Sorunu Gönder

Gebelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

Kaçırılan bir adet dönemi hamile olabileceğinizi gösteren ilk işaretlerden biridir. Mümkün olan en kısa sürede bir evde hamilelik testi yapabilirsiniz. İmplantasyon kanaması gibi çok erken gebelik belirtileriniz varsa, ilk atlayan adet kanamasından önce evde test yapabilirsiniz.

Bazı gebelik testleri diğerlerinden daha duyarlıdır ve kaçırılan bir adet döneminden birkaç gün önce gebeliği doğru bir şekilde saptayabilir. Ancak testi yaptıktan sonra, silik bir pozitif çizgi fark ettiğinizde, heyecan karışıklığa dönüşebilir.

Evde gebelik testlerinde bir çizgi testin negatif olduğu anlamına gelir ve hamile değilsiniz demektir ancak çift çizgi testin pozitif olduğu anlamına gelir ve hamile olduğunuzu doğrular. Öte yandan, sonuç penceresinde silik bir pozitif çizgi, belirsizliğe ve şüpheye neden olacaktır.

Silik bir pozitif çizgi nadir değildir ve bununla ilgili olası birkaç açıklama vardır.

Gebelik testleri genellikle okunması kolay testlerdir ve %97’ye kadar doğru sonuç verir. Ancak, bazen gebelik testi penceresinde görünen soluk veya silik çizgiler, doğru sonucu öğrenmek için test yapan bir kadının siniriniz bozabilir. Gebelik testinde silik çizgi olumlu bir sonuç olarak kabul edilebilirse de, bazen yanlış sonuca götüren bir belirsizlik hattına neden olabilir.

Çoğu durumda, hamileyseniz, gayet net ve hatasız bir sonuç göreceksiniz. Çizgiler veya zaman zaman artı veya eksi gibi semboller, belirli hormonlarla tepki verirken koyu bir renge dönüşen özel kimyasallardan yapılır. Çoğu testte iki sonuç vardır. İlki normalde idrarda bulunan moleküller ile reaksiyona girerek testi doğru yapıp yapmadığınızı söyler. İkincisi, hamile olup olmadığınızı söyleyecek olan insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir gebelik hormonu ile reaksiyona girer.


Gebelik Testinde Silik Çizgi Nedenleri

Hamilelik testinin belirgin olmayan silik çizgi ile birlikte karışık sonuçlar vermesinin birkaç farklı nedeni olabilir:


 • Talimatları düzgün bir şekilde yerine getirmemek: Ne yazık ki, hamilelik testlerinin net çizgiler yerine soluk çizgiler ve yanlış sonuçlar vermesinin bir numaralı nedeni budur. Evde gebelik testlerinde ya çubuğa idrar yaparsınız ya da kuru ve temiz bir kaba idrar yaparsınız. Sonuçları çok kısa sürede veya çok geç olmadan okumayıp, genellikle önerilen 5 ile 10 dakika arasında kontrol etmeniz önemlidir. Sonuçların verilen zaman aralığından önce veya sonra kontrol edilmesi, gebelik testinde silik çizgi çıkmasına neden olabilir. Silik çizgi zayıf bir pozitif sonuç gibi görünebilir, ama aslında sadece idrarın buharlaşması ve geride bir kalıntı bırakması sonucu oluşur.

 • Gebeliğin çok erken safhasında olmak: Evde hamilelik testleri idrardaki hCG hormonuna bakar, ancak evde yapılan testlerde doğru konsantrasyona ulaşmak için bu hormona biraz zaman vermek gerekir. Adet dönemin bitiminden yaklaşık bir hafta sonrasına kadar hCG seviyeleri, evde yapılan testin doğru şekilde kayıt altına alınması için çok düşüktür. Bazı durumlarda, yetersiz hCG seviyeleri sonuç penceresinde silik bir çizgi oluşturacaktır. Farklı markaların gebelik testleri, hCG düzeylerini diğerlerinden daha çabuk alabilecek farklı duyarlılık düzeylerine sahip oldukları için, testinizin ne kadar hassas olduğunu bilmek önemlidir.

 • Buharlaşma Hattı: Buharlaşma hatları renk açısından soluktur ve genellikle test için gereken zaman aralığından sonra görünür. Gerçekten de idrarın buharlaşması ve geride kalıntı bırakması sonucu olumlu sonuçlar yanlış okunabilirler. Herhangi bir markada oluşabilir. Sonucu verilen süre içerisinde kontrol etmeniz önemlidir. Silik çizginin pozitif çizgiyle mi yoksa buharlaşma hattı mı olduğuyla ilgili herhangi bir karışıklık yaşıyorsanız testi tekrarlayın. Mümkünse, bir tane daha yapmadan önce iki veya üç gün bekleyin. Bu süre hamileyseniz, vücudunuza gebelik hormonunun daha fazla üretilmesi için ek zaman tanır, ki bu net bir inkar edilemez pozitif çizgiyle sonuçlanabilir.

