Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir?

Adet görmemeniz ya da adetinizin gecikmesi halinde hemen hamilelik testi yapabilirsiniz. Adet dönemleriniz düzenliyse, o ay içerisinde adet göreceğiniz tarihi yaklaşık olarak bilirsiniz. Ancak adet dönemleriniz düzensizse veya birtakım nedenlerden dolayı adet görmüyorsanız, cinsel ilişkiden en az üç hafta sonra test yapabilirsiniz.

Genelde adetinizin gecikmesiyle ya da hamile olabileceğinizden şüphe duymanızla birlikte hamilelik testi yapmanız önerilir. Çünkü hamile olduğunuzu ne kadar erken öğrenirseniz, hamilelik sırasında yapmanız ve dikkat etmeniz gereken şeyleri o kadar erken öğrenirsiniz.

Hamilelik Testleri Nasıl Çalışır?

Hamilelik testlerinde idrardaki hCG hormonu ölçülür. Bu hormonu yalnızca hamile olmanız durumunda üretirsiniz. Adet döngünüz 28 günden oluşuyorsa yumurtlamadan 12-15 gün sonra idrarınızdaki hCG’yi hamilelik testi ile tespit edebilirsiniz.

Eczaneden alıp evde kendiniz yapabileceğiniz testler neredeyse hastanede yapılan testler kadar kesin sonuçlar vermektedir. Bununla birlikte hangi tür hamilelik testinin sizin için uygun olduğuna karar vermek için göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

İdrarda Hamilelik Testi

İdrarda hamilelik testlerini evde yapabilirsiniz. Hamile kaldıktan yaklaşık 10 gün sonra gibi kısa bir sürede idrardaki hCG tespit edilebilmektedir.

Bununla birlikte hamile kalmanızın üzerinden 10 gün geçmeden test yaparsanız, “yalancı negatif” sonuç almanız mümkündür. Bu nedenle en güvenilir sonuçlar için adetinizin gecikmesini beklemeniz önerilmektedir.

İdrarda hamilelik testi yapıp negatif sonuç aldıysanız, bu sonuç idrarınızda hCG bulunmadığı anlamına gelmeyebilir. Hamile kalmanızın üzerinden yeterince zaman geçmediyse idrarınızda hamilelik testinden pozitif sonuç alacak kadar hCG bulunmayabilir.

Kanda Hamilelik Testi

kan testi

Kanda hamilelik testlerinden elde edilen sonuçlar, idrarda hamilelik testlerine göre hamileliğin daha erken tespit edilebilmesini sağladığı için kanda hamilelik testi yaptırmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca yüksek riskli hamilelik, kısırlık tedavileri ya da düşük ve dış gebelik riski varsa doktorunuz kan testi yapmak isteyebilir.

Kan testi ile hamileliğin tespit edilmesi idrar testine göre daha uzun sürmekle birlikte kan testi ile hamilelik daha erken tespit edilebilir. Kanda hamilelik testi şu şekillerde gerçekleştirilebilir:

  • Kantitatif kan testi (veya beta hCG testi), kanınızda bulunan kesin hCG miktarını ölçer. Bu testler ile kandaki oldukça az hCG miktarları bulunabilir.
  • Kalitatif hCG kan testi, gebelik hormonunun kanda bulunup bulunmadığını tespit etmek için yapılır. Kalitatif hCG testinden elde edilen sonuçlar, idrar testine göre biraz daha kesin olmaktadır.

Ne Zaman Hamilelik Testi Yapılmalı?

Hamilelik testi söz konusu olduğunda zamanlama her şeydir. Çünkü idrarda bulunan hCG zaman içinde artış göstermektedir.

HCG miktarı hamileliğin başından itibaren her 48 saatte bir iki katına çıkmaktadır. Bu nedenle hamileyseniz ve test yapmak için biraz beklemeyi seçmeniz durumunda testten alacağınız sonucun pozitif olma sonucu artacaktır.

Hamilelik testi yapmak için adetinizin gecikmesini beklemeniz en iyisi olacaktır. Ancak adetinizin gecikmesini beklemek istemiyorsanız, cinsel ilişkinin üzerinden en az birkaç hafta geçmesini hedeflemelisiniz. Hamile kaldıktan sonra vücudunuzun idrarda ya da kanda tespit edilebilecek kadar hCG üretmesi için belli bir zaman geçmesi gerekecektir.

