Hamilelikte çay tüketmek zararlı mı?

İçmek için kullanabileceğiniz, gebelik sırasında iyi bir fikir sayılamayacak birtakım yiyecek ve içecekler var, çünkü gelişmekte olan fetüsünüze zarar verebilecek kimyasal maddeler içeriyorlar. Düzenli olarak siyah çay tüketmekten özellikle kaçınılmalıdır, ancak hamileliğiniz sırasında kafeinsiz siyah çay içebilirsiniz.

Siyah Çayda Kafein Bulunur

Kafein, sinir sisteminizin “simpatik” dalını aktive eden uyarıcı bir bileşiktir ve sistemin “kavga veya uçuş” kısmı da denir. Sinir sisteminin bu dalı, uygun şekilde yanıt vererek stresli olaylarla uğraşmanıza yardımcı olur. Sonuç olarak, kalp hızı, solunum hızı ve ekstremitelere (kol ve bacaklara) kan akışı artarken, kafein sizi daha fazla uyanık ve canlı hissettirir. Birçok içecekte kafein bulunur; bunlara kahve ve hem siyah hem de yeşil çay dahildir.

Hamilelikte Siyah Çay Tüketimi

Hamilelik sırasında, belirli içerikleri nedeniyle bazı çaylardan kaçınmak en iyisidir. Örneğin, kafein plasentayı geçebilir ve siz kafeini büyük miktarlarda tüketirseniz düşük yapma riskinizi artırabilirsiniz. Bununla birlikte, siyah çay, kafein çıkarıldıktan sonra güvenlidir. Kafeinsiz siyah çayı, bebeğinize zarar vereceğinden endişelenmeden içebilirsiniz.

Çayın İçindeki Katkı Maddeleri

Çay yapraklarından yapılan siyah çay, hamilelik süresince güvenilir gibi görünse de kafeinsiz çay olarak satılan veya siyah çaya eklenen birçok bitkisel madde var, bu da mutlaka iyi bir fikir olmadığı sonucunu doğurur. Zencefil ve kararbiber gibi gıda açısından üstün şifalı otlar genellikle güvenlidir. Bununla birlikte, gıda dışı otlar her zaman güvenlik açısından test edilmemiştir. Kafeinsiz siyah çayın içinde gıda dışı otlar varsa, içmeden önce doğum uzmanınızla konuşun.

Hamileyken Bitki Çayları İçmek

Çoğu hamile kadın kafein, alkol, nikotin ve gereksiz ilaçlardan özenle kaçınmakla birlikte, bitki çayından bir bardak içtikten sonra ikinci fincanı içmeden bir durup düşünmelidir. Tekrar düşünün: Bitki çayları reçeteli ilaçlar kadar güçlü olabilir ve yan etkileri de olabilir.

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), bitkisel ürünlerin reçeteli ilaçlar gibi emniyet ve etkinliklerini düzenlememektedir. Bitkisel çayların içerdiği birçok katkı maddesi az miktarda alınır, ancak bazıları güvenli değildir. Dahası, çaylarda kullanılan otlardan sadece birkaçı hamile kadınlarda incelenmiştir.

Kaç tane çayın hamile kadınları ve gelişmekte olan bebeklerini etkilediğini kesin olarak bilmediğimizden hamileliğiniz sırasında herhangi bir çay içmeden önce doktorunuza danışmak en iyisidir.

Hamilelik Sırasında Hangi Bitki Çaylarının İçilebileceğini Nasıl Anlayabilirsiniz?

Gıda ve İlaç Dairesi FDA; otların çoğunun gıda kullanımı için güvenli olduğunu düşünüyor ve çay için de güvenli olduğu düşünülüyor. Durum böyle olabilir ya da olmayabilir.

Nane veya kekik gibi otlardan yapılmış çaylar, hamileyken veya emzirirken bazen az miktarda içilebilirler. Ancak aşırı miktarda çay içmek, sizin ve gelişmekte olan bebeğinizin sağlık sorunlarına neden olabilir. Çaylardaki otlar yiyeceklerden daha yoğun olduğundan, içmek onları yemeseniz bile zararlı olabilir.

