenler nelerdir?

Ventrikülomegali teşhis edildikten sonra bazı sorularla hamileliğin devam edilip edilmeyeceğine karar verilir.

 • Ventrikülomegali izole mi?
 • Tek taraflı mı?
 • Hafif, orta ya da şiddetli mi?
 • Başka bir anomali eşlik ediyor mu?
 • Enfeksiyon testlerinin değerlendirilmesi
 • Genetik araştırma testlerinin değerlendirilmesi
 • Gerekli durumlarda fetal MR incelemesi
 • Ailenin bilgilendirilmesi; tüm araştırma sonuçları ile birlikte aile detaylı bir şekilde bilgilendirilir. Bu sonuçlar doğrultusunda hamileliğin devamı ya da sonlandırılması gerektiği konusunda kesin olarak karar verilir.

 • Ventrikülomegalinin tekrarlama ihtimali var mı?

Yapılan araştırmalar sonucunda eğer kromozomal anormallik teşhis edilmiş ise, tekrarlama riski artış göstermektedir. Fakat izole ise, tekrarlama riski normal gebeliklerde olduğu gibi seyreder. Hamilelik döneminde yapılan incelemeler sonucunda bebekte anomali varlığından bahsediliyorsa, mutlaka uzman perinatolog tarafından ayrıntılı ultrasonografinin yapılması ve perinatoloğa danışılması önerilmektedir.

 • Gebelik takibinin nasıl yapılması gerekir?

Ventrikülomegali yada hidrosefali durumu teşhis edilmiş ise, amniyosentez ile fetüsün kromozal yapısının incelenmesi, ekokardiyografi, ultrasonografi incelemelerinin ve anomali taramasının mutlaka yapılması gerekir. İncelemeler sonucunda ventrikülomegalinin dışında herhangi bir anomalinin olup olmadığı ve kromozom anormalliği araştırılır. Bunu dışında amniyosentez ile nöral defekti durumunun ve enfeksiyon odaklarının da varlığı araştırılmaktadır. Hidrosefaliye neden olabilecek toxoplazma, CMV, suçiçeği, kızamıkçık ve HSV gibi enfeksiyonlarının geçirip geçirilmediği hakkında bilgi alınır.
Daha sonra belli aralıklarla ultrason kontrolleri yapılır. Bu kontrollerde ventrikülomegali durumunda azalma ya da artma durumunun olup olmadığı incelenir. Hafif ventrikülomegali genellikle gebeliğin son aylarına doğru kendiliğinden düzelmektedir. Ancak her hangi bir sorunun olup olmadığının araştırılması için gelişimi devam eden bebeğin beyin yapısının ayrıntılı bir şekilde incelenmesi için MR’a başvurulur. Ventrikülomegali teşhisinden sonra hamileliğin devam edip etmeyeceği konusunda ailenin karar vermesi gerekir. Doktor hamileliğin devam edilmesi ve sonlandırılması hakkında gerekli bilgiyi verecektir. Bebeğin kafa çapı normal boyutlarındaysa ve herhangi bir engel bulunmuyorsa, doğum normal yolla gerçekleştirilir. Ancak kafa çapının büyük olması halinde sezaryen ile doğum tercih edilmektedir.

 • Doğumdan sonra bebeklerin sağlık durumu nedir?

Hamilelik sürecinde teşhis edilen ventrikülomegalinin hafif derecede olması ve bu duruma eşlik edecek başka bir anomalinin olmaması halinde doğumdan sonra bebeklerin yaklaşık %60 ile %80’ni herhangi bir sorun yoktur.
Ancak ventrikülomegalinin şiddetli olması halinde, doğumdan sonra anomalilerin gelişme olasılığı artmaktadır. Ventrikülomegalinin gebelik sürecinde büyüdüğünü tespit edilmesi ve yanında başka bir anomalinin eşlik etmesi halinde, doğumdan sonra bebeklerin sağlık durumu büyük risk taşımaktadır. Sinir sistemi kaynaklı sağlık sorunları gelişebilir, kafa çapı ve fontanel büyüklüğü olabilir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Esra yurtseven :

  21 Temmuz 2020

  Hocam merhaba 33 haftalık hamileyim bebeğimin sol ventrikülünde 10 mm sıvı tespit etti peritanoloji uzmanı %99 bir şey olmaz dedi. Enfeksiyon testim de başta yapılmış doktorum temiz dedi. Sizce bu durumda ben ne yapmalıyım?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Temmuz 2020

