Paylaş:

progesteron-hormonu-2

Progesteron Hormonu Nedir?

 

Progesteron hormonu, insanların ve hatta diğer doğurgan canlıların adet döngüleri ve gebelik durumları üzerinde etkisi olan bir cinsiyet ve steroid hormonudur.

 

Bir çeşit kadınlık hormonu olan progesteron hormonu temel anlamda rahmin gebelik için hazır olmasını sağlayan ve her ay düzenli şekilde salgılanan bir hormon olarak tanınır. Aynı zamanda adet döngüsünü de düzenleyen bu hormon, vücut açısından da önemlidir.

 

Progesteron hormonu cinsiyetlere göre de önem taşır

Progesteron hormonunun kadınlardaki salgılanma miktarı, erkeklerde salgılanma oranına göre çok daha yüksektir. Ancak bu farklılık her iki cinsin günlük faaliyetlere etkisini pek de değiştirmiyor. Hormonun vücuttaki önemi ise her iki cins için de ayrı ayrı önemli.

Sinirlerimiz üzerinde bulunan miyelin kılıfların oluşmasında etkisi olan progesteron hormonu, vücudun iç sıcaklığının da arttırılmasına yardımcı olur ve vücut ısısını korur. Aynı zamanda kasların dokusunu da gevşetebilen progesteron, bağışıklık sisteminin aşırı tepkilerini de törpüleyerek vücutta enfeksiyon nedeni ile çıkacak ateşin de bize zarar vermesine engel olur.

Bu hormonun günlük hücre işleyişine kadar önemli etkilerinin bulunması, onu hem kadınlar hem de erkekler için önemli hale getirir. Genellikle kadınlarda adrenal bezler, üreme bezleri, beyin ve plasenta tarafından üretilirir. Erkeklerde plasenta olmadığı için diğer organlar tarafından üretimi sağlanır. Dolayısıyla kadınlarda menopozun ardından bile varlığını korumaya devam eder.

 Progesteron Hormonu Değerleri

Kan tahlillerinde çıkan progesteron hormonu, kadınlarda aşağıdaki  aralıklarda olmalıdır:

 • Yumurtlama öncesi dönemde: 1 ng/mL’den daha az
 • Adet döngüsünün ortasında: 5 – 20 ng/mL
 • Menopoz sonrasında: 1 ng/mL’den daha az
 • Hamileliğin ilk trimester döneminde: 11,2 – 90 ng/mL
 • Hamileliğin ikinci trimester döneminde: 25,6 – 89,4 ng/mL
 • Hamileliğin son trimester döneminde: 48 – 300 (veya fazlası) ng/mL

 

Erkeklerdeki progesteron hormonu normal değerleri ise 1ng/mL’den daha azdır. Bu değerler farklı laboratuvarlarda değişik referans aralıklarına sahip olabilir.

Kadınlarda Progesteron Hormonu

Progesteron hormonunun yukarıda saydığımız genel vücut faaliyetlerini sürdürmenin yanında, kadınlar için özel bir değeri de mevcut. Zira kadın vücudunu hamilelik için hazırlamaktan sorumlu olan bu hormon, hem doğal yoldan oluşan gebeliklerde hem de tüp bebek tedavilerinde embriyonun rahme tutunmaya devam etmesi için önemli bir görev de üstlenir.

 

Kadınlarda Progesteron Hormonu Yetersizliği

Progesteron hormonu yetersiz olan kadınlarda, bu hormon hap şeklinde önerilir. Özellikle gebelikte ve tüp bebek tedavisinde bu hormonu arttıracak yöntemlerin izlenmesi, gebeliğin düşükle sonlanmaması için atlanmaması gereken önemli bir noktadır.

 

Gebelik öncesinde döllenen yumurtanın rahme daha kolay bir şekilde yerleşebilmesi içn rahim dokusunda değişikliklere sebep olan bu hormon, embriyonun tutunması ile birlikte işlevine devam eder ve bu defa plasenta tarafından salgılanarak gebeliğin devamlılığı sağlanır.

 

Eğer o ay gebelik gerçekleşmemişse, rahimde oluşan bu doku değişiklikleri, adet kanamaları ile birlikte kasılarak rahimden atılırlar ve bir sonraki ay için yeniden rahim içinde doku oluşumu başlar. Yani aslında her ay adet döngüsü yaşanmasının sebepleri sadece döllenmeyen yumurtaların atılması değil, rahmin de yeniden düzenlenmesini sağlar.

 

Gebelik gerçekleşmişse, anne adayının göğüslerinin süt üretimi için hazırlanması da yine progesteronun varlığı ile gerçekleşir. Pek çok doğum kontrol hapı ise yapay olarak üretilmiş progesteron hormonu ile kadınların yumurtlama döngüsünün düzenlenmesini sağlar ve bu nedenle gebeliklere engel olur.

 

Progesteron Hormonu Miktarı Ne Zaman Değişir?

