Çocuk Sahibi Olmak İçin Ne Sıklıkta İlişkiye Girmek Gerekir?

cocuk-sahibi-olmak

Çiftlerin, çocuk sahibi olmaları bakımından girdikleri cinsel ilişki sıklığı ve ilişkiye girdikleri günler oldukça önemlidir. Çocuk sahibi olmayı arzulayan anne ve baba adayları, bunu değerlendirmek için, ilişkiye girme miktarını ve ilişkiye girilecekleri günleri ayrı ayrı erkek ve kadın açısından değerlendirerek, bu duruma göre ilişki miktarını ayarlamaları gerekmektedir.

Kadının adet döneminin, yumurtlama gününün bilinmesi veya tahmin edilerek, ona göre ilişki düzeninin belirlenmesi, döllenme şansını yükseltecek ve böylelikle çiftlerin çocuk sahibi olma ihtimalini arttıracaktır.

Girilen ilişki miktarı hakkında öneride bulunmadan önce şu da bilinmelidir ki; ilişki sadece çocuk sahibi olmak için yapılan bir eylem değildir. Eğer bu böyle düşünülür ise, yalnızca çoğalma içgüdüsünün tetiklenmesi ile yapılan bir olay haline gelir. Cinsellik ile çiftler bakımından değerlendirince, ilişki ile alakalı yapılacak olanlar, bir bakıma çiftlere özel olmalıdır. Bu nedenden dolayı, çiftlere ne kadar sıklıkta ilişkiye girmeleri gerektiği hakkında doktorun yalnızca önerileri olabilir, herhangi bir dayatmaları söz konusu olamaz.

İlişki sıklığını ne zaman artırmak gerekir?

Kadının adet dönemi bakımından incelendiği zaman, döllenme ihtimalinin en fazla olduğu günler, kadının adet görmesinin ardından 10. gün ile 20. günleri arasını kapsar. Bu günlerin haricide, yapılan ilişki sıklığını belirlemek için bir başka yöntem de şu şekilde yapılır:

Adet dönemi, kadınlarda değişik süreçlerde tamamlanır. Bu yüzden, yumurtlama günü de değişik günlerde olur. Örneğin, adet döngüsü 28 gün olan bir kadında, yumurtlama günü 14. gün, 29 gün olan kadında 15. gün, 30 gün olan kadında 16. gündür. Yani adet döngüsü süresinin içinden 14 çıkararak, yumurtlama gününü elde ediyoruz. Kanamanın başladığı gün 1. gün olarak kabul ediliyor. Bu şekilde her kadın için, ayrı yumurtlama günleri bulunur.

Çiftler kanamanın başladığı günden itibaren, yumurtlama gününü hesaplayıp, bugünden önceki 4 gün ve bir sonraki 4 gün içerisinde ilişkiye girme miktarlarını fazlalaştırmalıdırlar. Bu sayede, döllenme şansı çok daha fazla olur. 28 günlük döngüye sahip olan kadınlar için, bunlar 10 ile 18. günler arasıdır.

Çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adaylarının, belirtilen bu yönteme göre belirlenen günler içerisinde, ilişki sıklığını arttırması gerekmektedir.

Bebek olması için çok sık cinsel ilişkiye girmek şart mı?

Bir grup uzman doktor tarafından verilen tavsiye,  “Her gün ilişkiye girmeyin, baba olma şansınız düşer”  şeklindedir. Elbette ki düzenli ilişki yaşamak şartı ile, çiftlerin hamilelik ihtimalini gerçekleştirme şansı, her ay % 30 civarındadır. Düzenli demek, bulunan her fırsatta ilişkiye girmek demek değildir. Bir gün ara ile veya 2  3 günde bir yapılması, en uygunudur. Kısacası, girilen her ilişkiden sonra bir gün dinlenilmesi gerekmektedir. Eğer her gün ilişkiye girilirse ne olur? sorusu sık rastlanan bir sorudur. Çok fazla ilişkiye girildiği zaman, meninin hacmi ve sperm miktarında düşüş olur. Peki cinsel ilişkiye çok ara vermek, spermleri güçlendirir mi? İlişkiye çok ara verildiği zaman da aynı şekilde sorun yaratır. 15 gün hiç ilişkiye girmeyip, ardından gerçekleşen ilişkide, meydana gelen sperm miktarı fazla bile olsa, hareketlilik düşer. Bkz: Sperm hareketsizliği nasıl yo kedilir?

Ayın hangi dönemleri çiftler için şans artıyor?

28 günde bir adet dönemine giren kadında ortalama 14. gün, yumurtlama günüdür. Bu sebepten dolayı da, 10. günden itibaren sürekli bir şekilde ilişki olması, hamilelik ihtimalini en çok yükselten tempodur.

Kadın ve erkeğin ilişki öncesi yapmaması gereken birtakım şeyler var mı?

Aşırı sıcak su ile yapılan banyo, sperm üretimini azaltır. Sebebi ise, testis ısıya hassastır. En çok ta, sperm miktarı sınırda olan kişilerde oldukça zararlıdır.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler ne sıklıkta ilişkiye girmeli?

Hamileliğin meydana gelmesi için, anne ve baba olmak isteyen çiftlere haftada 2 veya 3 defa ilişkiye girmeleri tavsiye edilmektedir. Ancak bu sayıya asla bir sınırlandırma da getiremeyiz, yaşanan ilişki spontan olmalıdır. Neticesinde girilen ilişkinin sıklık oranı, anne baba olma ihtimalini çok büyük oranda etkilemez.

cinsel-iliski

Her gün ilişkiye girerlerse ne olur?

Herhangi bir şey olmaz. Genelde, köylerde her gün cinsel ilişkiye giriyorlar, sağlıklı bir şekilde çocukları oluyor. Günlük yaşanan ilişkiler, her zaman için spermin miktarını azaltmaz.

İlişkiye çok ara vermek spermleri güçlendirir mi?

Bazı zamanlar çok ender, hatta yılda bir defa girdikleri ilişkide bile insanlar çocuk sahibi olabiliyorlar. Bu kişinin sperminin kalitesine bağlıdır. Çok fazla ara verildiği zamanlarda, spermin miktarında artış görünse bile, canlılık oranında düşüşte görülebilmektedir.

Ayın hangi dönemleri çiftler için şans artıyor?

Sperm, kadının genital organlarında bir süre için canlı kalır. 14. gün en riskli gün olarak bilinse de, bazı dönemlerde 20. günlere kadar gebelik riski sürebilmektedir. Bu sebepten dolayı, takvim yöntemi, hiçbir zaman doğum kontrol yöntemi şeklinde bir işe yaramaz. Bu yöntemi kullanan çiftler, genellikle kazaya kurban giderler.

Çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adaylarına, herhangi bir pozisyonlar öneriliyor mu?

Önemli olan kadının rahminin pozisyonudur. Kadının üst tarafta olduğu pozisyonda, hamile kalmak daha zordur. Hamilelik istenildiği zaman, kadının kalçasının alt tarafına yastık koyması bile tavsiye edilir. Yalnızca ilişkinin ardından, bizim toplumumuzda vajinal duş çok yaygın, bunu tavsiye etmiyoruz. Bu durum enfeksiyon kapılmasına sebep veriyor.

Doğurganlığı artıran yiyecekler var mı?

Organik gıdaları önerilmektedir. Tüketilecek olan besinler iyi yıkanmalı, sigaradan ve alkolden uzak durulmalıdır. Bunun sebebi ise, günde bir paket sigara içen kişilerin menopozu, yaklaşık 3 yıl erkene çekiliyor, 2 paket tüketenlerin ise bu oran 5 yıla kadar çıkıyor.

Tek yönlü beslenme gerçekleştiği zaman, yumurtlama üzerinde kötü etkisi olur. Vejetaryan olan kişilerde, kısırlık oranı diğerlerine göre daha yüksektir. Hayvansal proteinlerden alınması her açıdan oldukça önemlidir.