 • Pozitif gebelik sonucu: Evde yapılan bir gebelik test kitini kullanıyorsanız, bazen tahsis edilen zaman içinde sonuçları okurken ve sonuca baktığınız sürece koyu bir çizgi yerine silik bir pozitif çizgi de olumlu sonuç verir. Talimatları doğru bir şekilde okuyun. Olumlu bir sonuç elde etmek için uyandıktan hemen sonra kendinizi tekrar test etmeniz gerçekten önemlidir.

 • Seyrelmiş idrar: Daha önce belirtildiği gibi, hCG testi, sabah uyandıktan hemen sonra, hCG konsantrasyon seviyelerinin en yüksek olduğu saattir. Gün boyunca su ve diğer sıvıları içerken, hCG düzeyleriniz azalır.

 • Kimyasal gebelik yaşamak: Ne yazık ki, silik çizgi, hamileliğin ilk 12. haftasında ortaya çıkan, genellikle çok daha erken olan, bazen bir kimyasal hamilelik olarak adlandırılan, çok erken bir düşük olasılığının bir işareti olabilir. Kimyasal bir gebelik, erken düşük olarak bilinir. Anlamı şudur: İmplantasyon (embriyonun rahme yerleşmesi) gerçekleşir ve dolayısıyla kısa bir süre için hCG üretilir ve bunu takiben bir düşük yapılır. Genellikle herhangi bir gebelik belirtisi tespit edilmeden önce düşük gerçekleşir. Bu, hamile kalmaya çalışan kişiler için yıkıcı olabilir, ancak gebelik testinde silik çıkan bir çizginin nedeni de olabilir.

Gebelik Testinde Silik Çizgi Hakkında Yapılması Gerekenler

Evde hamilelik testi yaptınız ve neticesinde silik çizgi gördüyseniz, yapılacak en iyi şey testi tekrarlamaktır. Farklı duyarlılık düzeylerine sahip farklı markaları denemek isteyebilirsiniz. Başka bir seçenek, doktorunuzu ziyaret etmeniz ve ona kan veya idrar testi yaptırmanızdır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Fatoş köprücü :

  23 Temmuz 2020

  Ben adet olacam gün kahverengi leke geliyor 3 gündür devam ediyor ilk defa böyle bir şey oldu hamile olabilir miyim acaba dedim test yaptım testin sonıcu çift çizgi çıktı ama biri net degil tam belli değil hamile olabilir miyim hamileisem neden kahverengi lekeler hala geliyor

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   06 Ağustos 2020

   Kan testi yaptiriniz aksi halde emin olamayiz

    Cevapla
 • Sevil :

  14 Temmuz 2020

  Merhaba hocam 3 buçuk aylık bebeğim var 4.de hasta oldum adetin son gününde ilişkiye girdik korunmasız bir şekilde dün akşam test yaptım negatifti bugün baktım ikinci çizgi silik bugün tekrar yaptım baktım tek çizgi acaba kuruduğunda tekrar çift çizgi olur mu hafif hafif 3gundur karnimda kramplar var emziiyorum bebeğimi de hamile olma ihtimali olabilir mi ?

   Cevapla
 • Avzem :

  18 Haziran 2020

  Benim günüm geçti test yaptım çift çizgi çıktı biri soluktu bir dakika sonra tekrar baktım soluk olan yok olmuş tek çizgi vardı niye böyle oldu hamilemiyim degilmiyim test mi bozuk

   Cevapla
 • gamze akkas :

  08 Haziran 2020

  merhabalar ben asilama insemination iui yaptirdim ve doktorum bana 2 hafta sonra test yapa bilecegimi söyledi ama ben 11 gün test yaptim ve silik cikti ve 1 gün sonra gene yaptim ve cizgi biraz daha belirgenmisti fakat 14 günde dokzora beta hcg kan testine gitim ve doktorum bana kan testinin hamilelik olmadini söyledi üstelik adete oldum söylermisiniz peki testlerde neden positiv cikiyordu anlamis degilim.

   Cevapla
  • İlknur :

   14 Temmuz 2020

   Ovitrelle çatlatma iğnesi kullanmışsanız böyle bir sonuç yaşamış olabilirsiniz. İnşallah bir dahaki serere istediğiniz sonucu alırsınız.

