Artık resmi olarak gebeliğinizin son haftasına ulaştınız. 40 hafta boyunca yaşadığınız zorluklar ve endişeler artık son bulacak ve bebeğinize kavuşacaksınız. Bebeğiniz bu hafta dünyaya gelecekse, doğumdan sonra vücut sıcaklığını korumak için artık yeterli yağ miktarına sahip.  Doğumunuz bu hafta gerçekleşmediyse endişe etmeyin. 42. Haftaya kadar doğal doğumun başlaması için vaktiniz var. Şayet 42. Hafta da doğum gerçekleşmediyse, doktorlar suni sancı ile bebeğinizi dünyaya getirecek.

Bebeğin Görüntüsü

Bebeğin boyu ve kilosu

40. gebelik haftasında gebeliğiniz resmi olarak sonlanacak, bebeğinizin tahmini ağırlığı ise 3.5 kilo ve uzunluğu ise yaklaşık olarak 48-55 cm arasında.  Bebeğinizin kafatası kemikleri henüz kaynanamış vaziyette. Bu sayede doğum sırasında kolayca dünyaya çıkabilecek.

Plasenta ise, bebeğinizi enfeksiyonlardan korumak için ve dünyaya gelmesinden sonra hastalıklarla savaşabilmesi için antikor üretmeye devam ediyor.

Bebeğin ultrason görüntüsü

Bu hafta anne adaylarını bekleyenler:

Doğumlar, genellikle gebeliğin 38. Ve 40. Haftaları arasında gerçekleşmektedir. Doğumun bu haftasına kadar alınması gereken kilo yaklaşık olarak 15’tir. Fakat gebelik süresince her kadının alması gereken kilo oranı farklıdır. Bu sebeple aşırı zayıf anneler, gebelik sürecinde 20 kilo dahi almış olabilir.

Anne adayının görünüşü

40 haftalık hamile kadının görüntüsü

Şayet bu haftaya kadar doğum gerçekleşmemiş ise, doktorlar bazı konularda sizi muayene edecektir:

    Bebeğiniz ultrasondan kontrol edilir. Kasları ve solunum hareketleri ve amniyotik sıvı oranı değerlendirilir.

    NST (non stress test) de bebeğinize bakmakta kullanılır

    Doktorunuz ayrıca rahminizin açıklığını kontrol edecektir.

Doğum aşamaları:

Anne adayları, doğum başladıktan sonra hastaneye ulaşırlar. Ardından da doğum salonuna alınırlar. İlk olarak muayeneleri ve geçmiş tetkikleri incelenir. Ardından ise o anki değişimlerle kıyaslamak adına ultrason yapılır. Bebeğin son kilosu kaydedilir. Ardından da bebeğin kalp atımları ve rahim kasılmaları değerlendirilir. Bebeğin şu andaki kalp atışlarının ve rahim kasılmalarının düzenini görmek üzere NST (non stres test) uygulanır. Şayet sezaryen olmayı gerektirecek bir durum saptanmaz ise anne adayı belli aralıklarla muayenesi yenilenmek üzere bir odaya alınır.

Rahim ağzı açıklığı:

Doğum anına dek, yirmi dakikada bir bebeğin kalp atışları dinlenmektedir. Bir saatte bir ise rahim ağzının açıklığına bakılır. Doğum, rahim ağzının açıklığı 10 cm’e ulaştığında gerçekleşmektedir. Özellikle ilk hamileliği olan anne adaylarında rahim ağzı açıklığının 1 cm artması 1,5-2 saat alır.

Doğum sonrası anne ve bebek

Doğum ise, güçlü 2-3 kasılma sonrasında doğru ıkınma ve nefes alma teknikleri ile kolayca gerçekleşmektedir. Doğum gerçekleştikten sonra bebek ekip tarafından temizlenir.  Bebek bu haftada yaklaşık 50 cm ve 3700 gram’ dır. Bir yandan göbek bağı klemplenip kesilirken bebek annenin karnını üstüne doğru bırakılarak anne ile ilk temas sağlanır.

Ardından bebek alınır, kurutulur ve temizlendikten sonra kıyafetleri giydirilir. Bu aşamada ise, plasentanın kendi kendine çıkması gerekmektedir. Aksi halde doktorlar alacaktır. Şayet herhangi bir yırtık mevcut ise, bu yırtıkların dikimi yapılacaktır. Özellikle ilk hamileliklerde bebeğin çıkışını kolaylaştırmak için açılan epizyotomi (doğum kesisi- bebek doğarken doktorun lokal anestezi sonrası vajen girişi ile anüs arasındaki bölgeden (perine) vajen içerisine doğru yaptığı kesidir) tamir edilir.

12 YORUMLAR

  1. Selam hocam ben gaziantepten nesrin gül dondurulmuş embriyo transferi yapılmıştı mart ayında ama sonu negatifti ve o ay normal adetini gördüm yani nisan ayı ama mayis ayından beri sürekli kanamam var burda doktora gittim ve hormon bozukluğundan dendi 1 ayda 3 adet oldum cylo prognova başlandı ilacı kullanırken yine kanamam basladi ve son gittiğimde kürtaj olmam gerektiği söylendi ama olmadım ilaca devam ediyorum acaba ne yapmam lazim yardim ederseniz çok sevinirim psikolojik olarak çok kötüyüm şimdiden teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here