Hamilelikte Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Hamilelik sırasında anne adaylarının en çok düşündükleri konular arasında bağışıklık güçlendirme yer almaktadır. Çünkü annenin bağışıklık sistemi, hem kendisi açısından hem de anne karnındaki bebek açısından çok önemlidir.

Hamilelikte bağışıklık sistemini güçlendiren besinler merak edilse de bu konuda dikkatli olmak gerekir. Çünkü hamile kadınlar, yiyeceklerden kaynaklanan hastalıklara ve enfeksiyonlara daha yatkındır. Bu nedenle tükettiğiniz yiyecekler konusunda dikkatli olmanız gerekecektir.

Hamileliğiniz sırasında bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için dengeli bir şekilde beslenmeli, yeterince uyumalı ve yeteri kadar egzersiz yapmalısınız. Bunları yaptığınızda hasta geçirdiğiniz günler azalacak ve sağlıklı bir hamilelik için bağışıklık sisteminizi güçlendirmiş olacaksınız.

Hamilelikte bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinlere ve bunları hangi yiyeceklerde bulabileceğinize ve bağışıklığınızın güçlü olması için nelerden uzak durabileceğinize aşağıda göz atabilirsiniz.

Çinko alın

Çinko, bağışıklık sistemi açısından oldukça önemli bir mineraldir. Ancak bağışıklık sistemi için elbette çinkonun yanı sıra demir, bakır, çeşitli vitaminler ve folik asit de oldukça önemlidir.

Bu vitaminler ile mineraller, genellikle hamilelik vitaminleri içerisinde bulunsa da beslenme düzeninizde farklı renklerde meyvelere ve sebzelere yer vererek, balık tüketerek, tam tahıllı yiyecekler yiyerek ve düşük yağlı süt ürünleri tüketerek bağışıklığınızı destekleyebilirsiniz.

Pestisit ve toksinlerden uzak durun

gebelikte dogru beslenme

Güçlü bir bağışıklık sistemi için tabi ki yalnızca yiyeceğin türüne dikkat etmek yeterli olmayacaktır. Pestisit ve toksinler, bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyebilecekleri için yediğiniz şeylerin organik olmasına özen göstermelisiniz.

Organik yiyecekler pestisit kullanımı bakımından güvenli olacağı için bağışıklık sisteminizi destekleyeceklerdir. Ancak organik yiyeceklere ulaşma imkanınız yoksa bu durumda meyve ve sebzelerinizi beyaz sirke ile yıkayabilirsiniz.

Meyve ve sebzeleri beyaz sirke ile yıkamak için bir kabın içerisine üç bardak su ve bir bardak sirke koyarak bu karışımı yiyeceklere püskürtebilir ve sonrasında akan suyun altında iyice yıkayabilirsiniz.

Toksinlerden söz etmişken balıklarda bulunan cıvadan da bahsetmek  gerekir. Hamilelik sırasında haftada birkaç porsiyon balık tüketmek önemli olsa da kral uskumru ve ton balığı gibi büyük balıklarda yüksek miktarda cıva olabileceği için bunları tüketirken dikkatli olmalısınız.

Omega-3 yağ asitleri bakımından ve bağışıklık destekleyici selenyum, B6 vitamini ve E vitamini bakımından yüksek balıklar tüketmek istiyorsanız, somon, uskumru ve sardalya gibi balıkları ölçülü bir şekilde tüketebilirsiniz.

Bağırsak sağlığınızı destekleyin

Bağırsaklarımız, tüm bağışıklık sistemimizin büyük bir kısmını oluşturduğu için hasta olmamak adına bağırsakları sağlıklı tutmak önemlidir. Bu konuda yeteri kadar A vitamini almaya dikkat etmeli ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar tüketmelisiniz.

Bağırsak sağlığını desteklemek söz konusu olduğunda lifli yiyecekler tüketmek de önemlidir. Lifli yiyecekler, mide-bağırsak sağlığını destekleme konusunda faydalıdır ve toksinlerin vücuttan atılmasında yardımcı olabilmektedir.