Kadın ve erkeğin ilişkiye girmeden önce yapmaması gereken birtakım şeyler var mı?

Alkolün spermler üzerinde toksit etkisi mevcuttur. Vajinal duşu, özellikle hamilelik beklenen ilişkilerde tavsiye etmiyoruz

İlişkiden sonra uzanmak gerekir mi?

Bu durumun, bir farklılık yarattığına dair herhangi bir çalışma yoktur. Fakat yapması öyle zor olan bir şey değildir. Cinsel ilişkinin yaşanmasından sonra, 15 dakika boyunca yatar pozisyonda kalmak, vajina içerisinde daha çok sayıda meninin kalmasını sağlayacaktır. Her boşalma anında ki menide milyonlarca sayıda sperm bulunduğundan dolayı, boşalmanın hemen arkasından ayağa kalksanız dahi, vajinanızda pek çok sperm, zaten kalacaktır.

Dikkate alınması gereken bir başka konu da, hamile kalma şartı ile, bu şekilde planlı yaşayacağınız cinsel beraberlik, stres altında kalınarak ve sanki bir ev ödeviymiş gibi kendinizi kasıp rahat hissetmeden gerçekleşmesi halinde, meydana gelen stres hormonları sizin hamile kalmanızı engelleyecektir.

En geçerli yöntem, en gerekli günlerde cinsel ilişkiye girmektir. Elbette ki, bu en muhtemel gün içerisinde hayatınıza renk katmanız, kendinizi iyi ve rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Bu durumların haricinde, 6 ay düzenli bir şekilde ve korunmasız olarak yapılan cinsel ilişkide, hamilelik meydana gelmediği zaman, doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

39 Comments

 • Yasemin

  15 Haziran 2016 - 10:00

  Merhaba hocam ben 9 aylık evliyim henüz gebelik yok adet düzenim 24 günde bir bazende 26 değişiyor hangi günler yumurtlama olur Ve cinsellik ne sıklıkla olmalı

 • Yaren Uslu

  10 Ağustos 2016 - 21:30

  Hocam Merhabalar eşimle pek bir araya gelemiyoruz farklı şehirlerde görev yapmak zorundayız bir kaç sene. Biz 3 veya 4 ayda bir görüşebiliyoruz. Bu kadar uzun süreden sonra ilişkiye girmek ve ilişkiye bi kaç ay ara vermek hamileliğe engel OLUR MU ?Korunmak icin bir kere ertesi gun hapi aldm ondan sonra herangi bir ilac kullanmadm.Hamileligimi engeller mi az iliski ?Teşekkür ederim.

 • Samime

  11 Ağustos 2016 - 13:45

  Adet olduğum gün 1.gün ,6.günde de bitiyor ve 19.gün tekrar adet oluyorum ,yani sadece 18 gün temiz kalıyorum.yumurtlama takvimimi söyleyebilir misiniz ?

 • Samime

  11 Ağustos 2016 - 13:49

  Ve cinsellik günlerimi söyleyebilir misiniz

 • Sedef durmaz

  18 Ekim 2016 - 22:34

  Esimle ilişkiye girerken gecede 2den fazla oluyor bu cocuk olmasına engel mi

 • Anonim

  20 Kasım 2016 - 10:27

  Merhaba doktor. Ben 22 yasimdayim, evlendikten sonra normal iliskiye giremedim. Doktora gitdim vajinismus hastasi oldugumu soyledi. Doktor bana gel ve sakinlesdiri yazdi fakat o kadarda etkisi olmadi. Ben evliliyimden 2ay sonra normal bir iliskiye gire bildim fakat yinede birazda olsa agrim oluyur. Esim cocuk istiyor ve bu ay duzenli olarak iliskiye giriyoruz sizce hamile kalmak ihtimalim varmidir? Esimin sperm sayisi 60%lik oranda hic bir problemi yok.