    Cevapla
 • Buse :

  05 Haziran 2020

  Bülent bey 4 gün önce bir test yaptım ikinci çizgi silik çıktı Sonra iki gün arayla bir daha test yaptım yine ikinci çizgi silik çıktı bugün erken test aldım kesin sonuç versin diye bu sefer de sonuç tek çizgi çıktı hangisine güvenmeliyim bilemiyorum

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   05 Haziran 2020

   Kesin sonuc kanda bakilan bhcg ile tespit edilir

    Cevapla
 • Özge turan :

  29 Mayıs 2020

  Adetim 4 gün gecti biri sabah ve biri aksm.olmak 1 uzere
  1 gun arayla test yaptim silik cikti ikiside suan virus oldugu icin hastanelerede cesaret edemiyorum karnimda agrilar ve adet olcakmisim.gibi bi his ve 3 4 gunde bir gelen kahve lekelerim oluyor az az sizce ne olabilirim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   30 Mayıs 2020

   Kesin sonuc sadece kan testince cikar

    Cevapla
   • Pınar secen :

    05 Eylül 2020

    Hocam benimde silik çizgi çıktı tekrar test yapmak istiyorum hemen yapayım mı yoksa yarın mı yapayım gebelik testini

     Cevapla
  • MÜGE :

   29 Haziran 2020

   HAMİLESİNİZ 🙂

    Cevapla
 • Kadriye ekici :

  28 Mayıs 2020

  Merhabalar adet günüme daha 2 gün var birden bire yemek vs yemedigim halde aniden mide bulantısı oldu ve kusmaya başladım sonrasında baş ağrısı vs. Ara ara baş dönmelerim var önemsememiştim kusma olduktan sonra erken gebelik testi yaptım ve çok dikkatli bakılmadığı sürece anlaşılamayacak kadar silik bir çizgi farkettim. Kasımlarımda da ağrı var adet günü mü beklemeden kan testi yaptıracam doğru sonuç alır mıyım yoksa acele etmemeyi mi önerirsiniz?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   05 Haziran 2020

   Acele etmeyiniz adet gununuzu bekleyin

    Cevapla
 • Selma Kocabiyik :

  10 Mayıs 2020

  Merhaba ben 38 yasindayim Ben iki kere test yaptım evde 3 gün arayla ikiside silik cikti ne yapmalıyım adet dönemim. Üstelik 12 gün gecikti bunun başka sebepleri varmıdır acaba

   Cevapla
 • Damla ünlü :

  23 Nisan 2020

  Test yaptım silik çizgi çıktı bende sağlık ocağında kan verdim sonuç negatif çıktı hangisine inanacagimi şaşırdım

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Nisan 2020

   Tabiki kan testine gecmis olsun

    Cevapla
 • Büşra Bekar :

  14 Nisan 2020

  Bilmiyorum hamile miyim baş dönmesi kasık ağrısı da var ama yinede bir hafta bekleyeyim diyorum

   Cevapla
 • Büşra Bekar :

  14 Nisan 2020

  İyi günler benim günüm 5 gün geçti evde kendim test yaptım bir çizgi net diğeri silik çıktı anlamı nedir

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   15 Nisan 2020

   Tekrar yapiniz hatta kan testi veriniz

    Cevapla
 • Ayşe duman :

  09 Mart 2020

  Ben 9 ayda 2. Hamileliğimi yakaladım yine kürtaj olmak zorundayım bugun test yaptım test sonuc verdi 2 kez üst üste yaptım ikiside 2. Çizgi diğerine oranla az renk verdi ama hamile olduğumu hisetmiştim işte yani rabbim olmayanlara versin ben şuan çoçuk istemiyorum evli değilim evlenmekte gerçi istemiyorum kötü duygu yani anne olmak çok güzel ve çok huysal oluyorsunuz çok duygusallaiıyorsunuz öyle bir his kapılıyorsunuz

   Cevapla
 • Gizem nur Doluay :

  24 Ocak 2020

  Merhaba ben bugun test yaptım testi yaptıktan 5 dakika sonra silik ve belirgin bir çizgi çıktı yalnız şunu belirteyim testi yaparken sadece idrarda 5 saniye kadar beklettim normalde en az 10 saniye beklemem gerekiyormuş hamilemiyim bilemedim bir de kusma baş dönmesi gibi belirtiler yaşamadım reglim gecikmedi

   Cevapla
 • Jale :

  22 Ocak 2020

  Hamilemisiniz?bendede aynisi oldu test yaptim bir wey yoktu 2 saat sonra 2 ci cizgi silik oldu

   Cevapla
  • Derya alkan :

   26 Mart 2020

   Hamilemiz mısın sen

    Cevapla
  • Lale :

   31 Mart 2020

   Bendede öyle oldu siz hamile misiniz?