 

Progesteron hormonunun gebelik esnasında bir miktar düşüş göstermesi normaldir, fakat doğumun ardından plasentanın tamamen dışarı atılması ile birlikte bu hormonun miktarında ciddi bir düşüş olur. Bu durum normal yaşanması gereken bir durumdur ve artık rahme tutunacak bir embriyo olmadığı için anne adayının da progesteron hormonuna eskisi kadar ihtiyacı kalmaz.

Fakat bunun yanında Adregenital sendrom ve Cushing sendromu adı verilen rahatsızlıklar da bu hormonun azalmasına neden olabilir. Bu hormonun artmasının en büyük sebepleri arasında ise Turner sendomu, düzensiz adetler ve hipofiz bezi sorunları gibi sebepler yer alabilmektedir.

Öncelikle bu tip özel rahatsızlıkların teşhisini sadece doktorunuz koyabilir ve onun önerileri doğrultusunda gerekli tedavileri alabilirsiniz. Hangi hormonunuzun neden az veya çok olduğunun ölçülmesi sadece sağlık kuruluşlarında yapılacak ilgili tahliller sonucu mümkündür ve bu nedenle kendi teşhislerinizi koymak için da çaba göstermemelisiniz.

Progesteron Hormonu Testi Neden Yapılır?

Progesteron hormonu seviyesi kadının yumurtlama ve gebe kalabilme seviyesini gösterdiği için, infertilite yani kısırlık şikayetiyle doktora başvuran kadınlardan kanda progesteron  ölçümü tahlili yapılır. Progesteron testi sonucuna göre kadının yumurtlama bozukluğu olup olmadığı anlaşılır. Kadında yumurtalıklar  yumurta üretebiliyorsa, progesteron hormonu seviyesi yükselir. Ayrıca kadının kanda yapılan gebelik testi pozitifse, ancak ultrason muayenesinde gebelik kesesi görülemiyorsa da progesteron testi yapılır. Böylece kanda yapılan progesteron testi değeri 10 ng/mg’den yüksekse, kadının yumurtlama fonksiyonlarının normal olduğu kararı verilir.

Progesteron Hormonu Takviyesi Kimlere Önerilir?

 • Üst üste birden fazla düşük yaşayan kadınlara,
 • Gebelikte düşük tehlikesi olan kadınlar,
 • Erken doğum riski olan kadınlar,
 • Doğal yolla gebelik elde edemediği için tüp bebek tedavisi görenler,
 • Adet döngüsü düzensiz olan kadınlar,
 • Polikistik Over Sendromu yaşayan kadınlar,
 • Herhangi bir sebeple adet kanamasını ertelemek isteyenler,
 • Rahim duvarı istenenden daha fazla kalınlaşan kadınlar,
 • Adet kanaması döneminde epilepsi atakları yaşayanlar

 

Progesteron Hormonu Kullanılmaması Gereken Durumlar Nelerdir?

 

Progesteron hormonu kullanımının zaman zaman tehlike yarattığı dönemler de olabilir. Bu dönemlerde progesteron hormonu kullanımı durdurulmalıdır, ancak buna da yine doktorunuz karar vermelidir.

 

– Hamilelik ya da emzirme durumu

– Meme kanseri olma durumu

– Depresyon ilacı kullanılma durumu

– Damar hastalığına sahip olma durumu

– Karaciğer hastalığı durumu

– Adet dönemine ilişkin vajinal kanamaların görüldüğü durumlar

 

Aşağıda ” Progesteron Hormonu Nedir?” konulu videoyu izleyebilirsiniz.

Paylaş:
Yorumlar
 • Emrah Yılmaz :

  14 Temmuz 2018

  2 yildir evleyiz ve 1 yildir cocuk istiyoruz. Ancak henuz nasip olmadi. Doktor kontrollerimizi yaptirdik. Esimin tahlilinde 17-Hidroprogesteron degeri 19 cikti. Bir onceki de 18 cikmisti. En son esim icin endokronoloji uzmanina basvurduk. Sonuc olarak esime, gec baslangicli konjenital adrenal hiperplazi teshisi koyuldu ve genetik danismanlik onerildi. Bunun icin Van Dursun Odabas Tip Merkezi’nde tibbi genetik polk. basvurduk. Sonucumuz henuz cikmadi.
  Bu sirada bir arkadasimdan sizin isminizi duydum. Sizden onemle bahsetti. Sizinle iletisimim bu vesileyle oluyor. Van ilinde oturuyoruz. Memurum. Esim caliamiyor. Muayene icin size muracaat etmek istiyoruz. Ucretlerinize iliskin bilgi verebilir misiniz?

   Cevapla
 • Büşra Ekiz :

  10 Temmuz 2019

  Ben 6 haftalık hamileyim ama kese var içi boş dedi doktor geç döllenme olabilir 1 hafta sonra tekrar bklm dedi acaba boş gebelik mı çok endiseliyim cvp verir misiniz

   Cevapla
 • GÜL YILMAZ :

  22 Temmuz 2019

  YENİ EVLENDİM GEBELİK DÜŞÜNÜYORUM .ADETİN 3 GÜNÜ LH 24 ÇIKTI.ADET 21 .GÜN PROGESTERON 0,15 ÇIKTI.İLERİSİ İÇİN ÖNERİNİZ OLABİLİR Mİ?

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar