Hatırladığınız son adet tarihinizi giriniz.

Yumurtlama hesaplama nasıl yapılır?

Gebelik dönemi için en uygun zaman ve gebe kalma riskinin en yüksek olduğu süreç, yumurtlama dönemidir. Bu tarihlere yakın günlerde cinsel ilişkide bulunmak, gebe kalma açısından daha yüksek bir riske sahiptir. Adetleri düzenli olarak gerçekleşen kadınlarda yumurtlama dönemlerini hesaplamak daha kolaydır. Yumurtlama, bu kadınlarda adet başlamadan 14 gün önce gerçekleşmektedir. Örnek olarak adetleri 28 günde bir yaşanan kadında, yumurtlama süreci 14. Gün olacaktır. Bu günden 3 gün önce de hesaba katılarak, bir hafta süresince cinsel ilişkide bulunmak gebe kalmaya yol açabilir. Gebe kalmak isteyen ve gebe kalmak istemeyen kadınların bu dönemi mutlaka takip etmesi gerekmektedir. Yumurtlama döneminin doğru hesaplanması oldukça önemlidir.

En önemli günler 11. ve 21’nci günler!

Adet döngüsü genellikle 28 günde birdir. Kadınların %15’i 28 günde bir adet görürken, %0.5’i 21 günden daha kısa sürede adet kanaması yaşamaktadır. Kadınların %1’i ise 35 günden daha uzun sürede kanama görmektedir. Bu sebeple de kadınlar genel olarak 18 günde bir adet görür. Ancak 21-35 günde bir görülen adetler de normal sayılmaktadır. Fakat genel ele alındığında kadınların büyük çoğunluğu adet döneminin 11 ve 21’nci günleri arasında yumurtlamaktadır.

Yumurtlama günü bünyeye göre değişebilir

Kadınlar, yumurtlama gününü hesaplamak için farklı yöntemler denemektedir. Çoğunlukla yumurtlama tahmin kitleri bu konuda kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir. Bunun dışında bazal vücut ısı ölçümü de yumurtlama günü hakkında bilgi verebilir. Çeşitli durumlarda adetler düzenli şekilde yaşansa dahi yumurtlama o döngüde geç ya da erken yaşanmış olabilir. Bu sebeple de yumurtlama dönemleri için tarihler dikkate alındığı kadar, belirtiler de dikkate alınmalıdır.

Uygun günleri belirlemenin en pratik yolu

Adet döngüleri düzenli olarak yaşanan kadınlarda yumurtlama, adet tarihinden 14 gün önce gerçekleşmektedir. Bu hesapla adet dönemi 28 gün süren bir kadında yumurtlama adetin 14’üncü günü yaşanmaktadır. Adetleri düzenli olarak 30 gün süren bir kadın adet kanamasının başladığı ilk günden başlayarak 16’ncı gün yumurtlama yaşayacaktır. Aynı  şekilde adet kanamaları düzenli 35 günde bir olan kadınlarda yumurtlama günü yaklaşık olarak 21’nci günde gerçekleşecektir.

Adet düzensizliği olanlar nasıl hesaplama yapmalı?

Adet düzensizliği olan kadınlarda yumurtlama dönemlerinin tespit edilmesi oldukça zordur. Fakat yumurtlama, son adet görülen ilk günden 14 gün önce gerçekleşecektir. Ancak yumurtlama düzensizlikleri varsa, kadının kendi hesaplarıyla yumurtlama dönemini tespit edilebilmesi mümkün değildir. Bunun için eczanelerden bulunabilecek yumurtlama kitleri alınmalıdır.

 Sağlıklı yumurtlama takibi nasıl yapılır?

Yumurta takibi folikül, yumurta hücresini içeren küçük keseciklere verilen isimdir. Kadınlarda bulunan foliküllerden her ay bir adet yumurta hücresi salınır. Yumurta ölçümü yumurtalıkta gelişen folikülün aşama aşama boyutlarının değerlendirilmesidir. Folikül çapı belli bir olgunluğa eriştiğinde, yumurtlama dönemi başladığı için folikül büyükleri önemlidir. Bu sayede zamanlı cinsel ilişki yaşanabilir.

Vajinal ultrason aracılığı ile folikül büyüklüğü değerlendirilir. Karından uygulanan ultrason yoluyla da ölçüm yapmak mümkündür. Fakat transvajinal ultrason gibi net bir fikir vermez.

Yumurtlama belirtileri nelerdir?

 • Vajinal akıntı artış gösterir. Bu akıntı şeffaf ve yumurta akı kıvamındadır. Yumurtlamadan birkaç gün önce akıntı başlar.
 • Yumurtlama döneminde vücut ısısı yaklaşık olarak 1 derece artar. Bu durum kadınlar tarafından hissedilemez ancak bazal ısı takibi yapan araçların kullanılmasıyla bu durum tespit edilebilir.
 • Yumurtlama döneminde kasık ağrısı belirtisi ortaya çıkabilir. Yumurtalıkların bulunduğu alanlarda ağrı duyulabilir. Bazen büyüyen yumurtaya bağlı ağrı yumurtlama olmadan birkaç gün önce başlar, yumurtlamanın olduğu gün artar ve sonra birden kaybolur. Kimi zaman bu ağrıya hafif vajinal kanama da eşlik edebilir.
 • Memelerde hassasiyet oluşabilir.
 • Karında şişkinlik görülebilir.
 • Cinsel istek artabilir.

64 YORUMLAR

 1. Merhaba Hocam, Antalyadan yaziyorum size.Doktorum Ali Fuat ŞENGÖR.2 kez catlatma ignesi denedik olmayinca laparoskopi yaptik ve rahim ve bagirsagim yapismis ve tuplerde cok hasar olusmus ve sivi birikiyormus sağ tupumu kesmis doktor.sol tupum de cokaz hasar varmis ama normal yolla hamile kalabilirsin dedi.Yumurta takibinde 3 -4 tane yumurta gelismis diordu.operasyondan sonra 1 ay bos gecti bise olmadi sonraki ay asilama denedik olmadi.simdi 3.ay bos biraktik.esimin sonuclari iyi dedi doktor hatta asilama yaptgmzda 50milyon sperm i var dedi.bikac kez asilama denemeye devam mi edelim yoksa akışına mi birakalim yoksa bizim çözümümuz tupbebek midir?

 2. Merhaba Hocam, Antalyadan yaziyorum size.Doktorum Ali Fuat ŞENGÖR.2 kez catlatma ignesi denedik olmayinca laparoskopi yaptik ve rahim ve bagirsagim yapismis ve tuplerde cok hasar olusmus ve sivi birikiyormus sağ tupumu kesmis doktor.sol tupum de cokaz hasar varmis ama normal yolla hamile kalabilirsin dedi.Yumurta takibinde 3 -4 tane yumurta gelismis diordu.operasyondan sonra 1 ay bos gecti bise olmadi sonraki ay asilama denedik olmadi.simdi 3.ay bos biraktik.esimin sonuclari iyi dedi doktor hatta asilama yaptgmzda 50milyon sperm i var dedi.bikac kez asilama denemeye devam mi edelim yoksa akışına mi birakalim yoksa bizim çözümümuz tupbebek midir?

 3. Merhaba Hocam, Antalyadan yaziyorum size.Doktorum Ali Fuat ŞENGÖR.2 kez catlatma ignesi denedik olmayinca laparoskopi yaptik ve rahim ve bagirsagim yapismis ve tuplerde cok hasar olusmus ve sivi birikiyormus sağ tupumu kesmis doktor.sol tupum de cokaz hasar varmis ama normal yolla hamile kalabilirsin dedi.Yumurta takibinde 3 -4 tane yumurta gelismis diordu.operasyondan sonra 1 ay bos gecti bise olmadi sonraki ay asilama denedik olmadi.simdi 3.ay bos biraktik.esimin sonuclari iyi dedi doktor hatta asilama yaptgmzda 50milyon sperm i var dedi.bikac kez asilama denemeye devam mi edelim yoksa akışına mi birakalim yoksa bizim çözümümuz tupbebek midir?

 4. Merhaba Hocam, Antalyadan yaziyorum size.Doktorum Ali Fuat ŞENGÖR.2 kez catlatma ignesi denedik olmayinca laparoskopi yaptik ve rahim ve bagirsagim yapismis ve tuplerde cok hasar olusmus ve sivi birikiyormus sağ tupumu kesmis doktor.sol tupum de cokaz hasar varmis ama normal yolla hamile kalabilirsin dedi.Yumurta takibinde 3 -4 tane yumurta gelismis diordu.operasyondan sonra 1 ay bos gecti bise olmadi sonraki ay asilama denedik olmadi.simdi 3.ay bos biraktik.esimin sonuclari iyi dedi doktor hatta asilama yaptgmzda 50milyon sperm i var dedi.bikac kez asilama denemeye devam mi edelim yoksa akışına mi birakalim yoksa bizim çözümümuz tupbebek midir?

 5. Hocam merhabalar soruma cvp verirseniz çok mutlu olurum benim adetim 11gün sürüyor bazı ay 29 bazı ayda 30 günde bir geliyor yumurtlama günümü tahmin edemiyorum lütfen cvp yazın

 6. Hocam merhabalar soruma cvp verirseniz çok mutlu olurum benim adetim 11gün sürüyor bazı ay 29 bazı ayda 30 günde bir geliyor yumurtlama günümü tahmin edemiyorum lütfen cvp yazın

 7. Hocam merhabalar soruma cvp verirseniz çok mutlu olurum benim adetim 11gün sürüyor bazı ay 29 bazı ayda 30 günde bir geliyor yumurtlama günümü tahmin edemiyorum lütfen cvp yazın

 8. Hocam merhabalar soruma cvp verirseniz çok mutlu olurum benim adetim 11gün sürüyor bazı ay 29 bazı ayda 30 günde bir geliyor yumurtlama günümü tahmin edemiyorum lütfen cvp yazın

 9. Merhaba benim gen testim de homozigot olduğum çıktı.. aynı zamanda fmf hastasıyım ve 40 yaşındayım 4 keretüp bebek yaptım sadece 3. Sü tuttu ve kısa süre sonra düştü, 12 senelik evliyim.. eşimde ve bende herhangi bir sıkıntı görünmemekte .. bir tavsiye alabilirmiyim? Teşekkür ederim..

 10. Merhaba benim gen testim de homozigot olduğum çıktı.. aynı zamanda fmf hastasıyım ve 40 yaşındayım 4 keretüp bebek yaptım sadece 3. Sü tuttu ve kısa süre sonra düştü, 12 senelik evliyim.. eşimde ve bende herhangi bir sıkıntı görünmemekte .. bir tavsiye alabilirmiyim? Teşekkür ederim..

 11. Merhaba benim gen testim de homozigot olduğum çıktı.. aynı zamanda fmf hastasıyım ve 40 yaşındayım 4 keretüp bebek yaptım sadece 3. Sü tuttu ve kısa süre sonra düştü, 12 senelik evliyim.. eşimde ve bende herhangi bir sıkıntı görünmemekte .. bir tavsiye alabilirmiyim? Teşekkür ederim..

 12. Merhaba benim gen testim de homozigot olduğum çıktı.. aynı zamanda fmf hastasıyım ve 40 yaşındayım 4 keretüp bebek yaptım sadece 3. Sü tuttu ve kısa süre sonra düştü, 12 senelik evliyim.. eşimde ve bende herhangi bir sıkıntı görünmemekte .. bir tavsiye alabilirmiyim? Teşekkür ederim..

 13. Merhabalar 3 senelik evliyim yaklasik 2 yildir bebek istiyorz yasim 25 muyene oldum sizn tanidiginiz bi doktora ertan zan beye ama hala hamile kalamadim

 14. Merhabalar 3 senelik evliyim yaklasik 2 yildir bebek istiyorz yasim 25 muyene oldum sizn tanidiginiz bi doktora ertan zan beye ama hala hamile kalamadim

 15. Merhabalar 3 senelik evliyim yaklasik 2 yildir bebek istiyorz yasim 25 muyene oldum sizn tanidiginiz bi doktora ertan zan beye ama hala hamile kalamadim

 16. Merhabalar 3 senelik evliyim yaklasik 2 yildir bebek istiyorz yasim 25 muyene oldum sizn tanidiginiz bi doktora ertan zan beye ama hala hamile kalamadim

 17. Hocam mrb ben 1 cocuk annesiyim 28 yasindayim kizim 4 yasi da 5 aydir korunmayi kestik ama olmuyo yumurtlama gunlerine denk getriryoruz esimde bende tedrginlestik iliski sirasinda ayaklarimi belimi yuksege koyuyom ama hemen disari atiliyo spermler neden olmuyo kizimda hrmen ilk istedgimiz gbi oldu ama suan olmuyo bilgilendrirseniz cok mutlu olurum

 18. Hocam mrb ben 1 cocuk annesiyim 28 yasindayim kizim 4 yasi da 5 aydir korunmayi kestik ama olmuyo yumurtlama gunlerine denk getriryoruz esimde bende tedrginlestik iliski sirasinda ayaklarimi belimi yuksege koyuyom ama hemen disari atiliyo spermler neden olmuyo kizimda hrmen ilk istedgimiz gbi oldu ama suan olmuyo bilgilendrirseniz cok mutlu olurum

 19. Hocam mrb ben 1 cocuk annesiyim 28 yasindayim kizim 4 yasi da 5 aydir korunmayi kestik ama olmuyo yumurtlama gunlerine denk getriryoruz esimde bende tedrginlestik iliski sirasinda ayaklarimi belimi yuksege koyuyom ama hemen disari atiliyo spermler neden olmuyo kizimda hrmen ilk istedgimiz gbi oldu ama suan olmuyo bilgilendrirseniz cok mutlu olurum

 20. Hocam mrb ben 1 cocuk annesiyim 28 yasindayim kizim 4 yasi da 5 aydir korunmayi kestik ama olmuyo yumurtlama gunlerine denk getriryoruz esimde bende tedrginlestik iliski sirasinda ayaklarimi belimi yuksege koyuyom ama hemen disari atiliyo spermler neden olmuyo kizimda hrmen ilk istedgimiz gbi oldu ama suan olmuyo bilgilendrirseniz cok mutlu olurum

 21. Merhaba Bülent besser,
  42 yasindayim 2 aydir Rengl olamiyorum.
  Anti Müller Hormonum malesef 0,20
  Esimle 2. Cocugu istiyoruz.
  Bize tavsiyeniz nedir?
  Saygilarimla

 22. Merhaba Bülent besser,
  42 yasindayim 2 aydir Rengl olamiyorum.
  Anti Müller Hormonum malesef 0,20
  Esimle 2. Cocugu istiyoruz.
  Bize tavsiyeniz nedir?
  Saygilarimla

 23. Merhaba Bülent besser,
  42 yasindayim 2 aydir Rengl olamiyorum.
  Anti Müller Hormonum malesef 0,20
  Esimle 2. Cocugu istiyoruz.
  Bize tavsiyeniz nedir?
  Saygilarimla

 24. Merhaba Bülent besser,
  42 yasindayim 2 aydir Rengl olamiyorum.
  Anti Müller Hormonum malesef 0,20
  Esimle 2. Cocugu istiyoruz.
  Bize tavsiyeniz nedir?
  Saygilarimla

 25. Merhaba hocam bende hamile kalmak istiyorum bu yazıyı dikkate aldım fakat benim akinti kucuk kucuk toplar şeklinde neden öyle oluyor acaba

 26. Merhaba hocam bende hamile kalmak istiyorum bu yazıyı dikkate aldım fakat benim akinti kucuk kucuk toplar şeklinde neden öyle oluyor acaba

 27. Merhaba hocam bende hamile kalmak istiyorum bu yazıyı dikkate aldım fakat benim akinti kucuk kucuk toplar şeklinde neden öyle oluyor acaba

 28. Merhaba hocam bende hamile kalmak istiyorum bu yazıyı dikkate aldım fakat benim akinti kucuk kucuk toplar şeklinde neden öyle oluyor acaba

 29. Merhaba hocam evleneli 4 ay oluyo ilk 3 ay duzensiz adet oldum. En son 5 ekimde hasta oldum ve bu ay 4 kasimda hasta oldum duzene bindi benim yukurtlama donemim ne zamandir nasil hesapliyacagim.

 30. Merhaba hocam evleneli 4 ay oluyo ilk 3 ay duzensiz adet oldum. En son 5 ekimde hasta oldum ve bu ay 4 kasimda hasta oldum duzene bindi benim yukurtlama donemim ne zamandir nasil hesapliyacagim.

 31. Merhaba hocam evleneli 4 ay oluyo ilk 3 ay duzensiz adet oldum. En son 5 ekimde hasta oldum ve bu ay 4 kasimda hasta oldum duzene bindi benim yukurtlama donemim ne zamandir nasil hesapliyacagim.

 32. Merhaba hocam evleneli 4 ay oluyo ilk 3 ay duzensiz adet oldum. En son 5 ekimde hasta oldum ve bu ay 4 kasimda hasta oldum duzene bindi benim yukurtlama donemim ne zamandir nasil hesapliyacagim.

 33. Merhaba hocam ben ankaradan nuran çimendağ tam 1senedir evliyim geçen sene şubat ayında hamile kaldım sonra birdaha çocuğum olmadı eşimle doktora gidiyoz geliyoruz birşey yok diyolar ama bugün adet takvimim 1 gecikti anlamadım

 34. Merhaba hocam ben ankaradan nuran çimendağ tam 1senedir evliyim geçen sene şubat ayında hamile kaldım sonra birdaha çocuğum olmadı eşimle doktora gidiyoz geliyoruz birşey yok diyolar ama bugün adet takvimim 1 gecikti anlamadım

 35. Merhaba hocam ben ankaradan nuran çimendağ tam 1senedir evliyim geçen sene şubat ayında hamile kaldım sonra birdaha çocuğum olmadı eşimle doktora gidiyoz geliyoruz birşey yok diyolar ama bugün adet takvimim 1 gecikti anlamadım

 36. Merhaba hocam ben ankaradan nuran çimendağ tam 1senedir evliyim geçen sene şubat ayında hamile kaldım sonra birdaha çocuğum olmadı eşimle doktora gidiyoz geliyoruz birşey yok diyolar ama bugün adet takvimim 1 gecikti anlamadım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here