Doğumda Su Gelmesi

Gebelik süreci en başından doğuma kadar kesinlikle mucizevi bir süreçtir ve pek çok sürprize de açıktır. Anne adayları gebelik planladıkları andan itibaren sağlıklı bir bebeği kucaklarına almayı hayal eder ve gebelik süresince de bunun için mümkün olan en fazla özeni gösterir. Ama gebelik dönemi öngörülen ya da görülemeyen pek çok olayın yaşandığı bir dönem olduğu için kimi zaman istenmeyen ve beklenmeyen durumlar da yaşanabilir.

Çoğu zaman bunların yaşanmasında anne adayının olumlu ya da olumsuz bir etkisi de bulunmayabilir. Çünkü bu doğal bir süreçtir. Ama gebelik dönemi boyunca ve özellikle de doğumun yaklaştığı süreçte, son haftalarda anne adayının her bir belirtiye, işarete dikkat etmesi, süreci daha detaylı bir şekilde kontrol etmesi sorun yaşanma riskini en aza indirecek, sorun olursa da en kısa zamanda müdahale edilmesini sağlayacaktır.

İşte anne adayının gebeliğin son haftalarına özellikle dikkat etmesi gereken konulardan neredeyse en önemlisi olarak “suyun gelmesi”, “nişan gelmesi” gösterilebilir. Çünkü bu işaret aslında doğumun yaklaştığını gösteriyordur.

Suyun gelmesi / Nişan gelmesi

Gebelik gerçekleştiği anda rahim içindeki bebeği dış etkenlerden korumak amaç rahim ağzı sümüğümsü yapıda mukus ile tıpkı bir tıkaç gibi tıkanır. Bu sayede bebek enfeksiyonlardan korunur.

Doğum yaklaştığında ise bu mukus orada çıkar ve bebeğin amniyon sıvısından bir miktar akar. İşte bu sıvının gelmesi de suyun gelmesi ya da nişan gelmesi olarak adlandırılır. Nasıl ki; son haftalarda kasılmalar, sancılar doğumun yaklaştığının belirtisi ise aynı şekilde suyun gelmesi de doğum eyleminin başladığının işareti olarak kabul edilir. Her ne kadar her gebelik kendine özel olsa da, her kadının hamilelik süreci farklılıklar gösteriyor olsa da, çoğunlukla olayların oluş sıralaması farklıyken yaşanan şeyler aynıdır. Bu bağlamda her kadının rahmini tıkayan mukus vardır, ancak geliş zamanı farklıdır.

Gebelikte suyun gelmesi nasıl anlaşılır?

  • Suyun gelmesi olayındaki sıvı, yavaş bir sızıntı gibi damlayarak ya da çok nadiren de olsa şiddetli şekilde fışkırarak gelebilir. Çok az geldiğinde kimi zaman gebeliğin son dönemlerinde sık olan idrar kaçırma ile karıştırılırken, fazla geldiğinde kolaylıkla suyunun geldiği anlaşılabilir. Suyun gelmesiyle zaten iç çamaşırı ve giysiler de ıslanır.
  • Gebelik normalde 9 ay 10 günlük, yani yaklaşık 40 haftalık bir süreçtir. Ancak bebek gebeliğin 37. haftasından sonra her an doğabilir ve bu durum 41. haftaya kadar da sürer. Bu sebeple de gebeliğin 37. ve 41. haftaları arası suyun gelme ihtimali vardır. Anne adayları dikkatli olmalılar.
  • Bazı kadınlarda su geldiğinde bazılarında ise su gelmeden önce sancı olabilirken, bazıları ise hiç sancı hissetmeyebilir.
  • Suyun gelmesi bazı durumlarda çok hafif sızıntı veya damlama şeklinde olabilir. Bunu akıntı veya idrar kaçırmayla karıştırılabilir. Bu tür durumlarda doğru bir teşhis koymak annenin kendi kendine yapabileceği bir şey değildir, doktora gidip muayene olarak şüpheleri ortadan kaldırmak gerekir.
  • Su geldiğinde çamaşırın ıslak yerini koklayıp idrara benzemeyen tatlımsı bir koku olup olmadığına bakılabilir.
  • Gelen suyun rengi solgun saman şeklindedir ve doğuma kadar birkaç saatte bir yeniden gelir.
  • Anne adayı sıvının akmaması için pelvik taban kaslarını sıktığı halde sıvı akışı durmaz.

Gebelikte suyun gelmesinden ne kadar sonra doğum başlar?

