Gebelikte Trombofili ve Komplikasyonlar

Trombofili, kanınızın pıhtılaşma eğiliminde olduğu, hamileyseniz sizi ve bebeğinizi etkileyebilen bir durumdur. Trombofili, gebelikte Venöz Tromboembolizm için ortak ve önemli bir risk faktörü olduğundan, doktorunuz trombofili bozuklukları ve trombofillerin yönetimi için uygun taramayı iyi bilmelidir. Bu testin amacı; trombofili taraması ve tromboprofilaksi kararlarını vermeye yardımcı olmaktır.

Trombofililerin, tekrarlayan gebelik kaybı (RPL), ölü doğumlar veya preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) gibi diğer olumsuz gebelik sonuçları için ilave risk taşıdığına dair kanıtlar çelişkilidir.

Gebelikte Trombofili ve Komplikasyonlar

Kalıtsal trombofili ile; preeklampsi, intrauterin fetal büyüme kısıtlaması (IUGR) ve intrauterin fetal ölüm (IUFD) gibi advers obstetrik sonuçlar arasındaki ilişki tartışmalıdır. Birden fazla çalışma, trombofili ile gebelik komplikasyonları arasındaki ilişkiyi çelişkili sonuçlar ile değerlendirdi. Trombofilinin istenmeyen gebelik sonuçları için önemli bir risk faktörü oluşturması olası değildir ve olumsuz sonuçların önlenmesinde etkili tedaviyi tanımlamak için doğrulayıcı veriler yoktur.

Kalıtsal trombofili ile olumsuz gebelik sonuçları arasında bir ilişki olduğunu gösteren mevcut kanıt küçük vaka kontrolü çalışmalarına dayanmaktadır. Bununla birlikte, prospektif çalışmaların çoğu, kalıtsal trombofili ile olumsuz gebelik sonuçları arasında herhangi bir ilişki bulamadı. Herhangi bir randomize plasebo kontrollü klinik çalışma, istenmeyen gebelik sonuçlarının azaltılması açısından trombofililerin (antifosfolipid antikor sendromu hariç) tedavisinde herhangi bir fayda sağladığını doğrulamamıştır.

Aksine, antifosfolipid antikor sendromu ve istenmeyen gebelik sonuçları arasındaki ilişki iyi bilinmektedir. Ayrıca, kanıtlar lupus antikoagülan ve antifosfolipid antikorları olan kadınlarda erken gebelik kaybı riskini azaltmak için düşük doz aspirin ve heparin kullanımını desteklemektedir.

Trombofili Neden Olur?

Eğer yaralanırsanız, vücudunuz kanı pıhtılaştıracak ve fazla kan kaybetmenizi önleyecek bir işlem başlatacaktır. Bu hemostaz olarak bilinir ve kanın kan damarının yaralı bölümüne yapışan bir pıhtı halinde katılaşmasına neden olan farklı kimyasal maddeler içerir. Ayrıca, çok fazla kan pıhtılaşmasını durdurmak için pıhtılaşma sistemine karşı tepki gösteren doğal kimyasallar da vardır. Ancak trombofili varsa, pıhtı sistemi işe yaramaz, yani kan pıhtısı çok fazla olabilir ve bu bazen gebelik sırasında sorunlara neden olur.

Kimler Trombofili Olabilir?

Bazı trombofili vakaları kalıtsaldır; kişinin kan pıhtılaşması eğilimi ailesinden geçer ve anne-babanızdan size iletilir. Diğer vakalarda bağışıklık sisteminizle ilgili bir sorunuz varsa veya gelişen başka bir tıbbi sorunun sonucunda trombofili elde edebilirsiniz.

Trombofili Nasıl Teşhis Edilir?

Trombofili belirgin bir belirtisi yoktur. Bir sorun olduğunu gösteren ilk işaret, kan pıhtısı olacaktır. Bir kan pıhtısının belirtileri nerede göründüğüne bağlı olarak değişir. Akciğerlerde bir pıhtı varsa, solunum problemlerine neden olabilir, ancak pıhtı bacaklarda oluşursa, orada şişlik olabilir.

Trombofiliyi kan testleriyle kontrol edebilirsiniz. Belirli risk faktörleri taşıyorsanız gebelik sırasında trombofiliyi test edebilirsiniz. Sonuçlar; tekrarlayan düşükler, bir ailenin trombofili öyküsü ya da erken doğum işaret edebilir. Durumunuzun trombofili olduğunu düşünüyorsanız veya trombofiliye sahip bir aile üyeniz varsa, bebek sahibi olduğunuzu öğrendiğinizde bunu doktorunuza söylemelisiniz.

Trombofili Gebelikte Hangi Problemlere Neden Olabilir?

