Gebelikte Sigara Kullanımı

sigara-kullanimi Sigaranın sağlığa zararları herkes tarafından bilinmektedir. Gebelik dışında bile sigara kullanımı insanlarda birçok hastalığa da neden olurken, hamilelikte sigara kullanımı ise sigaranın yarattığı riskleri iki katına çıkarmaktadır. Çünkü bu kez söz konusu olan sadece annenin değil bebeğin de sağlığıdır. Gebelik döneminin ilk aylarında sigara kullanan birçok kadının düşük riskinin son derece arttığı, gebeliği süresince sigara içen birçok kadının bebeğinin de doğum sonrası başta astım olmak üzere son derece ciddi hastalıkların ortaya çıktığı birden fazla araştırmada kanıtlanmıştır. En ürkütücü olan sonuç ise bebeğin anormal veya engelli dünyaya gelmesidir.

Gebelikte sigaranın olumsuz etkileri

Sigaranın gebelik ve bebek üzerinde çok sayıda olumsuz etkisi vardır. En başta çocuğun gelişimini sigara sekteye uğratır. Anne için gebelik döneminin daha riskli ve zor geçmesine neden olur. Hatta bazı vakalarda sigaranın bebeğin anne karnında ölmesine bile sebep olduğu bilinmektedir. Gebelikte sigara kullanımının neden olduğu diğer sorunlar ise şunlardır:

  • Su kesesinin erken açılması yaşanabilir.
  • Bebeğin düşük kiloda gelişmeden doğumuna neden olabilir.
  •  Gebelikte kanama riski artar. Bu bebeğin kaybedilmesine bile neden olabilir.
  • Bebeğin yeni doğan döneminde ölme riski artar.
  •  Gebelikte sütün C vitamini seviyesi ve bebeği besleyici etkileri azalır.
  • Doğum sonrasında bebekte birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Lohusalıkta süt miktarı azalır.
  • Bebekte pnomoni ve bronşit riski artar.

Tüp bebek tedavisinde sigara

Sigara sadece gebelik sırasında değil, anne olmaya hazırlanan ve normal şartlarda hamile kalamadığı için tüp bebek yöntemine başvuran anne adayları için de tedavinin olumsuz sonuçlar doğurmasına neden olabilecek çok sayıda sorunu da yaratabilir. Yapılan araştırmalar, sigara içen kadınların, içmeyen kadınlara oranla kısır olma oranlarının daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Eğer kadın tüp bebek tedavisi sırasında sigara içmeyi sürdürürse, sigaranın rahim, yumurtalık ve hormonlar üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle tedavinin istenilmeyen bir şekilde sonuçlanmasına neden olabilir.

Sigara içmeyin, hamile kalın!

Sigara kullanan kadınların gebe kalma süreleri  daha fazla zaman almaktadır. Sigara kadının yumurtalıklarına son derece büyük zarar verir. Bu zararın miktarı da sigara kullanım miktarı ve süresiyle aynı derecede artış gösterir. Uzun süre sigara içen kadınların üreme fonksiyonlarının azalmasına neden olduğu ve menopozu hızlandırdığı belirtilmektedir. Tüp bebek tedavisinde kadına verilen hormon seviyesi sigara içen kadınlarda daha fazla miktarda olmaktadır. Sigara kadının döllenme şansını azaltır, öströjen hormonu seviyesini düşürür, yumurtalarda daha az oran görülür. Tüm bu olumsuzluklar tüp bebek tedavisinde tedavinin iptal olma riskini arttırır. Çünkü sigara kullanan kadınlarda, tüp bebek tedavilerinde transfer sonrasında embriyonun tutunma ihtimalinin daha az olduğu saptanmıştır.

Sigara erkeği de olumsuz etkiler

Sadece kadınlarda değil, tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerde erkek için de kadında olduğu gibi sigara büyük olumsuzluklara neden olmaktadır. Kadın gibi sigara erkeği de hormonal yönde olumsuz etkiler. En başta sigara sperm sayısını azaltır. Spermdeki canlılığı ve hareketliliği zayıflatır. Spermdeki kalite sigara nedeniyle düşer ve şekilsel, fonksiyonel değişimler gözlenir. Bu da tüp bebek tedavisinin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Araştırmalara göre çiftler, tüp bebek tedavisine başlamadan en az 2 ay önce sigara kullanımını bırakmalıdırlar. Çünkü bu durum gebelik şansını arttırmaktadır. Sigarayı bırakmak, tedavi sırasında sigaradan kaynaklı olumsuzlukları azaltmakta büyük rol oynayacaktır. Tüm bunlardan yola çıkacak olursak, sigara sadece anne adayı için değil, erkek için de önemli derecede risk oluşturmaktadır. Sağlıklı anne-baba olabilmek, sağlıklı bebeklere sahip olabilmek, sağlıklı bir gebelik dönemi yaşamak ve sağlıklı bir nesil yetiştirmek için sigaradan uzak durulması son derece önemlidir.