Adet döngünüz düzensizse ya da adet döngünüzü takip etmiyorsanız, normalde en fazla kaç günlük döngünüz olduysa o test yapmak için o kadar süre bekleyebilirsiniz. Örneğin, adet döngüleriniz 30-35 gün arası sürüyorsa test yapmak için en iyi zaman 36. gün ya da sonraki günler olacaktır.

Hamilelik testi yapmak için uygun günü belirledikten sonra bir de testi günün hangi saatinde yapacağınızı seçmelisiniz. Hamilelik testlerini sabah yaptığınız zaman kesin sonuç alma ihtimaliniz artacaktır.

Sabah ilk uyandığınızda idrarınız genelde daha konsantre olur. Yani idrarda hCG miktarınız da yüksek olacaktır. Bu durumda hamileyseniz, hamilelik testinden pozitif sonuç alma olasılığınız artmış olacaktır.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

 

Erken sonuç verdiğini söyleyen testler genelde adet gecikmesinden 3-4 gün önce sonuç vermektedir. Bu testler, yumurtlama ve adet görme arasındaki dönem olan luteal fazın 14 gün olduğunu varsaymaktadır. Bu testlerle ilgili sorun, luetal fazınızın 14 günden kısa ya da uzun olabilmesinden kaynaklanmaktadır.

Örneğin, luteal fazınız genelde 12 gün sürüyorsa adetiniz gecikmeden 4 gün öncesi, yumurtlamanızdan 9 gün sonrası olacaktır. Bu durumda adetiniz gecikmemiş olacağı için hamilelik testi yapmanız için henüz çok erken olacaktır.

15 günlük luteal faza sahipseniz, adetiniz gecikmeden 4 gün öncesi, yumurtlamanızdan 12 gün sonrası olacaktır. Bu dönem de yeteri kadar hCG üretmeniz için erken olabilir. Bununla birlikte sizden daha kısa luteal faza sahip kadınlara göre testten daha doğru sonuç almanız olasıdır.

Doğurganlık tedavisi görüyorsanız ve hCG çatlatma iğnesi olduysanız, bu durumda erken gebelik testleri yapmamanız gerekir. Çünkü bu durumda gebelik testi olduğunuz iğneden kalan hCG’yi tespit edebilir.

Yalancı Negatif Gebelik Testi

Gebelik testi yaptıysanız ve sonuç negatif geldiyse, ancak aşağıdaki belirtileri yaşamaya devam ediyorsanız doktorunuzla iletişime geçin:

  • Göğüslerde hassasiyet
  • Hafif kramplar
  • Çok hafif lekelenme
  • Yorgunluk
  • Kokulara karşı hassasiyet
  • Hafif mide bulantısı

Hamilelikte hCG miktarı çok hızlı bir şekilde yükseldiğinden dolayı negatif sonuç almanız durumunda birkaç gün içinde tekrar test yapabilirsiniz.

Gebelik Testi Doğru Sonuç Verir mi?

Satın aldığınız gebelik testinde yer alan yönergeleri dikkatli bir şekilde takip etmeniz durumunda adetiniz geciktikten sonra yapacağınız testlerde yüzde 99 oranında doğru sonuç almanız beklenir.

Bununla birlikte yüzde 99 olarak belirtilen doğruluk oranı tam olarak gerçeği yansıtmıyor olabilir. Yapılan bazı araştırmalara göre testlerin hCG’yi tespit edebilme oranı yüzde 46 ila yüzde 89 arasında değişiklik göstermektedir.

Sonuç Olarak

Gebelik testi için en doğru zaman, hamile kalmanızın üzerinden 10 gün geçtikten sonraki dönem olacaktır. Erken dönemde test yapmanız durumunda hamile olsanız dahi testten negatif sonuç alabilirsiniz. Hamilelik hormonu olan hCG hamilelikle birlikte hızla arttığı için hamile kaldıktan sonra ne kadar beklerseniz, testten doğru sonuç alma ihtimaliniz o kadar artacaktır.

Gebelik testi yapmak için adetinizin gecikmesini bekleyin ve testi sabah ilk kez idrar yapacağınız zaman gerçekleştirin. Hamile kalıp kalmadığınızı merak ettiğiniz için testi erken dönemde yapmak isterseniz, negatif sonuç almanız durumunda testi tekrar yapmayı ihmal etmeyin.

Gebelik testinden pozitif sonuç alırsanız, bir an önce doktorunuzu ziyaret etmeyi ve hamilelik sürecini planlamak için yardım almayı unutmayın.