Hamilelikte Ciğer Yemek Sağlıklı mıdır?

Her gün karaciğer yemenin bir güvencesi yoktur, ancak ayda bir veya iki kez yemenin zararlı olduğu düşünülmez.

Karaciğer genellikle vitaminler, mineraller ve proteinler bakımından zengin sağlıklı bir gıdadır, ayrıca yüksek miktarlarda da A vitamini veya retinol içerir. Önceden oluşturulmuş A vitamini, yumurta, süt ve karaciğer gibi hayvansal ürünlerde bulunur. Diyetinizde bulunan bu türden çok miktardaki A vitamini, gelişmekte olan bebeğinizde, özellikle gebeliğin ilk aylarında doğum kusurlarına neden olabilir.

Diğer tipteki A vitamini, meyve ve sebzelerde bulunan provitamin A karotenoidleri olarak adlandırılır. Bebek bekleyen bir annenin tüketebileceği karotenoid miktarında herhangi bir sınır yoktur, bu nedenle meyve ve sebzelerden çok fazla A vitamini almak konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

İnek karaciğerinin sadece bir parçası, Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından önerilen “önceden oluşturulmuş A vitamini” miktarının yaklaşık üç katına denk olabilir.

USDA, 10.000 IU’dan fazla A vitamini almamanız gerektiğini ve bu takviyeyi özellikle önceden oluşturulmuş A vitamini içeren hayvansal kaynaklar ve güçlendirilmiş gıdalardan almanızı önermektedir. 19 yaşından küçük kadınlar için bu sayı daha düşüktür.

Bir inek karaciğeri 30.000 IU kadar retinol içerebilir. Karaciğerden bir porsiyon yediğinizde önerilen günlük dozu kesinlikle aşabilirsiniz. Ancak toksik miktarda önceden oluşturulmuş A vitamini almak için aylar boyunca her gün bu yemeği yemeniz gerekir.

Günlük olarak Morina balığı karaciğer yağı almak aşırıya kaçmadığınız sürece iyi bir fikirdir. Yıllar önce ebeveynlerin çocuklarına morina karaciğeri yağı vermesi yaygın bir durumdu çünkü vitamin açısından çok zengindir. Ve şimdi, balık yağlarında bulunan omega-3 yağ asitlerinin yararları konusundaki farkındalık sayesinde, morina karaciğeri yağı ebeveynler arasında popülerliğini geri kazanıyor.

Bununla birlikte, inek karaciğeri gibi morina karaciğeri yağı da büyük miktarda retinol içerir. Bir tatlı kaşığı morina karaciğeri yağı 4,500 IU retinol içerir. Bir omega-3 takviyesi almak istiyorsanız, doktorunuzdan bir tavsiye isteyin.

Gebelik Sırasında Bir Günde Ne Kadar Karaciğer Yiyebilirsiniz?

WHO, kadınların günde 800 μg retinol eşdeğerlerini (RE) almasını önermektedir. Bir günde yiyebileceğiniz, önerilen karaciğer miktarlarına bir göz atalım. 100 g başına aşağıdaki gıdaların her biri için retinol seviyeleri aşağıdaki gibidir:

Tavuk karaciğeri: 14,000 μgRE

Domuz karaciğeri: 13,000 μgRE

Maymun karaciğeri: 8,300 μgRE

İnek karaciğeri: 1,100 μgRE

Yumurta sarısı: 480μgRE

Tavsiye edilen A vitamini miktarını her gün öğünlerinizden kolayca elde edebilirsiniz. Ancak yemek için karaciğer kullanıyorsanız, fazla yemek yemediğinizden emin olun!

Hamilelik Sırasında Karaciğer Yersem Ne Yapmam Gerekir?

Hamilelik sırasında karaciğer yemeyi tamamen bırakmaya veya önlemeye hiç gerek yoktur. Hamileliğin ilk üç aylık döneminde bu gıdaları yemeyi bırakmanız en iyisidir çünkü fetüsünüzde doğrudan bir etkisi olabilir, ikinci üç aylık dönemde biraz yiyebilirsiniz, ancak tavsiye edilen alım sınırları olduğunu da unutmayın.

