Hamilelikte Ibuprofen Kullanılır mı?

Hamilelik heyecan verici bir zamandır ancak baş ağrısından yoksun değildir.

Hamilelikteki hormonal değişimler bedeninize yük oluştururlar ve bu da ilk trimester ve sonrasında çeşitli belirtilere sebep olur. Bu belirtiler arasında bulantı ve yorgunluk da var ve ayrıca sık sık ağrılar ve sızılar yaşayabilirsiniz.

Hamile kalmadan önce ağrı ve inflamasyonlara karşı ibuprofen kullanmış olabilirsiniz. Ancak şimdi hamilesiniz ve bu en iyi tercih değil. Bazı alternatifler ve daha fazla bilgi aşağıda.

Ibuprofen Nedir?

Ibuprofen, non steroid bir anti inflamatuvar ilaçtır ve ateş ile hafif-ağır ağrıların çözümü için kullanılır.

Bazı insanlar için baş ağrısı, adet sancıları, artrit, kas ağrıları ve hatta diş ağrıları için ilk tercihlerden birisidir. Prostaglandin adlı ağrı sinyallerini gönderen doğal bileşeni engelleyerek ağrıları geçirir.

Hamilelikte Yaşayabileceğiniz Yaygın Ağrılar Hangileri?

Ağrı ve sızılar gebelikte yaygınlardır ve bu nedenle biraz sıkıntı yaşarsanız hemen telaş etmeyin.

Örneğin 2008 yılında yapılan bir çalışmaya göre, hamile kadınların %50 ila %80’i gebelikte bel ağrısı yaşıyor, %50’si ise pelvik ağrı yaşıyor.

Bu neden kaynaklanıyor? Birincisi, büyüyen bebek omurganıza yük ve basınç ekliyor ve bu da bel ağrısını tetikliyor.

Ayrıca bedenin ürettiği relaxin hormonu eklem ve bağları gevşeterek onları doğuma hazırlıyor ve bunun sonucunda pelvik bölgede gerginlik ve sızılar ortaya çıkıyor.

Karındaki büyüme de kaburga ağrılarına sebep olabilir ve hızlı kilo alımı bacak kramplarına yol açabilir. Bu problemler yetmezmiş gibi, hormonal değişimler de baş ağrısına sebep olurlar ve bazen stres ve kötü duruşla daha kötü hale gelirler.

Bu ağrılar ve sızılar ilk trimesterde başlayıp doğuma kadar devam edebilirler ve bu nedenle hızlı bir çözüm olacak bir ilaç arıyor olabilirsiniz.

Hamilelikte Ibuprofen Almak Güvenli Midir?

Ibuprofen hamile değilken ağrı ve sızılara hızlıca çözüm olsa da, hamilelikte en iyi tercih olmaz.

Hamile kadınların ibuprofen almaktan özellikle de 30’uncu haftayı geçmişlerse uzak durmaları öneriliyor.

İlacı 30’uncu hafta ve sonrasında almak bebeğin ductus arteriosus’unun erken kapanmasına sebep olabilir. Bu, gebelikte açık durması gereken ve bebeğin yeterince besin ve oksijen almasını sağlayan damardır.

Bu damar doğumdan bir kaç gün sonra doğal yoldan kapanır. Ancak rahimde erken kapanması bebeğin akciğerlerinde yüksek basınca sebep olabilir.

Ibuprofen’i 30’uncu haftadan sonra almanın bebekte kalp problemlerine de sebep olabildiği ve amniyotik sıvıyı azaltabildiği belirtiliyor. Bu sıvı bebeğin çevresinde bulunmalı çünkü kordona ve akciğer gelişimine de yardımcı oluyor.

İkinci ve üçüncü trimesterde ibuprofen kullanımı bebeğin astım geliştirme riskini de arttırabilir.

Bazı araştırmalarda ibuprofen gibi non steroid anti inflamatuvar ilaçların aşağıdaki sorunların riskini de arttırabileceği belirtiliyor:

  • damak yarığı
  • dudak yarığı
  • spina bifida
  • karın duvarında yarık
  • peygamber sünneti
  • pulmoner valf stenozu

Ancak araştırmalar doğrudan bir bağlantı kuramadıkları için bu bağlantılar kesin değil.

30 haftadan önce ibuprofenin bazı kadınlarda düşük riskini arttırabileceğine dair araştırmalarda net sonuçlar yok. Bu bağlantı onaylanmadığı için daha fazla araştırma gerekli.

Ibuprofenin ölü doğuma, düşük doğum ağırlığına veya çocuklarda davranış problemlerine sebep olduğuna dair bir bilgi yok.

Hamile Olduğumu Fark Etmemişken Ibuprofen Alırsam Ne Olur?

Elbette hamile olduğunuzu fark etmeden ibuprofen alma ihtimaliniz var. Bazı kadınlar ilk trimesterin ortasına gelene kadar gebeliklerinin farkında olmayabilirler. Endişe etmeli misiniz?

Uzmanlar gebelikte ibuprofenden uzak durulmasını önerseler de, hamile olduğunuzun farkına varmadan onu almanın bebeğinize zarar verme ihtimali düşük. Ancak gebelik durumundan şüphelenir şüphelenmez almayı bırakmalısınız.

Eğer gebelikte bir noktada ibuprofen alırsanız, doktorunuzu bilgilendirin.

Gebelikte Ibuprofenin Alternatifleri Nelerdir?

Gebelikte ibuprofenden kaçınmak ağrı kesici ihtiyacınızı azaltmıyor. Seçenekler neler?

Ağrı ve sızılardan gebelikte daha güvenli şekilde kurtulmak için, acetaminophen kullanabilirsiniz (unutmayın, hiç bir ilaç %100 güvenli görülmüyor).

Acetaminophen gebeliğin tüm aşamalarında öneriliyor. Yine de ilk olarak doktorunuza danışmayı unutmayın. Eğer mümkünse ağrı kesici kullanımını sınırlandırın ve en düşük dozu kullanın.

Hafif ağrılar için ilaçsız da çözüm bulabilirsiniz.

Örneğin bel, baş ağrıları, bacak krampları ve pelvik ağrılar için sıcak kompres ve ısıtma pedleri kullanılabilirler. Ayrıca sıcak ve soğuk terapileri arasında geçiş yaparak inflamasyonu azaltabilirsiniz.

Diğer doğal çözümler şöyle:

  • prenatal yoga
  • belinizi desteklemek için destekleyici kıyafetler giymek
  • hafif yüzme
  • prenatal masaj

Hamilelikte eklem ağrılarınız için bir kiropraktöre gidip gitmemeye karar vermek için doktorunuza danışın.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Gebelik ağrıları hafiften ağıra kadar değişim gösterebilirler. Eğer hafif bir rahatsızlık varsa, doğal ev çözümleri ile ağrılara çözüm bulabilirsiniz. Orta-ağır ağrılar için daha güvenli ağrı kesiciler inflamasyonu azaltabilir ve daha iyi hissetmenize yardımcı olabilirler ancak daima önce doktora danışın.

Eğer gebeliğinizin bir noktasında dayanılamaz ağrılar yaşarsanız hemen doktorunuzu arayın.