Hamilelik Şansı Nasıl Artırılır?

hamilelik-testi

Hamile kalmak ve çocuk sahibi olmak neredeyse her çiftin hayalleri arasında ancak zaman zaman bu süreç biraz zorlayıcı olabiliyor. Zira herkesin çocuk sahibi olma olasılığı aynı değil ve işin içerisinde genetik faktörler, beslenme, hayat tarzı, kullanılan maddeler, ilişkiye girilen günler, hastalıklar, şans gibi pek çok faktör bulunuyor. Ancak hamilelik şansı nasıl arttırılır diyenlerin takip edebilecekleri pek çok farklı yöntem de mevcut.

Hamile kalma ihtimalini arttırmak için takip edilecek olan yöntemleri hem kadınlar hem de erkekler sıkı bir şekilde takip etmeliler. Çünkü kadınlardaki yumurta sağlığının ve yapısının hamileliğe etkisi olduğu kadar, erkeğin sperm adedi, sperm hareketliliği, sperm sağlığı gibi pek çok etken de hamile kalma ihtimalini değiştirebiliyor. Bilhassa uzun süredir hamilelik için denemeler yapan ancak başarısız olanlar, kısırlık şüphesine kapılmadan önce tüm önlemleri aldıklarından emin olmalılar.

Aşağıdaki görselde hamile kalmanın 10 basit yolu hakkında bilgi verdim.

hamile kalmanin yollari

İlişkiye Doğru Zamanda Girmek

Hamilelik şansını arttırmak için en uygun günler, beklenen adetten 14 gün öncesi yani 2 hafta öncesi olarak karşımıza çıkıyor. Zira pek çok kadın tam olarak bu günde yumurtluyor ve erkeğin spermlerinin taze yumurtaya erişmesi çok daha kolay oluyor. İki günün ardından yumurta yavaş yavaş döllenebilme kabiliyetini kaybediyor ve bu durum nedeniyle yumurtlamanın olduğu sıralarda içeride hali hazırda bir miktar spermin olması büyük bir avantaj.

Bunu sağlayabilmek için yumurtlamanın beklendiği günden bir kaç gün öncesinden başlayarak cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Erkeklerin sperm hücreleri, kadınların yumurtalarının aksine 4 güne kadar rahim içerisinde dayanabiliyorlar ve bu nedenle ilişkiye girdiğinizde henüz bir yumurta orada olmasa dahi, bir kaç gün sonra düşen yumurta direkt olarak spermlerle karşılaşma şansına sahip oluyor.

Ancak çok sık cinsel ilişkiye girmekten de kaçınmanız yararınıza olacaktır. 2-3 günde bir yapılan cinsel ilişkilerden alınan sperm verimliliğinin her gün cinsel ilişkiye girmekten daha yüksek olduğunu pek çok araştırma gösteriyor. Çiftler bu konuda maalesef biraz aceleci olduklarından genellikle her gün çocuk için uğraşıyorlar fakat bu iş gebelik şansının düşmesine neden oluyor.

beslenme-duzeni

Sağlıklı Beslenme

Beslenme ile çocuk yapmanın ilişkisine pek çok çift hakim değil ancak aslında sağlıklı bir vücut, en sağlıklı üreme hücrelerini üretmekte başarılı olabiliyor. Sağlıklı üreme hücreleri ise elbette hamileliği daha kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar.

Bilhassa kadınlarda fazla yağlanmanın olması, kandaki insülin düzeyinin artmasına neden olur ve fazla insülinin yumurtlama düzenini bozduğu biliniyor. Yumurtlama düzeninin bozulması ise maalesef adetten 2 hafta öncesinde rahme düşmesi gereken yumurtanın daha önce veya daha sonra ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Bunun yanında, hem kadınlar hem de erkekler, tam anlamıyla dengeli, günlük ihtiyaçlarını karşılayacak ancak fazla da olmayacak bir beslenme düzenini oturtmak zorundalar. Tercihen organik besinlerin tüketilmesi, gerektiği kadar et ve et ürünlerinin yenilmesi, bol sıvı alımı gibi pek çok konu, hamilelik şansını ve üreme hücrelerinin kalitesini doğrudan etkiliyor.

Spor Yapmak

Spor yapmak, onu yapmaya başladığınız andan itibaren vücudunuzda pek çok değişikliğe neden oluyor. Artan kan dolaşımı, yakılan yağlar, hızlanan metabolizma, artan hormon düzeyi gibi pek çok faydayı insanlara sunan spor ve egzersizler, gebeliği yakalamak için ihtiyaç duyduğunuz sağlığı size kazandıracaktır.

Bilhassa yumurtlama ve adet dönemlerinde düzensizlik olan kadınlar, spor yapmaya başladıklarında hormon düzeylerinin olması gereken seviyeye geldiğini farkedeceklerdir. Tüm mekanizmaları doğru işleyen bir vücut ise kendini düzene sokmakta zorlanmayacaktır. Günümüzün hareketsiz yaşam tarzının ve bilgisayar başındaki sıkıcı işlerin hamilelik şansını düşürdüğü belirtiliyor.

Kötü Alışkanlıklara Son

Sigara, uyuşturucu, aşırı alkol tüketimi gibi alışkanlıklar, hamileliği daha zor hale getirdikleri gibi, hamilelik esnasında da büyük bir risk oluşturuyorlar. Son senelerde hamilelerin sigara içmesine karşı gerçekleştirilen kampanyalar sayesinde anne adaylarının da bu konuda büyük bir bilince eriştiklerini söylemek mümkün. Uyuşturucular ise maalesef sadece hamileliği değil, bütün bir hayatı risk altına aldıkları için gebelikle ilginiz olmasa bile hayatınızdan çıkarmanız gerekenler arasında.

Fakat alkol tüketiminde belli limitleri aşmadan, özellikle de her gün bir kadeh kırmızı şarap tüketmek gibi alışkanlıklarınız varsa, bu durum genel sağlık durumunuzu iyileştirecektir ve gebelik ihtimaliniz yükselecektir. Ancak alkol konusunda yapılan araştırmalar, en üst limitin bir kadeh olduğunu gösteriyorlar ve bu yüzden alkol almak serbest diye ipin ucunu kaçırmanın da serbest olduğu düşünülmemeli. Çünkü fazla alkol alımının hem karaciğer üzerindeki etkileri, hem de sperm ve yumurta kalitesinde bozukluklar yaratması, hamilelik şansını arttrmaktan ziyade azaltacaktır.

Kilo Kontrolü

İnsanın sağlıklı olarak kabul edilmesi için ne çok kilolu olması, ne de çok zayıf olması gerekli. Fit olarak adlandırdığımız bu durum, hamilelik için de en ideali. Kadınlarda bulunan östrojen hormonu, yumurtlama ve adet dönemlerinin düzenlenmesinde aktif bir rol oynar ancak bu hormonun üretimi için başka hormonların yağ dokusuna dönüştürülmesi gerekmektedir. Ancak çok fazla veya çok az yağlı olan kişilerde bu denge bozulduğu için, östrojen düzeyi de ya çok fazla ya da çok az olur. Östrojendeki bu bozukluk ise maalesef hamile kalmanın giderek daha da zorlaşmasına neden olur.

Genel Sağlık Kontrolleri

Hem anne adaylarının hem de baba adaylarının genel sağlık durumlarının tam olduğundan emin olmaları gerekiyor. Bazen kısır olduklarını düşünen anne baba adaylarının, aslında sadece bazı rahatsızlıklara sahip oldukları görülebiliyor ve gerekli tedaviler yapıldığında başarıyla çocuk sahibi olmaları mümkün oluyor.

Bunun temel sebeplerinden birisi, vücudun tam bir bütün mekanizma olarak işlev göstermesi. Yani gebe kalmakla ilgili belki de hiç ilgisinin olmadığını düşündüğünüz bir hormon, bir organ ya da bir doku, aslında başka yerleri etkilemektedir ve etkilenen yerler ise sperm üretimi veya yumurtalar üzerinde etkiye sahiptirler. Bu nedenle insan vücudunun en optimum sağlıklı halinde olması, herhangi bir sebeple çocuk sahibi olmanızın önündeki engelleri olabildiğince kaldıracaktır.

Tedavi Yöntemleri

Eğer anne veya baba adayları, tüm optimum koşulları elde ettilerse ancak yine de aylara rağmen ilerleme kat edemedilerse, bir doğum uzmanına görünmeleri ve sağlık kuruluşlarına başvurmaları yerinde olacaktır. Anne veya babanın üreme organlarında karşılaşılabilecek sorunlar, kesinlikle utanılmaması gereken durumlar olarak karşımıza çıkıyorlar. Zira üreme organlarında yaşanan rahatsızlıkların pek çoğu genellikle genetik kökenli oluyorlar ve doğumdan itibaren etki gösteriyorlar. Bunların büyük bir kısmının ise uygun tedaviler neticesinde ortadan kaldırılmaları, böylelikle ailelerin çocuk sahibi olması mümkün oluyor.

Ancak hiç bir tedaviye cevap vermeyen anne baba adayları için tüp bebek tedavileri de tercih edilen opsiyonlar arasında. Tüp bebek tedavisi sayesinde anneden alınan yumurtalar, babadan alınan spermler ile vücut dışında dölleniyorlar ve daha sonra embriyolar anne içine yerleştirilerek gebelik başlatılıyor. Bu konuda yapılan çalışmalar son senelerde çok yüksek başarı oranlarının yakalanmasına da imkan veriyor.

Moralinizi Bozmayın

Unutmayın, vücudumuzun her şeyini karşılasanız bile, kötü bir moral, stres, sorunlar, gebelik şansını düşürecektir. Hamilelik şansını arttırmak için daima hayatınızın güzel gittiği bir dönemi seçin ve çocuğunuzu bu dönemde yapmak
için çalışın.