Gerçek ve Yalancı Doğum Sancıları

Hamileliğin son aylarında yaklaşan doğum nedeniyle anne adayı rahminde kasılmalar hisseder. Çoğu anne adayları bu sancıları gerçek doğum sancısı ile karıştırdığı için panikleyebilir. Fakat hissedilen bu tip sancılar rahmi gerçekte yaşanacak olan sancılara hazırlayan egzersizlerdir. Bu tip kasılmalara yalancı doğum sancıları ya da braxton hicks kontraksiyonları denmektedir. Yalancı sancılar gebelikte son üç aya girilmesi itibariyle başlar. Fakat nadiren de olsa bazı anne adaylarında hamileliğin 4. ayı itibariyle de bu tip kasılmaların hissedildiği görülür.  Yalancı doğum sancıları rahim ağzında herhangi bir açılmaya ve doğumun gerçekleşmesine neden olmaz.

Anne adaylarının gebelik süresince karşılaştığı ve bazen ayırdını yapamadığı “gerçek ve yalancı doğum sancıları nelerdir?”

Yalancı sancılar genelde düzenli olarak yaşanmaz, ansızın başlar bu nedenle sancıları önceden tahmin etmek pek mümkün değildir. Gerçek doğum sancıları ise yalancı doğum sancılarının tersine, düzenli olarak yaşanır bu yüzden öncesinde sancıların hissedileceği tahmin edilebilir.

Yalancı doğum sancılarının şiddetinde artış olmaz aynı sancı düzeyi hissedilir. Fakat gerçek doğum sancılarındaki şiddet her defasında dozunu arttırır.

Yalancı doğum sancıları anne adayı bulunduğu pozisyonunu değiştirdiği ya da hareket ettiği zaman geçer. Fakat gerçek doğum sancılarında pozisyon ne kadar değiştirilirse değiştirilsin ya da ne kadar hareket edilirse edilsin geçmez.

Yalancı doğum sancılarının yaşandığı süre belli değildir ancak kısa süreli olarak yaşanır. Fakat gerçek doğum sancılarında süre 30 ila 60 saniyeyi bulur.

Yalancı doğum sancılarında ağrı hissedilmez. Ancak gerçek doğum sancılarının şiddeti ile ağrı hissiyatı oluşur.

Yalancı doğum sancıları yaşanmaya başladığında anne uzanarak dinlenmelidir. Ancak yatış pozisyonunda yalancı doğum sancısı yaşanırsa ayağa kalkılmalı veya hareket edilmelidir. Yalancı doğum sancılarında bol sıvı tüketimi de oldukça yararlıdır. Tüm bu işlemler uygulanmasına rağmen yalancı doğum sancısı geçmiyorsa, doktora haber verilmelidir.

Kadınların gerçek doğum sancıları ile karıştırdığı yalancı doğum sancılarının nedenleri nelerdir?

Yalancı doğum sancılarını meydana getiren etkenler kesin olarak belli değildir. Fakat bu konuda yapılan araştırmalar neticesinde yaşanan kasılmaların rahmin kendi sertliğini oluşturmak ve plasentaya kan akımını kolaylaştırmak için gerçekleştiğini göstermektedir. Yalancı doğum sancılarının yaşanması rahim ağzında açılma veya incelmenin gerçekleşmesine sebebiyet vermez.

Yalancı doğum sancılarında hissedilen kasılalar rahmi gerçek doğum sancılarına hazırlar. Bu yüzden de bu kasılmalar alıştırma kasılmaları olarak bilinir.

Yalancı doğum sancıları; hamilelikte son 3 aya girildiğinde başlar. Bu kasılmalar;

 • Bebeğin anne karnında aktif olması
 • Karın bölgesine herhangi bir darbe alınması
 • Seksüel ilişki
 • Susuz kalmak gibi etkenler nedeniyle başlamaktadır.

Peki, yalancı doğum sancılarını gerçek doğum sancılarından ayıran özellikler nelerdir?

 • Yalancı doğum sancıları gebelikte 24. haftası sonrasında başlar. Nadiren 16. gebelik haftasında da başlayan yalancı doğum sancılarına rastlanmaktadır.
 • Yalancı doğum kasılmalarından kaynaklı olarak rahimde genişleme ve incelme gerçekleşmez.
 • Gerçek doğum sancıları düzenlidir. Fakat yalancı doğum sancıları düzenli değildir.
 • Yalancı doğum sancılarında şiddet artmaz. Fakat gerçek doğum sancılarının şiddetinde giderek artış gözlemlenir.
 • Yalancı doğum sancılarını geçiren pek çok yöntem vardır. Fakat gerçek doğum sancılarını geçiren hiçbir işlem yoktur.
 • Gerçek doğum sancıları yarım dakika ile bir dakika arasında yaşanır. Fakat yalancı doğum sancıları 15 saniye kadar kısa süre içerisinde gerçekleşir.
 • Yalancı doğum sancılarında ağrı hissedilmez. Fakat gerçek doğum sancılarındaki kasılmaların şiddeti sonucunda anne adayı ağrı hissedebilir.

Hamileler yalancı doğum sancısı gerçekleştiğinde neler yapmalı?

Öncelikle sakin olmalıdır. Yaşanan sancıların gerçek doğum sancısına mı yoksa yalancı doğum sancısına mı ait olduğu analiz edilmelidir. Şayet oturur pozisyonda ise ayağa kalkmalı; ayakta ise uzanmalıdır. Yalancı doğum sancılarında, masaj uygulamakta fayda sağlamaktadır.

Ayrıca fazla miktarda su içmeyi de unutmamalıdır. Tüm bu işlemlere karşın hala kasılmalar devam ederse eğer doktora başvurmakta fayda vardır.

    Hamileler gerçek doğum sancıları öncesi ve gerçekleştiğinde neler yapmalı?

Tıpkı yalancı doğum sancılarındaki gibi gerçek doğum sancılarında da anne adayı sakinliğini korumalıdır. Gerçek doğum sancılarının yaşandığı zaman anne adayının ufak hareketler yapması gerekmektedir. Ilık su ile bir duş almak iyi gelebilir. Baba adayının anneye psikolojik desteği çok önemlidir. Baba adayı anne ruhsal yönden rahatlatmalı ayrıca fiziksel olarak da rahatlatma işlemi masaj yardımı ile gerçekleştirmelidir. Hazırlanan doğum valizi unutulmamalıdır. Ağrılar başladığı an itibariyle herhangi bir şey yenilip içilmemelidir. Su az miktarda içilmelidir.