Hamilelikte Limon Tüketmek Zararlı mı?

Aşırı miktarda olmadığı sürece hamilelikte limon tüketmek, mide bulantısı gibi sorunları rahatlattığı için faydalıdır. Limon tüketmenin sağladığı çeşitli faydalar olmakla birlikte farkında olmanız gereken bazı riskler de bulunmaktadır.

Hamilelik sırasında pek çok kadın mide bulantısı gibi hamilelik belirtileri yaşar. Mide bulantısı için ilaç almak istemeyen anne adayları bitkisel ya da doğal çözümler tercih edebilmektedir.

Mide bulantılarını bastırmak için genelde limon kullanmakla birlikte limonun bunun dışında da sağladığı faydalar bulunmaktadır. Ancak çok fazla taze limon tüketmenin beraberinde getirdiği bazı riskler de bulunmaktadır.

Bu yazıda limonun hamilelikte sağladığı faydaları ve aşırı miktarda tüketmenin neden olabileceği riskleri okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Limonun Faydaları

Limonun hamilelikte sağladığı çeşitli faydalar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

Mide bulantısını azaltır

Hamilelikte mecbur olmadıkça ilaç tüketmek istemeyen anne adayları mide bulantılarını kontrol altına almak için bitkisel çözümler aramaktadır.

Hamilelikte yaşanan mide bulantısı ve kusma gibi belirtileri rahatlatmak için kullanılan bitkisel çözümlerin başında limon uçucu yağı gelmektedir. Ancak bu yağı içerek değil, koklayarak kullanmanız gerekir.

Limon yemek ya da limon suyu içmek de mide bulantıları konusunda yardımcı olabilir. Limonun mide bulantısını ve kusmayı azalttığını gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

Susuzluğu giderir

Hamileliğin ikinci trimesterine gelindiğinde genelde günlük 300 kalori fazla tüketmeniz gerekir. Ayrıca günlük 300 ml daha fazla sıvı tüketimi de önerilmektedir. Limonun tadını seviyorsanız, içme suyunuza ekleyerek içebilir ve bu sayede vücudunuzun susuz kalmasının önüne geçebilirsiniz.

Folat almanızı sağlar

Limonda folat bulunmaktadır. Ortalama büyüklükteki bir limonun kalorisi düşüktür ve içerisinde 6,38 mcg kadar folat bulunmaktadır. Folat, anne karnında büyümekte olan fetüsün nöral gelişimi bakımından oldukça önemlidir.

Hamilelerin gıdalar ve takviyeler yoluyla günlük yaklaşık 600 mcg folat almaları önerilmektedir. Limonda bulunan folat günlük ihtiyacınızı karşılamaya yetmeyeceği için folat almak için diğer kaynaklara da yönelmeniz iyi olacaktır. Folat içeren yiyeceklerden bazıları şu şekildedir:

 • Ispanak
 • Avokado
 • Brokoli
 • Nohut
 • Barbunya

Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur

Kan şekerini düzenleme
Kan şekerini düzenleme

Limon, vitamin bakımından zengin bir kaynaktır ve kan damarlarının güçlenmesine yardımcı olabilir. Limon suyu içmek yüksek tansiyonu düşürme konusunda işe yarayabilir. Ayrıca kolesterol seviyelerinizi kontrol altına almanıza da yardımcı olabilir.

Hamilelikte Limonun Zararları

Hamilelikte limon tüketimi genelde güvenli kabul edilse de aşırı miktarlarda tüketilmesi durumunda bazı riskler bulunmaktadır. Bu risklerden bazıları şu şekildedir

Diş aşınması yapabilir

Çok fazla turunçgiller tüketen kişilerde diş aşınması görülebilir. Buna ek olarak hamilelikte dişler halihazırda daha hassas hale gelmektedir.

Uzmanlara göre dişte bulunan dentinin kaybı, yüksek sitrik asit, salyadaki asiditenin değişmesi ve beyazlatıcı ajanların aşırı kullanılması gibi nedenlerden kaynaklanan kimyasal travmalar nedeniyle meydana geliyor olabilir.

