Doğum Sonrası Masaj İyileşme Sürecinde Yardımcı Oluyor

Gebeliğiniz sırasında masajın ağrılarınızı rahatlatmada etkili olduğunu gördüyseniz doğum sonrası masaj toparlanma sürecinize yardımcı olabilir. Doğum sonrası masaj, doğum yaptıktan sonraki ilk 12 hafta içerisinde tüm vücuda yapılan masajdır. Doğum sonrası masajın nasıl işe yarayabileceğini öğrenmek ve bu masajdan neler bekleyebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Doğum Sonrası Masajın Faydaları

Doğum sonrası masaj, normal masajdan çok farklı olmasa da ruh haliniz için faydalı olabilir ve iyileşme hızınızı arttırabilir.

Doğum sonrası masaj, genelde normal masaj ile aynı unsurlara sahiptir. Doğumdan sonra masaj yaptıran bir kadın, genel olarak masaj sayesinde vücudunda ve ruh halinde pek çok fayda gözlemleyebilir.

Sezaryen doğum yaptıysanız hem doktorunuz ile hem de masaj terapistiniz ile masajın güvenli olup olmadığını konuşmalısınız. Bazı masaj terapistleri son 6 hafta içinde ameliyat olmuş kişilerle çalışmayı tercih etmezler.

Gebelikte ya da öncesinde kan pıhtısı sorunu yaşadıysanız doktorunuz muhtemelen masajdan kaçınmanızı önerecektir. Masaj yaptırmak için uygun olan zamanın ne zaman olacağını öğrenmek için doktorunuza danışmalısınız.

Masajın genel olarak sağladığı faydalar şunlar olmaktadır:

  • Ağrıda rahatlama
  • Stresi azaltma
  • Gevşeme

Bütün bunlar masaj yaptırmak için herkes için geçerli nedenler olsa da özellikle yeni anne olmuş kadınlar masaj yaptırmayı düşünmelidir. Dördüncü trimester yani doğumdan sonraki üç ay boyunca sağlığınız üzerinde masajın belli faydalarını görebilirsiniz.

Doğum sonrası dönemde masajın sağlayabileceği faydalar şunlar olmaktadır:

Şişlikte azalma: Pek çok anne doğum sırasında vücutlarının şiştiğini görür. Masaj yapmak vücuttaki suyu dağıtarak fazla sıvının çekilmesini ve dolaşmasını sağlamaya yardımcı olur.

Süt üretiminin artması: Sütlerinin artmasını isteyen anneler için masaj, dolaşımı ve gerekli hormonların üretimini arttırma konusunda yardımcı olabilmektedir.

Hormonların düzenlenmesi: Doğum sonrası vücutta hormonların sürekli olarak dalgalanması görülebilmektedir. Dokunmanın yanı sıra pek çok masajda kişinin ruh halini düzeltmeye ve hormonal dengeyi desteklemeye yardımcı olan esansiyel yağlar kullanılmaktadır.

Anksiyete ve depresyonda azalma: Yeni ebeveynler, doğum sonrası depresyonu yaşayabilmektedir. Masaj yaptırmak, anksiyete ve depresyona neden olabilen stresi azaltma konusunda yardımcı olabilmektedir.

Daha iyi uyku: Yeni ebeveynlerin mümkün olduğu kadar uyumaya ihtiyaçları vardır. Masaj, ebeveynlerin rahatlamasına ve derin, yenileyici bir uyku uyumalarına yardımcı olur.

Rahim masajı

Doğumdan sonra hemşire ya da ebe fundus masajı yapmış olabilir. Fundus masajı, sağlık uzmanları tarafından rahmi normal boyutuna döndürmek için yapılan bir rahim masajı tekniğidir.

Hafif karın masajına devam edilmesinin doğumdan sonra 2-3 haftaya kadar, loşia geçene kadar faydalı olduğu düşünülmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki rahim masajı çok fazla baskı uygulandığında zararlı olabilmektedir. Evinizde ya da bir masaj terapisti ile karın masajı konusuna karar vermeden önce mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız.

Karın masajı, sezaryen doğumdan sonra ilk 6 hafta içinde önerilmemektedir.

Doğum sonrası masaja nasıl hazırlanılır?

Doğum sonrası masaja hazırlanmak için ortamı rahatlatıcı bir hale getirmeniz gerekir. Masaj evinizde yapılacaksa mumlar ve hoş kokular ile birlikte loş ışıklandırma tercih edilebilir. 

