Hamilelikte Kolostrum Nedir?

 

Hamilelikte neden göğüste sızıntı olur ve bilmeniz gerekenler neler?

Hamilelikle birlikte, vücudunuzda pek çok değişim meydana gelir; kilo alırsınız, tuvalete çıkma ihtiyacınız artar, tükenmiş hissedebilirsiniz, ağrı ve acı olabilir. Ancak, doğum tarihiniz yaklaştıkça ve bebeğinizin ilk beslenmesine hazırlanırken; kolostrum üretimi de dahil olmak üzere, siz fark etmeden gerçekleşen başka değişimler de vardır. 

Kolostrum Nedir?

İnanılmaz antikor ve besin içeriği nedeniyle “sıvı altın” olarak da adlandırılan kolostrum, çok yakında bebeğinizi besleyecek olan anne sütünün öncüsüdür. Bu sarımsı ve biraz yapışkan sıvı; doğumdan sonraki üçüncü ya da dördüncü gün civarında gerçek sütünüz geldiğinde, bebeğiniz için ilk süper yiyecek olacaktır. 

O zamana kadar, bebeğinizin tüm beslenmesi için sadece birkaç çay kaşığı antikor açısından zengin kolostrum ihtiyacı olacaktır. Ve orada, yalnızca küçük bir miktar kolostrum varmış gibi görünse de, göğüsleriniz minik bebeğinizi doldurmak için ihtiyaç duyacağından daha fazlasını üretecek. 

Hamile Kadınlar Ne Zaman Anne Sütü Sızdırmaya Başlar?

Vücudunuz, ilk üç aylık dönemde kolostrum üretmeye başlar; ancak, anneler genellikle hamilelik dönemlerinde hiç olmazsa, hamileliğin sonuna kadar anne sütü sızdırmaya başlamazlar. 

Hamilelik Sırasında Göğüslerde Neden Sızıntı Olur?

Bebeğinizin doğumundan sonra, süt üretiminden sorumlu olan hormon olan prolaktin, hamilelik sırasında sızdırır. Çünkü, hala hamileliğin son üç aylık dönemindeyken hızlanmaya başlıyor. 

Aslında, hormonlarınız hamilelik sırasında hassas bir süreçten geçiyor. Doğru dengede kalmak için çok çalışıyor. Böylece, emzirmeye başladığınızda, süt üretiminin başladığı zamana kadar her şeyin doğru zamanda gerçekleşmesi gerekiyor. 

Anne sütünün, özellikle hamileliğin erken dönemlerinde beklediğinizden yüksek miktarlarda üretilmemesinin nedeni; süt üretimini kontrol altında tutan yüksek östrojen ve progesteron hormonu seviyelerinden kaynaklanmaktadır. 

Prolaktin; östrojen ve progesteron hormonunkinden biraz daha uzağa ulaşırsa, kolostrum biraz dışarı sızabilir. Bu normaldir ve endişelenecek bir şey yok. Ayrıca, egzersiz sırasında meme uçlarınız sütyeninize sürtünüyorsa ve cinsel ilişki sırasında herhangi bir şekilde uyarıldığında da biraz kolostrum sızdırabilir. 

Kolostrum Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Sütyeninizin içini kontrol edin; küçük sarı ya da turuncu lekeler görüyor musunuz? Bu durum, zaten küçük bir kolostrum ürettiğinizin bir işaretidir. Bu işaretin farkında değilseniz, endişelenmeyin. Zamanı geldiğinde ve bebeğinizi emzirmeye başladığınızda, göğüsleriniz süt yapma işine girecektir. 

Hamilelikte Kolostrum ve Anne Sütü Sızıntısı Hakkında Ne Yapılabilir?

Kolostrum sızıntısı yapıyorsanız, muhtemelen birkaç damladan fazla değildir. Akış rahat hissettiğinizden daha fazlaysa, taşmayı önlemek için sütyeninizin içine bakım pedi takabilirsiniz. 

Doktora Ne Zaman Bilgi Verilmeli?

Birkaç damladan fazla sızıntı fark ederseniz ya da kolostrum kanlıysa, doktora başvurmanız gerekebilir. Hamilelikte anne sütü sızıntısı tamamen normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur. Bu, yalnızca vücudunuzun doğuma hazırlandığının bir işaretidir!