Doğum Sonrası Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

 

Hamilelikte vücutta çok sayıda değişiklik meydana gelir. Bu değişikliklerin neden olduğu sorunlardan bir tanesi sırt ağrısıdır. Doğumdan sonra sırt ağrınızın geçeceğini düşünmüş olabilirsiniz, ancak doğumdan sırt ağrıları doğumdan sonra da çeşitli nedenlere bağlı olarak görülmeye devam edebilir.

Doğumdan Sonra Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

doğum sonrası sırt ağrısı nasıl geçer?

Doğumdan sonra yaşanan sırt ağrılarını rahatlatmak için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır:

 • Doğum sonrası sırt ağrısını hafifletmek için yapabileceğiniz çeşitli egzersizler vardır. Egzersiz yapmak, ağrıyan kaslarınız ve ligamentlerinizdeki baskının azalmasını sağlayabilir. Doğumdan sonra gevşeme amacıyla yoga yapabilir ve esnekliğiniz ile dayanıklılığınızı arttıran egzersizler deneyebilirsiniz. Sezaryen olduysanız, yapabileceğiniz en iyi egzersiz yürüyüş yapmak olacaktır. Günlük 20-30 dakikalık bir yürüyüş vücudunuzun rahatlamasını sağlayacaktır.
 • Doğumdan sonra özellikle de ameliyat olduysanız, yoğun egzersizlere başlamayın. Ağır kaldıracağınız güç egzersizleri, kaslarınızda ve eklemlerinizde baskıya neden olabilir.
 • Doğumdan sonra sırt ağrılarınızı azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden bir tanesi, duruşunuz üzerinde çalışmak olacaktır. Bebeğinizi emzirirken sırtınızın dik durmasına dikkat etmelisiniz.
 • Bel ağrısı yaşıyorsanız, sandalyede otururken ayak desteği kullanarak ayaklarınızın yerden daha yüksekte durmasını sağlayabilir ve böylece bel kaslarınızı destekleyebilirsiniz. Ayrıca sırtınızı desteklemek için sandalyenizin sırt kısmına yumuşak yastıklar koyabilirsiniz.
 • Geceleri uyurken rahat bir pozisyonda olmaya dikkat edin. Başınızı desteklediğinden emin olduğunuz rahat bir yastık kullanın. Doğumdan sonra hamilelik yastıkları kullanmaya devam ederek uyuduğunuz sırada sırtınızı destekleyebilirsiniz.
 • Sırt ağrılarınızı rahatlatmak için ağrıyan yere sıcak ya da soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz.
 • Yerden bir şey alırken belinizi bükmek yerine dizlerinizi bükün. Sırt ağrılarından kaçınmak için belinizi bükmeyin ve kollarınızı uzatmayın.
 • Bebeğinizi yatağından ya da yerden alırken önce yaklaşın ve sonra kaldırın. Bebeğinizi kollarınızı uzatıp almak yerine ona yaklaşacak şekilde diz çöküp alın.
 • Doğum sonrası vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri alabilmek için bir beslenme uzmanına danışın ve sağlıklı şekilde beslenin. Sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak kilo vermenize yardımcı olabilir. Kilo vermek ise sırt kaslarınızdaki baskıyı azaltıp ağrının rahatlamasına yardımcı olur.

Yukarıdaki önerilere uyduğunuz halde sırt ağrınız geçmiyorsa doktorunuza danışın. Bu sayede vücudunuzun detaylı muayenesi yapılabilir ve tedavi gerekip gerekmediğini öğrenebilirsiniz.

doğum sonrası sırt ağrısı nasıl geçer?

Sezaryen Doğum Sonrası Sırt Ağrısı

Sezaryen doğum sonrası sırt ağrısı, özellikle de ameliyat sonrası iyileşme sürecinde karşınıza çıktığından sinir bozucu olabilir. Ameliyat sonrası kesi yerinden kaynaklı rahatsızlık hissedeceğinizi bekliyor olmanıza rağmen vücudunuzda daha fazla yerde ağrı hissediyor olabilirsiniz.

Sezaryen doğum sonrası hissedilen sırt ağrısını açıklayabilecek tek bir neden olmamakla birlikte bu ağrılar, aşağıda yer alan çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.

Hormonal değişimler: Hamilelik sırasında yalnızca karnınız büyümez. Vücudunuzda meydana gelen diğer değişimler, doğum sonrası sırt ağrısı yaşamanıza neden olabilir.

Hamilelik sırasında vücudunuz doğuma hazırlanmak için hamilelik hormonu olan relaksin salgılar. Bu hormon, doğum sırasında bebeğin daha kolay geçmesi için ligamentlerin ve eklemlerin yumuşamasını sağlar. İster sezaryen ister normal doğum yapacak olun, hamilelik sırasında vücudunuz bu hormonu salgılamaya devam eder.