Masaj yapılırken yeni doğmuş bebeğinize bakması için birini bulursanız onun uyanık ya da uyuyor olup olmadığı hakkında endişelenmek zorunda kalmazsınız. Her ne kadar bebeğinize yakın olmak güzel bir şey olsa da bebek ağlaması rahatlatıcı bir ses değildir.

Doğum sonrası anneler için pek çok farklı masaj yaklaşımı bulunmaktadır. Doğum sonrası masajına aküpresür ve ayak refleksolojisi de dahil olabilir. Bu masajda ayrıca İsveç masajı ya da Jamu masajı, geleneksel Güneydoğu Asya doğum sonrası masajı gibi doğum sonrası vücutta rahatlama ve iyileşmeyi hedefleyen masajlar da yer alabilir.

Bazı kadınlar doğum sonrası süreçte daha hafif tarzda masajları tercih ederken kimileri de miyofasyal gevşeme ya da kraniokaskal terapi tercih edebilmektedir.

Fiziksel temasın yanı sıra doğum sonrası masajda esansiyel yağlar da yer alabilir. Bu yağlar losyonlarda ya da masaj yağlarında yer alabileceği gibi koku olarak da kullanılabilir. Masaja esansiyel yağları dahil etmeden önce bunların güvenli olduklarından emin olmak için doktorunuza danışmalısınız.

Hangi tür masaj seçerseniz seçin masaj terapistinize doğum öncesi ve sonrası masaj tecrübesi hakkında sorular sorun. Terapistiniz ayrıca masaj sırasında rahat edebileceğiniz doğru pozisyonları bulmanız konusunda istekli olmalıdır.

Masajın Zamanlaması

Doğum sonrası masaja kendinizi hazır hissettiğiniz zaman başlayabilirsiniz. Bazı hastanelerde anneler için doğumdan sonra masaj hizmeti bulunmaktadır. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre doğumdan bir gün sonra yapılan sırt masajı, yeni annelerin anksiyetelerinde önemli ölçüde azalma sağlamaktadır. 

Sezaryen doğum yaptıysanız ya da doğumda komplikasyonlar olduysa ilk doğum sonrası masajınızı yaptırmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Bazı masaj teknikleri iyileşme süreciniz için uygun olmayabilir.

Hangi sıklıkta doğum sonrası masaj yaptırmanız gerektiğine dair belli bir zaman çizelgesi bulunmamaktadır. Pek çok yeni anne her hafta ya da doğum sonrası ilk birkaç ay masaj yaptırmaktan hoşlanırken kimileri ise doğumdan sonra birkaç kez masaj yaptırmaktadır.

Zaman, bütçe ve sağlık durumları ne kadar ve ne sıklıkta doğum sonrası masaj yaptıracağınızı etkileyen faktörler olmaktadır.

Sonuç Olarak

Fiziksel temasın güçlü olabildiği uzun zamandır biliniyor. Doğum sonrası masaj, dokunmanın avantajlarını kullanarak kadınların doğum sonrası iyileşme süreçlerinde yardımcı oluyor.

Doğum yaptıktan sonra masaj yaptırmanın pek çok faydası bulunuyor. Bunlar arasında hormonları düzenleme, süt üretimini arttırma ve hatta şişkinliği azaltma gibi şeyler bulunuyor.

Doğum yaptıktan sonra 12 hafta boyunca masaj yaptırmak isteyebileceğiniz gibi sadece bir kez masaj yaptırmak da isteyebilirsiniz. Masaj terapi rutininiz başlamadan önce doktorunuzla konuşarak masaj için yeterince iyileşme gösterip göstermediğinizi öğrenmelisiniz.

Ne sıklıkla masaj yaptıracağınız bütçeniz, zamanınız ve kişisel tercihiniz gibi şeylere bağlıdır. Bu nedenle herkes için geçerli bir cevap yoktur. Ayrıca partnerinize size evde masaj yapıp yapamayacağını da sorabilirsiniz.

Doğum sonrası masaj konusunda uzman olan terapistleri bulmak için öneriler alabilirsiniz. Bunun için doktorunuza da danışabilirsiniz.

Doğum sonrası iyileşme sürecinize masajı dahil etmeniz halinde bebeğinizin yer aldığı yeni hayatınızda düzeninizi oturtmak konusunda pek çok fayda görebilirsiniz.