Bir zamanlar karaciğer yediğiniz için bebeğiniz hakkında endişelenmeniz gerekmez. Retinol (A vitamini) nedir bilmiyorsanız ve karaciğer yerseniz endişelenmenize gerek yoktur. Özellikle erken hamilelik sırasında her gün ciğer yediğinizde gerçek bir sorun haline gelebilir.

Meyve ve Sebzelerden A Vitamini Alabilirsiniz

İştah açıcı veya çok fazla yiyecekler ya da atıştırmalıklar tercih eden annelerin günlük yemeklerden yeterli miktarda A vitamini veya demir almakta zorlandığı düşünülmektedir.

Bu besin maddelerini karaciğer yoluyla almak kötü bir şey değil, ancak ilk üç aylık dönemde çok fazla yemek yemeyi bırakmak gerekiyor. Bunun yerine, yeşil veya sarı sebzelerden neye ihtiyaç duyarsanız o kadar almanız önerilir.

Ulusal Sağlık Hizmetleri’ne göre en iyisi; karaciğer pate veya karaciğer gibi karaciğer ürünlerini yememektir çünkü çok miktarda A vitamini içerebilir. Ayrıca, yüksek dozda multi vitamin takviyeleri, balık karaciğer yağı takviyeleri veya A vitamini içeren herhangi bir takviye kullanmamanız önerilir.

Emzirirken Karaciğer Yiyebilir Miyim?

Doğumdan sonra, emzirme dönemindeyken karaciğer yiyebilirsiniz. Fetüs, anne sütü aracılığıyla retinolden hiçbir şekilde etkilenmez. Aslında, karaciğer besin maddelerinin yüksek seviyelerini içerir ve doğum sonrası annelere önerilir. Birçok anne doğumdan sonra demir eksikliği anemisine maruz kalır, bu nedenle karaciğer hayranı değilseniz de düzenli olarak ciğer yemeye özen gösterin.

Karaciğere gerçekten ihtiyacınız yoksa, yeşil yapraklı sebzeleri ve diğer; yeşil, turuncu ve sarı sebzeleri, brokoli, havuç ve kabak gibi düşünebilirsiniz. Meyveler; kavun, kayısı ve mango dahil ve süt ürünleri, insanlar için A vitamininin ana kaynakları arasında yer alıyor. Dikkatli olun ve azar azar yemeyi unutmayın.

Kaçınmanız Gereken Gıdalardan Uzak Durun, Dengeli Beslenin

Hamilelik sırasında vücudunuzdaki değişiklikler diyetinizde de değişikliğe neden olur; bu sadece karaciğer ile sınırlı değildir. Çiğ balık, kafein ve diğer pek çok gıdayı tüketmeyi yeniden düşünmeniz gerekebilir. Sadece belirli yiyecek türlerini yemeniz, tek taraflı beslenme sistemini benimsemenize neden olabilir. Bu yüzden dikkatli olmanız gerekir! Çok az beslenmek kötüye gidebilir, ancak aynı besini çok fazla tüketmek de iyi değildir.

Yürümek için ince bir çizgi olduğunu ve yemekleri dengelemenin zor olabileceğini unutmayın; ancak buna sıkı sıkı çalışın ve sağlıklı bir bebek doğurduğunuzda bu zorlukların ödülünü alacaksınız!

5 Comments

  • AYŞE KAYA MEMİŞ

    2 Temmuz 2018 - 08:45

    Merhaba Doktor Bey, iyi çalışmalar. 40 günlük bir gebelik sürecindeyim. Gebelik sürecim içinde bilmeden 2 ayrı gün ciğer yedim. Şimdi yazınızı okuyunca da endişeye kapıldım. Bebeğim bu süreçten etkilenir mi? Embriyo gelişiminde sorunlar görünür mü?

  • TÜLİN

    19 Ağustos 2020 - 12:17

    HOCAM 10 HAFTALIK GEBEYİM ARA ARA YEŞİL AKINTI GELİYO FARK ETTİM BUNU BİŞEY OLURMU

Comments are closed.