 • Anonim

  20 Kasım 2016 - 10:36

  Ve benim adet reglim 28gun. Bazen 27gunde oluyor. Maksimum 4gun adet oluyorum, amma cogu zaman 3gun, bazende 2gun. Adet dongumde hic bir problem yok. Sadece cinsel iliskisi aninda kasilmalarim oluyor bu hamile kalmagimi engellermi? Ve iliskiden sonra spermler disari cabuk akiyor… cevabinizi bekliyorum doktor…Tesekkurler.

 • Adem Turan

  2 Aralık 2016 - 18:24

  Enfeksiyon alan erkeklerde baba olma durumu öğrene bilir miyim teşekkürler

 • tülay Koçak

  13 Ocak 2017 - 13:47

  Selam hocam ben 36 yaşindaym 4 aylık evliyim fsh 13.62 ciktı neyapabilirim bana yardımcı olun

 • Özlem ÇAKMAK

  16 Ocak 2017 - 23:00

  Selam hocam ben 25 yaşındayım ve 6aylik evliyim. Her ayın 5 in de adet oluyorum, benim yumurtlama günüm ne zaman .

 • mira

  23 Ocak 2017 - 20:32

  Mrb hocam ben iki yıllık evliyim hiç korunmadim ama hamile kalamiyorum 4 farklı dr.gittim bütün sonuclarim normal esim tahlil verdi spermlerde enfeksyon varmış ilaç verildi kullandı bir daha verildi bu hamilelige engel mi? Düzenli ilişkiye girdiğimizde söylenemez bazen olur bazen hiç olmaz bilgilendirirseniz sevinirim…

 • Melisa ercan

  8 Şubat 2017 - 21:44

  Hocam çocuk olması için erkeğin komple eşinin vajinasina boşalmasi gerekir mi yoksa çok az miktarda olsa da çocuk oluşur mu acaba ?

 • ıbrahim goksu

  20 Nisan 2017 - 22:32

  Hocam merhaba 6 ay önce soldan varikosel ameliyatı oldum 3 ay sonra test verdim düşük çıktı sonra 6 ayda sperm testi yaptım yükseliş var dokturum bu gebelik için yetrli deyil diyo 400 lik evvel ve progeny m diye bu hep verdi yükselir diyo sperm sayı 14 mil yon ileri haret 9 bana olma şansımvarmi

 • miray arslan

  28 Ağustos 2017 - 16:18

  merhaba hocam ben 30 eşimde 30 yaşında .1 yıllık evliyim eşim bundan 2 yıl önce doğuştan gelen penis eğriliği sonucu Peyronie operasyonu geçirdi .Eşimle 3 aydır çocuk istiyoruz ve bu sebeple ovulasyon günlerini takip edip ona göre 2 günde bir olmak üzere beraber oluyoruz.Benim adetim düzenli eşimde de farklı bir durum yok.Henüz doktora gitmedik.Sizce ne kadar süreden sonra doktora danışalım ??? yardımcı olursanız çok sevinirim

 • Mehmet delikoca

  22 Eylül 2017 - 21:09

  Hocam mrb ben eşimle 4yildir evliyim ama kadın her şey ister ben ise ayda 1veya 2 kere ilişkiye giriyorum doktorlara çıktım sıkıntı yok psikolojik diyor ne yapmam lazım. Düzenli ilişkim için yoksa karım benden ve bu durumdan nefret ediyor ayrılacak acil çare ne ilaç kullansam iyi gelir

 • erbil ilhan

  9 Ekim 2017 - 01:07

  Hocam merhaba 5sene sonra bikizim oldu oda tedaviyle kizimdan sonra tedavi gormeden biduşugum oldu 2senedirde olmuyor doktura gittim direk rahim filmi istedi hocam hic mayana etmeden kafan cok karisik hocam kizimdada rahim filmi cektirdim sonra kaldim tuplerimin 2side kapaliydi acilinca kaldim simdide hocam tuplerim kapanitmi onu merak ettim bide eplepsi hastasiyim tekretol ilaci kullaniyorum 11senelik evliyim hocam yardimci olursaniz cok sevinirim hocam

 • İrem

  20 Kasım 2017 - 10:01

  Hocam merhaba 1 yıllık evliyim 8 aydır korunmuyoruz fakat hamile kalamadım ne zaman doktora görünmeliyiz

 • şebnem savaş

  13 Aralık 2017 - 14:15

  mrb hocam benim adet düzensim oldu antalya serikte kadın doğum uzmana gittim gebe testi yaptı gebelik yok ben 12 aylık evliyim eşimden çocuğum olmuyor bebek tedavisi görünüyorum şimdi doktor bir daha çağırdı yumurtalık var mı yokmu diye bakacak inşallah çocuğum olur

 • aygen terzi

  19 Mart 2018 - 23:48

  Merabalar 9 aylık evliyim .evlendim 1 ay sonra hamile kaldım. Doktor bana 3 ay çocuk yapma dedi bende psikolojim bozulduğu için 3 ay hiç ilişkiye girmedim. 3 aydan sonrada uğraşıyoruz çocuğumuz olmuyo .acaba neden yardımcı olur musunuz?

 • Elif gören

  13 Ekim 2018 - 13:12

  Hocam merhaba 1 yıllık evliyim vajina da yara olduğu söylendi ve yatırdım yaklaşık 1 hafta önce rahim filmi çekildi ve herhangi Bi sorun olmadığı söylendi ovülasyon tarihi u ayın 14 de ne sıklıkla ilişkiye girmeli ve ne kadar süre yatar pozisyonda durmalıyım şuan Bi ilaç kullanıyorum duphaston içtiğim zaman kendimi Bi tuhaf hissediyorum başım çok dönüyor bazen aşırı halsiz hissediyorum kendimi ve sık olmasa da mide bulantısı oluyor çok teşekkür ederim

 • Esin

  20 Ekim 2018 - 12:07

  Hocam ben ayin 6 sinda adet oluyorum ve 5 gun falan süruyor bana yumurtlama takvimimi söyler misiniz

 • Sare sakali

  14 Mart 2019 - 20:04

  Hocam tuplerimizin kapalı olduğu nerden bilicez mesela ben çocuk istiyom olmuyor acaba tüplerin kapalimi kapalı olsa belirtisi olurmu

 • Anonim

  27 Mart 2019 - 22:34

  Hocam benim kanimda pihtilasma ve faktor x eksikligi var doktorlar riskli diyorlar tup bebek yaptirabilirmiyim başarı şansım ne kadar

  • Bülent Tıraş

   15 Haziran 2016 - 10:00

   Merhaba,\nYaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu, eşinizin sperm analizi sonucunu paylaşmamışsınız. Bu nedenle gebelik isteminize yönelik olarak size tam bir danışmanlık verememekteyiz. Eğer bu açılardan incelemeniz yapılmadıysa size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızdır. Adetleri düzenli olan bayanlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir, Yumurtlama gününü tespit etmenin en pratik yolu budur ve beklenen adet tarihinden geriye doğru 14 gün sayılarak bulunur. Yumurtlama sürecinizi bu doğrultuda hesaplayarak bu günü içine alacak şekilde 7 günlük süreçte gün aşırı ilişkiye girmek gebelik şansınızı arttırmaktadır. Ancak yumurtalık rezerviniz azalmış ise, tüplerinizde tıkanıklık var ise ve eşinizin sperm analizi testlerinde bir bozukluk mevcut ise bu yöntem ile gebelik elde etme şansınız diğer çiftlere göre oldukça azalmaktadır.\nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 • Hulya

  17 Nisan 2019 - 11:06

  Slm hocam, Ben 1 aşılama 5 tüp bebek denemesi yaptım 38 yaşında 7 yıllık evliyim evlendikten 3-4 ay hap kullanarak korundum ancak sebebi bilinemeyen inferte teşhisi konuldu.tupler açık ancak 32 yaşında evlendim hep 6 yumurtam çıkıyor eşimde varikosel yok canlı sperm % 40 gibi hareketi yavaş ne yapacağımızı bilemiyoruz herşeyi denedik ne yapmamız gerekir yorumunuzu önemle rica ederim saygilar

 • Hülya Karakaya

  17 Nisan 2019 - 11:17

  Slm hocam…Daha evelde mesaj göndermiştim genetik taraması 2015 yılında yaptırdık sıkıntı yok ancak bende pıhtılaşma var 2018 ocak da varis ameliyatı oldum bilgi eksikliği olmasın istedim cvp saygiyla bekliyorum tşk ederim.