Kefir ve yoğurt gibi mayalanmış probiyotik gıdalar da bağırsak sağlığını desteklemekte ve vücudun, bazı vitaminlerin sentezini gerçekleştirmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle huzursuz bağırsak sendromu gibi mide-bağırsak sorunları olan kişilerde probiyotikler işe yarayabilmektedir.

Fito besinler tüketin

gebelikte dogru beslenme 2
gebelikte dogru beslenme 2

Hastalıklarla savaşma konusunda antioksidanlar ve karotenoidler, ellagik asit, flavonoidler ve resveratrol gibi fito besinler bakımından zengin bir beslenme düzeni, güçlü bir bağışıklık sistemi için gereklidir.

Bu bileşenler bitkisel yiyeceklerde bulunur ve beslenme düzenine çeşitli renklerde meyve ve sebzelerin dahil edilmesiyle tüketilebilir. Örneğin, kıvırcık lahana yalnızca 36 kalori olsa da A ve K vitaminleri dahil olmak üzere çeşitli besinleri almanıza yardımcı olur.

Meyve ve sebzeleri mümkün olduğunca ilk hallerinde tüketmeniz, besinleri daha iyi alabilmeniz açısından önemlidir. Örneğin, elma suyu yerine elma yiyebilir ve beyaz ekmek yerine içerisinde katkı maddesi olmayan tahıllı ekmekler yiyebilirsiniz.

Gıda güvenliği konusunda dikkatli olun

Hamilelikte bağışıklık sistemi normale göre daha zayıf olduğu için hamileler, gıda zehirlenmesine daha yatkındır. Gıda zehirlenmesi, bebeğinizde ciddi sorunlara yol açabileceği için hijyen konusunda çok dikkatli olmanız gerekir.

Hamilelikte gıda güvenliği konusunda dikkat etmeniz gereken noktalar genel olarak şu şekildedir:

  • Tüm et ve tavuk ürünleri yemeden önce iyice pişirilmelidir. Etlerin içinin iyice piştiğinden emin olmak için gıda termometresi kullanabilirsiniz.
  • Daha sonra kullanılacak kırmızı ve beyaz etler dondurucuda dondurulmalı ve bu sayede olası bir enfeksiyon riskinin önüne geçilmelidir.
  • Kesme tahtalarını, tabakları, tezgahları ve çatal-bıçakları, etler ya da yıkanmamış meyve ve sebzeler ile temas etmesi durumunda sıcak suyla yıkayın.
  • Listeria hastalığı riski nedeniyle pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinden, şarküteri ürünlerinden, füme yiyeceklerden uzak durun. Bu tür yiyecekleri yalnızca 74°C’ye kadar ısıttığınız takdirde tüketin.
  • Çiğ ve az pişmiş yumurta tüketmeyin. Yumurtalar, buzdolabında muhafaza edilmelidir ve çiğ yumurta ile temas eden eller ve yüzeyler temizlenmelidir.
  • Çiğ balık ve kabuklu deniz ürünleri gibi yiyecekler de gıda zehirlenmelerine neden olabilecekleri için bunlardan uzak durmak gerekir.

Sonuç Olarak

Hamilelik, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından çok önemli bir dönem olduğu için sağlığınız konusunda her zamankinden daha dikkatli olmanız gerekir.

Hamilelikte hastalanma olasılığınızı en aza indirmek için yapabileceğiniz en iyi şey, bağışıklık sisteminizi desteklemeniz olacaktır. Bunun için beslenme düzeninizde besin değerleri bakımından zengin yiyeceklere yer vermelisiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için sağlıklı yiyeceklerin yanı sıra yeteri kadar egzersiz yapmalı ve yeteri kadar uyumalı ve stresinizi en az düzeye indirmelisiniz.

Hamileliğiniz boyunca ihtiyaç duyacağınız besinleri çeşitli yiyeceklerden alabileceğiniz gibi takviyelerden de alabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle doktorunuzla görüşmeli ve ona danışmadan herhangi bir takviye kullanmamalısınız.