    Cevapla
  • sona mammadova :

   17 Nisan 2020

   bendede oyle oldu adet oldum 13 gun sona yaptim testio bir kac saat sonra ikinci cizgi silik ckti

    Cevapla
 • Pınar arabacı :

  17 Ocak 2020

  Merhabalar bir hafta önce test yapmıştım tek cigi çıkmıştı bugün tekrar aynı çubuğa baktım iki çizgi olmuş

   Cevapla
 • Menekşe bozoğlan :

  16 Ocak 2020

  Bende adetime 2 gün kala yani bugün test yaptim iki çizik ama ikincisi silik çıktı. Kan testi yaptırmadım daha. Mide bulantısı ve karın agrısından ölüyorum. Sizce hamile miyim

   Cevapla
 • Güler YANZI :

  03 Ocak 2020

  Yaptığım test çubuğundaki çizgilerden biri net diğeri ise silik çıkmıştı ve oğlum şu an 4 yaşında😍 adet tarihimin üzerinden 4 gündür geçiyo ve test yaptım aynı şekilde biri net diğeri ise silik çıktı.sizce hamile miyim?🤭

   Cevapla
 • ecem bozalan :

  27 Aralık 2019

  ben adetime 8 gün varken erken gebelik testi yaptım 2.çizgiden eser yoktu.bugün yani adetime 2 gün varken gene yaptım erken gebelik testini 2.çizgi gözle görülebilecek kadar net ama hafif silik çıktı.şimdi hemen kan verdim sonuçları bekliyorum.inşallah hayırlı bir haber almam dileği ile 🙂

   Cevapla
 • Melisa bakır :

  15 Aralık 2019

  Merhaba benim adet gunumu 4 gun gectı test yaptım ilkinde cift cızgı cıktı ikincisinde de tek cızgı cıktı nıye boyle oldu anlamadım

   Cevapla
 • Emine Özdemir :

  05 Aralık 2019

  İlişkiden 16 gün sonra adete 4 gün kala kan testi yaptırdım
  0.10 çıktı öncesinde idrar testi yapmıştım silik bir çizği göründü ama 15 – 20 dakika gibi
  Ne kadar doğru
  Kan testi mi idrar mı

   Cevapla
 • nuray yildizbas :

  03 Aralık 2019

  merhaba bende bugun 2 Kere test yaptim 1incusi kirmizi 2. cizgi silik acaba hamile olabilirmiyim

   Cevapla
 • Evin gungen :

  27 Kasım 2019

  Merhaba ben gebelik testi yaptım bı tanesi kırmızı diğeri silik pembe bu ne anlama geliyor lütfen cevapinizi bekliyorum

   Cevapla
 • Ozlem Doğan :

  25 Kasım 2019

  Merhabalar benımde 8 gun gecikti adetım ve bu aksam iki kere test yaptım kısa surede iki cızgı cıktı ama birisi daha net kırmızı dıgerı onun kadar kotu degil ama baya belliydi. Sızce hamile mıyım?

   Cevapla
 • Zeynep acar :

  21 Kasım 2019

  Benimde adetim 7 8 gün gecikti test daha önce yaptim pozitif cikti birtaneso cok silik cikti ve adet gördüm baya adet kanamasi yasadim hsla devam ediyor ve dün yine test yaptim yine bitanesi silik cikti böyle yasayan oldumu

   Cevapla
  • Burcu karabulut :

   03 Haziran 2020

   Şu an ben de bu durumu yaşıyorum.Sizin nasıl sonuçlandı durumunuz?

    Cevapla
 • Şüheyda bayram :

  07 Kasım 2019

  Merabalar bende 3 kasimda gebelik testi yaptm ve iki tane almistm birncsini yptm digri silik cizgi cikti ve gebe oldugma inanmadgim icnde diger testide yptm onda da aynisi gibi oldu sabh erkndn uyandm ve aile hekimime gttm ve ddi doktrm gebesn evt ddiler ve bnde fetih sekin sehir hastanesndeki doktrma randevu aldm 7 kasimda esmle gttm ve muayene ettl doktrm ddi gebelik falan yok ddi bidha kan aldilr bklm ne olck sizdn ricam neden byle oldu cevabinizi cok merak ediyrm

   Cevapla
 • Sedanur yeşil :

  04 Kasım 2019

  Adet görüyorum ama test yaptım tek çizgi C çıktı hamile olma ihtimalin varmıdır

   Cevapla
 • Hatice Ekim :

  30 Ekim 2019

  Yumurta çatlatma iğnesi kullandım ve test yaptım biri hafir silik çıktı ve tekrar farklı bir marka dan aldım yaptım iki side net çıktı acaba hamile miyim?