   Yapilmasi gerekeni yapmissiniz perinatoloji uzmanina gitmissiniz ust sinir 10 mm onun icin gebeligim keyfini cikarin dogumdan sonra gerekirse inceleme yapilir

    Cevapla
 • Ayse kale :

  02 Temmuz 2020

  Iyi gunler hocam gebeligim’turkiyede takip ediliyodu ve yurtdisina gelince muayne oldum
  29 haftalîk gebeyim ve 10,7 mm dilatasyon ventrikul gozuktu kolposefali
  Amniosentez etmemi teklif ettiler istemedim
  Irm ve derin ultrasona randevum var..
  bu dilatasyon kendiliginden azalma gorulurmu ? Bebegin kafasi illa mi buyuk olmasi gerekiyor dogunca?10,7 mm de kalsa bir sey olur mu bebegime? Belcika ve ispanyada 10mm 12mm arasi olmasi normal diyorlr. Fikrinizi alabilirmiyim lutfen ? tesekkurler simdiden..

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   20 Temmuz 2020

   Kafa capi ayri ventrikul capi beynin icindeki bir yapinin mm si dolayisi ile ventrikul genis diye kafasi buyuk olacak diye kaide yok ama 10 mm gecerse ileri inceleme gerekir sizin tarama testi detayli usg 20. Gebelik haftasinda yapilmismiydi ??

    Cevapla
 • Arzu kara :

  27 Haziran 2020

  Ben 28 hafta hamileyim ve 11mm ventrikul dilatasyon oldugunu
  Soyledi doktor duzelir mi ?tedavisi nedir ? Neyden kaynaklanio lutfen

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   01 Temmuz 2020

   Perinatoloji uzmanindan yardim almaniz daha dogru olur

    Cevapla
 • defne betül :

  22 Haziran 2020

  merhabalar, ben 27 haftalık gebeyim. 24 haftamda lateral ventrikül 9,5 mm dendi. 10un altında olduğu için sıkıntı yok dendi ama ileriki haftalarda artarmı ? yada sınıra yakın olması bi tehdit teşlil edermi?

   Cevapla
 • bbbbbbbbbb :

  13 Şubat 2020

  merhaba dogum yapali 4 ay oldu hamileligimde bana da bebegin beyninde sıvı var denildi 26 ml olmusdu sıvı ve anne karnında aldırmam söylenildi hep kalbimi temiz tuttum ve doginca bir hafta küvezde kaldı sonra hafta hafta kontrole cagirdi simdi ayda bi gel diyor ve hamileyken belden asagisi tutmaz demislerdi doktorlar simdilik cok cok iyi gidiyor allaha dua edin

   Cevapla
 • Busra yigit :

  03 Ocak 2020

  Hocam ben 18 haftalik hamileyim bir suru doktora gittim bebegin kafasinin sivi topladigini soylediler ama hicbir tedavi uygulanmadi bebegin engelli dediler kafayi yiyecem lütfen yardim edin bu sivi alinmiyormu bide gitgide sivi cogaliyormus

   Cevapla
  • Gülşen tayfur :

   15 Haziran 2020

   Ne durumdasınız bnde aynı durumdayım şuan

    Cevapla
 • Mustafa :

  17 Aralık 2019

  24 dürtüncü haftadayim bizim bu kontrülde çocuğun kafasinda su toplamasi dedi nasil olacak bu durum

   Cevapla
 • Sibel İlendemli :

  22 Kasım 2019

  Hocam hamileyken anne karnında beyin genislemesi var dediler doğum yaptım Allah’a şükür birşey çıkmadı şuan 7yasinda ve bu yaş ta sonradan sorun cikarmi baş ağrısı gibi

   Cevapla
 • Halise erol :

  13 Kasım 2019

  Iyi akşamlar hocam ben 31 haftalık hamileyim her hastaneye gittiğimde bebeğin kafa tasinda sıvı birikmesi var denildi ve hiç bır şekilde ‘ne yapılması gerekilir yada bı tedavi yönlendirilmedi sordum ne yapmam gerekir doktorum bana söylediği tek şey .zaten ozurluyse yapacağın bır şey yok . Doktorumu değiştirdm yenı gitigim diktör ben-i bı hastaneye yönlendirdi orda bu tür hatalara bakiliyor karnından sıvı alınır ona göre bır şey söylenir dedi Âmâ ben kafayı yemek üzereyim çokmu geç kaldım diye lütfen hocam bu mesajımı yanıtlayın ‘ne yapacağımı bilmiyorum yâda bı sıvı alınması nın bi zararı varmı bebeğe bunu örenmek ıstiyorum

   Cevapla
 • Aynure Reciyeva :

  26 Eylül 2019

  Merhaba ben 37 hafta hamileyim doktor beyin de 11.5 genislenme oldugunu soyledi. Cok kotuyum bir sey olurmu

   Cevapla
 • gülfidan Tanrıseven :

  13 Eylül 2019

  merhaba hocam ben 14 haftalık hamileyim hamile kaldığımdan beri iç kanama var dış kanama sadece 3 kere oldu sorun şu bebeğin ensesinde 3 ml gibi bir kalinlik görülmüştü şimdide beyin etrafında ödem var denildi amniyosentez işlemi yapılacak ama sizce bir sorun olurmu artık kafayı yemek üzereyiz her hafta doktora git gel

   Cevapla
 • Nur Kesmen :

  11 Eylül 2019

  Hocam 32. Haftadayız ikiz gebeyim sağdaki bebekte 11 mm soldakinde 13 mm cıktı doktor bir teşhis koymadı ama karamsar konuştu dowm sendromu gibi sonuçlar doğurur dedi tabi öncelikle hakkımızda hayırlısı olsun ama çaresiz kaldık hocam bunun bi tedavisi yöntemi yokmu

   Cevapla
  • Esin :

   08 Nisan 2020

   Merhabalar ins yorumumu gorursunuz. Bende şimdi aynı durumdayim ikiz hamileyim birinde 11 mm ölçüldü.sizin bebeklerinizin durumu nasıl sagliklilarmi nasıl bir yol izlediniz çok korkuyoruz ne yapacağımızı bilmiyoruz lütfen yardimci olursanız sevinirim

    Cevapla
 • Bircan akıncı :

  23 Ağustos 2019

  Meb iyi akşamlar 32 hafta gebeyim plv 13 mm cıktı çokmu kötü bisi😞 bebeğime bisi olurmu doktorum sevk yazdı

   Cevapla
  • Gülşen tayfur :

   15 Haziran 2020

   Merhaba ne durumdasınız şuan? Bnde aynı şeyi yaşıyorum

    Cevapla
 • Ruhşen Hasanova :

  12 Ağustos 2019

  Merhaba hocam bende 28 haftalık hamileyim 22 haftada yapılan kontrolde sağa tarafta ventrikül 10mm idi sol tarafta ki 12mm idi ve gecen hafta yine kontrolüm vardi iki tarafta da coalma var 18mm olmus MRT cektirdim orda da sadece bein sıvısi cok olduğu görülüyo dedi doktor karnımdan su da cekildi o teste de bi anomali yok ama cok korkuyorum hocam ilerleyen haftalarda bu sıvının azalma gibi bi durum olabilir mi?Allah herkesin yavrusunu korusun ve ısallah benim yavrumu da korur , cavab verirseniz cok sevinirim hocam hayırlı günler ve iyi bayramlar dilerim

   Cevapla
  • Gülşen tayfur :

   15 Haziran 2020

   Aynı durumdayız. Siz Ne durumda şuan bebeğiniz lütfen bana ulaşırmısnz facebook (Gülşen Tayfur)

    Cevapla
 • Aslı avşar :

  21 Temmuz 2019

  Hocam merhaba 32 haftalik gebeyim başından beri düzenli olarak kontrollerime gidiyorum şimdiye kadar hiç bir sıkıntı yoktu bebeğim gayet sağlıklı gidiyordu dün ki kontrolünde bebeğimin beyninin sol tarafında 20 mm sıvı göründü beyin zarı sağlam hareketleri normal dedi 20 mm değer çokmu yüksek birde bu değer bebeğime zarar vermismidir acaba çok korkuyorum hocam mesajinizi bekliyorum

   Cevapla
  • Gülşen tayfur :

   15 Haziran 2020

   Ne durumdasınız şuan bana ulaşır mısnz? Facebook (Gülşen Tayfur)

    Cevapla
   • Şeyma gündüz :

    26 Temmuz 2020

    Merhaba ne durumda şuan bebeginiz

     Cevapla
Benzer Yazılar