Limon ve misket limonunda greyfurt ve portakal suyundan daha fazla miktarlarda sitrik asit bulunmaktadır. Turunçgillerin sularında pek çok sağlıklı besin bulunmakla birlikte hamilelerin dişlerini korumak adına bunları makul miktarlarda tüketmeleri gerekir.

Limonataya konan şeker zararlı olabilir

Pek çok kişi sade limonlu su içmek yerine limonatayı tercih eder. Limonatada şeker bulunduğu için bu içeceği dikkatli bir şekilde tüketmek gerekir.

Hamileliğin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi adına sağlıklı bir şekilde beslenmeniz ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeniz gerekir. Bunun için ise şekeri aşırı miktarlarda tüketmemeye özen göstermeniz gerekir.

Mide yanması yapabilir

Bazı hamileler sık sık mide yanması yaşar. Hamilelikte yaşanan bu mide yanmalarını azaltmak için uygulanabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Küçük ve sık öğünler halinde beslenmek
 • Yedikten hemen sonra uzanmamak
 • Mide yanmasını arttıran yiyeceklerden kaçınmak

Limon yüksek seviyelerde sitrik asit içerdiğinden dolayı bazı kişilerde mide yanmasının artmasına neden olabilir. Bununla birlikte mide yanmasını tetikleyen gıdalar çeşitlidir ve bunların hepsi yüksek seviyelerde asit içermemektedir.

Yüksek asitli yiyeceklerin hepsi midenin yanmasına neden olmayabileceği için bunlardan kaçınmanız gerekmez. Bu yiyeceklerden kaçınmak yerine doktorunuza danışmalı ve midenize iyi gelmeyebilecek yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Limon Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Limon faydalı bir meyve olsa da limon tüketirken bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. Dikkat etmeniz gereken noktalardan bazıları şu şekildedir:

 • Limon, asidik bir meyve olduğu için diş minelerinizi etkileyebilir. Bu nedenle limon suyu içtikten sonra gargara yapmanız ve ağzınızı çalkalamanız, diş sorunları yaşama ihtimalinizi azaltacaktır.
 • Beslenme düzeninize limon dahil etmek istiyorsanız, limonun midenizde ya da bağırsaklarda soruna yol açıp açmayacağını görmek adına başlarda ufak miktarlarda tüketmeniz iyi olacaktır.
 • Limonlu içecek hazırlarken taze limon kullanmaya ve taze sıkılmış limon suyu kullanmaya dikkat edin.
 • Bir adet limonun suyunu içmek çok gelebileceği için hamilelikte tavsiye edilmemektedir.
 • Limonu kaynayan su yerine ılık suya eklemeniz, limonun faydalarından daha fazla yararlanmanıza yardımcı olacaktır.
 • Limon suyu kullandığınız ilaçlarla genelde etkileşime girmez. Bununla birlikte limonu beslenme düzeninizde düzenli olarak tüketmek istiyorsanız, önce doktorunuzla konuşmanız faydalı olacaktır.

Hamilelikte Limon Yemek Düşüğe Sebep Olur mu?

Hamilelikte limon yemek ya da suyunu içmek düşüğe neden olmaz. Hamilelikte limon tüketimi aşırı miktarlarda olmadığı sürece herhangi bir tehlike teşkil etmemektedir.

Sonuç Olarak

Hamilelik sırasında yaşanan mide bulantıları ile kusmayı azaltma konusunda limon tüketmek fayda sağlayabilmektedir. Ancak hamilelikte yaşadığınız belirtileri rahatlatmak için limon kullanmayı düşünüyorsanız, önce doktorunuzla konuşmanız iyi olacaktır.

Hamilelikte limon tüketimi güvenli kabul edilmekle birlikte limonun fazla miktarlarda tüketilmesinin bazı riskleri olabilir. Örneğin, yüksek asit seviyeleri nedeniyle dişler zarar görebilir ya da mide yanması artabilir. Bu nedenle hamileliğiniz boyunca limonu makul miktarlarda tüketmeyi tercih edin.