   Cevapla
 • Ceycey :

  27 Ekim 2019

  Evde test yaptm adetime 5 gun kala 2 .cizgi silik cikti sonra 3 tane dha yaptim bir gün arayla yine silik cikti ikinci cizgi acaba hamilemiyim

   Cevapla
 • seda :

  11 Ekim 2019

  Mrb hanimlar ben 2 3 gün önce test yaptım biri kırmızı diyeri pembemsi çıktı hamile olabilir miyim

   Cevapla
 • Elmas :

  07 Eylül 2019

  Iki kez tecrube ettim hanimlar bir cizgi tam digeri silik cikiyorsa gozunuz ayfin hamilesiniz . 😳😊

   Cevapla
 • Hatice Altan :

  23 Ağustos 2019

  Test yaptım iki çizgi cıktı ama birisi soluk bir şekilde cıktı Sizce hamilemiyim

   Cevapla
 • Penbe :

  19 Ağustos 2019

  Evde tahlil yaptım.fakat ilk çiği tam.cikti ama.ikinci cizginin orada yayılma oldu ?

   Cevapla
 • Duygu çakır :

  19 Ağustos 2019

  Regl olmama 4 gün var. Yumurtama gününde ve yakın dönemler de ilişkiye girdim 2 gün arayla. Son zamanlarda karnımda iğne gibi batmalar meydana geldi ve göbeğimde saniyelik bir ağrı oluştu. Ayrıca iştah da artma ve yorgunluk çok ol maya başladı. Gebelik testi yaptı birinci çizgi net çıktı ikinci çizgi ise bulanık çıktı hamile olabilirmiyim

   Cevapla
 • Hasibe çiçek :

  31 Temmuz 2019

  Adetime daha 4 gün var ve bazen sabahlar mide bulantısı ile uyanıyorum test yaptım birinci çizgi hemen belli oldu diğeri 10 dk sonra silik ve hafif pembe oldu sizce hamile olabilir miyim

   Cevapla
 • Ece :

  01 Temmuz 2019

  Ben de aynı tarihlerde. 14 haziranda ilişkiye girdik 26 haziranda beta hcg 20 çıktı. İdrar testi ikinci çizgi hep silik. Acaba kimyasal gebelik mi hcg cok düşük dediler

   Cevapla
 • Mine Eser :

  01 Temmuz 2019

  Merhaba \r\n10 gün önce ilişkiye girdim bugün test yaptım ilk çizgi net diğeri silik çıktı. Akşam saatlerinde devamlı kasık kısmında ağrı oluyor ve öğle saatlerinde baş ağrısı oluyor. Acaba sonuç nedir gebelik var mı yok mu bu konu da yardımcı olabilir misiniz ?

   Cevapla
 • Ayşe :

  25 Haziran 2019

  11 gün önce ilişkiye girdim bu gün test yaptım idrar testinde ikinci çizgi çok silik çıktı ve sağ kasığımda ağrı var hamile ola bilirmiyim

   Cevapla
 • Kubra cilgin :

  29 Mayıs 2019

  17.05.2019 aşılama yapıldı adet tarihimden 10 gün gecikme var bugün test yaptm silik cıktı acaba hamilemiyim

   Cevapla
 • serapoduncu :

  09 Nisan 2019

  kanamm oldu ama sonrasinda gebelik testi yaptim pempmsi cizgi cikti ama sirt agrisi vajinada batma hissi yemekten sonra karin siskinligi merak ediyorum kan testi yapyirdim 5-5cikti

   Cevapla
 • Pinar sukan :

  04 Nisan 2019

  Evde iki kere yaptim ilk gun bir tanesi silik cikti 2 gun ise ikisi cilik cikti subatin 24 sin adet tarihim bugun kan tahlili yaptrdim sinucu daha almadim ulturasyonda yok goruldu gebelik nedeni ney acaba hamilemiyim

   Cevapla
 • Erdinç :

  03 Nisan 2019

  Slm benim tek cizgi net belirgin diger cizgi biraz silik gibi şimdi gittim 5 saat sonra birdaha yaptım gene aynı cıktı adet olmama 3 ve 4 gün var sizce

   Cevapla
Benzer Yazılar