Bitkisel ürünlerin güvenliği hakkında çok fazla araştırma yapılmadığı için bitki çayı içmeyi seçerseniz, ılımlı bir şekilde için ve doktorunuzla önceden konuşun.

Hangi bitki Çayları Güvenli Sayılmaz?

Büyük veya tıbbi miktarlarda alındığında, çaylarda kullanılan birçok şifalı ot, zararlı olabilir. Hatta bazıları düşük, erken doğum ya da bebeğin düşük doğum ağırlıklı olma ihtimalini artırabilir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, aşağıdaki otlardan kaçının:

  • Yonca
  • Karayılan otu
  • Çin Melekotu
  • Efedra
  • Avrupa ökseotu
  • Altınmühür
  • Ebegümeci
  • Hibiskus
  • Karaısırgan
  • Kava (Bir cins karabiber)
  • Limon otu
  • Meyan kökü
  • Pelin
  • Isırganın yaprağı (aynı zamanda ısırgan otu yaprağı olarak da adlandırılır)
  • Çarkıfelek çiçeği
  • Yarpuz
  • Roma papatyası
  • Biberiye
  • Adaçayı
  • Cüce palmiye
  • Vetiver
  • Civanperçemi
  • Yerba mate

Bu tam bir liste değildir, bu nedenle doktorunuza, belirli bir bitkinin hamilelik döneminde tüketilmesinin güvenli olup olmadığını sorun. Biberiye ve adaöayı gibi bu bitkilerin bazılarını içeren yiyecekler yiyebilirsiniz, çünkü gıda maddelerinde kullanılan miktarlar genellikle çayda kullanılanlardan çok daha küçüktür ve güçlü değildir. (Çay yapmak için yapılan demleme işlemi, otların kimyasallarını konsantre hale getirir.)

Hamile Kadınlara Pazarlanan Bitki Çayları

Aynı hususlar özellikle hamile bayanlar için yapılan ve süpermarketlerde ve sağlıklı gıda mağazalarında satılan çaylar için de geçerlidir. Hamilelik çayı üreticilerinin ürünlerini hamileler için sağlıklı bir şekilde teşvik etmesine rağmen, bu iddiaları destekleyen hiçbir klinik çalışma yapılmamakta ve içeriklerin güvenliği düzenlenmemektedir.

Hamilelik çayları genellikle yonca, rezene tohumu, limon yaprağı, limon otu, ısırgan yaprağı, kırmızı ahududu yaprağı, kuşburnu ve çilek yaprağı gibi malzemeler içerir. Tüm bunların hamilelik sırasında alınması güvenli değildir. Örneğin, ısırgan yaprağı (aynı zamanda ısırgan otu yaprağı olarak da bilinir) rahimi uyarır ve düşük yapmaya neden olabilir. Bazı ebeler, doğum yapmaya yardım etmek için ahududu yaprağı kullanır ancak etkinliği kanıtlanmamıştır. Sadece bir doğum uzmanının gözetiminde gebelik sonlarında kullanılmalıdır.

Zencefil, gebelik sırasında sabah hastalığını hafifletmek için sıklıkla kullanılır ve çalışmalar, bunun bu amaç için güvenli ve etkili olduğunu göstermiştir. Ancak fetal hormonlarını olumsuz etkileyebileceğine ve gebelik sırasında vajinal kanama riskini artırdığına dair bazı kanıtlar da bulunmaktadır. Bu nedenle, zencefil çayı içmeden önce, faydalarını ve risklerini doktorunuzla görüşün ve aşırıya kaçmaktan kaçının.

Nasıl Güvenli Bir Bitki Çayı Seçebilirim?

Paket etiketlerini kontrol edin ve güvensiz veya yabancı maddeler içeren çayları seçmeyin. Kendi bitki çayınızı yapmayı düşünün: Kaynar suya kafeinsiz siyah veya yeşil çay, bal, meyve, limon kabuğu, tarçın veya karanfil ekleyin.

Evde hazırlanmış çaylar bile orta seviyede kullanıldığında en iyisidir, çünkü çoğu otun hamile ve emziren kadınlara etkileri hakkında yeterli bilgi yoktur.