Hamilelikte Mide Yanmasının Tedavisi

Yediğim bir şeyden mi kaynaklanıyor?

Bileklerde şişme, sabah bulantıları, gergin göğüsler bekliyordunuz ancak mide yanması da nedir? Nereden geldi?

Adından da belli olduğu üzere mide yanması göğüs kemiğinin arkasından başlayan ve yemek borusuna kadar gelen bir yanma hissidir. Bu asitler boğazınıza kadar yanma yapabilirler.

Bir kaç dakikadan saate kadar sürebilen yanma hissine ek olarak aşağıdakileri de yaşayabilirsiniz:

  • şişkinlik hissi
  • sık sık geğirmek
  • ağzınızda acı bir tat olması
  • boğaz ağrısı
  • sık sık öksürmek

Akşam yediğiniz baharatlı yemekler de muhtemelen bu işi daha kötü hale getirdiler çünkü baharatlı gıdalar mide yanmasını tetikleyebiliyorlar ama yine de bu yanmanın biberden çok hormonlarla alakası var.

Baharat değilse, sebebi nedir?

Göğsünüzde bir yangın var gibiyse, yalnız değilsiniz. Bir çalışmaya göre anne adaylarının %45’i mide yanması yaşıyor. Eğer gebelikten önce mide yanmanız varsa, gebelikte de olması daha yüksek ihtimal.

Mide yanması gebeliğin her anında olabilir ama genelde ikinci ve üçüncü trimesterde yaygındır. Uzmanlar bunun sebebini bilmiyorlar ancak üç şeyden kaynaklanabileceğinden şüpheleniyorlar.

Hormonlar

Hamilelik hormonu olarak da bilinen progesteron, rahmi ve içindeki bebeği besler ve mide yanmasının sebeplerinden birisi olarak görülüyor.

Progesteron bir kas gevşetici olarak işlev gösterir. Bu hormon mide ile yemek borusu arasındaki kastan oluşan kapakçığın gevşemesine sebep olabilir.

Bir şey yiyip içtiğinizde bu kas genelde açılır ve sıkıca kapanmadan önce maddeleri mideye alır. Ancak progesteron arttığında kaslar gevşerler ve mide asidinin tekrar yemek borusuna ve boğaza kaçmasına sebep olabilirler.

Bebeğin Büyümesi

Rahim büyüyen bebek için genişlerken, diğer organlarla daha fazla alan için yarışır. Sıkılan bir diş macunu tüpü gibi, büyüyen rahim de mideye baskı yapar ve bu da mide asitlerinin özellikle de mide dolu olduğunda dışarı taşmasına sebep olur.

Rahim büyüdükçe midenin sıkışması artar. Bu da gebelik ilerledikçe mide yanmasının artmasını açıklayabilir.

Yavaşlayan Sindirim

Progesteron sayesinde mide içerikleri normalden daha uzun süre midede kalırlar. Sindirim yavaşlar ve mide daha uzun süre dolu kaldıkça mide yanması riski artar.

Yanmayı Geçirmenin Kanıtlanmış Yolları

Ne yediğinize dikkat edin

Asitli ve baharatlı gıdalar beklendiği üzere yumuşak gıdalara göre daha fazla mide asidi yaratırlar. Bu nedenle turunçgillerden, domatesten, soğandan, sarımsaktan, kafeinden, çikolatadan, sodadan ve diğer asitli gıdalardan uzak durun. Ayrıca yağlı ve kızarmış gıdalardan uzak durun çünkü bunlar sindirimi yavaşlatırlar.

Günde üç defa yerine sık ama az yiyin

Böylece mideye fazla yük binmez ve daha hızlı boşalır

Yiyince dik oturun

Anneniz bu konuda haklıydı – yer çekimi gıdaların yerinde kalmasına yardımcı olur.

Yatmadan üç saat önce yemeyi bırakın

Yatmadan önce sindirime ara vermek mide yanmasını kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Çünkü yatmak midenin boşalmasını da yavaşlatır.