Gerekli görülürse hamilelikte trombofiliyi teşhis etmek ve tedavi etmek önemlidir çünkü sadece sizin için değil büyümekte olan bebeğiniz için de bir risk oluşturabilir. Trombofili bebeğinizin rahimdeki büyümesini sınırlandırabilir veya bebeğinize yiyecek ve oksijen tedarik etmek için plasentanızın iyi çalışmasını etkileyebilir. Ayrıca ön-eklampsi, erken doğum, düşük ve ölü doğum riskinizi artırabilir.

Trombofili Tedavisi Nedir?

Trombofili varsa, tedavi geçmişteki kan pıhtısına ve ailenizin geçmişine bakmaksızın sahip olduğunuz trombofili türüne bağlı olacaktır. Doktorunuz pıhtılaşma riskini azaltmaya yardımcı olmak için kan inceltici olan 75 mg aspirin reçete ederek başlayabilir. Diğer bir tedavi de düşük molekül ağırlıklı heparin olabilir. Bu, kan pıhtılaşmasını önleyici anti-koagülan etki gösteren bir ilaçtır.

Kanada’da bulunan Ottawa Hospital Research Institute’da yapılan yeni bir araştırma, heparin’in kan pıhtılarını önlemede etkili bir tedavi olmadığını ve gebelikte gereksiz ağrı yarattığını ileri sürdü. Ancak tedavi yöntemlerini değiştirmeye bakmadan önce daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

Derin Ven Trombozu Olduğunuzda Ne Olacak?

Derin ven trombozu (DVT), bacaklarınızda veya pelvis damarlarınızda bir pıhtı oluşmasıdır. Trombofili olan insanlarda daha sık görülürken, trombofili durumunuz olmadan da derin ven trombozu olabilirsiniz ve hamile kaldığınızda ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. Çünkü kan doğum sırasındaki fazla kan kaybını önlemek için pıhtılaşmaya daha yatkındır. Derin ven trombozu belirtileri, bacağınızda şu semptomlardan birini veya birkaçını içerebilir: Şişme, ağrı, sıcak cilt, hassasiyet ve kızarıklık, özellikle de dizin altındaki bacak arkasında.

Kan Pıhtıları veya Derin Ven Trombozu Önlenebilir Mi?

Fazla kilolu olmak veya dehidrasyon sıkıntısı, kan pıhtılarının oluşma riskini artırabilir ve uzun süre hareketsiz kalmakla da ortaya çıkabilir. Uzun mesafeli uçuş yapıyorsanız, sıkıştırmalı çoraplar kullanın. Göğüs ağrısı, sık nefes alma ya da boğaz ağrısı, şişmiş bacak gibi belirtilerden endişe duyuyorsanız ya da emin değilseniz derhal doktorunuza danışın.

Kalıtsal Trombofili

 • Antitrombin III eksikliği
 • Faktör 12 eksikliği
 • Protein S eksikliği
 • Protein C eksikliği
 • Protrombin (Faktör II) gen mutasyonu
 • Faktör V Leiden mutasyonu
 • Aktif protein C rezistansı (Genellikle Faktör V Leiden mutasyonuna bağlıdır)
 • MTHFR gen mutasyonu (Metilen tetrahidrofolat redüktaz)
 • Hiperhomosisteinemi

8 Comments

 • Kevser

  31 Mart 2019 - 01:30

  Merhaba ,\r\n26 yaşında evli bi kadınım gebelik düşünüyorum ve annem akciğer embolisi geçirdi evlenmeden önce doğum kontrol hapı kullanmayı dusundugumde genetik test yaptırdım ve bende trombofili olduğumu öğrendim protein S aktivitesi düşük hiç bi hormon ilacı kullanmadim gebelikte ilaç kullanmam gerektiğini söylemişlerdi şimdi gebeliği düşünüyorum ama düşündüğüm andan itibaren koruyucu olarak bi ilaç falan bişey kullanmam gerekir mi ya da ilaç kullanicaksam hamileliğin hangi zamanında kullanmam gerekir. Cevaplarsaniz memnun olurum..

 • Saime Demir

  7 Nisan 2019 - 19:14

  Merhabalar Hocam,\r\nTüp bebek denememizde çocuk gelişemediği için 9.haftada kürtaj olmak zorunda kaldım. Kan pıhtılaşma sorunundan mı diye Active Protein C rezistansına baktırdık. Referans aralığı 0,86-1.1 olmasına karşı benim değerim 1,24 çıktı. Bu bir sorun mudur? Araştırdığımda daha çok soru işareti kafamda oluştu. 1,24 değerin olması kan pıhtılaşması olduğunu mu gösterir? Bu bir sorunsa ne yapmalıyım? Lütfen bana yardımcı olur musunuz?

Comments are closed.