Relaksin hormonu nedeniyle gevşeyen ligamentler ve eklemler, ufak bir hareketin bile sırtınızın ortasında ve bel kısmında ağrıya yol açmasına neden olabilir. Bununla birlikte doğumdan sonra eklemleriniz, kaslarınız ve ligamentlerinizin yavaş yavaş güçlenmeye başlayacaktır.

doğum sonrası sırt ağrısı nasıl geçer?

Kilo artışı: Hamilelikte alınan kilolar da sırt ağrısına neden olabilir. Hamilelikte kilo almanız gayet normaldir ve gereklidir. Ancak alınan kilolar, vücudunuzun denge merkezinin kaymasına yol açabilir. Vücudunuzun ön kısmında ağırlık olması, sırtınıza ve omurganıza yük bindirerek sırt ağrılarına yol açabilir.

Bebeği taşımak: Bebeğiniz yalnızca 3-4 kg olsa dahi her gün kollarınızda taşıyacağınız için sırt ağrıları yaşamanıza yol açabilir. Ayrıca bebeğinizi beşiğine koyarken ya da arabadan alırken öne doğru eğilir ve sonrasında kaldırırsınız. Bu hareketler, duruşunuzu etkileyebilir ve boyunuzda ve sırtınızda ağrılara yol açabilir.

Bebeğinizi tutarken vücut duruşunuza dikkat etmeniz, ağrılarınızın rahatlamasına yardımcı olabilir. Bebeğinizi alırken öne doğru sırtınızı bükmek yerine olabildiğince dik durun ve bacaklarınızdan güç alın.

Emzirme: Emzirme, bebeğinizle bağ kurmanın mükemmel bir yolu olsa da emzirme sırasındaki pozisyonunuz, boynunuzdan sırtınıza yayılan ağrılara neden olabilir. Özellikle emzirme sırasında omuzlarınızı öne doğru eğiyorsanız, sırtınızda ağrılar yaşayabilirsiniz.

Emzirme nedeniyle sırt ağrısı yaşıyorsanız, bebeğinizi emzirirken omuzlarınızı gevşek bırakın ve kolunuzu desteklemesi için dirseğinizin altına bir yastık yerleştirin. Emzirme sırasında bebeğinize bakıyorsanız, boynunuzun ağrımasını önlemek için ara sıra başka yönlere bakın.

Anestezi: Sezaryenden önce aldığınız anestezi de doğumdan sonraki haftalarda sırt ağrısı yaşamanıza neden olabilir. Ameliyat öncesi epidural ya da spinal anestezi yapılmış olabilir.

Epidural anestezinde omuriliğin etrafına anestezi yapılırken spinal anestezi de ise anestezi, omuriliğe daha yakın şekilde yapılır. Spinal anestezi, bölgenin daha hızlı uyuşmasını sağlarken epidural anestezide bu süre uzayabilir. Anestezi türü, doğumun nasıl gerçekleşeceğine göre değişiklik gösterecektir.

Epidural ya da spinal anestezi, doğum sonrası omuriliğe yakın yerlerdeki kaslarda spazma neden olabilir. Bu spazmlar, doğumdan sonra haftalarca ya da aylarca devam edebilir. Yani doğumda yapılan anestezi de sırt ağrılarına yol açabilir.

doğum sonrası sırt ağrısı nasıl geçer?

Doğum Sonrası Şiddetli Sırt Ağrısı

Doğum sonrası görülen ağrı genelde birkaç ay içinde geçse de bazı kadınlarda daha uzun sürebilmektedir.

Hamilelikten önce ya da hamilelik sırasında sırt ağrılarınız olduysa hamilelik sırasında da ağrı yaşayabilirsiniz. Aşırı kilolu olmak da kronik sırt ağrıları yaşanmasına katkıda bulunabilmektedir.

Doğum sonrası sırt ağrısı için evde yapılabilecek şeyler genellikle işe yarasa da ağrınızın şiddetli olması durumunda dikkatli olmalısınız. Aşağıdaki belirtileri görmeniz halinde bir an önce hastaneye gitmelisiniz:

 • Şiddetli, sürekli ya da gittikçe kötüleşen sırt ağrısı
 • Travma nedeniyle oluşmuş ya da ateşle birlikte görülen sırt ağrısı
 • Bacakların birinde ya da ikisinde his kaybı ya da aniden kas koordinasyonunu kaybetmek veya güçsüzleşmek
 • Kalçalarda, kasıklarda ya da genital bölgede his kaybı yaşamak (His kaybı, idrar yapmayı ya da dışkılamayı zorlaştırabilir veya idrar kaçırmaya neden olabilir)