Sigara içmeyin

Hamilelikte sigara içmemenin pek çok sebebi var ve mide yanması da bunlardan birisi. Sigarada bulunan kimyasallar mideyi kapalı tutan kapakçıktaki kasların rahatlamasına sebep olurlar. Bu da asit ve diğer sindirilmemiş gıdaların yukarı kaçmasına sebep olur.

Başınız yüksekte uyuyun

Bunu yapmak için omuzlarınızın altına yastık koyabilir, yatağın başını biraz yükseltebilirsiniz. Bu iş için özel bazı yastıklar da bulunuyorlar.

Rahat kıyafetler giyin

Bel kısmında baskı oluşturan korse gibi kıyafetlerden uzak durun. Rahat, gevşek pijamalar giyin.

Yemekten sonra için, yemekle birlikte değil

Yemeklerle birlikte bir şeyler içerseniz mide fazla dolabilir ve bu da mide yanmasına davetiye çıkarır.

Akupunkturu deneyin

2015 yılında yapılan bir çalışmada akupunktur alan gebe kadınlar ile almayanlar arasında belirtilerde bir farklılık görülmemiş ancak akupunktur alan kadınların uyuma ve yeme yeteneklerinde iyileşme görülmüş.

Alkol almayın

Alkole maruz kalmak bebek için çeşitli problemlere sebep olabilir ve bunlar arasında düşük doğum ağırlığından öğrenme bozukluklarına kadar pek çok şey var. Alkol aynı zamanda mideyi kapalı tutan kapakçığın da gevşemesine sebep olur.

Mide yanması ilaçları için doktorunuzla görüşün

Buna bazı reçetesiz ve gebelikte kullanımı güvenli ilaçlar da dahiller.

Antasitler mide asidini nötralize edip rahatlama verebilirler. Wisconsin Üniversitesi Tıp ve Toplum Sağlığı Okulu kalsiyum karbonat içeren ilaçların güvenli olduğunu belirtiyor.

Eğer mide yanmanızı yaşam tarzı değişimleri ile kontrol altına alamadıysanız, doktorunuz buna özel ilaçlar yazabilir ve bunlar genelde gebelikte kullanımında sıkıntı olmayan ilaçlardır. Reçetesiz olmalarına karşın daha yüksek dozlarda almak için reçete gerekli olabilir.

Şunları yapmayın

Hamileyseniz bedeninize aldığınız her şeyin güvenli olduğundan emin olmanız gerekir. Bazı mide yanması ilaçları hamile olmayan kardeşiniz için uygun olabilir ancak sizin için uygun olmayabilirler. Bunlar arasında şunlar var:

  • Sodyum bikarbonat içeren antasitler, bunlar şişkinliği arttırabilirler.
  • Aspirin içeren antasitler bebeğiniz için toksik olabilirler. Hamilelikte aspirin kullanımı düşük, kalp problemleri ve erken doğan bebeklerde beyin kanaması ile bağlantılıdır. Bazı vakalarda doktor preeklampsi gibi diğer gebelik komplikasyonlarını önlemek ve tedavi etmek için aspirin yazabilir.
  • Magnezyum trisilikat içeren antasitlerin gebelikte kullanımlarının güvenli olduğu kanıtlanmamıştır.

Sonuç Olarak

Hamilelikte mide yanması çok yaygın ve rahatsız edici olsa da, doğum yapıp hormon düzeyleri normale döndüğünde geçmesi beklenir.

Mide yanmasını özellikle de gebelik öncesinde de buna eğiliminiz olmuşsa engellemeniz mümkün olmayabilir ancak bazı yaşam tarzı tercihleri ile yanmayı azaltabilirsiniz. Örneğin az az yiyebilir, baharatlı ve yağlı gıdalardan kaçınabilir, başınız yukarıda uyuyabilirsiniz.

Eğer bu önlemler yeterince rahatlama sağlamazlarsa, gebelikte kullanımı güvenli ilaçlar alabilmek için doktorunuza danışabilirsiniz.