 • Fatma Güneş

  9 Mayıs 2019 - 04:00

  merhabalar hocam.\r\nBende adet düzensizliği var. Iki ayda bir oluyorum. Yumurtlama tarihleri ne zamandır acaba. iki ayda bir ayin 23 unde oluyorum.

 • Ayse Doğanşah

  14 Mayıs 2019 - 13:19

  Hocam eşimle birbirimizi aşırı sevyorz günde 5 en az 3 defa ilişkiye giryoz herhangi Bi sakıncası varmı

 • Sultan clts

  28 Mayıs 2019 - 05:03

  Hocam 3 senelik evliyim 1 bucuk sene once kurtaj oldum kalbi durdu karnimda bu sebeptenn ilacla dusmedi kurtaja aldilar. Ve cocuk olmuyir herhangi bir sorunda yok 3 4 ay kadardır eşim yurt dışında az bir zaman sonra beraber olabilecegiz fakat ne yapmamiz gerekir 1 bucuk senedir tutmuyor

 • Murat aslan

  29 Haziran 2019 - 22:41

  Hocam ben yenı evlenecem ilişkiye gırdıgım her an ocıne bosalsam sorun olurmu

 • Ece

  3 Temmuz 2019 - 22:05

  Ben çok fazla adet oluyorum yani 2 aydır oluyorum diyebilirim hiç ilişkiye girmedim hamilemiyim korkuyorum cevap verirmisiniz yaşım küçükk

 • Osman Ürün

  10 Temmuz 2019 - 23:43

  Merhaba hocam yumurtlama döneminde dediğiniz gibi 2 gün öncesinden 2 gün sonrasına kadar gün aşırı ilişkiye girdikten sonra döllenme olmuşsa eğer akebinde 2-3 günde bir ilişkiye girmek döllenmiş yumurtaya zarar verir mi yada o döllenmiş yumurtanın yerleştiği yere zarar verirmi

 • Binnaz kaya

  31 Temmuz 2019 - 13:57

  Benim adetim 16 temmuz 2019 da adet oldum 28 günde bir adet oluyom ayın 28inde ve 29unda ilişkiye girdim ayın 30unda yumurtlama günüm hamile kalma ihtimalim yüksekmi

 • Elif

  19 Aralık 2019 - 11:59

  Merhaba ben bazan hasta oldum da ya bir gün önce yada bır gün sonra oluyorum

 • Gülşen

  13 Ocak 2020 - 12:40

  Merhaba hocam 11 ay önce benim bir düşüğüm oldu 6 ay karunmam gerektigi soylendi simdi 5 aydır deniyorum ama olmuyor adet duzensizliģim var her ay degisiyor bazen duzeliyor hormon testi yaptirdim hic bir sorun yok eşimin sperm sayısı 120milyon
  Ama deniyoruz olmuyor

 • Fatih yılmaz

  30 Mayıs 2020 - 14:42

  Hocam tüp bebek için eşimden yumurta benden sperm alacaklar idi cinsel perhizdeydim ancak gece istem dışı boşaldım ve 7 saat snra tüp bebek ıcın tekrar sperm vermek durumunda kaldım.

  Bu durum denemeyi olumsuz etkiler mi?
  Doktorumuz karşılaştığımız bır durum hıcbır etkısı olmaz ztn 10-15 bişe toplayacağız senden o kdr dedi.

  Döllenme ve embrıyo gelısımıne de olumsuz etkısı olmayacagını bır ılgısı olmadıgını söyledi ama hala cok tedirginim.

  Sizce herseyi mahvetmiş olabilir miyim?

Comments are closed.