Sorunu Gönder

Sperm Hareketsizliği Nasıl Yok Edilir ?

sperm
Sperm hareketsizliği nasıl yok edilir?
Sperm hareketsizliği çeşitli durumlarda tamamen tıbbi sebeplerle meydana gelmektedir. Ancak şiddetli olmayan sperm hareketsizlikleri için uygulanan tedavinin yanında baba adaylarının da alabileceği önlemler vardır. Bu sayede sperm hareketsizliği önlenebilir ya da ilerlemesi engellenebilir.
Gebeliğin doğal yollardan sağlanabilmesi için spermlerin yeterli hızda ve harekette olması gerekmektedir. Şayet hız ve hareketlilik yeterli değilse, gebeliğin gerçekleşmesi zorlaşacaktır.
Sperm hareketsizliğini önlemek için neler yapmanız gerekir?
Cinsel ilişki 3 günde bir olmalıdır. Bu sayede spermler daha güçlü olabilir. Her gün ya da sık sık bulunulan cinsel ilişki, sperm sayısında azalmaya yol açabilir.
sıcaklık
Sıcaklığa dikkat edin!
Testislerin aşırı sıcağa maruz kalması, sperm sayısında ve hareketliliğinde azalmaya yol açar. Bu sebeple de kıyafet tercihleri bol ve rahat olarak tercih edilmelidir. Hamam, sauna ve kaplıca gibi sıcak ortamlardan uzak durmak gerekmektedir. Testislerin ısınması, spermlerin yavaş hareket etmesine yol açar. Sıcak duştan da kaçınılmalıdır.
Yaşam tarzını gözden geçirin!
Yaşam tarzının düzenli ve dengeli olması üreme organlarının işlevini doğru bir şekilde yerine getirmesini saplayacaktır. Özellikle alkolden ve sigaradan uzak durulmalıdır. Beslenme düzeni vitamin, mineral ve protein ağırlıklı olarak düzenlenmelidir.
stres
Stresten uzak durun!
Sperm hareketliliği ve sayısı stres oranından da etkilenmektedir. Stres hormonları, sperm hücrelerini doğrudan etkilemektedir. Stresi kontrol altına almak için düzenli olarak spor yapılmalı, stresli ortamlardan uzak durulmalı ve gerekli görüldüğünde profesyonel yardım almaktan çekinilmemelidir.
Beslenme düzeninizi gözden geçirin!
Beslenme düzeni, vücut direncini etkileyen ve sperm hareketliliğini de etkileyebilen bir faktördür. Bu sebeple sağlıksız ve aşırı yağlı besinler yerine olabildiğinde organik gıdalarla beslenme dikkat edilmelidir.
Trans yağlar, sperm hücrelerine hasar vermektedir. Bu sebeple de beslenme düzeninizi yeniden gözden geçirmeniz gerekmektedir. Fındık, kepekli tahıllar, taze sebze ve meyveler, protein ağırlıklı besinler tercih edilmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler de  sperm hareketliliğini artıran minerallerle  ve doğurganlığı artıran E vitamini içerirler.
A, C ve E vitaminleri, folik asit, çinko ve selenyumu bol bol aldığınızdan emin olun.
oda-isisi
Odanın ısısını uygun hale getirin!
Oda sıcaklığının çok fazla ya da çok az olması da sperm sayısını, kalitesini ve hareketliliğini etkilemektedir. Sıcak ortamda uyumak spermlerin daha durgun ve yavaş olmasına yol açar.
Şayet sıcak duş alınması gerekiyorsa, duştan sonra serin bir bez ya da havlu ile genital bölgenin serinlemesi sağlanmalıdır. Bu sayede spermler uyarılacak ve hareketli hale gelmeleri sağlanacaktır.
 
sigara
Alkol ve sigaradan uzak durun!
Sigara ve alkol, kısırlığa yol açan en önemli sebeplerin başında gelir. Sigara ve alkol kullanımı sperm hücre sayısını azaltır, spermlerin yumurtayı dölleme yetisini düşürür ve sperm hareketliliğini azaltarak spermin yumurtaya ulaşmasını dahi engelleyebilir.
Özellikle sürekli sigara ya da alkol ya da her ikisini de kullanmak spermlerin ciddi ölçüde yavaşlamasına yol açar.
İdeal kilonuza ulaşın!
Aşırı kilolu olmak ya da aşırı zayıf olmak, üreme organlarının olumsuz etkilenmesine yol açar. Vücut kitle indeksinin kişinin boyuna uygun olması gerekmektedir.
 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Ayhan öğer :

  21 Temmuz 2020

  Spermde hareketsizlik 54 hocam bu hareketsizlik nedir kaç olması gerek

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Temmuz 2020

   Hareketsizlik orani yuksek sayi ileri hizli hareket sayisida onemli

    Cevapla
 • Abuzer korkusuz :

  11 Temmuz 2020

  İyi günler son yaptığım teste bir tane bile hareketli sperm bulunmadı sebebi nedir teşekkürler

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Temmuz 2020

   Sayisi ?? Tum sonuc ile iki spermiogram testi ile degerlendirilir. Sigara hareketi bozar ama bircok nedeni var

    Cevapla
   • Alper DEMIR :

    29 Ağustos 2020

    Hocam sperm hareketsiz sonucu mailden yollasam bakma şansıniz var mı acaba ?

     Cevapla
 • İhsan tigrik :

  30 Aralık 2019

  Spermde hareketsizlik var yüzde 95..tedavisi nedir yardimci olurmusunuz

   Cevapla
 • fatih aslan :

  03 Aralık 2019

  hocam benim sperm sayim 60milyon ve hareketsizler bi care bulabilirmisiniz

   Cevapla
  • Ibooo :

   09 Mayıs 2020

   Kardesim ayni dertteyiz oldumu bebeginiz

    Cevapla
 • Burhan demirci :

  28 Kasım 2019

  Hareketlilik hiç yok

   Cevapla
 • Murat osmanlı :

  02 Ekim 2019

  İyi günler sperm hızı %69 hareketli %21 hareketsiZ %10 genel sperm sayısında bişe yok iyi oranlar bu durumda gebe kalöa durumu nedir

   Cevapla
 • Murat osmanlı :

  02 Ekim 2019

  İYi günler kadının hamile kalması için spermin hareketli olması yada harektsiz olmasımı herek benim sper hızı %69 hareketli %21 hareketsiz % 10

   Cevapla
 • Hakan p. :

  25 Nisan 2019

  Sperm haraketligini arttırma yolu varmidir hocam \r\nNe yapmalıyız bu konuda

   Cevapla
 • Ebru balaman :

  21 Ocak 2018

  Hocam sprem cinsel perhiz 10 günlük süresi artarmı?

   Cevapla
 • mustafa kalkan :

  22 Haziran 2017

  Sperm sayim 136 milyon.fakat hareketsizlik orani %78 cocugumuz olmuyor sebebi bu olabilirmi.sperm hareketsizligini nasil ortadan kaldirabilirim.yardimlarinizi bekliyorum.

   Cevapla
 • Abdurrahman KOCA :

  17 Haziran 2017

  Hocam daha öncede yazmıştım…öncelikle hayırlı ramazanlar..sorum şu;yumurtalarımda küçülme var bunu hissedebiliyorum..bi ilaç tedavisi varsa bunla ilgili öneriniz nedir…yada normal boyuta ulaşabilir mi tekrar??

   Cevapla
Benzer Yazılar