Suyun gelmesiyle birlikte anne adayları genellikle doğumun hemen olacağından ve hastaneye yetişemeyeceğinden endişe ederler. Uzmanlar ise, doğum başlamadan suyu gelen kadınların çoğunda su sızıntısının başlamasından itibaren 12 saat içinde doğumun olacağını söylemekteler. Bazı kadınlarda ise bu süre 24 saati bulabilir. Hatta anne adaylarının 10’da 1’inde doğumun başlaması biraz daha uzun sürebilir. Amniyon kesesi yırtılıp su geldiğinde, bebeğe enfeksiyon bulaşmasını engellemek için çoğu doktor, doğumun yakın olduğu vakalarda 24 saat içinde suni sancı ile doğumu başlatmayı tercih eder. Bu sayede olası enfeksiyon riski önlenmiş olur.

Gebelikte su geldiğinde ne yapılmalı?

Anne adayı eğer yatıyorken su gelirse, suyun miktarı daha fazla olurken, ayakta dururken ya da otururken bebeğinin başı suyun akışını geçici olarak engelleyebildiği için daha az su gelir. Eğer zarlar rahim ağzına yakın bir yerden yırtıldıysa, otururken ya da ayakta olduğu zamana göre daha fazla su gelir.

Gebelikte su gelmesi ile idrar kaçırma arasındaki fark nedir?

Gebeliğin özellikle de son dönemlerinde vajinandan hafif veya şiddetli bir akıntı gelmeye başlaması durumunda ilk olarak bir havlu ile vajina kapatılmalı, havlu ped gibi iç çamaşırına konmalı ve doktor aranmalıdır. Aynı zamanda enfeksiyonu önlemek için vajina bölgesi mümkün olduğu kadar temiz tutulmalıdır.

Doktor muayenesine kadar asla cinsel ilişkiye girilmemeli, kadın kendi kendine internal muayene yapmamalı ve tuvalete gittiğinde önden arkaya doğru silmelidir. Çok düşük bir risk olsa bile bebeğinin göbek kordonunu vajinada fark etme gibi bir durum olursa acil olarak hastaneye gidilmeli. Su geldiğinde rahim ve bebeğin enfeksiyon, mikrop kapma riski olduğu için su geldiğinde ya da bundan şüphe edildiğinde hemen hastaneye gidilmelidir.

Amniyotik sıvının koyu renk olması ne anlama geliyor?

Amniyotik sıvı normalde şeffaf gibi, açık sarı bir renge sahiptir. Ancak su geldiğinde bu sıvının koyu renk olduğu görülürse amniyon sıvısına bebeğin ilk dışkısı olan yeşilimsi-kahverengi mekonyumun karıştığından şüphe edilir. Normal şartlar altında mekonyum doğumdan kısa süre sonra bebeğin ilk dışkısı olarak çıkar. Ancak bebeğin rahimde strese girmesi ya da doğması beklenen günde doğmayıp zamanının geçmesi gibi durumlarda doğumdan önce çıkıp amniyon sıvısına karışabilir. Bu da çok ciddi bir sorun olduğundan, su geldiğinde koyu renkli ise bu risk düşünülerek acilen doktora başvurulmalıdır.

Gebelikte sızıntı şeklinde su gelmesi ne anlama gelir, neden olur?

Gebeliğin herhangi bir döneminde sızıntı şeklinde sıvı gelmesi durumunda su kesesinin, üst bölgeden ve sıyrık şeklinde yırtılmış olması dolayısıyla amniyon suyu sızıntı şeklinde akmaktadır. Hafif sızıntı şeklinde olduğundan anne adayları idrar kaçırdığını ya da rutin gebelik akıntısı nedeniyle ıslaklık hissettiğini düşünebilir.

Anne adayları bilmelidir ki; amniyon sıvısı akıntı gibi koyu ve kıvamlı olmaz, tıpkı su gibi akışkan yapıda ve şeffafa yakın açık sarı renkte olur. Amniyon sıvısı aktığında anne adayının çamaşırında akıntı gibi tabaka kalmaz, aksırma ve öksürmede akmaz. Anne adayları bu özellikleri takip ettiğinde ıslaklığın kesenin açılmasıyla ortaya çıkan “suyun gelmesi” ile ilgili olup olmadığını ayırt edebilir. Bu bakımdan her ihtimale karşı gebelikte su sızıntısı olduğunda mutlaka doktora haber verilmelidir.

Gebelikte su erken gelirse ne olur?

Gebelikte suyun gelmesi doğumun yaklaştığına işaret olarak ortaya çıkar. Bunun da gebeliğin 37. ve 40. haftaları arasında olması gerekir. Suyun zamanından önce, yani gebeliğin 37. haftasından önce gelmesi durumu erken doğum tehdidi olarak düşünülmelidir. Bu tür bir durumda bebek prematüre olarak doğacağı için acil müdahale yapılması gerekir. 37. haftadan önce bebek henüz tam olarak gelişmediği için suyun erken gelmesi enfeksiyon riski taşır. Gebeliğin 24. ve 37. haftaları arası bebeği mümkün olduğunca rahimde tutmak ve bunun için gerekli müdahaleleri yapmak gerekiyor.